مواردی که باعث هدر دادن پول می‌شود را بشناسید

خانه » موفقیت و توسعه فردی » مواردی که باعث هدر دادن پول می‌شود را بشناسید
جلوگیری از هدر دادن پول
جلوگیری از هدر دادن پول

زمان مطالعه: 7 دقیقه

آیا اصلا به این فکر کرده‌اید که در زندگی روزمره خود ممکن است به صورت ناخواسته و با استفاده از راه‌های مختلف مقدار زیادی پول را هدر دهید؟ در این مقاله از آکادمی98 به بررسی مواردی که باعث هدر دادن پول می‌شود می‌پردازیم تا بتوانید با جلوگیری از هدر رفتن این منابع مقدار هزینه‌ای را پس انداز کنید و در دراز مدت بتوانید با استفاده از هزینه های هدر رفته که از مصرف بیهوده آن جلوگیری کرده‌اید بخش‌‌های دیگری از کسب و کارتان را گسترش دهید.

شما می‌توانید با جلوگیری از خرید مواردی که واقعا ضروری نیستند در مخارج خود صرفه جویی و سرانجام آنها را پس انداز کنید. اگر شما نگاهی به زندگی روزمره خود بیندازید متوجه می‌شوید که بسیاری از هزینه‌های شما واقعا بی دلیل و به نوعی اسراف است که اگر آنها را جمع می‌کردید در آخر ماه هزینه بزرگی برای پس انداز کردن تبدیل می‌شد که در ادامه به بررسی دقیق‌تر این موضوع می‌پردازیم.

جلوگیری از هدر دادن پول

تصور کنید که بدون اینکه در زندگی شما تأثیر بزرگ و بدی بگذارد، می توانید با کنترل کردن مواردی که باعث تلف شدن پول می‌شود، پس انداز کنید. در ادامه ما مواردی را قرار داده‌ایم که اگر نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که واقعا چه کارهایی را نباید انجام دهید و خیلی راحت می‌توانید از هدر دادن پول جلوگیری نمایید. حتی برخی از این موارد به صورتی است که کاملا می‌شود آن ها را حذف کنید. با انجام این موارد و بدست آوردن پول هدر داده شده می‌توانید بدهی‌های خود را بپردازید و یا نه پس اندازی برای آینده بهتر داشته باشید.

توجه داشته باشید که صرف هزینه برای مصارف بیهوده و غیر ضروری یکی از موارد و اشتباهات جریان نقدی که باعث شکست می‌شود تلقی می‌گردد بنابراین باید تا جایی که امکان دارد از این موارد فاصله بگیرید تا بتوانید کسب و کاری موفق داشته باشید و یا در زندگی با داشتن پس انداز مناسب در مواقع به بن بست رسیدن راهی برای نجات داشته باشید.

عواملی که باعث از بین رفتن پول می شود
عواملی که باعث از بین رفتن پول می شود

1. بی توجهی به کارمزدهای بانک

همه ما بر این قضیه آگاه هستیم که بانک برای انجام کارهای مختلف و انواع تراکنش‌ها کارمزدی را دریافت می‌کند. اما نباید این را مورد بی اهمیت دانست چون با گذشت زمان می‌تواند باعث ضرر زدن به شما و هزینه های زیاد شود. شما برای کارت به کارت، موجودی گرفتن و … کارمزد پرداخت می‌کنید. برای جلوگیری از این کار می‌توانید به کسب اطلاعات از تمام کارمزدها پرداخته و تا حد امکان از خدماتی با کارمزد استفاده نکنید. برای مثال، با فعال کردن اس ام اس بانک دیگر به گرفتن موجودی نیاز ندارید و بجای هدر رفت هزینه برای هر بار موجودی گرفتن یک بار برای همیشه هزینه‌ای مشخص برای فعال کردن این سیستم پرداخت می‌کنید.

2. غذاهای تاریخ مصرف گذشته

همیشه برای خرید کردن لیستی را با توجه به نیازهای روزمره خود داشته باشید تا ندانسته مواد غذایی اضافی را خرید نکنید. چون این مواد غذایی همه دارای تاریخ انقضا می‌باشند و قبل از اینکه شما آنها را مصرف کنید تاریخ گذشته شده و مجبور به دور ریختن می‌شوید و همین باعث هدر دادن پول به صورت ناخواسته می‌شود. نکته بعدی این است که قبل از خرید کردن به تاریخ انقضای مواد نگاهی بیندازید تا دارای تاریخی مناسب برای مصرف باشد.

تلف کردن پول برای خرید اقلام غیر ضروری یکی از اشتباهات جریان نقدی می باشد
تلف کردن پول برای خرید اقلام غیر ضروری

3. خرید محصولاتی با برند مشهور از جمله مواردی که باعث هدر دادن پول می‌شود

درست است که برندها دارای کیفیت و استفاده به خصوصی می‌باشند و به نوعی عالی هستند ، اما باید توجه داشته باشید که در برخی از محصولات برندها تفاوت چندانی با محصولات عادی ندارند. در نتیجه نیازی نیست که شما محصولات برند را که تنها تفاوت آنها در قیمت است با هزینه بالایی خریداری کنید. این محصولات را می‌توان مواردی چون شوینده و بهداشتی، غلات و حبوبات و غیره دانست. این مورد حتی در ارتقا کسب و کار نیز بسیار ضروری می‌باشد چرا که افراد ممکن است گول برندسازی را بخورند و دچار ضرر مالی شوند بنابراین ضروری بودن آموزش مالی برای داشتن هوش مالی در این موارد بسیار کارآمد است.

4. از دست دادن حراج‌ها در مقایسه نکردن قیمت

تقریبا برای همه پیش آمده است که با دیدن تخفیف در مغازه‌ای به سمت آن روی آورده و خریدهایی را انجام داده‌اید. اما باید بدانید که بسیاری از فروشگاه‌ها با اینکه نظر مشتری را به سمت خود جلب کنند قیمت محصولات را به بسیار بالا برده و با تخفیف سر قیمت اصلی می‌آوردند تا آنها را ترغیب به خرید کنند. این در حالی است که قیمت با تخفیف از قیمت اصلی نیز گاها بسیار بالاتر است. بهترین کار این است که شما قبل از خرید یا از قیمت‌ها اطلاع داشته باشید و یا آنها را باهم مقایسه کنید تا به صورت ناخواسته باعث از بین رفتن پول خود نشوید. با شناسایی حراج‌ها می‌توانید در پول خود صرفه جویی کرده و برای خریدهایی که عجله‌ای نیست در ماه‌های بعدی اقدام به خرید کنید.

جلوگیری از هدر رفتن پول یکی از راه های کسب موفقیت می‌باشد
جلوگیری از هدر رفتن پول

5. خرید محصولات جدید

همیشه محصولات جدید به خصوص برای خانوم‌ها دارای جذابیتی خاص می‌باشند که هر کسی نمی‌تواند به راحتی از کنارش بگذرد. افرادی هستند که با بی توجهی و کاملا ناخواسته باعث هدر دادن پول خود می‌شوند. زیرا، آنها با تغییر سریع بازار محصول خود را عوض می‌کنند. این در حالی است که این محصولات جدید بسیار گران قیمت نیز هستند. لوازم دست دوم را در لیست خرید خود قرار دهید. زیرا، آنها می‌توانند کار شما را به همان شیوه که انتظار دارید راه بیندازند. اگر محصول خود را در بین لوازم دست دوم پیدا نکردید آنها را به صورت نو خریداری کنید و یا نه می‌توانید چند ماه صبر کنید تا قیمت محصول پایین بیاید و به فروش محصول دست دوم خود بپردازید که برای آشنایی با این مورد می‌توانید به مقاله راه اندازی کسب و کار خانگی با 20 ایده کار در منزل مراجعه کنید.

6. خرج کردن فراتر از درآمد

اگر با حساب کردن در آخر ماه فهمیدید که حساب کارت اعتباری شما از آنچه پس انداز کرده‌اید بیشتر برداشت شده است به این معنی است که شما بیشتر از درآمد خود هزینه دارید. بهتر است از اسکناس به جای کارت اعتباری استفاده کنید تا با خرج کردن مبلغی مشخص بدانید که خرید کردن دیگر کافی است. از وام های غیر ضروری که باعث می‌شود بیشتر از درآمد خود خرج کنید واقعا خودداری کنید. شما برای اینکه بتوانید از این هزینه های سنگین نجات پیدا کنید بهتر است سبک زندگی خود را تغییر دهید چرا که یکی از موانع رسیدن به موفقیت در زندگی اختلاف بین مخارج و درآمد می‌باشد.

از بین بردن پول با خرج کردن فراتر از درآمد
از بین بردن پول با خرج کردن فراتر از درآمد

7. هزینه کردن برای موارد غیر ضروری

در برخی از موارد پیش می‌آید که برای موارد غیر ضروری که بیش از یکی دو بار از آنها استفاده نمی‌کنیم هزینه های زیادی را بپردازیم. برای مثال با عضویت در باشگاه هزینه‌ای را پرداخت می‌کنیم که بیش از یکی دو بار نمی‌رویم. این موارد می‌توانند ناخواسته باعث از بین بردن پول شوند. برای اینکه شما در این هزینه‌ها صرفه جویی کنید بهترین کار این است که قبل از انجام هر کاری در مورد آن فکر کنید تا اگر وسیله‌ای واقعا برایتان لازم نیست برای خرید آن هزینه نکنید و اگر به خدماتی نیاز ندارید برای آن هیچ گونه هزینه‌ای در نظر نگیرید.

8. به تاخیر انداختن کارها

یکی از مواردی که باعث هدر دادن پول می‌شود به تعویق انداختن برخی از اموری می‌باشد که تسریع در انجام آنها می‌تواند هزینه کمتری را بر شما متحمل کند. هر کاری را می‌خواهید انجام دهید با فکر کردن در موردش هر چه زودتر تصمیم گرفته و انجام دهید. زیرا این موارد با به تعویق انداختن ممکن است هزینه بیشتری را برای شما شامل شود. برای مثال می‌توان خرید بلیط هواپیما و یا رزرو هتل را در نظر گرفت، به صورتی که اگر زودتر اقدام کنید تخفیف بیشتری می‌گیرید. در برخی از موارد شما می‌توانید پیشنهاد لحظه آخری را نیز داشته باشید اما تعداد و تنوع کافی ندارند. همیشه با برنامه‌ریزی می‌توانید با قیمت‌های کمتری از هتل‌ها و پروازها استفاده کنید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
36 ⁄ 12 =