3 قانون برای تبدیل استرس به موفقیت در زندگی و کار

خانه » موفقیت و توسعه فردی » 3 قانون برای تبدیل استرس به موفقیت در زندگی و کار
تبدیل استرس به موفقیت
تبدیل استرس به موفقیت

زمان مطالعه: 5 دقیقه

بدون شک داشتن استرس یکی از ناخوشایندترین موارد برای هر فردی می‌باشد به طوری که افراد همواره به دنبال راه هایی برای کاهش استرس هستند اما، همیشه این را به یاد داشته باشید که اگر چیزی برای ما منفی بود و به آن علاقه نداشتیم به این معنی نیست که نمی‌توانیم به نفع خود از آن استفاده کنیم. متاسفانه، هیچ راهی برای دور زدن استرس وجود ندارد اما با استفاده از راه‌هایی میتوان از استرس در جهت مثبت استفاده کرد.

با این حال، باید چه فکری به حال این غول زشت با نام استرس کرد؟ روش های علمی و امتحان شده زیادی وجود دارند تا بتوانید از استرس خود در جهت مثبت بهره ببرید که در این مقاله برای رشد و توسعه فردی برای مقابله با استرس در ادامه به معرفی برخی از این موارد می‌پردازیم.

استرس را به نکات مثبت تبدیل کنید

بر اساس تحقیقات کسانی که با استرس روبه رو می‌شوند و از آن در جهت موفقیت خود استفاده می‌کنند در رابطه با کارآفرینان و مدیران دیگر موفق‌تر می‌باشند. کورت کرونن، می‌گوید: “استرس یک بخش طبیعی از زندگی ما است، اگر ما از آن فرار کنیم نمی‌توانیم چیزی از آن بیاموزیم. اما اگر این مسئله را بپذیریم، از تجربه قوی تر و آمادگی بیشتری برای مقابله با چالش های سخت تر در آینده برخوردار می‌شویم. ”

کارآفرینان و رهبران کسب و کار می‌توانند به تیم های خود کمک کنند تا از در جهت تبدیل استرس به موفقیت لذت ببرند. اما، برای انجام این کار آنها ابتدا باید ایده های خود را در مورد نحوه عملکرد استرس تغییر دهند و استرس زیاد را از خود دور کنند که برای جلوگیری از بروز استرس زیاد می‌توانید به مقاله راهکار های کاهش استرس روزانه و افزایش آرامش مراجعه کنید.

استرس کم در همه موجود می‌باشد و این می‌تواند به افراد انگیزه این را بدهد که چالش‌های روز را ببینند و برای رسیدن به اهداف مهم سخت‌تر کار کنند. اما، استرس بیش از حد و زیاد انگیزه مثبت را به واکنش‌های منفی تبدیل می‌کند. در حقیقت، استرس بیش از حد می‌تواند باعث بروز بیماری‌ها، تاثیر منفی بر روابط و حتی از بین بردن کسب و کار شود.

متأسفانه، مدیران همیشه نمی‌توانند میزان استرس تیم هایشان را کنترل کنند. موقعیت های سخت، کم بودن مشتری و نگرانی های بودجه همه می‌توانند روزهای عادی را به شرایط وحشت زده تبدیل کنند. رهبران باید به جای تلاش جهت گرفتن کنترل، یاد بگیرند که موقعیتهای استرس زا را به عواملی جهت جنگیدن با مشکلات و رسیدن به موفقیت تبدیل کنند و تیم های خود را ترغیب به انجام همین کار کنند.

تبدیل استرس به موفقیت
تبدیل استرس به موفقیت

در ادامه ما مواردی را جهت تبدیل کردن استرس به عوامل موفقیت در زندگی و موفق شدن در کسب و کار قرار داده‌ایم.

1. عواملی که باعث استرس می شوند را مشخص کنید

دانشمندان علوم اعصاب با تحقیقاتی دریافتند که اعتراف به وضعیت استرس می‌تواند مغز را از یک حالت وحشت زده به حالت تحریک آمیز سوق دهد. پس، استرس را نمی‌توانید از بین ببرید. به جای اینکه از آن پنهان شوید، آن را نام گذاری کنید و با آن روبرو شوید تا قدرت خود را محدود کنید.

هنگامی که برای شما مشکلی پیش می‌آید که استرس زا می‌باشد به سرعت وارد نقطه استرس نشوید و آن را به عقب بیاندازید. به جای وارد شدن به محدود استرس مسئولیت مشکل را قبول کنید و به دنبال راه چاره ای باشید. در هنگام استرس شما نمی‌توانید بهتر و دقیق فکر کنید و به نحوی تمرکز داشته باشید. شاید کسی به شما خبری را دهد که بسیار ضروری است و خطرناک، اما بهتر است به جای مضطرب شدن لحظه ای را متوقف شوید و نفس عمیقی بکشید و بدون فکر کردن به استرس به دنبال فکری برای تصمیم گیری متناسب باشید.

2. تبدیل استرس به قطعات کوچکتر

مشکل هر چقدر بزرگ باشد تصمیم گیری برای حل آن نیز بزرگ و مشکل و همچنین استرس آن نیز بزرگتر می‌باشد. به جای اینکه در این مواقع، مستقیما به سراغ استرس بروید آنها را به اجزای کوچکتر تقسیم کنید و مسئولیت هر یک از قطعه‌ها را به شخص دیگری واگذار کنید. در این مواقع، کل موضوع را به اعضای تیم ابلاغ کنید، زیرا تیم به صورت گروهی متحد شده و مشکل به راحتی برطرف می‌شود.

این رویکرد به دو هدف می‌رسد. اول، با نشان دادن ارزش کار به کل، مشارکت را افزایش می‌دهد. دوم، فشار روحی را که توسط هر یک از اعضای تیم احساس می‌شود را کاهش می‌دهد. زیرا هر فرد روی یک کار خاص کار می‌کند که کمتر از تمامی مشکل ترسناک است.

وضعیت استرس
وضعیت استرس

3. استرس مبهم را به حقایق مشخص و قطعی تبدیل کنید.

استرس بدون حرکت است. در یک محیط استرس زا، علاوه بر مدیر، کارکنان مشتریان و مردم نیز استرس را احساس می‌کنند، مگر اینکه آنها با اقدامات خاص و قابل دستیابی استرس را از بین ببرند.

تحقیقات دانشگاه روچستر نشان داده است دانش آموزانی که آزمون های خود را با تبدیل استرس به نقاط مثبت انجام داده‌اند، بهتر از دانشجویانی که احساس استرس داشته‌اند آزمون های خود را انجام داده‌اند. هنگامی که اعضای تیم یک شرکت، وظیفه خود را در مقابل با استرس می‌دانند، خود را از زیر بار استرس رها می‌کنند و حس موفقیت را در فرایند به دست می آورند.

نمی‌توان از داشتن استرس در محل کار اجتناب کرد. اما نیازی به نگرانی نیست و لازم نیست ناراحت باشید. با پیروی از این نکات و پرهیز از استرس به عنوان یک عامل انگیزشی می‌توانید به تیمهای خود کمک کنید تا در کار خود متمرکز و موفق باشند حتی اگر مشکل بسیار بزرگ داشتید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
23 − 17 =