رابطه بین موفقیت و چشم زخم خوردن در زندگی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » رابطه بین موفقیت و چشم زخم خوردن در زندگی
ارتباط چشم زخم با موفقیت در زندگی
ارتباط چشم زخم با موفقیت در زندگی

زمان مطالعه: 9 دقیقه

حتما برای شما هم پیش آمده است که با انجام کاری به بهترین شکل ممکن و داشتن موفقیت بعد از مدتی دچار شکست شده باشید و آن را به نوعی چشم زخم خوردن بدانید. البته این علاوه بر موفقیت می‌تواند در مواردی چون زیبایی، پولدار شدن، مریض شدن و … نیز باشد که در این مواقع ما بر این باوریم که چشم خورده‌ایم. بنابراین، ممکن است با طرز تفکری که داریم و یا تحقیقات مختلف آن را واقعیت و یا حتی خرافات بدانیم. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی موضوع رابطه بین موفقیت و چشم زخم خوردن در زندگی را مورد بررسی قرار دهیم.

آیا چشم زخم مانع موفقیت می‌شود؟

چشم زخم به گونه‌ای از بدخواهی گفته می‌شود. یعنی فردی بد خواه و شور چشم عامل بد شانسی با صدمه به افرادی که مورد نفرت یا دشمنی او هستند بشود. این مفهوم و این موارد را چشم زدن می‌گویند. البته بهتر است بدانید برای آن طلسم‌هایی نیز ابداع شده است تا فرد چشم خورده بتواند نظر وارده را از خود خارج کند.

داشتن تضاد در رفتار نه تنها در شما بلکه در بین اکثر افراد می‌تواند وجود داشته باشد. ما ایرانیان از طرفی به این باوریم که در قرآن پیامبر اسلام(ص) گفته‌اند چشم خوردن وجود دارد و این موضوع ممکن است برای هر یک از ما بیش از یک بار در زندگی اتفاق افتاده باشد. دوما؛ در دنیای موفقیت همانطور که در مطالب قبلی نیز بیان کردیم گفته شد، ما برای موفقیت باید مثبت اندیش باشیم. یعنی هر چقدر به توانایی و پیشرفت خود بیشتر اعتقاد داشته باشیم و شکر گذار خدا باشیم به اهداف مورد نظر خواهیم رسید. حالا برای اینکه شما بدانید در جواب کسانی که می‌گویند چه خبر؟ چگونه جواب دهید( یعنی به صورت مثبت اندیش باشید و از خوبی‌های زندگی بگویید و یا نه به صورت منفی نگر و غر بزنید) تا دچار چشم زخم نشوید می‌توانید در ادامه مطلب همراه ما باشید.

تاثیر چشم زخم بر موفقیت
تاثیر چشم زخم بر موفقیت

آیا چشم زخم واقعی است یا خرافه؟

در هر جایی از کره زمین ممکن است مکان‌هایی مختلفی وجود داشته باشد که هم افراد ثروتمند و هم فقیر با هم زندگی کنند. به عنوان مثال، آیا شما خیلی زود پس از خرید یک ماشین جدید، پای خود را شکستید؟ آیا بلافاصله پس از خوش گذرانی، سفر و سرگرمی به نوعی با همسرتان وارد یک درگیری بزرگ شدید؟ آیا فرزند شما درست بعد از سفر به سوئیس بیمار شد؟ آیا بعد از انتشار عکس‌ها در فیس بوک زندگیتان نابود شد؟ و … .

یک سوال؛آیا دلیل اینها می‌تواند چشم زخم باشد؟ آیا به دلیل حسادت دیگران می‌توان یک بدبختی، صدمه یا مریضی ایجاد کرد؟ بهتر است خیلی واضح بگوییم چشم زخم یک خرافه رایج در هند، ایران و برخی از جاهای دیگر است. بسیاری از شما مطمئنا این را مشاهده کرده‌اید که در موقعی والدین شما آتش کوچکی را روشن می‌کنند و به نوعی نمک، اسپند و … را روی آن ریخته و مواردی چون چشم حسود کور را زمزمه می‌کنند. آیا چشم شور واقعی است؟ چگونه آن را توضیح دهیم؟ در ادامه به بررسی دقیق رابطه بین موفقیت و چشم زخم خوردن و موارد مربوط به این زمینه بپردازیم.

تاثیر چشم زخم همانند یک شانس می‌ماند

منطقی ترین توضیح برای چشم زخم را می‌توان، شانس دانست. اتفاقات خوب و بد همیشه برای همه اتفاق می‌افتد. انسان‌ها مهارت بی نظیری در یافتن الگوهایی دارند که به صورتی عجیب است. مثلا ما در ابرها اشکال مختلفی را می‌یابیم، اجازه می‌دهیم در امتحانات مورچه بر روی گزینه درست برود و همین باعث می‌شود هنگامی که اتفاقات بد رخ می‌دهد، ما بیش از حد فکر کنیم و الگو هایی را شکل می‌دهیم که به احتمال زیاد وجود ندارند.

رابطه بین چشم زخم و استرس

ممکن است شنیده باشید که می‌گویند دنیا همانند یک سیستم بسته است. اگر بخواهیم به صورت کلی معنی آن را بیان کنیم یعنی، برای رسیدن به چیزی که ما می‌خواهیم، باید یکی از چیزهایی که داریم را رها کنیم. من فکر می‌کنم قضیه برای زندگی ما نیز صدق می‌کند. شما نمی‌توانید در تمام ابعاد زندگی مانند شغل، شادی، روابط، سلامت، شهرت و مسائل مالی برتری داشته باشید. یعنی هیچ کس کامل نیست و هر کسی در مواردی دارای ضعف است. ما نباید این کمال‌گرایی را داشته باشیم که حتما از هر لحاظی کامل باشیم. بنابراین برای مثال؛ اگر بر روی شغل و پول تمرکز کنید، خانواده یا سلامتی‌تان به احتمال زیاد آسیب خواهد دید و یا بهتر است بگوییم همانند قبل باقی نخواهد ماند. زیرا وقت کافی برای رسیدن به آنها یعنی خانواده باقی نمی‌ماند.

پس احتمالا در این حالت استرس خواهید داشت. استرس دلیل بسیاری از مسائل است. همه ما در هر زمانی بذر برخی از بیماری‌های مختلف را در درون خود حمل می‌کنیم. این بیماری‌ها وقتی دچار استرس یا ناراحتی می‌شویم بیشتر خود را نشان می‌دهند، چون استرس سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند. از آنجا که استرس به احتمال زیاد از شما به اعضای خانواده منتقل می‌شود، آن‌ها می‌توانند با ریسک‌های مشابه نیز مواجه شوند. زمانی که استرس دارید و یا درگیر افکار مربوط به کار هستید، کم‌تر به محیط اطراف خود توجه می‌کنید. این امر شانس تصادف و بسیاری از موارد منفی را افزایش می‌دهد. بنابراین، چیزی که ممکن است شبیه چشم زخم باشد می‌تواند نتیجه اولویت‌ها و انتخاب‌های شما باشد.

آیا چشم زخم واقعیت دارد؟
آیا چشم زخم واقعیت دارد؟

تاثیر حسودی کردن افراد در چشم زخم خوردن

پدیده چشم زخم تا حد زیادی توسط شانس و اولویت‌ها توضیح داده می‌شود. با این حال، ممکن است در واقع نوعی شایستگی‌ها در ما وجود داشته باشد که باعث وجود حسادت افراد نسبت به ما شود. چطور؟

این یک واقعیت است که ما هنگامی که موفق شویم اکثر افراد ممکن است نسبت به ما خوشحال نشوند. به درون خود نگاهی بیندازید،خواهید توانست مواردی را پیدا کنید که واقعا از دید کسی که در اطراف شما است خوشایند نباشد و به نوعی به شما حسودی کنند. این موارد می‌توانند کسب درآمد زیاد و یا راه اندازی ایده خلاقانه، داشتن شریک کاری عالی و … باشد. این ویژگی‌ها را می‌توان یکی از رفتارهای طبیعی انسان دانست.

چشم زخم دوستان

در این بخش از بررسی رابطه بین موفقیت و چشم زخم خوردن به بررسی تاثیر دوستان در میزان موفقیت با چشم زخم می‌پردازیم، در دنیای ارتباطات فوری و رسانه‌های اجتماعی امروز، اطرافیان راحت می‌توانند از وقایع زندگی شما آگاه شوند. وقتی عکس‌های سفر اخیر خود را بیش از آنچه داشته‌اید اشتراک می گذارید. شما در حال به اشتراک گذاری اطلاعات با دوستان خود هستید که وقت، پول و شرکت برای لذت بردن از تعطیلات عجیب و غریب دارید. اگر واقعا خوش شانس باشید، ممکن است برخی از دوستانتان برای شما خوشحال باشند. برخی ممکن است اهمیتی ندهند. بیشتر آنها حداقل احساس حسادت می‌کنند. بنابراین ممکن است آنها به دلیل حسادت در پشت سر شما کارهایی را برای آسیب رساندن انجام دهند.

به عنوان مثال، آنها ممکن است شما را در مقابل رئیس با بدگویی‌هایی خراب کنند. یا ممکن است از گفتن مواردی که به نفع شما است خودداری کنند. بسیاری از موارد و بدبختی‌هایی که در زندگی دارید و آن را به عنوان چشم زخم می‌دانید می‌تواند مربوط به این عامل باشد. رفتار این افراد در شما استرس را ایجاد می‌کند و می‌توانند کاری را انجام دهند که باعث بروز آسیب به شما و خانواده شما شوند.

چشم زخم چیست ؟
چشم زخم چیست ؟

راه‌های مواجهه با چشم زخم

چه راهی در مواجهه با این موارد که چشم زخم می‌نامیم می‌تواند ما را کمک کند؟ بهتره بدون رو دربایستی بیان کنیم، اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که باور دارید افراد با چشم زخم خواهند توانست روی زندگی تاثیر بگذارند پس، شما نتوانستید قوانین جهان را به صورت کامل پذیرا باشید. شما به این باور ندارید که هر کس مسئول سرنوشت خود است و خود می‌توان برای موفقیت در زندگی و کسب و کار تلاش کند. نباید برای اینکه به موفقیت نرسیدید و شکست خورده‌اید دلیل آن را به چشم زخم ربط دهید. چرا که شما بعد از موفقیت ممکن است حس بد و ترس را داشته‌ باشید که مبادا مثلا “من فردا در جلسه منجر به شکست شوم” ، “محصول من فروش نرود” و … پس این احساس بد با استرس باعث ایجاد اتفاقاتی می‌شود که اصلا به نفع شما نیست و به این دلیل مطمئن می‌شوید که توسط افراد چشم خورده‌اید. اما غافل از اینکه این اتفاقات همه به خود شما بستگی داشته و با طرز فکرتان به آن رسیده‌اید.

چشم زخم از نظر دینی

این را هم مد نظر داشته باشید که اگر شما به این قضیه اصلا فکر نکنید ولی چون از بچگی در باور و وجود ناخودآگاه شما وجود داشته است این اعتقاد در شما نفوذ پیدا کرده و اتفاق بد برای شما می‌افتد. اگر چشم زخم وجود داشته باشد اولین چیزی که زیر سوال می‌رود عدالت خدا خواهد بود. زیرا اگر این چنین باشد افرادی سودجو و حسود افراد ثروتمند را نابود خواهند کرد. این اصلا با عقل جور در نمی‌آید و با عدالت خدا هماهنگ نیست که نیرویی این چنین وجود داشته باشد.

بهتر است این را بدانید که زندگی با باورهای ما شکل گرفته است و هر که را در زندگی بپذیریم برای ما اتفاق می‌افتد. برای مثال شمایی که چشم زخم را بپذیرید به این دلیل که در آیه وجود دارد (در آیه قرآن وجود ندارد و معنی چیز دیگری است)، حدیث و … وجود دارد، پس با پذیرفتن آن در زندگی شما اتفاق خواهد افتاد ولی کسی که قبولش نداشته باشد، مطمئنا چنین اتفاقاتی را نخواهد داشت. در واقع طبق قانون جذب ما فرکانس و ارتعاشات را از خود می‌فرستیم و نتیجه آن را در زندگی خواهیم داشت.

این را هم در رابطه با رابطه بین موفقیت و چشم زخم خوردن بدانید که به هر چیزی باور داشته باشید می‌تواند در موفقیت شما تاثیر گذار باشد. مثلا شما از زمان کودکی به آیین سوزاندن نمک و اسفند اعتقاد داشتید. پس می‌توانید در زمان‌هایی که فکر می‌کنید چشم زخم خورده‌اید این را با توجه به باور خود انجام دهید و مطمئن باشید با توجه باورتان به شما در مثبت ماندن و دوری از ترس کمک می‌کند.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
4 + 22 =