چرا در پیشرفت با موانع روبرو می‌شویم؟

خانه » موفقیت و توسعه فردی » چرا در پیشرفت با موانع روبرو می‌شویم؟
دلایل مواجه شدن با موانع در پیشرفت
دلایل مواجه شدن با موانع در پیشرفت

زمان مطالعه: 17 دقیقه

هیچ کس با برنامه‌ای برای شکست روبرو نیست. اما، اغلب مردم اجازه می‌دهند موانع را در راه موفقیت خود قرار دهند. من هزاران نفر در کنفرانس‌ها، اسکیت سواری‌ها و مجموعه‌های فیلم در سراسر جهان ملاقات می‌کنم که آرزوی موفقیت دارند. آنها به سمت هدف خود، پر از انرژی و جاه طلبی در حرکتند و سال‌ها بعد ممکن است ببینیم که آنها هنوز در همان خود گیر کرده‌اند و باقی مانده‌اند. اما دلیل این چیست؟ چرا با موانع در پیشرفت روبرو می‌شویم؟

اگر پیشرفت چیزی است که نه تنها این افراد بلکه همه ما آرزو می‌کنیم، چرا با موفقیت و پیشرفت در زندگی روبرو نمی‌شویم؟ احتمالا شما مثل من دارای رویا و اهداف بزرگی هستید. همچنین شاید مانند من گرایش‌های طبیعی دارید که شما را از پیشرفت مورد نظر خود باز می دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی موضوع موانع موفقیت و پیشرفت و دلیل روبرو شدن با این موارد بپردازیم.

مواردی که مانع پیشرفت می‌شود

انسان به صورت ذاتی دارای طبیعتی خاص و میل به پیشرفت است که این میل به نوعی سیری ناپذیر است. هرکسی دوست دارد در زندگی تغییرات مثبت را ایجاد کند. در واقع این بسیار خوب است که ما موارد منفی را از زندگی حذف و آن را به مثبت تغییر دهیم. این موارد می‌توانند از هر چیزی چون مالی، تحصیلی ، شغلی و … باشند. اما آیا تا به حال به این اندیشیده‌اید که چرا پیشرفت و استقلال مورد نظرتان به آهستگی پیش می‌رود؟ جهت پاسخ دادن به این سوال، شما می‌توانید با توجه به زندگی و سلیقه خود انواع جواب‌ها را داشته باشید. بنابراین در ادامه ما رایج‌ترین دلایل را قرار داده‌ایم تا بتوانید آنها را در زندگی خود بررسی کنید.

مواردی که مانع پیشرفت می‌شود
مواردی که مانع پیشرفت می‌شود

1.خودتان زندگی را تنظیم و از حالت پیش فرض خارج کنید

در زندگی هر کسی ممکن است اتفاق‌های مختلفی پیش بیاید. در این زمان ما به صورت خودکار از خود واکنش‌هایی نشان می‌دهیم که در واقع بدون تفکر و تنظیمات خاصی است. پس خودتان بگویید آیا واقعا اگر بدون هیچ تفکری ما کاری را انجام دهیم باعث پیشرفت می‌شود؟ مطمئنا جواب منفی است. ما باید برای مقابله و حل مشکلات و اتفاقات خاص از آنها آگاهی داشته باشیم. باید از خود بپرسید که این قدم چه تاثیر و پیشرفتی را در زندگی من خواهد داشت.

آیا این قدم در تقویت انگیزه برای پیشرفت در کسب و کار و زندگی موثر است؟ بهتر است قبل از انجام هر اقدامی بررسی کنید که آیا مجموعه این اقدام‌ها در راستای پیشرفت شما هستند یا پسرفت شما؟ با پاسخ به این سوال می‌توانید بسیاری از قدم‌ها را محکم‌تر بردارید و از برداشتن برخی از قدم‌ها اجتناب کنید.

2. بهتر است صدای بزرگسال درون را بشنوید تا صدای کودک درون

انسان دارای دو صدا در درون خود است. یکی بزرگسال و دیگری کودک است. صدای بزرگسال شما در واقع همان صدای واقعی خودمان است که به صورت مثبت اندیش ما را به سمت پیشرفت و اهداف زندگی راهنمایی می‌کند. اما بیشتر مواقع ما صدای کودک درون خود را می‌شنویم که همانند کودکی در خاطرات زیبای گذشته مانده است. به نوعی از انجام هر کار جدیدی ترس دارد. این صدا از هر گونه تغییر و تحولی بیزار است و ما را از هر عملی باز می‌دارد. این در حالی است که برای پیشرفت و موفق شدن باید ترسی نداشته باشیم و به صدای بزرگسال خود گوش دهیم.

در یکی از تحقیقات با پرسیدن سوال چرا با موانع در پیشرفت روبرو می‌شویم؟ بسیاری از افراد پاسخ دادند که در برخی از موارد با گوش سپردن به ندای کودک درون خود مرتکب به انجام اشتباهاتی شده‌اند که در راه رسیدن آنها به موفقیت و اهدافشان تاثیر منفی گذاشته است.

موانع در پیشرفت
موانع در پیشرفت

3. بهانه آوردن را به برنامه‌ریزی ترجیح می‌دهیم

بدون برنامه‌ریزی کسی نمی‌تواند موفقیتی که در انتظارش است را به صورت اتفاقی بدست آورد. اینگونه است که ما قدرتمند هستیم. زمانی شکست خواهیم خود که اشتباهاتی را که منجر شده‌ایم انکار کنیم. شما نباید برای انجام کاری بهانه بیاورید و آن را به تعویق بیندازید. نباید مدام در حال غر زدن و شکایت باشیم. بهتر است به جای این موارد برنامه‌ریزی اساسی داشته باشیم تا ایده خود را برای پیشرفت عملی کنیم.

4. ترس از اشتباه

ترس از اشتباه، انتقاد، شکستن قوانین، سرکوب شدن احساسات و … برای زمان بچگی بود و یکی از موانع پیشرفت در زندگی می‌باشد. زیرا، با انجام این موارد اگر حق با ما نبود تحقیر و سرزنش می‌شدیم. دیگر بزرگ شدید و باید به خود یادآوری کنید که برای رسیدن به هدف‌ها باید آگاهانه و شجاعانه رفتار کنید. اگر نتوانیم خود را تغییر دهیم و همان عادات کودکی را داشته باشیم به شدت تاثیرش را خواهیم دید. ترس‌هایی که مانع رسیدن به موفقیت می‌شوند را شناسایی کنید و در راه برطرف کردن آنها قدم بردارید.

ترس از اشتباه در جلوگیری از پیشرفت
ترس از اشتباه در جلوگیری از پیشرفت

5. ترس از قدرت درونی

هر انسانی دارای طبیعت یکسانی است. یعنی با توجه به قدرت درونی بزرگی که داریم چنانچه فردی الان و یا گذشته کاری بزرگ را انجام دهد پس ما هم خواهیم توانست. اما، این برای همه از لحاظ شجاعت یکسان نیست. برخی از ما از بروز این قدرت ترس داریم. بر همین اساس سخنران معروف مارین ویلیامسون می‌گوید.” ترس از ناتوانی یکی از بزرگترین ترس‌های وجود هر انسان است و این ترس است که قدرتی نامتناهی در وجودش حس می‌کند. یعنی برخلاف تاریکی، روشنایی ما را می‌ترساند. مدام در حال پرسیدن این سوال هستید که من مگر چه کسی هستم که پولدار، مشهور و … باشم؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است بگویید من یکی از آفریده‌های خدا هستم. شما اگر این عادت کم گرفتن را از بین نبرید نه تنها خود بلکه به هیچ کسی قادر به کمک کردن نخواهید بود. شما نباید تنها به این دلیل که افراد احساس بدی نسبت به شما نداشته باشند خود را پایین بکشید. ما در این دنیا زندگی می‌کنیم تا زیبایی خدا را که در وجود ما است نشان دهیم. با انجام این کار به صورت ناخودآگاه به دیگر افراد شکوفا شدن الهام بخشیده‌ایم. اگر ما ترس را از خود بیرون کنیم به صورت ناخودآگاه در دیگران احساس رهایی را خواهیم داشت”.

دلایل وجود ترس درونی

اگر دیدید سوالی دارید مبنی بر اینکه دلایل ترس در وجود شما چیست، بهتر است دلایل زیر را بررسی کنید.

  • فقط به خاطر بیهوده و بی هدف چرخیدن از سخت کار کردن ترس داریم.
  • به دلیل حسادت کردن دوستمان در جهت موفق شدن ما و ترک کردن از موفقیت می‌ترسیم.
  • در صورت شناختن قدرت نامتناهی درون باید مسئولیت آن را بپذیریم. در غیر این صورت بهانه‌ای برای شکست خواهیم داشت و دیگران را مقصر اشتباه می‌دانیم.
  • ترس ممکن است به دلیل سوء استفاده کردن دیگران و داشتن انتظاراتی که باعث بروز آسیب می‌شوند باشد.

6. نداشتن اعتماد به نفس

ما در کودکی بسیاری از موارد را یاد گرفته‌ایم. این عادت می‌تواند، توان مراقبت نکردن از خود، برای امنیت باید به پدر و مادر تکیه کنیم، چه زمانی مدرسه برویم، وقتی مریض شدیم نزد دکتر برویم و … باشند. یعنی به ما یاد داده‌اند که در زمان کودکی قادر به تصمیم گرفتن نیستیم. پدر و مادر و افراد بزرگسال باید برای ما تصمیم بگیرند. در این صورت ما باید بسیار مواظب باشیم تا این عادت را در بزرگسالی نیز به همراه خود نداشته باشیم و از ذهن بیرون کنیم. ما نباید بر این انتظار باشیم که دیگران باید در موفقیت ما را یاری کنند و اعتماد به توانایی و کارهای خود نداشته باشیم. ما باید اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم.

یکی از محکم‌ترین پاسخ‌هایی که می‌توان در پاسخ به سوال چرا با موانع در پیشرفت روبرو می‌شویم؟ داد این است که شما در راه کسب موفقیت در زندگی و پیشرفت در حوزه‌های مختلف از اعتماد به نفس بالایی برخوردار نیستید. اعتماد به نفس خود را بالا ببرید تا قادر باشید پیشرفت بیشتری را تجربه کنید و موانع پیشرفت در زندگی را از بین ببرید.

تاثیر نداشتن اعتماد به نفس در پیشرفت
تاثیر نداشتن اعتماد به نفس در پیشرفت

7. رفتن به سمت مواردی که می‌خواهید در صورت مورد نیاز بودن

برای این عنوان مثالی را جهت درک بهتر بیان می‌کنیم. شما چه مواردی و چیز‌هایی را می‌خواهید؟ ممکن است شیرینی، تنقلات، غذاهای لذیذ و هر چیزی باشد. اما اگر این گونه عمل کنید و چیزهای مورد نیاز و ضروری به بدن نرسند به برنامه غذایی خود صدمه زده و بدن سالم خود را ضعیف می‌کنید. عدم سلامتی به خودی خود یکی از بزرگترین موانع موفقیت می‌باشد.

8. گرفتن تصمیمات نادرست

باز هم با مثال‌هایی مختلف عنوان را بررسی می‌کنیم. شاید دیده باشید که برخی از افراد با سخت کار کردن در دوران جوانی به جای پس انداز و سرمایه‌گذاری آن را برای ماشین‌های گران قیمت هزینه می‌کنند. یا اینکه شما در زمان امتحانات به جای درس خواندن به مهمانی و خوش‌گذرانی می‌پردازید. یا ممکن است دیده باشید که خانواده‌هایی به دلیل تفکر اشتباه به خاطر فرزندانشان زیادی هزینه و قرض می‌کنند و این اصلا تصمیم خوبی نیست و باعث از دست رفتن آینده و موفقیت‌های بسیاری می‌شود.

تصمیمات نادرست و تاثیر آن در پیشرفت
تصمیمات نادرست و تاثیر آن در پیشرفت

9. در دست گرفتن کنترل آینده توسط گذشته

در این بخش به بررسی داستانی می‌پردازیم، زمانی که سارا حدود سه سال داشت پدر و مادرش از هم طلاق گرفتند. همین باعث شد تا سارا در کنار مادر با زندگی سختی ادامه دهد. مادر سارا برای تهیه مخارج زندگی مجبور به سخت کار کردن در دو شیفت بود. همین باعث شد تا زیاد در کنار سارا نباشد و به او راهنمایی‌های لازم را برای زندگی ندهد. اکنون سارا بزرگ شده است و دارای زندگی زیاد خوبی نیست. سارا می‌گوید” کاری از دست بر نمی‌آید. تا به الان کسی نبوده که به من بگوید چه کنم و یا از چه کاری پرهیز کنم. همین باعث شده است که تصوری موفقیت آمیز از زندگی نداشته باشم”.

این به عنوان یعنی (در دست گرفتن کنترل آینده توسط گذشته) به بسیاری از ما بر می‌گردد. سارا به دلیل داشتن گذشته ناراحت کننده، امکان کنترل آینده را می‌دهد. درست است و موافقیم که گذشته سارا زیاد خوب نبوده است. اما گذشته تمام شده است و کسی قادر به تغییر آن نیست. تنها راه آن تجربه از روزهای گذشته و فراموش کردن می‌باشد. ما باید زاویه دید خود را تغییر دهیم. مثلا سارا به جای اینکه به نبود مادرش در کنار خود فکر کند تا راهنمایی‌اش کند. بهتر است به این فکر کند که مادر او چقدر پشتکار بالایی داشته است و توانسته روی پای خودش بایستد.

بهتر است به جای توجه کردن به گذشته غم انگیز خود از فداکاری و خود گذشتگی مادرش درس‌های زیادی یاد بگیرید. او می‌تواند یاد بگیرد که در سخت‌ترین لحظات نیز می‌تواند با عشق ادامه داد. سارا باید این را هم بداند که دیگر بچه نیست و می‌تواند روی پای خودش بایستد. سارا با رفتن و مراجعه به کتابخانه و جمع کردن اطلاعات قادر خواهد بود راهنمایی‌های خوبی که لازم دارد را بدست بیاورد. بزرگترین راهنمایی‌ها در کتاب نهفته است.

10. داشتن نگرش اشتباه به زندگی

برایمان اتفاق افتاده است که در بسیاری از مواقع بر این عقیده هستیم که دلیل بیشتر مشکلات ما بر گردن افراد دیگر است. اصلا به این فکر نمی‌کنیم که بروز این مشکلات ممکن است طرز فکر و نگرش خودمان باشد. فیلسوف یونانی اپیکتتوس در حدود 1800 سال پیش این درس را به شاگردان خود می‌داد که :”امور نمی‌توانند خود به خود باعث تشویق شوند. این نحوه برخورد ما است که باعث می‌شود تشویق برانگیز شوند یا نه”. این عقیده به نوعی غیر مستقیم بر تاثیر قانون جذب در زندگی اشاره دارد.

در این زمان مارکوس اورلیوس می‌گوید:” در هنگامی که فکر می‌کنید موارد بیرونی باعث آزار و اذیت شما می‌شوند به یاد بیاورید که چیزی جز خود شما نمی‌تواند باعث این آشفتگی شود و باید قدرت خود را در بیرون کردن این آشفتگی به کار ببرید”. بهتر است به جای شکایت از زمان حال به لذت بردن از آن بپردازید. باید زاویه دید خود را تغییر دهید و به خود و دیگران بگویید” هر اتفاقی برای من پیش بیاید مهم نیست و از زندگی لذت خواهم برد”. با داشتن این طرز فکر یکی از راه‌های حل مشکلات و رسیدن به پاسخ سوال چرا با موانع در پیشرفت روبرو می‌شویم؟ را در پیش گرفته‌اید.

داشتن نگرش اشتباه به زندگی
داشتن نگرش اشتباه به زندگی

11. در جهت رضایت حال، موفقیت‌های آینده را عقب می‌اندازید

واقعا بدتر و احمقانه‌تر از این وجود ندارد که کسی موفقیت و رضایت آینده را که با تلاش حال می‌تواند به دست بیاورد، تنها به این دلیل که لذت و خوشی‌های موقت زمان حال را دریافت کند نادیده بگیرد. ولی متاسفانه طبیعت مغز ما اینگونه است که لذت حال را بدون در نظر گرفتن آینده و سختی‌های که در پیش دارد ترجیح می‌دهیم. همین است که ما بهانه آوردن را در کارها استفاده می‌کنیم. ما باید بدانیم که بهانه آوردن تنها زندگی را عقب می‌اندازد و چیزی در پیش ندارد. ما زمانی می‌توانیم بر این مورد غلبه کنیم که تصمیمات خودآگاه را در زندگی داشته باشیم.

12. نداشتن تمایل به پرداختن کردن بها برای چیزی که می‌خواهید

هر چیز با ارزشی دارای بهایی مخصوص است که برای رسیدن به آن باید پرداخت کنیم. اما موردی که لازم به بیان است این بوده که ما برای سینما رفتن، بلیط هواپیما و … راضی به پرداختش هستیم. اما برای موفقیت‌های بزرگ راضی به پرداخت بها نیستیم. شما هیچ گاه به موفقیت موارد بزرگ همچون موفقیت در کسب و کار نمی‌رسید مگر اینکه بهای آن را بپردازید. چنانچه می‌خواهید قدم خود را به سمت موفقیت بردارید قبل از شروع بپرسد آیا برای رسیدن به آن حاضرید با تمام اشتیاق بهای لازم را بپردازید. در غیر این صورت ممکن است در حین رفتن نیمه راه و در یک قدمی موفقیت دلسرد شده و با بی ارزش کردن تلاش برگردید.

پرداخت بهای ارزش در زندگی
پرداخت بهای ارزش در زندگی

13. فرار از مشکلات

مشکل سر راه را موانع ندانید و با دید از زاویه دیگر فرار کردن خود را مانع بدانید. هیچ از خود پرسیده‌اید الان چرا اینجا هستید و جای که دوست دارید نیستید؟ اگر مشکلات و موانعی دارید پس به حل آنها بپردازید تا به پله‌های بعدی برسید.

14. نداشتن انعطاف

این باور غلط را از ذهن بردارید که برای رسیدن به موفقیت، راه به صورت هموار است و پیچ و خمی ندارد. هر فرد موفقی می‌تواند از این موانع در صورت خرج کردن انعطاف‌پذیری عبور کند. شما نباید با زمین خوردن و لنگیدن از مسیر خود خارج شوید. افراد موفق این را می‌دانند که با زمین خوردن دوباره بایستند و با نگرش مثبت راه خود را ادامه دهند.

15. تمرکز بر نقاط ضعف به جای تمرکز بر نقاط قوت

شما که می‌خواهید نقاط ضعف خود را از بین ببرید بسیار عالی و تحسین کننده است. اما، بزرگترین موفقیت‌ها با در نظر گرفتن نقاط قوت به دست می‌آیند. با افزایش تمرکز بر روی اهداف برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید تا موارد مثبت زندگی خود را پر‌رنگ‌تر کنید تا اتفاقات مثبت بیشتری در زندگی شما رخ دهد.

تمرکز بر نقاط قوت در پیشرفت
تمرکز بر نقاط قوت در پیشرفت

16. زود تسلیم شدن

بدتر و احمقانه‌تر از این وجود ندارد که کارهایی را پشت سر هم انجام دهید که بدون نتیجه هستند. اما بدتر از آن این بوده که بعد از کمی تلاش تسلیم شوید چرا که زود تسلیم شدن یکی از موانع پیشرفت در زندگی محسوب می‌گردد. راه موفقیت و طی کردنش برای فرار کردن نیست و برای تجربه و یاد گرفتن است. هیچ راهی بدون مانع نیست و باید همیشه این انتظار را داشته باشید. با طی کردن این راه‌ها تا آخر می‌توانید یاد بگیرد و تجربه کسب کنید که کدام یک به نتیجه می‌رسند و کدام یک بدون نتیجه است. این را بدانید که این موانع موقتی هستند و با گذر از آنها باقی نمی‌مانند.

17. صحبت کردن زیاد به جای گوش دادن

افراد زیادی در پاسخ به سوال چرا با موانع در پیشرفت مواجه می‌شویم؟ این پاسخ را بیان کرده‌اند که افراد بجای گوش کردن به سخنان سایرین و کسب تجربه از آنها بیشتر بر روی صحبت کردن تمرکز دارند. بیان مواردی که بلدیم و حرف زدن زیاد به ما چیزی جدید یاد نمی‌دهد. بهتر است به دیگران گوش دهیم تا مسیری جدید را را با یاد گرفتن برای خود بسازیم. قبل از صحبت کردن آن را با خود بررسی کنید و بگویید که به چه منظور باید صحبت کنید.

18. داشتن احساس درماندگی و بیچارگی

به دیگران کمک کنید و حواستان را از مشکلات پرت کنید. کمک کردن به دیگران را در زمان‌هایی که احساس درماندگی می‌کنند انجام دهید. کمک کردن به دیگران این را به شما می‌فهماند که با متوجه شدن به اینکه مشکلات بزرگتری وجود دارد احساس قدرت کنید. در واقع، با کمک کردن به دیگران به خود کمک می‌کنید.

احساس بیچارگی از موانع پیشرفت
احساس بیچارگی از موانع پیشرفت

19. برداشتن قدم‌های اشتباه در مسیر موفقیت

پیشرفت دارای اهمیت بسیار بالایی است و همه ما این را می‌دانیم. ما در مسیر موفقیت با برداشتن هر قدم موثری، پلی را می‌سازیم که ما را از جایگاه حال به جایگاهی که می‌خواهیم می‌رساند و متصل می‌کند. برای موثر و کوتاه‌تر شدن قدم‌ها باید از هر اقدام بیهوده‌ای خودداری کنیم. هیچگاه حرکت را با پیشرفت اشتباه نگیرید. اسب گهواره‌ای نیز همیشه در حرکت است و هیچ وقت قدمی به جلو بر نمی‌دارد.

20. منفعل بودن

منفعل بودن از دیگر موارد با اهمیت پیشرفت است. به صورتی که نقطه مقابل پیشرفت نیز پسرفت است، باید از بین این دو یکی را انتخاب کنیم. همیشه دنیا در حال حرکت است و چیزی به معنی در جا زدن وجود ندارد. پس ما دو گزینه داریم؛ یا در حال پیشرفت هستیم یا در حال پسرفت. شما کدام یک را انتخاب می‌کنید.

21. خود را به عنوان شکست خورده باور دارید

آنقدرها هم ضعیف نیستید که به راحتی شکست بخورید. شما تنها با موانع راه موفقیت روبرو می‌شوید و اگر نمی‌توانید از آنها عبور کنید تنها به این دلیل است که راه مواجه را یاد نگرفته‌اید. بهتر است برداشتن این موانع را یاد بگیرید. زیرا موانع موقتی و برداشتن آنها سرعت شما را بسیار زیاد می‌کند.

باور به شکست و از دست دادن موفقیت
باور به شکست و از دست دادن موفقیت

22. درک نکردن طبیعت زندگی

کارآفرین، موسس شرکت خودرو سازی فورد، مخترع و نویسنده، هنری فورد در رابطه با موانع پیشرفت می‌گوید:” زندگی شامل بسیاری از تجربه‌ها است که هر کدام می‌توانند ما را قوی‌تر کنند. این در حالی است که اگر به صورت ناخودآگاه نیز باشد سختی‌ها نیز ممکن است ما را اذیت و آزار کنند. اینها همه در شکل گیری شخصیت ما موثر هستند و با حل همین مشکلات است که زندگی تشکیل می‌شود و ما ارزشی برای خود قائل می‌شویم.”.

در این بخش از سری مقالات سایت آکادمی موفقیت 98 مجموعه‌‌ای از دلایل و علت‌های سوال چرا با موانع در پیشرفت روبرو می‌شویم؟ خدمت شما عزیزان ارائه گردید. با اطلاع از این موارد و بررسی یک به یک آنها قادر خواهید بود تا علاوه بر شناسایی موانع پیشرفت و دلیل آنها، به راه‌های عبور از این موانع نیز پی ببرید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
4 × 20 =