تقویت انگیزه برای پیشرفت در کسب و کار

خانه » موفقیت و توسعه فردی » تقویت انگیزه برای پیشرفت در کسب و کار
افزایش انگیزه برای رسیدن به موفقیت
افزایش انگیزه برای رسیدن به موفقیت

زمان مطالعه: 11 دقیقه

ما در زندگی روزمره خود ممکن است احساس ناتوانی در انجام کارها را داشته باشیم. این مطمئنا برای هر کسی رخ داده است و همین باعث می‌شود که فردی عمر خود را هدر دهد و نتواند به تصوراتی که در رویاهای خود دارد برسد. شما بارها اهداف خود را تعیین کرده‌اید اما بعدا در انجام آنها تعلل می کنید، شما لیست کارهای قابل انجام را می‌نویسید و بعدا آنها را دنبال نمی‌کنید و این موارد دوباره و دوباره اتفاق می‌افتند و هر روز جدی‌تر می‌شود. اما، مشکل چیست؟ انگیزه! مشکل تنها انگیزه است. تقویت انگیزه برای پیشرفت در کسب و کار می‌تواند مشکل شما را در این رابطه حل نماید که در این بخش از آکادمی موفقیت 98 به بررسی دقیق این موضوع می‌پردازیم.

ایجاد انگیزه برای انجام کارها

بارها این مورد را بررسی کرده‌ایم و گفتیم که انگیزه بر چند نوع است و چگونه می‌توان آنها را برای رسیدن به اهداف استفاده کنیم. تنها انگیزه و اشتیاق است که می‌تواند ما را در راه رسیدن به کارها حرکت دهد. پس نیاز به فکر کردن نیست و نمی‌خواهد بدانید چه کاری انجام دهید و به سمت موارد وحشتناک روی بیاورید. شما تنها باید اولین قدم‌ها را بردارید و خود را حرکت دهید که این تنها با انگیزه امکان‌پذیر است. اولین گام شما از اساسی‌‌ترین موارد است و آنچه که قابل رخ باشد تنها با این گام‌ها به کمک انگیزه امکان‌پذیر است.

افزایش انگیزه برای انجام کار‌ها

تقویت انگیزه درونی برای رسیدن به اهداف و پیشرفت در کار تنها چیزی است که ما می‌خواهیم برای ادامه زندگی داشته باشیم. زیرا در مواقعی ما کارهای زیادی را به صورت ناتمام داریم تا انجام دهیم. اما هیچ رغبتی برای انجام نداریم و این مربوط به عدم وجود اراده و دلایل بی انگیزه بودن در محل کار است. در این زمان‌ها ما تنها از کارها و انجام آنها فرار می‌کنیم و معمولا آنها را به تعویق می‌اندازیم. پس با توجه به این که حتما تجربه کرده‌اید بعد از مدتی که به نوعی دیر است تنها حسرت و عذاب وجدان در انجام ندادن این کارها به سراغمان می‌آِید.

برای مثال، شما جمعه شب را تا دیر وقت در فکر فرو می‌روید که فردا برای رفتن به باشگاه، شروع پروژه‌ای خاص، انجام کارهای مختلف و … آماده شوید. این فکر کردن‌ها اول بسیار آسان است و شما زمان زیادی را به آن اختصاص می‌دهید. به صورتی که همان شب به آماده کردن وسایل خود می‌پردازید. اما، صبح به جای بیدار شدن دکمه تعویق را فشار می‌دهید. با توجه به این موضوعات می‌خواهیم مواردی را برای تقویت انگیزه برای پیشرفت در کسب و کار بیان کنیم تا بتوانید کارهای ناتمام را انجام داده و با لیست بندی کارها به راحتی پیشرفت را در زندگی داشته باشید.

چگونگی تقویت انگیزه پیشرفت
چگونگی تقویت انگیزه پیشرفت

1. علاقه

به انجام چه کار‌هایی علاقه دارید؟ دوست دارید بیشتر در چه مواردی شرکت داشته باشید؟ علاقمندی یکی از مهمترین موارد بوده که باید برای انجام کارهای در نظر داشت. اگر شما کاری را که به آن علاقه دارید انتخاب کنید پس، از انگیزه لازم نیز برای انجام آن برخوردار هستید. شاید در این فکر باشید که مجبور به انجام برخی از موارد و کارها هستید! در این مورد باید بگم که همه افراد در طول زندگی مجبور به انجام برخی از کارها هستند. اما، اگر فردی در زندگی خود همه کارها را به اجبار انجام دهد و علاقه‌ای به آنها نداشته باشد، پس باید به دنبال اشکال کار باشد و آن را جستجو و شناسایی کند. چون غیر ممکن است تمامی کارها محدود به اجبار انجام دادن باشند.

2. عادت

عادت یکی از بهترین موارد در جهت تقویت انگیزه برای پیشرفت در کسب و کار است. چرا که هر کسی در زندگی عاداتی دارد و امکان ندارد کسی تمامی موارد زندگی خود را به صورت مرتب و به نوعی خط کشی شده طی کند. لازم نیست تمامی عادات خود را برای داشتن انگیزه تغییر دهید. همین که برخی از عادت‌های اصلی در حیطه کاری که می‌خواهید انجام شود را نظم دهید کافی است و زندگی خود را به سمت پیشرفت حرکت می‌دهید. برای مثال، ممکن است شما از دسته افرادی باشید که با عادت دیر از خواب بیدار شدن وقت کافی را برای انجام برخی از کارها ندارید. پس بهتر است عادت کنید صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شوید و شب‌ها زودتر بخوابید. به این ترتیب بازدهی مشخصی را خواهید داشت.

برای درک بهتر این موضوع می‌توانید به مطالعه عادت چیست ؟ تاثیر عادات در رسیدن به موفقیت بپردازید.

تغییر عادات برای تقویت انگیزه
تغییر عادات برای تقویت انگیزه

3. غرقه‌گی

غرقه‌گی چیست؟ به وضعیتی که فرد ذهن خود را بر روی کار انجام شونده و در دست متمرکز کند غرقه‌گی می‌گویند. این وضعیت باعث تقویت انگیزه پیشرفت در شما می‌شود و موردی بسیار خوب است. اما، به سادگی قابل انجام نیست. همچنین بسیاری از عوامل برای این وضعیت تاثیر گذار هستند. شما باید کاری را که انجام می‌دهید باعث خوشحالی شما شود، و به نوعی در آن غرق شوید تا حوصله شما سر نرود و اذیت نشوید. پس باید به دنبال راهکاری برای پیدا کردن چنین کاری باشید.

4. پرسیدن “چرا” از خود

گفتیم هر کسی در زندگی ممکن است به انجام کارهایی بپردازد که از روی اجبار باشد. اما شاید کاری که شما انجام می‌دهید از این دسته کارها نباشد و شما نمی‌توانید راهی برای آن پیدا کنید. پس، در این صورت هر چقدر هم تمرکز داشته باشید باز جذابیتی برای انجام کار نخواهید داشت. در این موارد که شما جذب کاری نمی‌شوید و نمی‌دانید که چگونه به تقویت انگیزه در خود بپردازید، از خود بپرسید “چرا؟”! چرا باید به انجام چنین کاری مجبور باشم که اصلا برایم جذاب نیست. اگر جواب را پیدا کردید که هیچ، در غیر این صورت بهتر است از انجام کار مورد نظر دست بکشید.

تقویت انگیزه
تقویت انگیزه

5. خود را دعوت به چالش 5 دقیقه‌ای دعوت کنید

هر کاری برای انجام فقط استارت لازم دارد. شما اگر بتوانید قدم‌های اول را بردارید مطمئنا به تقویت انگیزه خود کمک کرده و آن را تا آخر انجام خواهید داد. پس زیاد نه، فقط 5 دقیقه شروع به کار کنید. این زمانی عالی برای زدن استارت است.

6. در خود هیجان ایجاد کنید

ایجاد اشتیاق یکی از راه‌های مورد نیاز برای انجام هر کاری است و داشتن عادت ایجاد اشتیاق برای انجام امور یکی از ویژگی‌های رفتاری افراد با انگیزه می‌باشد که نقش مهمی در کسب موفقیت آنها نیز دارد. اگر شما برای انجام هر کاری از اشتیاق برخوردار باشید، حتما دارای جسمی پر از انرژی هستید. در این صورت، می‌توان گفت برای تقویت انگیزه بهتر است وانمود به داشتن انرژی و هیجان کنید. مشتاق بودن را تلقین کنید. این مورد واقعا تاثیر گذار است و می‌تواند در مسیر شما را کمک کند.

ایجاد انگیزه برای انجام کارها
ایجاد انگیزه برای انجام کارها

7. به مراحل بعدی کار فکر کنید

ممکن است در نقاط مختلف کار که دارای سختی‌های مخصوص به خود است شما چندین مشکل را داشته باشید. همین باعث ناامیدی شما می‌شود که مثلا بگویید، “پروژه فلان تمام شدنی نیست و من از عهده آن بر نمی‌آیم.” اگر شما نتوانید این طرز فکر را تغییر دهید فقط آن را به تعویق می‌اندازید و قادر به تمام کردنش نخواهید بود. بهترین کار برای تقویت انگیزه برای پیشرفت در کسب و کار خود در این مواقع اندیشیدن به مرحله بعدی کار است. شاید بگویید مرحله بعدی ندارد. منظور ما این است که پروژه خود را به قطعه‌های کوچک و قابل انجام تبدیل کنید.

8. شناسایی عوامل بی انگیزه بودن

آیا نمی‌توانید کار خود را با انگیزه انجام دهید؟ آیا می‌دانید چه عواملی باعث این شده است که از کار خود سرد شوید؟ بهتر است هر چه سریعتر دلایل از دست دادن انگیزه و راه بازگرداندن انگیزه را شناسایی کنید. زیرا، در بسیاری از مواقع عواملی چون ترس، خستگی و … بسیار تاثیر گذار است. همچنین در بسیاری از مواقع که شما بدون خیال وظایف را به تعویق می‌اندازید تنها به دلیل عدم اطلاع از زمان کافی است. شما باید بدانید زمان محدود است و سعی کنید، نه تنها زمان بلکه هر عواملی را که باعث از دست دادن انگیزه می‌شود شناسایی و برطرف کنید.

ایجاد انگیزه
ایجاد انگیزه

9. غلبه بر ترس‌ها

هیچ کس از اینکه کار خود را تمام کند ترسی ندارد. اما، ترس به صورت واضح خود را نشان نمی‌دهد. ممکن است ترس و یا اضطراب شما پنهان شده باشد و این باعث شود شما پیشرفتی نداشته باشید. بهتر است برای تقویت انگیزه در خود این ترس‌ها را در وجود خود شناسایی کنید. با برطرف کردن ترس شما اعتماد به نفس خود را افزایش داده و همین باعث می‌شود تا انجام کار خود را علنی بدانید.

10. انگیزه گرفتن از افراد

شاید کاری که می‌خواهید انجام دهید به تنهایی قابل تمام کردن نباشد. در این مواقع شما احساس تنبلی می‌کنید و مدام غر می‌زنید. همین باعث می‌شود تا نتوانید خود را به نتیجه برسانید. در این مواقع باید به تقویت انگیزه خود بپردازید. در این موارد کمک گرفتن از فرد قابل اعتماد چون دوست صمیمی، بستگان، والدین و … بهترین انتخاب است. اگر فرد مورد نظر دارای انرژی بالا باشد می‌توانید روحیه و انگیزه شما را بالا ببرد.

انگیزه برای موفقیت
انگیزه برای موفقیت

11. برنامه داشته باشید

یکی از مهمترین موارد جهت تقویت انگیزه برای پیشرفت در کسب و کار و مرتب انجام دادن کارها تا رسیدن به مقصد برنامه‌ریزی است. اگر شما برای کارهای روزمره و کارهای خود برنامه داشته باشید نه چیزی را فراموش می‌کنید و نه سختی در کار خواهید داشت، از همه مهتر زمان خود را به درستی مصرف می‌کنید. برای مثال شما می‌توانید برنامه‌ای داشته باشید تا صبح‌ها زود از خواب بیدار شوید و کارهای مهم را در اولویت قرار دهید تا کارهای غیر ضروری برای ساعات بعدی بمانند.

12. مطالعه کنید

مطالعه بسیار عالی است و در یادگیری شما برای انواع کارها موثر است. مطالعه شما را با مواردی آشنا می‌سازد تا در کارهای خود استفاده کنید. مهمتر از همه مطالعه مغز شما را باز می‌کند تا بتوانید تصمیمات بهتری را بگیرید. همین باعث تقویت انگیزه شما در کارها می‌شود. شما مجبور نیستید فقط کتاب و جملات انگیزشی را بخوانید، شما می‌توانید هر موردی را برای ایده‌های جدید مطالعه کنید. هر ایده خلاقانه جدید همانند چرخ می‌تواند ذهن شما را حرکت دهد و این باعث ایجاد انگیزه می‌شود.

مطالعه برای انگیزه بیشتر
مطالعه برای انگیزه بیشتر

13. استفاده از هر ابزار کارآمدی

انگیزه می‌تواند از هر طریقی به شما وارد و تقویت شود، حتی از محیط و هر ابزار مختلفی. شاید کار شما همانند من که این مقاله را می‌نویسم با کامپیوتر مرتبط است. شاید اپلیکیشنی که استفاده می‌کنید مناسب نیست و … . بهتر است هیچ وقت در انجام کارها از ابزار‌هایی که ناکارآمد هستند و باعث اذیت شما می‌شوند استفاده نکنید. آنها را از میان بردارید، چون این موارد تنها باعث از دست رفتن انگیزه می‌شوند.

14. حل کردن هر مشکلی

هر مشکی چه کوچک و چه بزرگ مشکل است و نباید نادیده گرفته شود. شاید از نظر شما مشکلی پیش پا افتاده و کوچک باشد. اما، این می‌تواند در انگیزه شما موثر باشد و آن را از بین ببرد. حتما این مشکلات را برای تقویت انگیزه بررسی کنید.

شناسایی مشکلات برای انگیزه
شناسایی مشکلات برای انگیزه

15. الهام گرفتن از مانتراها

مانترا چیست؟ مانترا جمله‌ای است که به صورت ذکر خوانده می‌شود. شما قادر به تقویت انگیزه خود با تمرکز بر مانتراها هستید. مانتراها را تکرار کنید. این موارد ممکن است ساده باشند. اما باعث راهنمایی شما می‌شوند. ( سعی کنید مانتراها را برای تکرار از پوستر و کتاب‌های انگیزشی پیدا کنید) برای مثال، “تو می‌توانی موفق شوی” یک نمونه مانترا است.

16. موفقیت‌های کوچک

شنیده‌اید که می‌گویند” پول، پول میاره”. طبق قانون جذب، موفقیت هم این چنین است و می‌توان گفت موفقیت، موفقیت میاره. این را حتما تجربه کرده‌اید که اگر در کار موفق شوید چنان انرژی بزرگی را دریافت می‌کنید که برای رسیدن به هدفی دیگر می‌تواند مناسب باشد. پس بهترین کار در جهت تقویت انگیزه برای پیشرفت در کسب و کار و رسیدن به هدف خود این است که موفقیت‌های کوچک را انتخاب کنید تا با پیروز شدن بتوانید خود را به انجام موفقیت‌های بعدی ترغیب کنید. برای مثال، شما می‌توانید کاری کنید که همکاران شما را تشویق و تحسین کنند. می‌توانید وظایف خود را به دو دسته تقسیم کنید تا قبل از ظهر برخی را انجام دهید، همین باعث می‌شود تا کارهای بعدی را در بعد از ظهر با انگیزه بیشتر انجام دهید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
15 + 21 =