بهترین روش‌های پایان دادن به سخنرانی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » بهترین روش‌های پایان دادن به سخنرانی
روش های پایان دادن به سخنرانی
روش های پایان دادن به سخنرانی

زمان مطالعه: 10 دقیقه

شروع کردن سخنرانی شما می‌تواند بسیار موثر باشد تا شنونده به خوبی گوش فرا دهد و جذب سخنان شما شود. اما، یکی از مهمترین مواردی که باید در حین سخنرانی مد نظر داشته باشید پایان دادن و یا به نوعی نتیجه گیری سخنرانی است. این مورد را باید در زمانی که می‌خواهید سخنرانی خود را پایان دهید استفاده کنید. نتیجه‌گیری سخنرانی یعنی شما با بیان چکیده‌ای به خصوص، از موارد بیان شده مهم به مخاطب کمک کنید تا بهتر و آسانتر آنها را بررسی و به نوعی هضم کند. از این رو در این مقاله به بررسی موضوع بهترین روش‌های پایان دادن به سخنرانی می‌پردازیم.

بهترین پایان برای سخنرانی

استفاده از روش‌های خاص برای پایان دادن به سخنرانی نشان از این دارد که سخنرانی در حال پایان یافتن است پس باید برای ارائه سخنرانی جذاب و بدون مشکل این مورد را در نظر داشته باشید .شما باید با بیان نکات کلیدی آنها را با احساس مثبت از سخنرانی خود به بیرون از سالن هدایت کنید. آیا فکر نمی‌کنید این مورد می‌تواند تاثیر بسزایی را در سخنرانی شما ایجاد کند؟ ممکن است برخی از شما این مورد را قبول نداشته و آن را غیر ضروری بدانید. اما، اگر شما این کار را انجام ندهید تا مخاطب از پایان یافتن سخنرانی مطلع شود و به صورتی غافلگیرانه سخنرانی را تمام کنید مخاطب به صورت غیر منتظره سردرگم خواهد شد.

استفاده از مقدمه برای پایان سخنرانی

پایان دادن سخنرانی شما باید به صورت حرفه‌ای انجام گیرد. برای مثال می‌توانید نتیجه‌گیری سخنرانی خود را با مقدمه پیوند بزنید. بالفرض می‌توانید از مثالی که در اول سخنرانی استفاده کردید برای پایان نیز استفاده کنید. همین باعث داشتن برقراری پیوندی ملایم و به‌یادماندنی در بین مقدمه و نتیجه گیری می‌شود. البته اگر شما به صورت حرفه‌ای باشید خواهید توانست از جمله‌ای عالی و هوشمندانه‌تر برای پایان سخنرانی استفاده کنید. در غیر این صورت خواهید توانست به موضوع بحث شده در اول سخنرانی و با همان مقدمه مراجعه کنید. استفاده از مقدمه در انتهای سخنان یکی از بهترین روش‌های پایان دادن به سخنرانی می‌باشد.

بهترین و آخرین اثر ماندگار در مخاطب بر آن چیزی که در پایان سخنرانی می‌گویید بستگی دارد. پس با گفتن مقدمه در پایان سخنرانی، بهترین مورد استفاده از نکات کلیدی و مهم است تا در ذهن مخاطب باقی بماند. باز هم تاکید می‌کنیم آن چیزی که در ابتدا گفتید را بیان کنید و نکات کلیدی را برای تاکید کردن فراموش نکنید. در آخر ارتباط دادن مفاهیم سخنرانی به واقعیت است. بدین صورت مخاطب می‌تواند بیشتر ببیند چگونه این موارد در دنیای واقعی به کار می‌روند. سعی کنید موارد انتزاعی را با نمونه‌های واقعی قابل فهم کنید، بدین صورت مخاطب بعد از پایان سخنرانی احساس خوبی درباره کسب موارد کاربردی و مثبت خواهد داشت تا در زندگی استفاده کند.

راه پایان دادن سخنرانی
راه پایان دادن سخنرانی

چگونه در سخنرانی پایان خوبی داشته باشیم؟

در حین بیان نتیجه سخنرانی، با مقدمه سخنرانی می‌توانید ارتباطی را بین هدف و پیام سخنرانی ایجاد کنید، اگر مقدمه خوبی در نظر ندارید می‌توانید به مقاله معرفی جملاتی برای شروع سخنرانی مراجعه نمایید. اگر شما مخاطب را از پایان سخنرانی مطلع سازید آنها احساس مثبت و خوبی از سخنرانی در ذهن خواهند داشت. اگر شما بتوانید نکات کلیدی را بیان کنید آنها برای همیشه در ذهن مخاطب باقی خواهند ماند.

نتیجه سخنرانی را فرصتی عالی بدانید تا بتوانید خلاصه سخنرانی را بسیار مفید و با کیفیت بیان کنید. زیرا، با اینکه سخنرانی شما بدون مشکل و با کیفیت بوده اما، ممکن است برخی از شنونده‌ها حواس جمعی نداشته باشند و قسمتی از نکات کلیدی سخنرانی را متوجه نشده باشند و شما با پایان متناسب خواهید توانست هر گونه مشکل و فهم نادرست از سخنرانی را اصلاح کنید تا مخاطب با درک درست از سالن بیرون رود.

پایان خوب در سخنرانی
پایان خوب در سخنرانی

خلاصه سازی ایده

گفتیم که در پایان سخنرانی شما می‌توانید نکات کلیدی را به صورت خلاصه و مفید بیان کنید. همین نتیجه گیری در آخر سخنرانی موردی بسیار خوب برای خلاصه نکات کلیدی است تا ایده‌های طولانی را به شکلی اجمالی و گزیده‌وار به شنونده برسانید. با بیان سخنرانی خوب وقتی مخاطبان از سالن خارج می‌شوند مهمترین اطلاعات شما را به صورت خلاصه در ذهن خود دارند و این می‌تواند مرجعی برای آینده باشد. زیرا، سخنرانی شما یادگاری است که به آنها می‌دهید تا در آینده با دیگران به اشتراک بگذارند. در غیر این صورت سخنرانی شما بدون فایده بوده و زحمت‌هایتان بر باد رفته است و در زمان کمی از یادها خواهد رفت. همین باعث می‌شود تا در سخنرانی‌های بعدی کسی حضور پیدا نکند.

تاثیر خلاصه سازی ایده‌ها در سخنرانی

خلاصه کردن ایده‌ها و جملات در سخنرانی شما یعنی ایده‌های پیچیده را به شکلی عالی و مختصر بیان کنید، یعنی باید به یادآوری چیزی که در موردش حرف می‌زدید بپردازید که این مورد یکی از بهترین روش‌های پایان دادن به سخنرانی می‌باشد. باید موارد غیر ضروری را حذف و نکات و ایده‌های کلیدی را به شنونده برسانید. برای این کار و خلاصه ایده‌ها بهتر است قبل از شروع این سوال‌ها را از خود بپرسید.

  • در ابتدا باید چه پیام‌های خاص و اولیه‌ای بیان کنم؟
  • نکات مهمی که باعث انتقال این پیام‌ها می‌شوند کدام‌ موارد هستند؟
  • مخاطب باید چه چیزی را از سخنرانی به یاد داشته باشد؟

پیام اولیه: در هنگام آماده کردن سخنرانی خود و قبل از شروع بهتر است حتما پیام‌های اولیه خود را بررسی کنید. در تمام زمان سخنرانی باید پیوسته نتایج پژوهش‌ها، نمونه‌های موردی و تجزیه و تحلیل‌ها را به سخنرانی مرتبط کنید. نتیجه‌گیری از این مورد خارج نیست. تمرکز سخنرانی خودتان را در نتیجه گیری داشته باشید. در پایان سخنرانی با بیان و خلاصه پیام‌های اولیه ذهن مخاطب را به سمت خود بکشانید تا به مخاطب بگویید چرا باید به سخنان شما اهمیت دهند.

توجه داشته باشید که در کنار رعایت موضوع پایان دادن مناسب سخنرانی نباید از اهمیت مواردی نظیر جذاب کردن صدا در سخنرانی غافل شوید.

نکات اصلی: تمامی این سخنرانی که انجام می‌دهید به خاطر بیان نکات اصلی و کلیدی و بیان پیام‌های اولیه است. بعد از بیان پیام‌های اولیه بهتر است نکات اصلی را به صورت خلاصه‌وار بیان کنید. به صورتی که مفهومی و به یاد ماندنی باشند. در غیر این صورت اگر گویا نباشند مجبور خواهید بود آنها را از اول بیان کنید. در حین آماده کردن سخنرانی باید نکات اصلی را به صورت واضح فهرست کنید و به پیام‌های اولیه مرتبط سازید. این کار به سادگی امکان‌پذیر است و نیازی به استفاده از مواردی چون مثال و یا جزئیات نیست. باید این موارد را در سخنرانی انجام دهید، چون نتیجه سخنرانی مکان داستان سرایی نیست.

بیان نتیجه سخنرانی
بیان نتیجه سخنرانی

اهمیت یادگیری مخاطب بعد از سخنرانی

حتما در حین آماده سازی خود و نکات برای سخنرانی این مورد را فراموش نکنید که برای داشتن نتیجه گیری ضروری و اثر بخش اینکه مخاطب بعد از سخنرانی چه چیزی را به یادگار ببرد بسیار مهم است. باید درباره قصد سخنرانی خود تصمیم بگیرید تا بدانید هدف آموزش است، یا نه برای اقدامی مشخص می‌خواهید مخاطب را متقاعد کنید و یا نه می‌خواهید مهارتی را آموزش دهید. فرقی نمی‌کند که قصد شما چیست، در هر صورت باید تا می‌توانید تلاش خود را برای نتیجه‌گیری مشخص داشته باشید. خواهید توانست ایده را در یک الی دو جمله خلاصه شده بیان کنید و به موفقیت در سخنرانی دست پیدا کنید.

شما خواهید توانست با استفاده از ضمیر دوم‌ شخص”شما” حاضران در سالن را خطاب قرار دهید تا پیام در ذهنشان ورود پیدا کند. از فعل‌هایی برای فراخواندن عمل و اقدام استفاده کنید. این چیزها می‌توانند مواردی چون “بروید”،” انجام دهید” ، “رای دهید”، “ثبت نام کنید” و یا هر چیز دیگری باشد تا مخاطب تشویق شود. خلاصه هر چیزی را که می‌خواهید مخاطب با خود به یادگار ببرد را در پایان سخنرانی خود جای دهید.

اطلاع پایان سخنرانی و مسلط بودن بر پرسش و پاسخ

از بهترین روش‌های پایان دادن به سخنرانی می‌توان به اطلاع رسانی درباره نزدیک شدن به پایان سخنرانی اشاره کرد. چه چیزی مخاطب را خوشحال و مشتاق می‌کند؟ می‌تواند مواردی مختلف موجود باشد. اما، از مهمترین آنها اطلاع از پایان سخنرانی و جلسه پرسش و پاسخ بعد از آن است. سخنرانی را همانند ماشین در نظر داشته باشید. برای ایستادن باید کم کم سرعت را کم کنید، نه اینکه به یک مرتبه پای خود را روی ترمز قرار دهید. سخنرانی نیز این چنین است و باید به آسوده کردن مخاطب فکر کنید. اگر آنها از این اطلاع نداشته باشند احساس دانش ناقص پیدا خواهند کرد و این می‌تواند تاثیر بدی از شما را در ذهن آنها ایجاد کند.

تاثیر اطلاع دادن از پایان سخنرانی

راه اول؛ برای پایان دادن سخنرانی و اطلاع مخاطب راه‌های زیادی وجود دارد. یکی از ساده و بهترین راه‌های پایان دادن سخنرانی این است که عبارت خاص را در ابتدای نتیجه‌گیری خود استفاده کنید. این عبارات می‌توانند “درنهایت” ، “درنتیجه” و یا ” بالاخره” باشند. همچنین شما این امکان را دارید تا به صورت مستقیم از پایان خبر دهید.

راه دوم؛ استفاده از تغییر لحن برای اطلاع از پایان دادن سخنرانی از روش‌های دیگر است. زیرا، هر انسانی کاملا طبیعی برای پایان دادن جمله و پاراگراف لحن خود را آرام می‌کند. همین باعث می‌شود تا مخاطب بفهمد که پایان سخنرانی نزدیک است.

راه سوم؛ راه سوم این است که اگر سخنرانی خود را پایان دادید به حاضران پیشنهاد پرسش و پاسخ را بدهید. در این جلسه شما به مخاطبین اجازه می‌دهید تا برای داشتن مفهوم بهتر سخنرانی از شما پرسش‌هایی را سوال کنند تا پاسخ را به خوبی بیان کنید. جلسه پرسش با توجه به سخنرانی و موضوع آن ممکن است زیاد طول بکشد و یا نه به زودی و سادگی پایان بیابد. پس، این را فراموش نکنید که در سخنرانی باید مدیریت پرسش و پاسخ خوبی را داشته باشید.

سخنرانی موفقیت آمیز
سخنرانی موفقیت آمیز

جلسه پرسش و پاسخ

با توجه به موضوع سخنرانی ممکن است جلسه پرسش به صورت خصومت آمیز و یا گیج کننده باشد. برای اینکه هیچ آشفتگی در جلسه پرسش پیش نیاید بهتر است تسلط خوبی را در سخنرانی داشته باشید. واقعا چیزی بدتر از این نیست که شما در سخنرانی باشید و مخاطب سوالی بپرسد اما، قادر به پاسخ گویی نباشید.

این بسیار مهم است که شما بر موضوع سخنرانی خود مسلط باشید و همه چیز را بدانید. ولی همیشه این را بدانید که احتمال این وجود دارد که از شما سوالی را بپرسند ولی قادر به پاسخگویی نباشید. در این مواقع اصلا دستپاچه نشوید و بهترین راه را که حفظ کردن ظاهر خود است حفظ کنید و از مواردی چون دو مورد پایین استفاده کنید:

  • این واقعا سوال خوبی است و برای خود من هم پیش آمده بود.
  • این مورد در پژوهشم نبود. اما، در صورت تمایل می‌توانم در موردش تحقیق کرده و جواب را به شما اطلاع دهم.

شما سخنران و مسئول تسهیل این تعامل هستید. به هیچ عنوان کنترل جلسه پرسش و پاسخ را از دست ندهید. برای مثال شما نباید برخورد خصمانه با مخاطب داشته باشید. نباید به مخاطب برای طرح پرسش را بدهید و….

نتیجه گیری

به یاد داشته باشید که برای داشتن نتیجه سخنرانی بهتر، طرح پرسش و پاسخ می‌تواند موثر و آن را در ذهن مخاطب ماندگار کند. باید تمام تلاش خود را برای بهتر شدن سخنرانی بکنید. این را هم بدانید اگر مخاطبان زیاد از شما پرسش پرسیدن نگران نباشد و این را علاقه و اشتیاق آنها بدانید و شما باید این اشتیاق را حفظ کنید. می‌توانید با پاسخ دهی مناسب تجربه و دانش مخاطب را بالا ببرید. شما باید هر آنچه را که در سخنرانی با اهمیت می‌دانید و برایتان ارزش دارد را در جلسه پرسش و پاسخ نیز داشته باشید . این را هم به یاد داشته باید که بیش از حد صمیمی نشوید و از رفتارهای چون ارتباط چشمی استفاده کنید.

در این بخش مجموعه‌ای از بهترین روش‌های پایان دادن به سخنرانی خدمت شما عزیزان ارائه گردید تا بتوانید با استفاده از این موراد سخنرانی خوبی داشته باشید. در هر سخنرانی می‌توانید برای پایان مناسب یکی از این راه‌ها را به کار بگیرید تا علاوه بر شروع طوفانی، پایان خوبی هم برای سخنرانی خود داشته باشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
20 − 13 =