استراتژی برای مقابله با استرس مالی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » استراتژی برای مقابله با استرس مالی
مقابله با استرس مالی در زندگی
مقابله با استرس مالی در زندگی

زمان مطالعه: 6 دقیقه

استرس مالی یکی از تجربیات گسترده است و با توجه به آمار انجمن روانشناسی تقریبا 85 درصد از مردم حداقل در بعضی اوقات در مورد پول استرس دارند. استرس در مورد مسائل مالی بسیار مهم است و باید آن را جدی گرفت، زیرا ممکن است با مشکلات سلامتی مانند افسردگی و مشکلات خواب مرتبط باشد. این مورد با افزایش هزینه های زندگی و فشارهای مالی احساس می‌شود. در واقع این نوع استرس می‌تواند بیشتر از آنچه فکر می‌کنید زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد، تا جایی که می تواند علائم PTSD را به شما نشان دهد.

این نوع استرس می‌تواند بر اساس بسیاری از عوامل چون وام، اجاره خانه، خرج دانشگاه و تحصیل و هر مورد دیگر در رابطه با پول حاصل شود. اگر شما نتوانید آن را به موقع درمان و جلوگیری کنید، ممکن است در زندگی و روابط شما تاثیر بدی را قرار دهد. حتما این مورد را تجربه کرده‌اید که در مواقعی از لحاظ مالی تحت فشار هستید. در این مواقع شما به درستی نمی‌توانید تصمیم و تمرکز کنید بنابراین برای کسب موفقیت در زندگی باید استرس را از خود دور کنید.

مقابله با استرس مالی در زندگی

یک لیست تقریباً بی پایان از دلایلی وجود دارد که ممکن است دچار استرس مالی در شما شود. استرس می‌تواند عوارض خود را در نزدیکترین روابط شما و سایر جنبه های زندگی وارد کند. اضطراب پول می‌تواند از چند طریق بر سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد. در نتیجه شما ممکن است برای کاهش آن اقدام به مواردی چون کشیدن سیگار، پر خوری و … کنید ، اما این نه تنها موجب کاهش استرس نمی‌شود بلکه به نوبه خود منجر به استرس بیشتر می‌شود. بنابراین، در اینجا مواردی را برای نحوه کمک به کاهش استرس پولی آماده کرده‌ایم تا استفاده کنید. اگر شما بتوانید راه‌هایی را برای مقابله با استرس داشته باشید به جای پریشان حالی می‌توانید راه حل‌های مناسبی را پیدا کنید و به کاهش استرس و بهبود زندگی با گفتار مثبت بیندیشید.

راه‌های مقابله با استرس مالی
مقابله با استرس عوامل مالی

1. برنامه ریزی و بودجه بندی مالی داشته باشید

یکی از عواملی که باید در اولویت داشت و از آن برای کاهش استرس استفاده کنید بودجه بندی و برنامه ریزی می‌باشد. بهتر است بد برداشت نکنید و فکر نکنید که بودجه بندی خود باعث استرس در مورد مباحث مالی می‌شود. بلکه برعکس شما با استفاده از آن قادر خواهید بود که به مدیریت منابع مالی خود به صورت بهتر بپردازید و از نگرانی‌های خود بکاهید.

شما باید بدانید چه منابع مالی را دارید و هیچ یک را از قدم نیندازید. در نتیجه بهتر می‌توانید در مورد مخارج تصمیم بگیرید. برای تحقق اهداف مالی نیازمند راهنمایی خاص و قابل درکی می‌باشید و این تنها با بودجه بندی امکان پذیر است . یکی از مهمترین موارد این می‌باشد که شما اگر بتوانید به صورت دقیق برنامه ریزی و بودجه بندی کنید حتی خواهید توانست پس انداز داشته باشید و اگر بدهی دارید آنها را نیز پرداخت کنید. توجه داشته باشید که برنامه ریزی یکی از 10 راهکار کاهش استرس روزانه و افزایش آرامش می‌باشد.

2. برداشت از پس اندازی که دارید

بارها و بارها در مورد پس انداز صحبت کردیم و گفتیم که می‌تواند شما را به موفقیت رسانده و آینده شما را تامین کند. خلاصه یکی از مهمترین مواردی است که هر کسی در هر شغلی باید داشته باشد. یکی از دیگر مواردی که با پس انداز می‌شود حل کرد استرس در مسائل مالی است. شما می‌توانید در صورت تحت فشار قرار گرفتن از پس انداز خود استفاده نمایید و استرس مالی را کاهش و یا از بین ببرید. مثال؛ شما ممکن است در چند روز مانده به گرفتن حقوق و در زمانی که حقوق ماه قبلی تمام شده است مریض شوید و یا بنا به مشکلاتی سفر ضروری داشته باشید. پس چون می‌دانید که پس اندازی دارید و قابل استفاده است دیگر نگران استرس مادی نخواهید شد.

نکته: حتما برای خود پس اندازی داشته باشید و آن را به عادت تا آخر عمر تبدیل کنید. در ضمن اگر بتوانید با برنامه ریزی و بودجه بندی خاص به پس انداز خود بیفزایید استرس ناشی از مسائل مالی شما بسیار کم خواهد شد.

برنامه ریزی و بودجه بندی مالی برای جلوگیری از استرس مالی
برنامه ریزی و بودجه بندی مالی

 

3. کمک گرفتن از مشاور مالی از راه های مقابله با استرس مالی

شاید شما در مدیریت مالی خود مشکل دارید و نمی توانید به خوبی تصمیماتی را بگیرید. این عادی است و تقریبا برای همه اتفاق می‌افتد. برای حل کردن مشکل خود می‌توانید در انواع کلاس‌های آموزشی برای مدیریت مالی شرکت کرده و بهتر بتوانید با پول و پس انداز خود پیشرفت کنید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید از مشاور مالی کمک بگیرید تا به شما استراتژی‌هایی را برای سرمایه گذاری بدهد و به صورت بلند مدت و با خیال راحت از دروان بازنشستگی و آینده خود لذت ببرید و راحت باشید.

نه تنها در مورد استرس و ذهن مشغولی مالی بلکه در بسیاری از مواقع شما می‌توانید از دیگران کمک گرفته و مشورت بخواهید. چون اصلا مجبور نیستید که به تنهایی با مشکلات رو به رو شوید. در واقع با مشورت کردن با افراد خارج از گود ، شما می‌توانید از بیرون به قضیه نگاه کنید.

4. موردهایی را که نیازمند تغییر هستند را مشخص کنید.

هر مشکل مالی دارای قضیه‌هایی مرتبط با درآمد و مخارج است. در بسیاری از مواقع درآمدتان کم است و به نحوی نمی‌تواند هزینه های روزمره شما را تامین کند. پس بهترین راه این است که شغل دومی داشته و یا نه شغل خود را به کلی عوض کنید. فرقی ندارد که چه کاری می‌کنید، فقط راهی پیدا کنید تا بتواند درآمد شما را بالا و ولخرجی شما را کم کند. بهترین راه کار این است که هر چه زودتر کارهایی را که به صورت غیر ضروری و زودگذر است و موجب خالی شدن جیب شما می‌شود شناسایی کرده و آنها را ترک کنید. بهترین راه برای این موارد اولویت بندی و برنامه ریزی می‌باشد تا بتوانید وضعیت مالی را کنترل و از استرس مالی خود بکاهید.

شاید بگویید که تغییر دادن برخی از عادت بسیار سخت است ، بله این چنین است و این برای همه صدق می‌کند. اما، اگر شما بتوانید با گام‌های کوچک شروع کنید مطمئنا به نتیجه می‌رسید. شاید در این راه برنامه‌ریزی و مدیریت بودجه با مشکلاتی مواجه شوید که واقعا شما را ناامید کند. در نظر داشته باشید که شما نباید دست از تلاش بردارید و این به معنی نشان دادن مسیر طولانی است که باید طی کنید.

حتما بخوانید : عادت چیست ؟ تاثیر عادات در رسیدن به موفقیت

تغییر برای کاهش استرس مالی
تغییر برای کاهش استرس مالی

5. موارد مثبت را مشاهده کنید

موارد مثبت یا همان دیدن نیمه پر لیوان یعنی اینکه شما مثلا گام‌های طی شده در پیشرفت اهداف مالی را ببینید. این به شما کمک می‌کند تا به صورت غریزی از استرس مالی بکاهید و شما را به امید پیروزی و موفقیت یاری کند. بهتر است از راه‌هایی که هزینه‌ای برای کاهش استرس ندارند کمک بگیرید. این موارد را می‌توان چون ورزش کردن و کاهش استرس با انجام ورزش یوگا در نظر گرفت. همیشه به دنبال راه‌هایی برای تمرکز بر روی حل مشکلات باشید و مطمئن باشید پیروز می‌شوید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
16 − 6 =