راهکار تقویت کردن فن بیان و خوب صحبت کردن

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راهکار تقویت کردن فن بیان و خوب صحبت کردن
آموزش تقویت فن بیان و نحوه سخنرانی کردن
بهترین روش برای تقویت بن بیان

زمان مطالعه: 7 دقیقه

صحبت کردن و یا همان فن بیان یکی از مهمترین ویژگی‌هایی می‌باشد که هر کسی باید در زندگی خود به روش‌هایی عالی برای آن دست پیدا کند. فن بیان باعث می‌شود شما بتوانید اظهارت و خواسته‌های خودتان را با افراد جامعه و خانواده در میان بگذارید زیرا یکی از بهترین و مهمترین عواملی که می‌تواند با موفقیت های شما رابطه مستقیم داشته باشد مهارت کلامی است بنابراین به فکر رشد، توسعه فردی و موفقیت در زمینه کسب فن بیان مناسب باشید. شما باید بتوانید به صورت واضح و بدون کم و کسری آنچه را می‌خواهید با فرد مورد نظر و یا افراد مورد نظر در میان بگذارید که تمامی این موارد به نحوه صحبت کردن و فن بیان مربوط می‌باشد.

چگونه قدرت سخنرانی خود را بالا ببریم ؟

حتما دیده‌اید و یا حتی شاید خود شما تجربه کرده باشید که وقتی می‌خواهید در میان چند نفر صحبت کنید استرس می‌گیرید. علاوه بر اینها در برخی از مواقع حرف‌هایی مهمی که باید بزنید را از یاد می‌برید و به نوعی لکنت زبان می‌گیرید. برای مثال شما به عنوان یک رهبر در کسب و کار می‌خواهید برای کارکنان خود سخنرانی کنید، یا اینکه در جلسه ای مهم می‌خواهید پروژه ای را توضیح دهید اگر شما نتوانید بر استرس و نقاط ضعف خود غلبه کنید مطمئنا نکات مهمی را از یاد می‌برید که ممکن است منجر به خسارات جبران ناپذیری شود بنابراین نداشتن فن بیان برای بیان اهداف و در سخنرانی ها می‌تواند به عنوان یکی از بزرگترین موانع موفقیت شناخته شود.

خب اگر شما هم جزو این افراد هستید و دیگر نمی‌خواهید با توجه به فن بیان نامناسبی که دارید ادامه دهید پیشنها می‌کنیم این مقاله از وب سایت آموزشی آکادمی 98 را دنبال کنید تا مواردی را در راستای تقویت فن بیان خود مطالعه نمایید.

تقویت کردن فن بیان
تقویت کردن فن بیان

1. شناسایی مخاطبان خود

ابتدا باید بدانید می‌خواهید برای چه کسی و یا چه کسانی سخنرانی و صحبت کنید. بعد از شناسایی، بهتر است به مرور و بررسی صحبت‌هایی که می‌خواهید انجام دهید بپردازید، تا بتوانید بدون معطلی و بسیار روان سخنرانی خود را انجام دهید. علاوه بر اینها شما با مرور کردن مطالب و مواردی که قصد دارید بیان کنید آشنایی بهتری با متن سخنرانی خود جهت جواب دادن سوالاتی که ممکن است در حین سخنرانی از شما بشود دارید. از دیگر مواردی که باید توجه داشته باشید داشتن حوصله و خونسردی کافی می‌باشد. تا بتوانید بدون هیچ گنگی و بسیار روان سخنرانی خود را انجام دهید، و با استفاده از خوش رویی که در نگاه خود دارید افراد را به سمت خود مجذوب کنید.

2. سازمان دهی واژه ها و جملات

بهتر است قبل از سخنرانی مروری بر صحبت ها و مواردی که می‌خواهید بیان کنید داشته باشید چرا که اگر شما حتی اشتباه کوچکی داشته باشید مخاطب متوجه می‌شود. اگر می‌دانید در مورد نکاتی مشکل دارید و برایتان گنگ است، آنها را روی کاغذی بنویسید و تمرین کنید. در انتها نتایج آماری، موضوع اصلی و نتیجه گیری را بررسی کنید تا بدانید می‌توانید بدون مشکل آنها را بیان کنید.

3. استرس و نگرانی را از خود دور کنید

قبل از سخنرانی کاری را که لازم است برای کاهش و یا از بین بردن استرس و نگرانی انجام دهید. استرس سبب ترشح هورمون‌هایی می‌شود که باعث می‌شود حتی در مواقعی شما جملات را ناقص و بدون مفهوم بیان کنید که بروز چنین حالتی اصلا باعث پیشرفت و چیزی که انتظارش را دارید نمی‌شود. بهترین کار برای افرادی که استرس دارید این می‌باشد که در صورت امکان در حین سخنرانی قدم بزنند و در مواقعی آب بنوشند و نفس عمیقی بکشند تا اکسیژن کامل بتواند به مغز منتقل شود.

در رابطه با استرس پیشنهاد می کنیم سه مقاله که در زیر لینک آنها را برای شما قرار میدیم رو حتما بخونید.

 فن بیان
فن بیان

4. استفاده از دستانتان در حین سخنرانی

استفاده از دستان در حین صحبت کردن ممکن است حتی در برخی از افراد به صورت عادت و ذاتی باشد، که بسیار خوب است. اگر شما این چنین نیستید بهتر است در حین سخنرانی از دستانتان استفاده کنید زیرا باعث می‌شود مفهوم بهتری به مخاطب مورد نظر برساند و علاوه بر این‌ها باعث به دل نشستن حرف های شما به مخاطب می‌شود تا وی درک بهتری از سخنان شما داشته باشد. چرا که داشتن سخنرانی‌های موفق می‌تواند از راه‌های افزودن ارزش به کسب و کار باشد.

5. تلفظ صحیح کلمات برای تقویت کردن فن بیان خود

سخنرانی شما ممکن است به صورت تخصصی باشد بنابراین، حتما در بین مطلب شما کلماتی موجود است که تلفظ آنها کمی سخت می‌باشد پس برای این‌کار حتما آنها را روی کاغذ نوشته و تمرین مداومی داشته باشید. حتی در صورت بروز مشکل بهتر است از افراد با تخصص و تجربه بیشتر نیز سوال کنید. علاوه بر اینها اگر شما مرور مداومی برای مطلب و کلمات داشته باشید، چنان بر آنها تسلط پیدا می‌کنید که حتی می‌تواند استرس شما را نیز تا حدی کاهش دهد.

اگر شما بتوانید از چشمان خود در سخنرانی نیز استفاده کنید مطمئنا بدون هیچ شکلی موفق خواهید بود. به صورتی که در حین صحبت کردن اگر به فردی که به شما با حوصله تمام گوش می‌دهد ارتباط چشمی برقرار کنید، واقعا در دادن انرژی به شما اثر بخش می‌باشد که این مورد در هدف گذاری دقیق برای رسیدن به موفقیت در طول سخنرانی بسیار موثر می باشد.

6. تقویت کردن دانش

برای اینکه بتوانید دانش خود را تقویت کنید، می‌توانید به خواندن روزنامه و مجلات، کتاب ها، گوش دادن به سخنرانی های مختلف افراد موفق و موارد دیگری همچون خواندن جملات انگیزشی بپردازید. این باعث می‌شود شما فن بیانی عالی و تقویت شده داشته باشید و با برخی از مسائل که در ذهن دارید آشنا شوید.

7. کمک گرفتن از مشاور در جهت تقویت فن بیان در سخنرانی

ممکن است بنا به مشکلاتی در گذشته و موارد دیگری همچون داشتن خاطره بد در سخنرانی های گذشته و …. نتوانید تسلط سخنرانی را تا آخر در دست داشته باشید که در این صورت بهتر است نزد یک مشاور بروید و مشکل خود را برطرف کنید و در فن بیان ماهر شوید.

قدرت سخنرانی
قدرت سخنرانی

8. ضبط کردن صدایتان

یکی از راه های موثر برای پیدا کردن نقاط مثبت و منفی ضبط کردن چند دقیقه‌ از سخنرانی می‌باشد تا بتوانید به آن گوش دهید و با نقاط قوت و نقاط ضعف خود بهتر آشنا شوید. چندین بار این کار را انجام دهید و نقاطی که لازم به ترمیم دارد را یادداشت کنید سپس با برطرف کردن مشکلات قبلی باز هم ضبط کنید تا بتوانید با مقایسه آنها بهترین روش سخنرانی را پیدا کنید. این باعث می‌شود شما از آرامش و اعتماد بالایی نسبت به خود برخوردار شوید.

9. اعتماد به نفس بالایی داشته باشید

در حین سخنرانی فکر کنید شما قابل اعتماد‌ترین حرف‌ها را دارید و تمام افرادی که برای گوش دادن نشسته اند دوستانتان می‌باشند که با آنها کاملا راحت هستید. از انرژی کامل خود تا بهترین حد جهت رسیدن به نتیجه مثبت استفاده کنید. در رابطه با افزایش اعتماد به نفس پیشنهاد می کنم حتما دو مقاله که در ادامه لینک آنها را قرار دادم مطالعه کنید.

10. نشستن و ایستادن خود را در نظر داشته باشید

شما باید بدانید به چه صورتی می‌توانید بهترین روش را برای صحبت های خود داشته باشید. بدین صورت اگر شما صاف بنشینید صدایتان دارای قدرت بالاتری می‌باشد و در نتیجه در مخاطب به خوبی اثر می‌گذارد. اگر سر خود را زیاد تکان دهید خوب نیست و اگر صاف بایستید و چانه خود را بالا نگه دارید، مطمئنا می‌توانید از بهترین نتیجه برخوردار شوید که تسلط بر این حالات و یافتن حالت مناسب برای بیان سخنان در هر فردی می‌تواند متفاوت باشد.

تقویت کردن فن بیان یکی از موارد موثر بر کسب موفقیت در کسب و کار می‌باشد بنابراین به عنوان یک کارآفرین و یا یک رهبر باید به فکر این باشید که بتوانید سخنرانی های قدرتمند و مناسبی داشته باشید که سبب تغییر و تحول در کسب و کارتان شود که در این مقاله نکات قابل توجهی برای تقویت فن بیان در سخنرانی ارائه شد.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
15 × 30 =