راه‌های صبور بودن برای رسیدن به اهداف

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راه‌های صبور بودن برای رسیدن به اهداف
صبور بودن برای دستیابی به موفقیت
صبور بودن برای دستیابی به موفقیت

زمان مطالعه: 9 دقیقه

صبور بودن برای دستیابی به هدف جزو یکی از رازهای هدف گذاری و هدف نویسی می باشد. یک دقیقه به این موضوع فکر کنید. همه ما به خشنودی فوری نیاز داریم و چیزهایی را بدون انتظار می‌خواهیم. ما انتظار داریم که بسته‌ها همان روز تحویل داده شوند. دوست داریم در ورزشگاه همان لحظه نتایج را بدانیم. می‌خواهیم غذایی که پخته می‌شود فوری قابل خوردن باشد. حتی زمانی که مطالعه می‌کنیم در زمان‌هایی به خلاصه آن می‌پردازیم. فکر می‌کنم این مسئله ما را به سمت زندگی سوق داده است که صبر و حوصله کمی داریم. شاید زمان آن رسیده که سرعت خود را کند کنیم و کمی صبر کنیم. بنابراین راه‌های صبور بودن برای رسیدن به اهداف را در این مقاله از وب سایت آموزش موفقیت آکادمی98 مورد بررسی قرار می‌دهیم.

چگونه صبور باشیم؟

حتما برایتان پیش آمده است که در پشت صف‌های طولانی و یا ترافیک گیر کرده باشید. در این مواقع که کنترل کافی بر روی آنها نداریم، خیلی راحت دچار اضطراب می‌شویم. در این مواقع ما خیلی راحت خواهیم توانست استرس را بر خود وارد کنیم و یا نه می‌توان بسیار ساده کمی صبور باشیم. در این مواقع بسیار خوب است که شما یاد بگیرید اضطراب و استرس را کم و آرامش خود را حفظ کنید.

بهتر است در اینجا کمی تقصیر را به گردن دنیای دیجیتالی و پیشرفته نیز بیندازیم. چرا که بد عادت شده‌ایم. با هر چیزی به اندازه یک کلیک فاصله داشته و این را از یاد برده‌ایم که باید صبر داشته باشیم. همیشه ذهن خود را مشغول کرده‌ایم. مثلا؛ با خود می‌گوییم باید به موقع سر کار برویم، بچه‌ها را به مدرسه برسانم و … . همین عجله کردن بیشترین انرژی را از شما گرفته و آن را مصرف می‌کند. یعنی اگر موردی پیش بیاید و نظم کارها به هم بخورد واقعا عادی است که ما در این حالت عصبانی شویم. در ادامه همراه ما باشید تا مواردی را برای کنترل خونسردی و صبر به شما آموزش دهیم.

موارد تاثیر گذار بر صبر
موارد تاثیر گذار بر صبر

1. آماده شدن برای مواجه شدن با هر شرایطی

هر یک از ما ممکن است بر این انتظار باشیم که در زندگی همه چیز با توجه به انتظاراتمان باشد. یعنی با وجود این انتظار، کوچکترین اتفاقی که ما آن را دوست نداریم بیفتد باعث می‌شود ما صبر خود را از دست دهیم. در این میان متخصص درمان‌ شناسی ازدواج و خانواده جین بولتون می‌گوید:” برای اینکه بتوانیم صبور باشیم باید با هر شرایط نامساعد راحت برخورد کنیم”. بسیاری از ما بر این باوریم که راحتی و آسایش یعنی هر شرایطی که ما قادر به تحمل آن هستیم. در این باره 25 سال پیش من دوستی داشتم که در تلاش برای ترک عادتی بد بود. برای این کار او به خود وعده‌ای داده بود و آن هم این بود که شرایطش راحت نیست ولی قابل تحمل است. همین باعث ترک عادت مخرب او شد و من هم به الگوی توصیه خودم نگاهی دوباره انداختم. از این درس می‌توان نتیجه گرفت که یکی از راه‌های صبور بودن این است که خود را با شرایط مختلف سازگار کنیم.

2. زندگی همیشه این گونه نخواهد بود

در هر زمانی ممکن است اتفاقات بدی رخ دهد به صورتی که شما فکر کنید تا چند ساعت دیگر دنیا به پایان خواهد رسید. در این موارد که شما اضطراب و استرس را به خود راه می‌دهید بهتر است بدانید این کار شما چیزی را عوض نخواهد کرد و اتفاقی که افتاده، دیگر رخ داده است. این مشکل از هر اندازه‌ای و به بدترین شکل ممکن باشد همانند هر اتفاق خوب و یا بد دیگری که تمام شده است و به پایان می‌رسد. زندگی توقفی نخواهد داشت و راه خود را می‌پیماید. با در نظر گرفتن اینکه شرایط بد همیشه باقی می‌ماند یکی از بزرگ‌ترین موانع موفقیت را بر سر راه خود قرار می‌دهید.

حفظ خونسردی برای صبور بودن
حفظ خونسردی برای صبور بودن

3. نفس عمیق بکشید

این بار که با قرار گرفتن در موقعیت بدی استرس در شما ایجاد شد، دیگر همانند قبل با عجله کاری را انجام ندهید و برای یک دقیقه صبر کنید و موارد زیر را انجام دهید.

  • پنج دقیقه نفس عمیق بکشید، به صورتی که با هر بازدم شکمتان جلو بیاید.
  • بر این تصور باشید که با هر بازدم اضطراب از بدنتان خارج می‌شود.
  • لبخند بزنید و این را بدانید که اگر از ته دل این کار امکان‌پذیر نیست می‌توانید مصنوعی بخندید تا با صورت خندان، غمگینی باقی نماند.

این کارها را در هر جایی چه منزل و یا محل کار هر چند ساعت یکبار انجام دهید. همین موارد که چند دقیقه بیشتر وقتتان را نمی‌گیرد باعث می‌شود شما ذهن و بدنی آرام داشته باشید. این کار دارای اثراتی آرام بخش بوده و می‌تواند از مواردی که باعث عصبانیت و پرخاشگری شما می‌شود جلوگیری کند. هر یک از ما سلاح‌هایی را به صورت مخفی داریم که قادر هستیم در زمان عصبانیت برای آرام شدن از آنها استفاده کنیم. این سلاح‌ها می‌توانند هر چیزی از عکس عزیزانتان، لبخند زیبای کسی که دوستش داریم، شعر و متنی زیبا، موسیقی آرام بخش و …. باشد. شما باید خود مواردی را امتحان کنید تا به نوعی رگ خوابتان دستان بیاید.

4. شل کردن اعضای بدن

با انجام موارد بالا به عنوان تمرین در تنفس بهتر است بررسی سریعی را نیز برای بدن خود داشته باشید تا اگر عضوی از بدن دچار انقباض و گرفتگی شده است، یا خلاصه دچار ناراحتی شده است را پیدا کنید. اگر دیدید عضوی از بدن شما این چنین است را به آرامی لمس کنید و ماساژ دهید. این عمل باعث شل شدن می‌شود و همین تصوری را به شما می‌دهد که گویی در مکان آرام‌بخش و زیبا همانند ساحل، جکوزی و … هستید. یکی از موثر‌‌ترین راه‌های صبور بودن برای رسیدن به اهداف استفاده از ماساژ است.

5. آرام جویدن غذا

آرام جویدن غذا در میزان صبور بودن و حتی وزن کم کردن بسیار موثر است. شما در صورت اینکه غذای خود را سریع قورت دهید بیش از حد خود غذا خورده و به نوعی چاق خواهید شد. اگر شما بتوانید آهسته غذا خوردن را به یک عادت تبدیل کنید از بافت، مزه و بوی آن نیز لذت خواهید برد. این باعث می‌شود تا همه مواد تشکیل دهنده در غذا را حس کنید. اگر آهسته غذا بخورید بر میل شدید و کاذبی که باعث پرخوری می‌شود کنترل خواهید داشت.

6. لذت بردن از مسیر زندگی

شاید این مورد را تجربه کرده باشید که چنانچه بر روی هدف نهایی تمرکز داشته باشید باعث خستگی و کلافگی خواهد شد. شما برای رسیدن به انواع هدف در زندگی زمان و صبر بسیاری را نیاز خواهید داشت. بهتر است اهداف بزرگ را به چند هدف کوچک تبدیل کنید. همین باعث می‌شود تا دلایل زیادی را برای تشویق خود داشته باشید. با دیدن پیشرفت و نتیجه مثبت کار، صبور بودن را یاد خواهید گرفت. انگیزه خود را حفظ کنید و در حین تلاش برای رسیدن به اهداف دنبال شادی هم باشید.

چگونه فردی صبور باشیم؟
چگونه فردی صبور باشیم؟

7. به اتفاقات آینده فکر کنید

این بار که دیدید از دلهره دیوانه می‌شوید نفسی عمیق کشیده و از خود سوال بپرسید؛ آیا این قضیه در روز آینده، هفته آینده، ماه آینده و یا سال آینده برای من مهم است؟ قطعا خیر. چرا که اتفاقی که الان و امروز برای شما اضطراب آور است چند روز و یا هفته بعد دیگر نگران کننده نخواهد بود. نگرانی را به این خاطر که مسائلی را نمی‌توانید کنترل کنید نداشته باشید.

8. توقع بی نقص بودن نداشته باشید

هر کسی ادعا کامل بودن داشت بدانید دروغ می‌گوید. شما هم بی نقص نیستید و این هم اشکالی ندارد. این انتظار که شما و یا هر کس دیگری باید بی نقص باشد فقط باعث ایجاد اضطراب می‌شود و غیر ممکن است.

تاثیر اضطراب بر صبر
تاثیر اضطراب بر صبر

9. تمرین روزانه صبر

اینکه شما اراده کنید چیزی را می‌خواهید و در همان لحظه بدست آورید واقعا لذت بخش است. ولی دانشمندان روانشناسی با تحقیقاتی به نتیجه مخالف این نظر رسیدند. زیرا صبر کردن و در پیش گرفتن راه‌های صبور بودن برای بدست آوردن موارد مختلف باعث افزایش لذت می‌شود. در این موارد یکی از بهترین کارها برای صبور بودن تمرین است. شما می‌توانید با تمرین یاد بگیرید که چگونه در حین موقعیت‌های پر از استرس و دلهره آرام باشید.

  • این بار که در فروشگاه بودید طولانی‌ترین صف را انتخاب کنید تا به عنوان تمرین باشد.
  • پیاده روی طولانی را در پارک یا جنگل انتخاب کنید.
  • برنامه مورد علاقه را دانلود کنید و تا آخر هفته برای تماشایش صبر کنید.

با انجام این موارد و هزاران کار دیگر می‌توانید یاد بگیرید این کارها را در موقعیت‌های دیگر تکرار کنید و کم کم صبرتان زیاد شود.

10. قدردان باشید

یکی از مواردی که با توجه به تحقیقات زیاد دارای فایده‌های زیادی بوده قدردانی می‌باشد. با توجه به تحقیقات اگر سپاس گزار باشید باعث بروز شادی و  و خوشبختی خواهد شد و از اضطراب در شما می‌کاهد چرا که شکر گزاری یکی از راه‌های رسیدن به خوشبختی واقعی در زندگی می‌باشد. در سال 2014 در مجله علم روانشناسی مقاله‌ای منتشر شده است که قدردان بودن به تمرین صبر کمک خواهد کرد.

استادیار دانشگاه کالیفرنیا و محقق بی لی به انجمن علوم روان‌شناختی می‌گوید:” اگر بتوانیم توانایی نشان دان سپاس گزاری را داشته باشیم در تقویت توانایی کنترل بر خود موثر می‌باشد. در این مورد جهت کم شدن طیف گسترده‌ای از بیماری‌های اجتماعی مانند خرید‌‌‌‌های ناگهانی از روی وسوسه و سیگار کشیدن و … صبوری تاثیر گذار است”.

ارتباط بین صبوری و موفقیت
ارتباط بین صبوری و موفقیت

11. فکر کردن به مواردی که شما را به هول و هراس انداخته است

در مواقعی پیش آمده است که آنقدر سرمان شلوغ است و به نوعی دغدغه داریم که تمام موارد قابل انجام به یک دفعه به مغزمان حمله‌ور می‌شوند. پس این افکار به قدری با سرعت پشت سرهم قرار می‌گیرد و ما درگیرشان می‌شویم که هر چیزی سر راهمان باشد را نمی‌توانیم تحمل کنیم. در این باره مربی انگیزشی و نویسنده وبلاگ هافینگتون پست، راب وایت می‌گوید:” ذهن هر کسی از این نگرانی به این نگرانی، از این فکر به آن فکر در حال پریدن است. ارتباط ما با هم کم شده و از هر سوی یک نگرانی پیش می‌آید. بر همین اساس مجبور به انجام چند کار با هم شده و این باعث ایجاد عجله می‌شود”.

راب وایت در رابطه با راه‌های صبور بودن می‌گوید:” در حین هجوم میلیون‌ها فکر، چیزی که مفید است آگاهی و شناخت فکرها است. به یادداشت فکر و کارهایی که باید انجام دهید بپردازید و این چنین درک درستی را از مواردی که باعث عجول شدن شما می‌شوند تا کاسه صبرتان لبریز شود داشته باشید. این موارد باعث می‌شوند تا جنون پرش مغز و ارزش آرام شدن را برای خود روشن کنید”.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
18 ⁄ 9 =