10 راهکارهای کاهش استرس روزانه و افزایش آرامش

خانه » موفقیت و توسعه فردی » 10 راهکارهای کاهش استرس روزانه و افزایش آرامش
روش های کاهش استرش تاثیرگذار
روش های کاهش استرش تاثیرگذار

زمان مطالعه: 11 دقیقه

راهکارهای کاهش استرس بسیار زیاد می باشند. هر چقدر بخواهیم روش های موجود برای کم کردن استرس خود را نام ببریم، هرگز تمام نخواهند شد. اما نکته ای که بسیار حائز اهمیت، قابل عملی بودن و تاثیرگذار بودن راهکارها می باشند. در این سری مطالب موفقیت در کسب و کار و موفقیت در زندگی شما با بهترین روش های تاثیرگذار برای کاهش استرس روزانه خود آشنا خواهید شد.

روش های کاهش استرش قابل انجام و تاثیرگذار

هادی قربانی قصد داره در این مقاله از سری مطالب موفقیت و توسعه فردی شما را با ده مورد از بهترین روش کاهش استرس که هر کسی قادر است به راحتی آنها را انجام دهد، آشنا کند. پس در ادامه با من همراه باشید تا اگر شما هم دچار استرس های روزانه هستید با این روش ها، به راحتی از دست آن راحت شوید.

1- گفتگو با خدا و کاهش استرس

یکی از بهترین روش هایی که قصد دارم در این مقاله به شما معرفی کنم، مربوط به حرف زدن با خدا می باشد. در روز تنها چند دقیقه و حتی یک دقیقه برای این مورد وقت بزارید. بابت چیزهایی که امروز دارید از خدا تشکر کنید. برای عزیزانتان و حتی غریبه ها دعا کنید. (وقتی برای مادر، پدر، خواهر، برادر و … دعا می کنید، هیچ اشکالی ندارد که در کنار عزیزان خود به بقیه افراد هم توجه کنید. مثلا بگویید خدایا همه کسانی که مریض هستند رو شفا بده، هر کسی هر چی می خواهد بهش برسه و …).

به خدا بگویید که تا به حال خیلی بهتون کمک کرده. از خدا به خاطر همه چیزهای که داده و نداده شکر کنید. یادتان نرود در هر گفتگو با خدا، حتما بگویید که با خواست تو و اراده ای که در وجود من قرار دادی به همه چیزهایی که می خواهم دست پیدا خواهم کرد.

من حرف های مذهبی نمی زنم دوستان، این و امتحان کنید، تو رو خدا این و جدی بگیرید. بعد از یه مدت شاهد اتفاقات و تاثیرات شگفت انگیز این روش خواهید بود.

بعد از مطالعه کامل این بخش حتما مقاله 9 عامل موفقیت و رشد فردی در زندگی و کسب و کار را مطالعه کنید

2- در محیط کار میز خود را مرتب کنید

یکی از مهمترین مواردی که در روز برای افراد استرس ایجاد می کند، شلوغ بودن میز کار آنها می باشد. حتما شما تا بحال افراد مختلفی را پشت میز دیده اید که کار خود را انجام می دهند، برخی از این افراد میزی بسیار شلوغ دارند که وقتی به آنها نگاه کنیم، سرمان درد می گیرد. اما با یک فردی که میز کارش بسیار مرتب است را در نظر بگیرید. نگاه کردن به میز کار این شخص آرام بخش تر خواهد بود.

البته ممکنه است کار شما پشت میز نباشد. با این حال باز هم تفاوتی ندارد. مشغول هر کاری که هستید اطراف خودتان را مرتب کنید. تصور کنید یک خانوم در آشپزخانه در حال آشپزی می باشد. اگر ظروفی که مدام برای آماده سازی غذا کثیف می شوند را نشوید، سریعا کلافه خواهد شد. پس بهتر است در فرصت هایی به دست آمده در طول آشپزی ظروف کثیف را سریع تر بشوید تا اعصاب آرامتری داشته باشد.

3- گرسنه نمانید یکی از روش های کاهش دادن استرس

تصور کنید سرکار هستید. ساعت 12 ظهر است و شما احساس گشنگی می کنید. اولین چیزی که به ذهن شما خواهد رسید: نهار امروز چیه؟ گرسنگی را با ضعف معده تحمل می کنید، اما مدام فکرتان پس غذا و نهار امروز می باشد. زمانی که شما گرسنه می شوید، کمی نگرانی و ناآرامی به سراغ شما خواهد آمد و این کاملا طبیعی است.

من به شما پیشنهاد می کنم برای اینکه این مشکل را برطرف کرده و از نگرانی های بیخودی بخاطر شکم دوری کنید، حتما کمی تنقلات با خود به سر کارتان ببرید. یک تیکه نون با پنیر یا هر مورد دیگری، همراه با چند میوه ، حتی می تواند یک سیب باشد. در این صورت زمانی که احساس گرسنگی کرده اید، چند دقیقه وقت گذاشته و گرسنگی خود را رفع می کنید. در نتیجه بعد از آن به راحتی به کارتان ادامه دهید. در این صورت کارها را نیز بهتر انجام خواهید داد.

4- تمرکز کردن راز پایین آوردن استرس

کاهش استرس با تمرکز کردن
کاهش استرس با تمرکز کردن

ذهن هر فردی در طول روز بسیار شلوغ می شود. کلی صدا ، تصاویر ذهنی و …. همه اینها سبب ایجاد نگرانی و استرس هستند. پس کاری که می توانیم برای این مورد انجام دهیم مربوط به تمرکز کردن است. می توانید روزانه 5 دقیقه برای تمرکز کردن وقت بگذارید.

تمرکز کردن بدین شکل می باشد که در جایی بنشینید، طوری که کاملا راحت باشید. کمی به آرامی نفس بکشید. اگه چشم هاتون بسته باشه خیلی بهتر خواهد بود. چند مرتبه نفس عمیق بکشید. بعد از اینکه چندبار نفس عمیق کشیدید به آرامی هر نگرانی که ذهن داری سعی کنید از خودتان دور کنید. در این مرحله فکر های مختلفی به سراغ شما خواهد آمد. البته فکرها می توانند خوب یا بد باشند، منفی یا مثبت باشند. هیچ فرقی نمی کند. با این روش شما روی چیزی که فکر می کنید تمرکز خواهید داشت.

این روش به شما آرامش خاصی میدهد و قدرت تمرکز شما را افزایش خواهد داد.

5- موسیقی گوش کنید

زمانی که گرسنه هستید چیکار می کنید؟ خب مشخصه غذا می خوریم. وقتی روح ما گرسنه باشد به جای غذا باید برای اون موسیقی پخش کنیم. موسیقی غذای روح شماست. این مورد از نظر روانشانی هم ثابت شده که موسیقی مناسب سبب آرامش و کاهش استرس می شود.

البته باید توجه داشته باشید که موسیقی مناسب باشد. برخی آهنگ ها وجود دارند که متاسفانه علاوه بر اینکه آرامشی داخلی آنها دیده نمی شود، بلکه تا حد ممکن نگرانی و استرس را افزایش می دهند. پس در انتخاب موسیقی برای روح خودتان دقت کنید.

آهنگ های آرام و ملایم، موسیقی های بی کلام، موسیقی هایی که داخل آن حرف های خوبی باشد، همه این ها بسیار خوب و مناسب هستند.

آهنگ های امروزی چه در کشور ایران و چه در کشورهای خارج از ایران متاسفانه برای این مورد مناسب نیستند. حتی اکثر آنها شامل یک سری حرف های فوق العاده چرت می باشد. اکثر آنها در رابطه با شکست عشقی، فش دادن به یکدیگر، رو کم کنی، خیانت و … هستند. هادی قربانی به شما پیشنهاد می کنه دوستان از این آهنگ ها تا می تونید دوری کنید. تو رو خدا اینا رو جدید بگیرید. باور کنید همه افراد موفق با رعایت همین نکات ریز به درجه های بالایی از موفقیت امروزشون دست پیدا کردن.

6- ورزش های کششی برای آزاد کردن عضلات

کاهش استرس با ورزش کششی
کاهش استرس با ورزش کششی

منظور من این نیست که باید ورزشکار شوید، نه اصلا. فقط به چند حرکت کششی ساده نیاز داریم که روزانه در حد 4 الی 5 دقیقه برای آن وقت بگذارید کافیست. با این کار عضلات بدن شما که به حاطر نگرانی و استرس سست شده اند، سریعا شاداب خواهند شد و احساس خوبی به شما خواهد داد.

کافیست دستان خود را قلاب کنید، سپس دست های قلاب شده را به سمت بالا ، چپ، راست و پایین بکشید. دست راست خود را به صورت مستقیم بالا بگیرید و سپس خودتان را به سمت چپ خم کنید. و برعکس دست چپ را بلند کرده و به سمت راست خم شوید. به صورت ایستاده روی پنجه پاهای خود قرار بگیرید. تا جایی که می توانید خودتان را به سمت بالا بکشید. و هر حرکت کششی دیگر که خودتان بهتر می دانید را انجام دهید.

هر کسی وقتی صبح از خواب بیدار می شود حداقل یک حرکت کششی به صورت ناخودآگاه انجام می دهد. یک نوزاد 3 ماهه هم این کار را انجام می دهد در حالی که اصلا نمی داند چه کاری انجام می دهد. دلیل این کار سست شدن عضلات است و بدن انسان برای اینکه قبراق و سرحال شود، به صورت ناخودآگاه این کار را انجام می دهد.

پیشنهاد می کنم بعد از خواندن راهکارهای کاهش استرس در این بخش، نگاهی به مقاله کاهش استرس و بهبود زندگی با گفتارهای مثبت نیز بیندازید.

7- تشکر کردن سبب افزایش آرامش و کاهش استرش

بخاطر هر چیزی باید تشکر کنید. تصور کنید کسی یک کار بسیار کوچک و ناچیز برای شما انجام داده است، باید از او تشکر کنید. از خدا بخاطر چیزهایی که به شما داده تشکر کنید. اگر صاحب فرزند هستید باید شکرگذار باشید. از پستچی که پاکت های شما را جا به جا می کند تشکر کنید. در جایی از کسی آدرس می پرسید، بعد از راهنمایی از او تشکر کنید.از اینکه سالم هستید، از اینکه پدر و مادر دارید، از اینکه ماشین دارید، از اینکه همسر دارید، فرزند دارید ، خواهر و برادر دارید تشکر کرده و شکرگذار باشید.

با تشکر کردن شما به یک آرامش خاص دست پیدا خواهید کرد. این کار دلهره ، نگرانی و استرس را بسیار کاهش خواهد داد.

8- افزایش اعتماد به نفس با فن بیان

متاسفانه افراد زیادی به خاطر فکر اشتباه اعتماد به نفس پایینی دارند. مثلا برخی افراد در صحبت کردن مشکل دارند. برخی از افراد از رو به رو شدن با برخی افراد می ترسند و دلهره دارند. می ترسند در جمع حضور پیدا کنند و بسیاری موارد مشابه.

اما دوستای خوب من که دچار این مشکلات هستن باید بدونن همه این موارد به خاطر یک فکر اشتباه از جانب خودتون هست. کاملا طبیعی و عادی است که این ویژگی ها را هر فردی داشته باشد. اصلا باید بدونید که همه به این شکل هستند اما به مرور زمان نقاط نقص را با اتفاقات مختلفی که در زندگیشان افتاده برطرف کرده اند.

شما یک فرد را در نظر بگیرید که در صحبت کردن مشکل دارد و سعی می کند اصلا صحبت نکند یا از آن فرار کند. دلیل این رفتار چیست ؟ پاسخ بسیار ساده است، پایین بودن اعتماد بنفس. شما با تمرین و تکرار مکرر قادر خواهید بود هر مشکلی را برطرف کنید. بهتون قول میدم اگر شما روزانه 5 دقیقه وقت بزارید و جلو آینه با خودتان حرف بزنید به زودی تاثیر عالی آن را مشاهده خواهید کرد. تصور نکنید وقتی صحبت می کنید همه چشم ها به سمت شماست، طوری که می ترسید که مشکلی در ظاهر شما وجود داشته باشد. تصور کنید هیچ کسی در اطراف شما نیست.

یکی از بهترین روش هایی که مشکل کم صحبت کردن را برطرف می کند، ارزشمند دانستن خودتان نسبت به کسانی که در جمع هستند می باشد. تصور کنید در یک سالن بزرگ کلی پزشک، مهندس و افراد بزرگ نشته اند و شما می خواهید برای آنها سخنرانی کنید. بسیار از سخنرانان بزرگ هم ممکن است دچار استرس و نگرانی شوند. چرا که می ترسند چیزی بگویند که خنده دار باشد، یا نسبت به سطح افراد حاضر در سالن پایین باشد.

بهترین راهکار برای این مورد، این است که شما همه آنها را بی سواد تصور کنید. فکر کنید اولین بار است به همچین جایی آمده اند. در این صورت به راحتی قادر خواهید بود به بهترین شکل ممکن حرف های خودتان را بزنید.

9- دوری از تکنولوژی راهکار کاهش استرس روزانه

راهکار کاهش سریع استرس
راهکار کاهش سریع استرس

امروزه استفاده از موبایل بسیار رایج شده است. بسیاری از افراد هم ساعت های زیادی را علاوه بر تلفن با کامپیوتر و لپ تاپ سپری می کنند. اما لازمه بدونید که استفاده زیاد از این دستگاهها نگرانی و استرس شما را افزایش خواهد داد. شما باید روزانه برای چند دقیقه هم که شده از این نوع دستگاه ها دوری کنید.

لپ تاپ یا کامپیوتر رو میزی خود را کنار بگذارید. گوشی موبایلتان را کلا خاموش کنید. برای چند دقیقه هم شده دنیا را بدون وجود تکنولوژی تصور کنید. باور کنید آرامشی از طریق این روش به شما جذب خواهد شد که شاید خودتان هم تصورش را نکنید.

البته طوری نباشد که گوشی را خاموش کرده اید اما فکرتان پیش موبایل باشد که آیا در این لحظه کسی به من زنگ زده؟!!! نه. باید به طور کامل فراموشش کنید. حتی برای اینکه خیالتان راحت شود می توانید به مرور زمان به اطرافیان خود بفهمانید که چند دقیقه در روز به این شکل هستید. در نتیجه هیچ کسی در این زمان مزاحم شما نخواهد شد.

10- کارهای خود را اولویت بندی کنید

اولویت بندی کارها برای انجام سریع
اولویت بندی کارها برای انجام سریع

و اما اولویت بندی کردن کارها که این مورد هم تاثیر زیادی در کاهش استرس شما خواهد داشت. متاسفانه کمتر کسی این مورد را رعایت می کند، زیرا تصور می کنند یک راهکار چرت می باشد. اما دوستای خوب من باور کنید همین راهکار جزو بهترین و محبوبترین روش های دور کردن استرس و افزایش آرامش شما در طور روز خواهد شد.

فکر کنید امروز باید 10 کار مختلف را انجام دهید. اصلا فرقی نمی کند تعداد کارها چقدر باشد. 100 کار مختلف هم داشته باشید باید از روش اولویت بندی کردن کارها استفاده کنید.

به این شکل که شما باید کارها را از مهمترین آنها به سمت پایین لیست کنید. حتی کارهایی که زیاد اهمیت ندارند را می توانید حذف کنید. در این صورت ابتدا کارهای مهم را به ترتیب انجام دهید تا آخر. در این صورت خواهید دید که همه کارها را سریعا تمام کرده اید، با کلی انرژی و آرامش بدون کوچکترین استرس. حتما امتحان کنید، نتیجه خواهید گرفت.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
8 + 6 =