رفتارهای سمی که باعث از بین رفتن خوشحالی می‌شوند

خانه » موفقیت و توسعه فردی » رفتارهای سمی که باعث از بین رفتن خوشحالی می‌شوند
رفتار سمی باعث عدم خوشحالی مس شود
رفتار سمی باعث عدم خوشحالی مس شود

زمان مطالعه: 11 دقیقه

چه کسی دوست ندارد واقعا فردی شاد با زندگی خوبی باشد؟ همه ما روزهای خوب و بد خود را داریم، بنابراین چه خواسته و یا ناخواسته در زندگی هر کسی چالش و مشکلات وجود دارد و این ممکن است رضایت افراد از زندگی را کمتر کند. افرادی که شادی کمی در زندگی دارند ممکن است از لحاظ‌‌های مختلف چون روحی، عاطفی و حتی جسمی در خطر باشند، بنابراین این افراد باید بیشتر از سایرین از رفتار‌های سمی که باعث از بین رفتن خوشحالی می‌شوند به دور باشند.

اما، اگر می‌دانید که منفی بودن شما به یک امر ثابت تبدیل شده است که در روابط شما تاثیر بگذارد، بهتر است در برخی از موارد در زندگی تغییراتی را انجام دهید و با تغییر نگرش برای رسیدن به خوشبختی در زندگی تلاش کنید تا مثبت‌های زندگی بیشتر شوند و از آن لذت ببرید. اگر شما شاد باشید و احساس عشق و خوشبختی را در زندگی داشته باشید می‌توانید کسب و کار و آینده خود را پیشرفته و گسترش دهید. بنابراین چه کاری می توانید انجام دهید تا به یک فرد شادتر و کمتر سمی تبدیل شوید؟

رفتارهای سمی که شما را ناراضی می‌کنند

رفتارهای سمی بسیار مضر هستند و می‌توانند تاثیر زیادی در سلامت شما داشته باشد و در صورت وجود می‌توانند منجر به احساس نارضایتی از خود و زندگی شوند. با این حال، شما می‌توانید این رفتارها را که مانع از زندگی سالم می‌شود شناسایی و از بین ببرید و تغییر دهید. البته درست است که رفتارهای سمی دارای طیف گسترده و تمام نشدنی هستند. اما، از مهمترین آنها برخی هستند که در ادامه این مطلب به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

پس با توجه به اینکه آنها این قدرت را دارند که شادی و خوشبختی را از درون شما بکشند و آن را با استرس، عصبانیت، اندوه و سایر احساسات ناخواسته جایگزین کنند، خود را از این موارد آزاد کنید و متوجه تغییر باورنکردنی در شیوه مشاهده و تعامل با دنیای اطراف خود شوید.

رفتار‌های از بین برنده خوشحالی
رفتار‌های از بین برنده خوشحالی

1. راضی نگه داشتن دیگران

یکی از خصوصیات انسان خوب و با ویژگی‌های کامل همدلی و دلسوزی است. یعنی به نوعی فرد می‌خواهد طرف مقابل دارای روحیه خوب و شادی باشد. اگر شما دارای این ویژگی هستید که اطرافیان خود را خوشحال کنید بسیار عالی است. اما، باید این را هم مد نظر داشته باشید که هر چیزی دارای محدوده‌ای است و نباید بگذارید از حد خود خارج شود. در این صورت به نوعی می‌توان گفت شاید شما قدرت نه گفتن را ندارید. اگر شما بخواهید همیشه این کار را انجام دهید که دیگران خوشحال باشند و به خود اهمیت ندهید باعث نارضایتی و شکست خواهید شد. توجه داشته باشید که راضی نگه داشتن همه یکی از رفتار‌های سمی که باعث از بین رفتن خوشحالی می‌شوند محسوب می‌گردد.

تاثیر راضی نگه داشتن دیگران در رسیدن به موفقیت

شما باید به دنبال فرصت‌ها باشید و به خواسته‌های خود نیز توجه کنید. در غیر این صورت تحقق یافتن نیازهای خود را از دست خواهید داد. اگر باز هم دست بردار نباشید و بخواهید دیگران را خوشحال کنید، ممکن است روحتان آسیب ببیند. این را به یاد داشته باشید، چنانچه تنها دغدغه دیگران را داشته باشید تا آنها خوشحال باشند، چگونه می‌توانید بفهمید چه مواردی در خوشحال کردن شما موثر است؟

شما با خوشحال کردن دیگران دارای ویژگی‌های منفی چون استرس، نداشتن اعتماد و … خواهید بود. همین شما را از مسیر واقعی دور و منجر به شکست خواهد کرد. با این کار شما مطمئنا در روابطی که دارید همیشه دچار سوء استفاده خواهید شد و احساس بی ارزشی را همیشه در دنبال خود می‌کشید. بهتر است دنبال شاد کردن خود باشید و این موارد را پیدا کنید. شما شایسته بهترین شادی‌ها در زندگی هستید و نباید شادی دیگران را به خود ترجیح دهید. یکی از راه‌های شناسایی افراد سمی و دوری از آنها این است که بدانید آنها همواره به دنبال بله گرفتن از شما برای انجام کار‌ها هستند.

از بین رفتن خوشحالی
از بین رفتن خوشحالی

2. مقایسه خود با افرادی که نمی‌شناسید

از دیگر رفتارهای سمی که برای هر کسی در جهان اتفاق افتاده است این بوده که خود را با افرادی که نمی‌شناسد مقایسه کند. حال این می‌تواند به خاطر هر مورد و ویژگی خاصی که فرد متقابل دارد باشد. اما واقعا عجیب است که فرد خود را با کسی که اصلا نمی‌شناسد و ملاقات نکرده است مقایسه کند. این اصلا منطقی نیست و به هیچ وجه قابل درک کردن نیست. این افراد را ممکن است در فیلم‌ها، اینستاگرام، فیسبوک و یا از هر فضای مجازی دیگر مشاهده کنید تا بنا به مواردی چون حسودی خود را با آنها مقایسه کنید. کمی منطقی باشید. افراد تنها در جلوی دوربین هستند و شما از زندگی آنها چیزی نمی‌دانید. با مقایسه خود نسبت به دیگران جز احساس نارضایتی چیزی نصیبتان نخواهد شد و این شما را از بسیاری موارد دور نگه می‌دارد.

شاید با خود بگویید، این افراد بدون هیچ عیبی هستند، دارای چه ویژگی خاصی می‌باشند و … اما این مواردی که مشاهده می‌کنید نمادی کامل از آنها نیست. هر کسی همانند شما در زندگی بالا و پایین‌های مختلفی دارد و آنها انسانی معمولی شبیه شما هستند. به جای ناراحتی و مقایسه خود با دیگران بهتر است به دنبال راه‌هایی برای پیشرفت و شادی خود باشید.

شناسایی رفتار‌های سمی
شناسایی رفتار‌های سمی

3. سر خود را زیاد شلوغ می‌کنید

ممکن است با انجام کارهای مختلف و نداشتن حتی یک ذره زمان، انتظار داشتن موفقیت‌های بزرگی را داشته باشید. از رفتار‌های سمی که باعث از بین رفتن خوشحالی می‌شوند و نه تنها برای شما بلکه در جامعه گریبان‌گیر بسیاری شده است همین مورد است. اما باید در نظر داشته باشید این می‌تواند تنها به خاطر تنبل جلوه ندادن شما در نظر دیگران باشد. تا اینکه افراد نگویند فلانی بی کار است. شاید نه، طاقت روبرویی با واقعیت زندگی را ندارید.

شلوغی بیش از حد در جهت انواع کارهای مختلف می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد و به نوعی امید و انگیزه شما را بگیرد. زیرا با گذشت زمان شما متوجه خواهید شد که چیزی تغییر نکرده و تنها زمان خود را از دست داده‌اید و هیچ ثمره‌ای نداشته‌اید. در این مواقع، شادی‌های شما نابود و به فردی بیمار از نظر روحی و جسمی و دارای استرس تبدیل خواهید شد. از انجام کارهای مختلف در یک زمان دست بردارید و با برنامه‌ریزی و مشخص کردن اهداف بر روی هدف خاصی تمرکز کنید. کارهایی را که به آنها علاقه دارید انجام دهید. به سمت مواردی بروید که نتیجه خاصی دارد و در زمانی که لازم دانستید استراحت کنید.

تاثیر رفتارهای سمی در زندگی
تاثیر رفتارهای سمی در زندگی

4. در زمانی که لازم است حرف بزنید ساکت هستید

در مکانی هستید و با بحث بر روی موضوعی لازم است مخالفت کنید، اما بنا به دلایلی چون خجالت کشیدن نمی‌توانید؟ آیا باید حرف بزنید و ساکت می‌مانید؟ از رفتارهای سمی که باعث از بین بردن شادی می‌شود و بر روی حرفه و همچنین روابط شما اثر منفی و مخرب خودخوری و بروز ندادن احساسات است. این کار شما را از نظر روحی و حتی جسمی بیمار می‌کند.( منظور واکنش نشان دادن در مقابل هر ناراحتی و یا نظر مخالفی نیست).

اگر واقعا می‌دانید نظر شما می‌تواند مهم باشد آن را ابراز کنید. اگر می‌دانید با نظر دادن شما حالتان بهتر می‌شود و یا مشکلات حل می‌شوند ساکت نمانید و هر چیزی که منفی است را دور کنید. در مواقعی که می‌دانید حق شما در حال پایمال کردن است اعتماد به نفس داشته باشید و از حقتان دفاع کنید.

دوری از رفتار‌های سمی
دوری از رفتار‌های سمی

5. عشق را رنج کشیدن دانستن

عشق؛ واقعا در چه زمانی و در کجای این دنیا عشق باعث رنج و عذاب می‌شود شکل گرفت؟ این ایده واقعا به یکی از رفتارهای سمی افراد تبدیل شده است. اما نباید آن را موردی برای تحمل درد دانست و گفت تمامی سختی‌ها با عشق پدید می‌آید. این واقعا درست نیست و در صورتی که شما عشق را با درد و رنج یکی کنید تمامی بدبختی‌ها به زندگی شما وارد می‌شوند. اما، دریغ از اینکه عشق واقعی در زیر این درد و رنج پنهان شده است.

افرادی هستند که در زمان‌هایی برخی از احساسات و یا اتفاق‌هایی بی ارزش و به نوعی وحشتناک را به جای عشق جا گذاشته و نام‌گذاری می‌کنند. ممکن است حتی خود ما هم این اتفاق را دچار شده باشیم. عشق زمانی زیبا می‌شود که ما این رفتار سمی را کنار گذاشته که منجر به درد می‌شود. ما باید برای زیبایی با هم رشد و از هم حمایت و از طوفان‌ها و مشکلات گذر کنیم. عشق را ناتوانی و ضعف ندانید و بر تکامل و رشد کردن با آن بیندیشید. همین باعث روراست بودن با عشقتان می‌شود.

چه رفتار‌هایی سمی هستند
چه رفتار‌هایی سمی هستند

6. به درون خود گوش دهید

هر کسی در درون خود ندایی دارد. ما باید به آن گوش دهیم. چرا که همین صدا باعث راهنمایی و هدایت ماست و به نفع ما عمل خواهد کرد. اگر شما به این صدا گوش دهید باعث می‌‌شود تفکرات غلط را از خود دور کنید و هر موردی که باعث از بین بردن خوشحالی می‌شود را شناسایی و از بین ببرید.

نکته مهمی که باید بدانید این است که شما اگر بخواهید به ندای درون خود گوش ندهید چنان راحت هم نیست. همین دارای مزایایی است. می‌توان گفت باعث محرمانه باقی ماندن گفتگو با خودتان است تا کسی از آن خبر نداشته باشد. همچنین، به شما قدرت روبرو شدن با ترس را خواهد داد. از دیگر موارد این بوده که، شما را وادار می‌کند به سمت خوشبختی بروید و دست از کارهای بی فایده بکشید. نادیده گرفتن ندای درونی یکی از رفتار‌های سمی که بعث از بین رفتن خوشحالی می‌شود است، بنابراین حس ششم خود که به صدای درون معروف است را جدی بگیرید و به شادی های که منتظرش هستید برسید.

تاثیر رفتار سمی در موفقیت
تاثیر رفتار سمی در موفقیت

7. نمی‌دانید از زندگی چه می‌خواهید

حتما پیش آمده است تا در برخی از مواقع با خود بگویید هر چه پیش آید خوش آید و به نوعی یعنی می‌خواهید مسیر خود را چشم بسته انتخاب کنید. اما، اینگونه مطمئن باشید راه خود را گم می‌کنید. این از رفتارهای سمی رایج در بین افراد است که برای خود هدفی ندارند. فکر نمی‌کنید بهتر است در مورد اینکه هدف شما چیست و از زندگی چه می‌خواهید کمی تفکر کنید. به خود کلک نزنید و با خود روراست باشید. اینگونه است که راه خود را پیدا می‌کنید. به این فکر کنید اگر خود را با افراد دیگر مقایسه کنید و راه آنها را بپیمایید فقط به مقصد آنها خواهید رسید. باید راهی را انتخاب کنید که مخصوص خودتان باشد. اینگونه است که تبدیل به خود واقعی می‌شوید.

برای داشتن دانش و تخصص لازم برای تعیین هدف می‌توانید به دوره آنلاین هدف نویسی مراجعه کنید.

همین الان اقدام کنید و برگه کاغذی را بردارید و نام خود را درشت و زیبا با خطی در دورش بنویسید. حالا در زیر نام خود هر آنچه را از زندگی می‌خواهید بنویسید. اصلا به اینکه چه چیزی برای دیگران مهم و خوشایند است توجه نکنید و علایق و خواسته‌های خود را بنویسید. اصلا به سنجیدن هدف‌ها با معیارهای کوچک و بزرگ فکر نکنید. زیرا، این تنها به معنی مقایسه خود با دیگر افراد است. این برگه را در صورت آماده شدن با خود همراه داشته باشید و در مواقعی که لازم دانستید مشاهده کنید تا بدانید راه طی شده درست یا نه.

رفتار سمی و تفکرات غلط در تعیین هدف
رفتار سمی و تفکرات غلط در تعیین هدف

8. اجازه وارد شدن ترس به درون خود

ترس، واقعا این کلمه ظاهر زشت و بد خلقی دارد. ترس می‌تواند از هر چیزی به وجود آید. ترس از موفقیت، ترس از شادی، ترس از شکست و … اما، با ترس زندگی نا امید کننده خواهد بود و ترس یکی از رفتار‌های سمی که باعث از بین رفتن خوشحالی است محسوب می‌گردد. ترس، این رفتار سمی باعث دور شدن شما از لذت و شادی می‌شود و در صورت اجازه دادن جهت ورود به شما یعنی برای خود زندان ساخته‌اید. برای رسیدن به بهترین‌ها باید از این زمان به بعد اجازه وارد شدن ترس به وجود خود را ندهید. باید ترس خود را کنترل و اجازه ندهید به نوعی دست و پای شما را ببندد. این گونه است که تبدیل به موهبتی نجابت بخش برای رفتن به سمت رویاها می‌شود.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
42 ⁄ 21 =