تاثیرات ذهن آگاهی در رسیدن به موفقیت

خانه » موفقیت و توسعه فردی » تاثیرات ذهن آگاهی در رسیدن به موفقیت
تاثیرات ذهن آگاهی در رسیدن به موفقیت
تاثیرات ذهن آگاهی در رسیدن به موفقیت

زمان مطالعه: 7 دقیقه

عادت‌هایی وجود دارد که می تواند تقریبا در هر جنبه‌ای از موفقیت شخصی و حرفه‌ای شما تاثیر بگذارد. دویدن یک مثال عالی است، زیرا افرادی که به طور مرتب این کار را انجام می‌دهند مزایای قدرتمندی را خواهند داشت، مانند داشتن انرژی بیشتر، روشن‌تر فکر کردن و کمتر بیمار شدن. من دونده و طرفدار بزرگی برای دویدن هستم، اما می‌دانم که برای بسیاری از افراد، دویدن منظم هرگز جزئی از زندگی آنها نخواهد شد. چرا که، این عادت به تلاش، عرق و گاهی درد بسیار نیاز دارد. خوشبختانه یک عادت دیگر نیز وجود دارد که تقریبا در هر جنبه موفقیت شما نیز تاثیر دارد. این عادت به همان اندازه تاثیر گذار است که به خاطر داشته باشید قبل از عبور از جاده هر دو راه را جستجو کنید و مهمتر از همه قطعا نیازی به تعریق ندارد. در حقیقت، حتی نیازی نیست که شما هر چیزی را به برنامه خود اضافه کنید. این عادت چیزی جز ذهن آگاهی نیست. در همین رابطه در این مقاله سعی داریم تا تاثیرات ذهن آگاهی در رسیدن به موفقیت را مورد بررسی قرار دهیم.

ذهن آگاهی چیست؟

ذهن آگاهی یعنی اینکه فکر خود را تغییر دادن. یعنی صدای فوران تفکر در سرتان وجود داشته باشد تا از تفکر آگاه باشیم. این تغییر داخلی ظریف به ما این امکان را می‌دهد که فکر خود را به طور عینی ببینیم، تا احساسات‌مان را به طور عینی مشاهده کنیم و آگاهی بهتری از آنچه که داریم و چه کسی هستیم، داشته باشیم. ذهن آگاهی واژه پر کاربردی است که شرکت‌های مختلف چون یاهو،گوگل، اپل، استارباکس و … در محیط کاری شرکت برای منافع خود انجام می‌دهند.

ذهن آگاهی چیست؟ قبلا با مدیتیشن آشنا شدیم. ذهن آگاهی حالتی ساده از مراقبه و مدیتیشن است که فرد را قادر می‌سازد تا بر افکار متلاطم و رفتارها کنترل کافی را داشته باشد. کسانی که به تمرین ذهن آگاهی می‌پردازند در مواقعی که حتی مراقبه هم ندارند با تمرکز بیشتری کارهای خود را انجام می‌دهند. ذهن آگاهی یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش استرس روزانه و اضطراب است و از بروز احساسات کنترل نشده جلوگیری می‌کند. علاوه بر اینها از پرش افکار جلوگیری کرده و باعث متوقف کردن افکار منفی در ذهن می‌شود. یعنی اگر به صورت کلی برداشت داشته باشیم روشی است که با استفاده از آن خواهید توانست در یک روز پر مشغله کاری با بازدهی بالا آرام باشید.

یکی از روانشناسان دانشگاه هاروارد با نام الن لنگر در مورد ذهن آگاهی مطالعاتی انجام داده است که توصیفش را اینگونه بیان می‌کند: ” فرآیند مشاهده چیزهای جدید را می‌توان ذهن آگاهی دانست. با زندگی در زمان حال شما تمرکز می‌کنید. همین باعث حساس‌تر شدن شما به محیط و چشم انداز می‌شود و این جوهره و اساس تعامل است. یعنی به جای اینکه انرژی مصرف کند انرژی تولید می‌کند. اغلب افراد بر این اشتباه هستند که ذهن آگاهی پدیده طاقت فرسا و پر استرس است. این در حالی است که استرس بر اساس تفکر منفی و نگرانی‌های در ذهن است و این مشکلاتی را ایجاد می‌کند که قادر به حل آنها نیستیم”.

ذهن آگاهی باعث موفقیت در زندگی و شغل می‌شود
ذهن آگاهی باعث موفقیت در زندگی و شغل می‌شود

علت مشهور شدن ذهن آگاهی

ذهن آگاهی مزایای بسیار زیادی را در خود دارد که یکی از مهمترین موضوعات در این رابطه، تاثیرات ذهن آگاهی در رسیدن به موفقیت می‌باشد. اما، شاید از مهمترین مواردی که شرکت‌های مشهور و معتبر چون گوگل، یاهو، اپل و … روی آن سرمایه گذاری می‌کنند این باشد که این مورد دارای تاثیر غیر مستقیم روی عملکرد آنها است. الن لنگر با مطالعاتی که انجام داد، می‌گوید که ذهن آگاهی دارای بهبود عملکرد در انواع کارها می‌باشد. گر چه ذهن آگاهی در شرکت‌های مختلف تنها برای عملکرد نیست و علت‌های زیادی را برای استفاده دارند تا آن را در اولویت قرار دهند. در ادامه ما موارد زیادی را که نشان می‌دهد ذهن آگاهی در کسب منافع موثر است را بیان می‌کنیم.

اثرات ذهن آگاهی بر عملکرد افراد

ذهن آگاهی یکی از مهمترین فاکتور‌هایی است که برای رسیدن به موفقیت باید به آن توجه داشته باشید. اثرات ذهن آگاهی بر افراد طبق تحقیقات مختلفی ثابت شده است و با توجه به نتایج این تحقیقات، امروزه شرکت‌های بزرگ نیز به دنبال ایجاد ذهن آگاهی در کارمندان خود هستند. بنابراین بهتر است شما نیز برای طی مسیر موفقیت از این فاکتور مهم بی بهره نمانید. در ادامه برخی از تاثیرات ذهن آگاه بر افراد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ذهن آگاهی باعث کاهش استرس می‌شود

استرس باعث ویران کردن عملکرد می‌شود. اما، قبل از آن خود فرد را تخریب می‌کند. آمارهای گرفته شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری بیماری نشان می‌دهد که بیماران مراجعه کننده بیمارستان تا دو سوم مشکلات ناشی از استرس را در خود دارند. در این میان 75 درصد هزینه‌های درمان به استرس مربوط می‌شود. استرس می‌تواند باعث بالا رفتن فشار خون، سرطان، بیماری‌های قلبی و … شود. ذهن آگاهی می‌تواند استرس شما را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد و موجب خارج شدن شما از جنگ شود تا به حالتی آرام دست پیدا کنید.

ذهن آگاهی چه اثراتی دارد؟
ذهن آگاهی چه اثراتی دارد؟

ذهن آگاهی باعث بالا بردن قدرت تمرکز می‌شود

ذهن آگاهی باعث می‌شود تا شما بتوانید قدرت تمرکز خود را در تمام کارهای خود بالا ببرید. ذهن آگاهی باعث می‌شود تا از حواس پرتی در امان باشید و بر روی کار خود تا سطح بالایی تمرکز داشته باشید. برای همه رخ داده است تا کارهای مختلف را به صورت همزمان انجام دهند. با ذهن آگاهی شما می‌توانید از این عادت که چند کار را با هم انجام دهید نجات پیدا کنید. بنابراین ذهن آگهی را می‌توان یکی از موارد و قوانین افزایش تمرکز و حواس در نظر داشت.

ذهن آگاهی باعث افزایش خلاقیت می‌شود

خلاقیت یکی از مهمترین موارد برای رسیدن به موفقیت بوده که به حالت ذهن وابسته است. افکار منفی ضد خلاقیت هستند. در این میان ذهن آگاهی به شما کمک می‌کند تا بتوانید این افکار منفی را شکست دهید و وارد چارچوب خلاقیت ذهنی شوید. ذهن آگاهی روی زمان حال متمرکز است و به داشتن تفکر آزادانه و خلاق کمک می‌کند. از جمله مهمترین تاثیرات ذهن آگاهی در رسیدن به موفقیت، افزایش خلاقیت است که به سبب آن می‌توانید خالق افکار و اجسام جدید باشید.

تاثیر ذهن آگاهی در خلاقیت
تاثیر ذهن آگاهی در خلاقیت

ذهن آگاهی باعث افزایش هوش عاطفی می‌شود

اگر اطلاعات کمی نیز داشته باشید می‌دانید که هوش عاطفی در هر انسانی وجود داشته، ولی غیر قابل دیدن است. هوش عاطفی باعث داشتن مدیریت رفتار، تصمیم‌گیری‌های شخصی و هدایت پیچیدگی‌های اجتماعی می‌شود. یعنی به صورت کلی نتایج مثبتی را به همراه دارد. هوش عاطفی باعث می‌شود تا توانایی و درک عواطف خود و دیگران را داشته باشیم و در روابط با دیگران تاثیرگذار باشد.
در مورد EQ چندین دهه تحقیق انجام گرفت ( EQ همان هوش عاطفی، احساس یا هیجانی است که در سال‌های اخیر با EI نیز شناخته می‌شود) این تحقیقات نشان می‌دهد که عاملی مهم در اجرای ستارگان موسیقی وجود دارد که آنها را متمایز از سایر گروه‌ها معرفی می‌کند. برای اینکه بتوان نتیجه متفاوت و عالی کسب کرد بهتر است که تمامی انرژی خود را در یک جهت متمرکز کنید. در این باره موسسه تلنت اسمارت به بررسی EQ از طریق 33 مهارت در محیط کار پرداخت. در این بررسی‌ها نشان داده شد که هوش هیجانی یکی از قوی‌ترین موارد برای پیش بینی عملکرد است. یه صورتی که تا 58 درصد از مشاغل مختلف درست بیان می‌کند. در این پژوهش 90 درصد افراد از EQ و عملکرد بالایی برخوردار بودند. خلاصه می‌توان گفت ذهن آگاهی دارای درک و آگاهی بالایی است و این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان با وضوح بیشتر احساسات خود را درک و بیان کنید. از این بابت می‌توان گفت با بالا بردن خودآگاهی که پایه و اساس هوش عاطفی است باعث افزایش هوش عاطفی می‌شود.

تاثیر ذهن آگاهی در هوش عاطفی
تاثیر ذهن آگاهی در هوش عاطفی

ذهن آگاهی باعث تبدیل شدن به شخص بهتری می‌شود

در دانشگاه هاروارد تحقیقاتی برای بهتر و محکم کردن رابطه بین ذهن آگاهی و رفتارهای اجتماعی و همچنین اثبات تاثیرات ذهن آگاهی در رسیدن به موفقیت انجام شد. در این میان کسانی که به مدیتیشن می‌پرداختند توانستند در مقابل با بقیه 50 درصد بیشتر حس همدردی و مهربانی داشته باشند. این یعنی در بین احساس زمان حال و آرامش قرار دارد و باعث بهترین حالت در افراد می‌شود.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
13 − 3 =