ویژگی‌های رفتاری افراد با روحیه بالا

خانه » موفقیت و توسعه فردی » ویژگی‌های رفتاری افراد با روحیه بالا
ویژگی افرادی که روحیه بالا دارند
ویژگی افرادی که روحیه بالا دارند

زمان مطالعه: 7 دقیقه

روحیه بالا جزو راز موفقیت افراد بزرگ بوده و برای داشتن زندگی خوب و شاد برای رسیدن موفقیت‌های بزرگ بسیار ضروری است و به نوعی می‌توان گفت بدون آن قادر به دستیابی به موفقیت‌ها و رسیدن به رویاها نخواهید بود. افرادی که روحیه بالایی دارند در زندگی از عادت‌های خوبی برخوردار هستند بنابراین باید همواره به دنبال ایجاد روحیه قوی باشید تا در امور خود موفق شوید. این افراد به گونه‌ای افکار، احساسات و رفتار خود را مدیریت می‌کنند که آنها را جهت رسیدن به موفقیت آماده می‌کند. ویژگی‌های رفتاری افراد با روحیه بالا سبب می‌شود تا آنها نسبت به سایر افراد موفق‌تر باشند، در ادامه به معرفی برخی از این ویژگی‌ها می‌پردازیم.

برای داشتن روحیه بالا چه نباید کرد؟

می‌دانید که باید غذاهای سالم بخورید و ورزش کنید تا احساس خوبی داشته باشید و زندگی طولانی‌تری داشته باشید. بخش اساسی دیگر برای زندگی طولانی‌تر، سلامت روانی شماست. سلامت روانی خوب به همان اندازه سلامت جسمی مهم است. اما همه ما با تغییراتی در زندگی روبرو هستیم که می‌تواند بهزیستی عاطفی ما را به چالش بکشد. به عنوان مثال، حتی اگر همیشه منتظر بازنشستگی هستید، ممکن است کارتان را از دست بدهید. یا ممکن است بنا به دلایلی نقل مکان کرده و دوستان قدیمی خود را از دست دهید. بهتر است بدانید هر اتفاق بزرگ و کوچکی که در زندگی می‌افتد می‌تواند روحیه شما را تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه به معرفی برخی از مشخصات افراد با روحیه بالا می‌پردازیم تا با مطالعه آنها شما نیز بتوانید روحیه خوبی را در خود ایجاد کنید.

تاثیر روحیه در رسیدن به اهداف
تاثیر روحیه در رسیدن به اهداف

پیشنهاد می کنیم در بخش مربوط به مقالات بیوگرافی افراد موفق دنیا نگاهی به جزئیات زندگی رهبران بزرگ جهان که همیشه دارای روحیه بالا بوده اند بیندازید.

1. تلف نکردن وقت با تاسف خوردن به حال خود

فردی که روحیه قوی داشته باشد هیچ وقت به خاطر اتفاقی که برایش رخ داده است و یا نه رفتارهایی که افراد با وی دارند، زمانی برای تاسف خوردن به حال خود اختصاص نمی‌دهد. به جای این کار مسئولیت نقشی که در زندگی دارد را بر عهده داشته و می‌داند که زندگی همیشه عادلانه نیست. مدیریت زمان و قبول مسئولیت یکی از ویژگی‌های رفتاری افراد با روحیه بالا می‌باشد.

2. واگذار نکردن قدرت خود به دیگران

کسی که روحیه قوی دارد به دیگران اجازه نمی‌دهد کنترل وی را در دست بگیرند و به نوعی اعمال قدرت بر او داشته باشند. آنها از جملاتی چون ” فلانی حالم را بد می‌کند” استفاده نمی‌کنند. زیرا، می‌دانند که کنترل احساساتشان دست خود آنها است. می‌دانند با توجه به واکنش خود حق انتخاب دارند.

3. فراری از تغییر ندارند

افراد با روحیه قوی از تغییر فرار نمی‌کنند. این افراد از تغییرات مثبت استقبال کرده و به صورت انعطاف‌پذیر عمل می‌کنند. این افراد به توانایی خودشان در انطباق با شرایط ایمان دارند که تغییر اجتناب‌ناپذیر است. این افراد معتقدند که برای کسب موفقیت در زندگی باید تغییر پیدا کنند و تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنند چرا که هیچ رشدی در حالت سکون صورت نخواهد گرفت.

ویژگی افراد با روحیه
ویژگی افراد با روحیه

4. می‌دانند که قادر به کنترل چه چیزی نیستند و انرژی خود را برای آنها هدر نمی‌دهند

آیا کسی که روحیه بالایی را دارد می‌شناسید؟ تا به حال دیده‌اید از مواردی چون ترافیک سنگین و یا گم شدن مواردی شکایت داشته باشد. آنها تمرکز خود را بیشتر بر مواردی دارند که قادر به کنترلش هستند. همچنین افراد با روحیه بالا می‌دانند که در مواقعی ممکن است تنها بر دیدگاهشان کنترل داشته باشند. آنها به جای اینکه تلاش و انرژی بیهوده را برای چیزی بگذارند که قادر به تغییرش نیستند دیدگاه خود را نسبت به آن تغییر می‌دهند. آنها بجای گلایه و شکایت از افراد و اشیا به دنبال راه‌های احساس انرژی بیشتر هستند.

5. دنبال راضی کردن همه نیستند

این که همه را راضی نگه دارید اصلا تصمیم و کار درستی نیست و می‌تواند بر روحیه شما لطمه وارد کند. افرادی که روحیه قوی دارند از اینکه نه بگویند و یا در مواقعی در جمعی مخالف باشند ترسی ندارند. آنها سعی می‌کنند مهربان باشند. اگر نتوانند کسی را شاد کنند، موجب ناراحتی او نیز نمی‌شوند. از جمله ویژگی‌های رفتاری افراد با روحیه بالا می‌توان به قدرت بالای پاسخگویی و نه گفتن توسط آنها اشاره کرد.

6. ترسی از ریسک حساب شده ندارند

فردی با روحیه قوی از ریسک‌هایی که معلوم است منجر به شکست می‌شوند بدش می‌آید. آنها زمانی ریسک می‌کنند که حساب شده و با برنامه‌ریز خاصی باشد. آنها کسانی هستند که قبل از انجام هر کاری برنامه‌ریزی و تصمیم می‌گیرند و برای گرفتن این تصمیمات تمامی ریسک و منافع را بررسی می‌کنند. یعنی به صورت کلی می‌توان گفت قبل از دست زدن و شروع به کاری از شکست‌های احتمالی خبر دار هستند.

نوع نگرش افراد با روحیه قوی
نوع نگرش افراد با روحیه قوی

7. نمی‌گذارند فکر گذشته زندگی حال و آینده را خراب کند

افراد با روحیه بالا وقتی برای فکر کردن به موارد گذشته که سپری شده‌اند ندارند. به صورت کلی زمان و انرژی را صرف آن نمی‌کنند. آنها از گذشته تنها مواردی را برای درس گرفتن دارند. علاوه بر این تجربه‌های بد و ناخوشابند را به صورت مداوم به خود یادآوری نمی‌کنند. در مورد موفقیت‌های گذشته خیالبافی ندارند، آنها در حال زندگی می‌کنند و آینده خود را می‌سازند.

8. عدم تکرار اشتباهات

این افراد وقتی کاری را انجام می‌دهند مسئولیت آن را نیز قبول می‌کنند. افراد با روحیه بالا از گذشته درس می‌گیرند و اگر اشتباهی را منجر شده باشند دو مرتبه تکرار نمی‌کنند. به جای این موارد به سمت جلو در حرکت بوده و در آینده تصمیمات بهتری را می‌گیرند.

9. اینکه دیگران موفق باشند باعث ناراحتی آنها نمی‌شود

روحیه قوی در افراد باعث می‌شود تا اگر کسی موفقیت را کسب کرد نه تنها ناراحت نشوند، بلکه خوشحال شده و آنها را تشویق و تحسین کنند. خوشحال شد با خوشحالی و موفقیت دیگران از جمله ویژگی‌های رفتاری افراد با روحیه بالا می‌باشد. در زمانی که کسی از آنها با موفقیت پیشی بگیرد دچار حسادت و یا داشتن حس فریب خوردن نمی‌شوند. افراد با روحیه قوی بر این آگاه هستند که برای بدست آوردن موفقیت باید تلاش و کار زیادی کرده و برای رسیدن به موفقیت تصمیم به کار سخت می‌گیرند.

افراد با روحیه بالا چه ویژگی‌هایی دارند؟
افراد با روحیه بالا چه ویژگی‌هایی دارند؟

10. اگر شکست بخورند نا امید نمی‌شوند

افراد موفق با روحیه قوی شکست خوردن را دلیلی بر نا امیدی نمی‌دانند. آنها از شکست به عنوان فرصتی برای رشد و پیشرفت استفاده می‌کنند. این افراد به قدری تلاش می‌کنند تا بالاخره بتوانند موفقیت چشم گیری داشته باشند.

11. از تنهایی ترس ندارند

تنهایی می‌تواند در مواقعی لازم باشد و افراد با روحیه بالا با تحمل کردن بر این موضوع آگاه هستند و از سکوت ترسی ندارند. این افراد از این که با افکار خود تنها بمانند ترسی ندارند. افراد با روحیه قوی از تنهایی و استراحت خود برای بالا بردن بهره‌وری استفاده می‌کنند. از اینکه با خود هستند لذت می‌برند و برای سرگرمی همیشه نیازمند دیگران نیستند.

12. احساس طلبکاری از دنیا را ندارند

افراد با روحیه قوی برخلاف افراد منفی نگر توقع طلبکاری از دنیا را ندارند. اینکه دنیا چیزی به آنها بدهکار است و یا دیگران از آنها مواظبت می‌کنند را از ذهن خود بیرون کرده و چنین تصوری ندارند. آنها با توجه به استعداد و شایستگی‌های خود به دنبال پیدا کردن فرصت هستند.

چگونه فردی با روحیه باشیم؟
چگونه فردی با روحیه باشیم؟

13. انتظار نتیجه فوری ندارند

افراد با روحیه قوی فرقی ندارد که در حالا تلاش برای سلامتی خود هستند و یا راه اندازی کسب و کار جدید، همیشه انتظار این را ندارند که نتیجه فوری داشته باشند. از ویژگی‌های رفتاری افراد با روحیه بالا می‌توان به در نظر داشتن انواع هدف در زندگی اشاره نمود که در این میان هدف‌های بلند مدت بیشتر به چشم می‌خورند. آنها به جای انتظار فوری از انجام امور، به بهترین شکل ممکنی که می‌توانند زمان و مهارت‌های خود را استفاده می‌کنند. آنها کامل آگاه هستند که داشتن تغییر واقعی زمان می‌خواهد.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
42 ⁄ 21 =