احساس انرژی بیشتر با رعایت چند نکته کاربردی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » احساس انرژی بیشتر با رعایت چند نکته کاربردی
راهکارهایی برای افزایش احساس انرژی
راهکارهایی برای افزایش احساس انرژی

زمان مطالعه: 9 دقیقه

داشتن احساس انرژی، کلیدی برای احساس خوشبختی است. مطالعات نشان می‌دهد وقتی احساس انرژی می‌کنید نسبت به خودتان احساس بهتری دارید. از طرف دیگر، هنگامی که احساس خستگی می‌کنید وظایفی که معمولا شما را خوشحال می‌کند، مانند به تعطیلات رفتن، سینمای رفتن و … باعث گیجی و بی حوصلگی شما خواهد شد. بنابراین با توجه به این توضیحات شما باید به دنبال راه‌هایی برای احساس انرژی بیشتر باشید تا بتوانید جذب انرژی مثبت در زندگی خود را بالا ببرید.

راه‌های دریافت انرژی بیشتر

با مطالعه این مطالب، ممکن است شما در حین بی حوصله و بی انرژی بودن به فروشگاه بروید و بسیاری از ویتامین‌ها، گیاهان و سایر مکمل‌ها را به عنوان تقویت کننده انرژی خریداری کنید. اما تحقیقات علمی نشان می‌دهد که این موارد تنها تا مقدار کمی باعث داشتن انرژی در شما می‌شود و شما باید به صورت طبیعی خود اقدام به کار کنید تا پرانرژی شوید. بهتر است این را هم بدانید، افرادی که پر انرژی هستند، تمایل دارند سبک زندگی سالم‌تری داشته باشند. هنگامی که احساسات شما نسبت به خود بهبود پیدا کرد، شما توانایی مقابله با استرس و لذت بردن از زندگی را خواهید داشت.

عادات افراد پر‌ انرژی

اینکه شما فردی پر انرژی باشید، الزاما چیزی نیست که به صورت طبیعی ایجاد شود. افراد پرانرژی عادت روزانه‌ای دارند که به آنها کمک می‌کند تا زندگی شاد و مفیدتری داشته باشند. اما اگر شما به نوعی دارای انرژی قابل قبولی نیستید اصلا نگران نباشید. چرا که، شما نیز خواهید توانست فردی پر انرژی باشید. شما فقط لازم است برخی از عادت‌های روزانه خود را تغییر دهید و راهکار‌های جذب انرژی مثبت بیشتر را در پیش بگیرید تا پمپاژ اندروفین و سطح انرژی خود را بالا ببرید. بد برداشت نکنید! این بدان معنا نیست که فورا دستگاه قهوه خود را آماده کنید. کاری که افراد پر انرژی انجام می‌دهند این بوده که به کافئین اعتماد نمی‌کنند، تا آن را در طول روز به دست آورند. افراد موفق به سمت پر انرژی بودن که یک ویژگی مهم برای داشتن زندگی موفق و شاد است در حرکت هستند.

اینکه شما بتوانید موفق، شاد و پر انرژی باشید نیاز به بانک زدن ندارد. نیازی نیست به شخص دیگری تبدیل شوید. بسیار ساده است، شما فقط باید دید مثبتی به روز، خود و توانایی‌های خود داشته باشید. انرژی قابل دستیابی است! شما می توانید آن را انجام دهید! فقط باید موارد زیر را انجام دهید تا بتوانید صبح‌ها با انرژی بیدار شوید و تا زمان خواب پر انرژی باشید. در ادامه راه‌هایی برای احساس انرژی بیشتر خدمت شما عزیزان معرفی می‌گردد.

چگونه انرژی بیشتری داشته باشیم؟
چگونه انرژی بیشتری داشته باشیم؟

1. بیدار شدن در سر ساعت معین

اولین کاری که باید برای تبدیل شدن به فردی پر انرژی انجام دهیم این بوده که صبح‌ها زود و در زمان معینی از خواب بیدار شویم. بهتر است صبح‌ها در معرض نور آفتاب باشید، زیرا همین باعث می‌شود تا بتوانید با ساعت بیولوژیکی بدن خود در غده هیپوتالاموس زمان را تنظیم کنید. اگر بدون نور باشید اینکه شما چرخه خواب و بیداری داشته باشید تا 12 دقیقه تاخیر خواهد داشت. این ممکن است به خاطر تغییرات فصلی خورشید باشد. در این باره پزشک و مدیر برنامه‌ریزی مرکز تحقیقات موسسه پلی‌تکنیک رینسلر ماریانا فیگیرو می‌گوید:”با این موضوع بدن شما می‌گوید تمایل به ماندن زیاد در رختخواب دارد و اگر روزانه ساعتی معین از خواب بیدار شوید خسته خواهید شد”.

شما جهت اینکه ریتم بدن را با 24 ساعت شبانه روز هماهنگ کنید بهتر است هر روز در ابتدا تا 30 دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرید. توجه داشته باشید این مورد را همیشه حتی در روزهایی چون تعطیلات که تمایل دارید بیشتر بخوابید انجام دهید. برای این کار می‌توانید این مدت را پیاده روی کنید و قدم بزنید. یا نه صبحانه خود را در کنار پنجره میل کنید. شاید نه شغل و کار شما به صورتی است که باید قبل از روشن شدن هوا بیدار شوید. در این مواقع می‌توانید چراغ‌های داخل اتاق را روشن کنید، همین نور کافی است.

2. خوردن غذاها و مواد مغذی

بیشتر ما از غذاهای پر کربوهیدرات تغذیه می‌کنیم و این واقعا می‌تواند مشکل ساز باشد. بهتر است از غذاهای غنی از پروتئین نیز استفاده کنیم. پروتئین دیر هضم بوده و همین باعث افزایش انرژی خواهد شد. اما، برعکس کربوهیدرات زود هضم شده و باعث تولید انرژی زیاد در لحظه می‌شود ولی اگر بیش از حد مصرف شود باعث تخلیه انرژی می‌شود. در این باره تحقیقاتی در دانشگاه ایلینوی صورت گرفت. در این تحقیقات توسط پزشک و پرفسور تغذیه‌ دوناد. کی. نشان داده شد؛ زنانی که پروتئین بیشتری نسبت به کربوهیدرات مصرف می‌کنند نسبت به دیگر افراد انرژی بیشتری دارند. می‌توانید برای این کار مصرف کربوهیدرات را به روزانه کمتر از 150 گرم برسانید تا احساس انرژی بیشتر با این نوع تغذیه داشته باشید. در ادامه به عنوان مثال می‌توان تقسیم بندی موارد غذایی را این گونه بیان کرد.

  • 2 واحد میوه، 4 واحد مواد دارای نشاسته به صورت ترجیحا سبوس‌دار مانند نان، برنج، ماکارونی، غلات، 5 وعده سبزیجات.
  • صبحانه: یک تکه نان، یک تخم مرغ، پنیر یک تکه، گوشت ران یک تکه، یک لیوان شیر.
  • ناهار: یک تکه نان، 3 تکه گوشت کوچک، یک تکه پنیر، 2 واحد سبزی و یک سیب.
  • شام، 6 تکه گوشت بدون چربی، 3 واحد سبزی، میوه، 2 واحد کربوهیدرات نشاسته دار.
راهکار‌هایی برای داشتن انرژی بیشتر
راهکار‌هایی برای داشتن انرژی بیشتر

3. نوشیدن قهوه

اکثر افراد بر این تفکرند که صبح‌ها قهوه بنوشند تا به نوعی بتوانند تا آخر روز سرحال باقی بمانند. اما بهتر است این طرز فکر اشتباه را دور بریزید و در زمانی قهوه بنوشید که واقعا به آن احتیاج دارید. این زمان می‌تواند عصر و یا هنگام غروب باشد. با نوشیدن قوه و کافئین موجود در آن اثرات آدنوزین ( ماده‌ای است که در طول روز داخل مغز جمع می‌شود و همین باعث احساس خستگی و خواب آلودگی می‌شود) مهار شده و شما سر حال نگه داشته می‌شوید. در این باره دکتر جیمز. کی. یات، که در دانشگاه راش می‌باشد می‌گوید:” اگر شما بتوانید در هنگام غروب که فشار خواب زیاد است یک نصف فنجان قهوه یا کافئین معادل آن را مصرف کنید، باعث پر انرژی و سرحال شدن شما می‌شود”. قهوه با وارد کردن مقداری کافئین احساس خستگی را در شما از بین می‌برد و سبب خوشحالی و سر حالی شما نیز می‌شود که در این رابطه در مقاله ارتباط بین خوشحالی و سلامتی اطلاعات کاملی ارائه شده است.

4. زمانبندی وعده‌های غذایی

جهت داشتن انرژی بیشتر باید وعده غذایی داشته باشیم. باید برنامه‌ریزی داشته باشید و هر روز غذایی را در زمان مشخصی میل کنید. در این باره لیمن می‌گوید:” چنانچه بدن شما منتظر صبحانه ساعت 7 و ناهار ساعت 12 باشد، چنانچه شما یکی از آنها را حذف کنید باعث بی نظمی شده و همین باعث ایجاد گرسنگی و پرخوری می‌شود تا احساس سنگینی و خستگی کنید”. می‌توانید صبحانه خود را از شب قبل آماده کنید تا بدانید روز را با انرژی شروع کرده‌اید. این را هم بدانید حتی اگر دیرتان شد حتما صبحانه را بخورید و از آن صرف نظر نکنید. اگر شغل شما به گونه‌ای است که تا پایان کار حتی برای نهار هم نمی‌توانید بیرون بروید ناهار را به سر کار خود ببرید.

اثرات رژیم غذایی بر انرژی
اثرات رژیم غذایی بر انرژی

5. خلاصی از شر استرس

اگر شما تمرکز کنید باعث می‌شوید انرژی‌های منفی از بدنتان بیرون رود و این باعث کاهش استرس روزانه خواهد شد. این کار را می‌توانید با حرکات یوگا انجام دهید تا تمرکز خود را افزایش دهید. اما، شاید شما برای انجام 20 دقیقه یوگا زمان نداشته باشید. پس، زمان آن را کوتاه و تعداد دفعات را افزایش دهید. به این ترتیب شما می‌توانید در چندین نوبت تمرکز ذهن 2 الی 3 دقیقه‌ای را در برنامه روز خود داشته باشید. در این باره روان‌پزشک و مولف کتاب انرژی مثبت جودیت اورلف می‌گوید:” یوگا حتی تا 3 دقیقه هم قادر خواهد بود هورمون‌های استرس را کاهش دهد و ترشح اندروفین را افزایش دهد”. بنابراین شما می‌توانید کاهش استرس با حرکت یوگا را در دستور کار خود قرار دهید.

برای داشتن احساس انرژی بیشتر می‌توانید مکانی آرام و متناسب را پیدا کنید تا بنشینید و چشم‌های خود را ببندید. شما در این هنگام وقتی به آرامی نفس می‌کشید صدای دم و بازدم را گوش دهید. وقتی افکار شما هجوم می‌آورند همانند ابرهایی تجسمشان کنید که در آسمان عبور می‌کنند. حال به موارد و افرادی فکر کنید که شما را خوشحال می‌کنند.

6. جلوگیری کردن از افت انرژی بعد از ظهر

وقتی به زمان غروب نزدیک می‌شویم انرژی بدن به طرز چشم‌گیری افت پیدا می‌کند، که همانند ساعت دقیق است. می‌توانید در این زمان‌ها پیاده روی را به چرت زدن ترجیح دهید. برای این کار نور آفتاب می‌تواند باعث کاهش انرژی بعد از ظهر شود. زیر نور خورشید قدم زدن باعث ایجاد احساس شادابی و پرانرژی بودن می‌شود. اگر نمی‌توانید از خانه و یا محل کار بیرون روید پنجره را باز کرده و به بیرون نگاه کنید.

راه‌های جلوگیری از کاهش انرژی روزانه
راه‌های جلوگیری از کاهش انرژی روزانه

7. کمک گرفتن از ورزش و موسیقی

یکی از بهترین راه‌های افزایش انرژی ورزش کردن است. اما، در مواقعی ما چنان خسته هستیم که حتی قادر به ورزش کردن نیستیم. برای این کار در زمان پیاده روی هدفون خود را در گوش گذاشته و به موسیقی گوش دهید. موسیقی باعث افزایش تمرکز فکر و فراموش کردن خستگی می‌شود. در این باره محققان ژاپنی در مجله پزشکی ورزش گزارش دادند” افرادی که روزانه 30 دقیقه با موسیقی کار کردند کمتر از افرادی که بدون موسیقی کار می‌کنند احساس خستگی دارند”.

8. آرام بودن قبل از ورود به رختخواب

بسیاری از افراد و ممکن است خود شما این چنین باشید که در رختخواب به فعالیت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی بپردازید. بهتر است به جای این کار کتاب بخوانید. قبل از خواب حداقل یک ساعت زودتر رایانه خود را خاموش کنید. زیرا مطالعاتی انجام شده است که نشان می‌دهد نور مانیتور باعث مختلف شدن چرخه خواب و بیداری بدن می‌شود. جملات مثبت برای قبل از خواب می‌توانند سبب ایجاد احساس انرژی بیشتر در شما شوند تا خوابی آرام و پر انرژی داشته باشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
24 − 8 =