درک بهتر افراد با نشانه‌های زبان بدن

خانه » موفقیت و توسعه فردی » درک بهتر افراد با نشانه‌های زبان بدن
شناخت افراد با نشانه های زبان بدن
شناخت افراد با نشانه های زبان بدن

زمان مطالعه: 12 دقیقه

زبان بدن سیگنال‌های غیر کلامی است که ما برای برقراری ارتباط از آنها استفاده می‌کنیم. به گفته کارشناسان، این سیگنال‌های غیر کلامی بخش عظیمی از ارتباطات روزانه را تشکیل می‌دهند. از بیان صورت تا حرکات بدن، چیزهایی را که نمی‌گوییم به فرد بیننده منتقل می‌کند. زبان بدن 60 تا 65 درصد از کل ارتباطات را به خود اختصاص می‌دهد. بنابراین می‌توان با اطلاع از راه‌هایی به درک بهتر افراد با نشانه‌های زبان بدن پرداخت که در این مقاله از آکادمی98 به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

چیزی که در این میان مهم است درک زبان بدن و نشانه‌های آن است. چرا که، در بسیاری از موارد، شما باید به جای گوش دادن حواس خود را بر روی زبان بدن شخص مورد نظر قرار دهید. از این طریق می‌توانید واکنش افراد نسبت به پیشنهادات و صحبت‌ها و … را بهتر از گفتار کلامی آنها درک کنید.

استفاده از زبان بدن برای شناخت بهتر افراد

حتما پیش آمده است که در برخی از موارد با صحبت کردن فرد مورد نظر فکر کنید که او با شما روراست نیست. همین باعث می‌شود تا حرف‌های او را باور نکنید. یعنی به نوعی زبان گفتار چیزی می‌گوید و زبان بدن او چیزی دیگر می‌گوید. همین باعث ایجاد تفاوت و داشتن درکی متفاوت در ذهن شما می‌شود. اگر شما بتوانید از زبان بدن آگاهی بالایی داشته باشید و با نشانه‌های آن بسیار آشنا باشید، خواهید توانست دیگران را به راحتی درک کنید و ارتباط بهتری برقرار کنید. نه تنها این افراد بلکه ما و هر کسی دیگری چه به زبان بدن آشنا باشد و یا نباشد می‌تواند با تکان دادن دست، حالت‌های صورت، چشم و … وقایع را بیان کند. یعنی ما با استفاده از تکان دادن و تغییر اعضای بدن چون دست و پا می‌توانیم هر آنچه را در درون داریم و می‌خواهیم بیان کنیم را به بیرون منتقل کنیم.

شناخت زبان بدن

شما اگر بتوانید زبان بدن و علائم را بشناسید. یعنی به نوعی معنی هر یک را بدانید بهتر می‌توانید با افراد ارتباط برقرار کرده و آنها را درک کنید. یعنی وقتی کسی با شما صحبت کند می‌توانید به راحتی با حرکات بدن او را بفهمید که چه قصدی از صحبت کردن دارد. علاوه بر اینها خود شما نیز خواهید توانست به صورت هوشیار و بهتر پیام مورد نظرتان را به افراد با حرکات و زبان بدن برسانید.

زبان بدن تاثیر زیادی در توسعه کسب و کار دارد، اطلاعات بیشتر در این رابطه در مقاله زبان بدن و تاثیر آن در فروش بهتر ارائه شده است.

زیرا، اگر شما آگاه نباشید ممکن است زبان بدن خود را به صورت نادرست به افراد برسانید و در زبان گفتار چیزی دیگری بگویید که این پیام شما را اشتباه به افراد می‌رساند. همین باعث می‌شود افراد نسبت به ما دارای عکس‌العمل متفاوتی شوند. بنابراین ما در این مطلب می‌خواهیم نشانه‌هایی را برای ارتباط غیر کلامی بیان کنیم تا ارتباط موثرتری داشته باشید و از این طریق به درک بهتر افراد با نشانه‌های زبان بدن برسید.

معنی نشانه‌های زبان بدن
معنی نشانه‌های زبان بدن

تشخیص اعتماد به نفس از طریق زبان بدن

در ذهن خود فردی را تصور کنید که با او صحبت کردید، سخنرانی او را تماشا کردید و یا هر فرد دیگری. برای اولین بار که این فرد را دیدید در ذهن خود چه برداشتی داشتید؟ فکر کردید او اعتماد به نفس ندارد یا برعکس با اعتماد به نفس و عزت نفس بالا توانست شما را متقاعد کند؟ آیا شما مایل بودید با او کمی صحبت کنید؟ و بسیاری از این موارد که برای اولین بار در ذهن شما ایجاد شد.

به یاد بیاورید که برای اولین بار که شما می‌خواستید این فرد را ملاقات کنید او چگونه وارد اتاق و یا سالن شد. آیا او توانست با تماس چشم، حرکات دست، پا و … نظر شما را جلب کند. یا نه او از نگاه کردن و ارتباط خودداری و فرار می‌کرد. آیا طرز دست دادن او با افراد قوی بود یا نه شل و لرزان بود؟

شناخت افراد از طریق ارتباط چشمی

شما که با این فرد یا افراد در جلسه نشسته بودید، آنها ارتباط چشمی با شما برقرار کردند یا نه از چشم شما فرار می‌کردند. آنها چه چهره و حرکات صورتی را به کار می‌بردند؟ طرز نشستن آنها بر روی صندلی و قرار دادن پاهایشان چگونه بود؟ نگاه‌های چشمی آنها به شما بود؟ نگاه‌های چشمی مختلف چه معنایی دارند؟

یا اینکه سعی می‌کردند هرچقدر می‌شود جای کمتری اشغال کنند، دست‌ها را نزدیک بدن نگه دارند و حرکت‌هایشان بریده‌بریده و نامنظم بود؟ آنها با باز کردن دست‌ها فضای زیادی را اشغال کرده بودند؟ و بسیاری از موارد دیگر که شما با آگاهی از آنها و نگاه کردن می‌توانید فرد مورد نظر را شناسایی کنید.

تشخیص داشتن اعتماد به نفس افراد با استفاده از زبان بدن

اما، داشتن اعتماد به نفس در افراد چگونه است؟ برای اعتماد به نفس نیز موارد و نشانه‌هایی موجود است که به شما آنچه را می‌خواهید می‌گوید. این موارد می‌توانند؛ ایستاده به صورت صاف و یا قوز کرده ، ارتباط چشمی همراه با لبخند، دست‌ها و بازوها را با حرکات سنجیده تکان دادن، به صورت شفاف و با سرعت کم و مناسب صحبت کردن، دارای تن صدای متوسط تا پایین و ….. باشند.

شما می‌توانید در صورت آگاه بودن از نشانه‌های زبان بدن آنچه را که می‌خواهید حتی احساسات را با زبان بدن منتقل کنید. برای مثال؛ شما در کنفرانسی که برای همکاران خود اجرا می‌کنید دوست دارید اعتماد به نفس بالایی را داشته و خود را طوری جلوه دهید که به خود اطمینان دارید. شما می‌توانید به احساس قدرت بیشتر با رعایت نکاتی در زبان بدن برسید که داشتن اعتماد به نفس بالا یکی از این احساسات می‌باشد. برای درک بهتر افراد با نشانه‌های زبان بدن باید با افراد زیادی برخورد داشته باشید تا بتوانید با تحلیل موقعیت‌های مختلف و نتایج آنها به درک درستی از زبان بدن برسید.

نشانه‌های زبان بدن
نشانه‌های زبان بدن

مطلع شدن از حالت دفاعی با زبان بدن

زمانی را به یاد بیاورید که در جلسه یا مذاکره میان کارکنان، رقبا، فروش، خرید و … بودید. شما می‌خواستید بدون دعوا و کاملا ایده‌آل صحبت‌های خود را انجام دهید و با گوش دادن به صحبت‌های طرف مقابل به راحتی نتیجه را به سمت خود بکشانید.

اما، شاید همیشه این گونه نباشد. فرض بر اینکه شما در جلسه ارزیابی عملکرد کارمندی هستید و کلی حرف زدید و می‌فهمید که همکارتان در حالت دفاعی رفته و به صورت کاملا واضح حرف‌های شما را نمی‌شنود. با توجه به جلسه، بسیار مهم است که شما این همکار محترم را متوجه کنید که باید برخی از رفتارها را تغییر دهد. شما می‌خواهید که هر چه را می‌گویید این همکار گوش دهد. ولی، سوالی که برایتان پیش می‌آید این بوده که از کجا بدانید حرف‌هایتان شنیده نمی‌شود. برای همین می‌توانید موارد نشانه‌هایی را پیدا کنید که نشان می‌دهد طرف در حالت لاک دفاعی فرو رفته است.

 • دست‌ها به صورت نزدیک در بدن بوده و حرکات آنها جزئی می‌باشند.
 • دست‌ها ممکن است در جلوی سینه قفل شده باشند.
 • چشم به پایین است و ارتباط چشمی بسیار کم است.
 • بدن به سمت دیگر چرخیده و روبروی شما نیست.
 • حالت چهره به کمترین مقدار رسیده است.

تاثیر فرو رفتن در حالت دفاعی در روابط شما

با دیدن این موارد می‌توانید بفهمید که همکار محترم دارای حالت دفاعی می‌باشد. بنابراین، بهترین کار این است که سخنان خود را تغییر دهید تا همکار کمی احساس راحتی کرده و به صحبت‌های شما گوش دهد. این برای خود شما هم صدق می‌کند. یعنی وقتی در مذاکره‌ای حضور داشتید به حالت بدن خود نگاهی بیندازید تا اگر در حالت دفاعی است از آن خارج شوید و پیام بهتر و خوبی را به طرف مقابل برسانید. نشان دادن حالت دفاعی از طریق رفتار‌ها یکی از اشتباهات زبان بدن که منجر به شکست می‌شود است بنابراین سعی کنید از انجام رفتار‌هایی که گویای فرو رفتن شما در لاک دفاعی است خودداری نمایید.

زبان بدن برای شناختن بهتر افراد
زبان بدن برای شناختن بهتر افراد

تشخیص کناره گیری افراد گروه از بحث

در این بخش از معرفی راه‌هایی برای درک بهتر افراد با نشانه‌های زبان بدن به بررسی موردی مهم که در ارتباطات شما تاثیرگذار است می‌پردازیم. حتما پیش آمده است که حرفی را برای کسی بر زبان بیاورد ولی در آخر متوجه شده باشید که طرف اصلا منظور شما را نگرفت. این به جلسات گروهی نیز بر می‌گردد، به نوعی وقتی شما در میان تیمی ایده و یا موارد به خصوصی را بیان می‌کنید در آخر جلسه خواهید فهمید که مثلا فردی آن را نفهمیده است.

نشانه‌های کناره گیری افراد از بحث

این می‌تواند برای شما غافلگیرانه باشد. زیرا، هر کسی وقتی می‌خواهد جلسه و یا سخنرانی انجام دهد فکر می‌کند که توجه همه صدر درصد به او خواهد بود. اما، این به سادگی که فکر می‌کنید نیست. شما در این مواقع اگر کامل حواستان به نشانه‌های افراد باشد خواهید فهمید چه کسی از بحث کناره‌گیری کرده است. به این صورت خواهید توانست با رعایت مواردی مخاطب را به بحث بکشانید. مخاطبان شما با داشتن موارد زیر از بحث خارجند و علاقه‌ای به گفته‌های شما ندارند.

 • سرها به سمت پایین هستند.
 • مخاطبان ممکن است به جای یادداشت برداری نوشته‌های الکی و نقاشی بکشند.
 • چشم‌ها از ارتباط با شما فراری هستند و جای دیگری را می‌نگرند.
 • به بازی با خودکار خود مشغول هستند.
 • در حین نشستن قوز کرده است.

در حین سخنرانی هنگامی که متوجه شدید فردی از بحث خارج شده است، کاری کنید تا دوباره به بحث برگردد. همیشه در حین هر کاری مواظب زبان بدن خود باشید تا همانی را که قصد انجامش دارید برسانید. یکی از موارد مهم برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار بهره‌وری مثبت از زبان بدن در بحث‌های گروهی است بنابراین سعی کنید تا این ویژگی را در خود پرورش دهید.

معانی مختلف زبان بدن
معانی مختلف زبان بدن

نشانه دروغ گفتن

اینکه بتوانیم دروغ فردی را تشخیص دهیم می‌تواند بسیار به دردمان بخورد. دروغ‌گویی خود در افراد دارای نشانه‌هایی است که عبارتند از:

 • از تماس چشمی فرار کرده و بسیار کم است.
 • مردمک چشم تنگ شده و چشم به صورت سریع حرکت می‌کند.
 • در حین صحبت ممکن است دست و انگشتان را در جلوی دهان بگیرد.
 • بدن در روبه روی شما نیست و به طرف دیگری چرخیده است.
 • حرکت دستان غیر طبیعی و غیر معمول است.
 • نفس سریع‌تر شده است.
 • ممکن در رنگ پوست تغییرات ایجاد شود.
 • تعریق زیاد است.
 • من‌من کردن و تغییراتی در تن صدا اتفاق می‌افتد.

تشخیص دقیق دروغگویی از طریق زبان بدن

این را در نظر داشته باشید که زبان بدن هر کسی ممکن است با فرد دیگری متفاوت باشد. بنابراین، شما با مشاهده چند نشانه بالا در فردی نباید افترا بزنید که او دروغگو است، باید مطمئن شوید. زیرا، این علائم ممکن است بر اثر اضطراب و یا نگرانی در فرد اتفاق افتاده باشد. بهتر است شما این نشانه‌ها را به عنوان علامتی برای هشدار ببینید و سوالات بیشتر را مطرح کنید، تا بالاخره راست و یا دروغگو بودن را تشخیص دهید چرا که درک بهتر افراد با نشانه‌های زبان بدن برای همیشه و همه صادق نیست. بهترین حرکت در این مواقع توجه به ادامه صحبت‌ها می‌باشد تا بتوانید مذاکره و چانه زدن را برای تشخیص دروغ و راست بودن بسنجید.

برای کسب اطلاعت بیشتر در رابطه با پی بردن به دروغ از طریق زبان بدن می‌توانید به مطالعه مقاله تشخیص افراد دروغگو با استفاده از زبان بدن بپردازید.

نشانه دروغ گفتن در زبان بدن
نشانه دروغ گفتن در زبان بدن

جواب دادن با تاخیر

در حین سوال پرسیدن کسی از شما، می‌توانید دو گزینه را داشته باشید. اول اینکه بلافاصله جواب دهید، و یا نه دومین گزینه را که پاسخ با کمی تاخیر است انتخاب کنید. با کمی اندیشیدن مطمئنا گزینه دوم با تامل پاسخ دادن را انتخاب می‌کنید. در صورت انتخاب این گزینه به فرد مورد نظر نشان می‌دهید که او سوال خوبی پرسیده است. نشان می‌دهید که سوال برای شما مهم است و باید کمی بیشتر برای جواب فکر کنید.

نشانه‌های تمایل افراد برای تاخیر در پاسخگویی

بهتر است در هر مذاکره، مصاحبه، جلسه و … برای پاسخ دادن گزینه دوم یعنی تاخیر را انتخاب کنید تا نشان دهید، سوال برای شما مهم بوده و باید وقت بیشتری برایش قائل شوید. در زیر نشانه‌هایی را که نمایانگر تاخیر است قرار داده‌ایم.

 • نوازش چانه با انگشت
 • دست‌های روی گونه قرار گرفته است.
 • نگاه فرد به سمت دیگری بوده و در حین جواب دادن شما را نگاه می‌کند.
 • سر کج و به بالا نگاه می‌کند.
 • همه افراد به یک شکل نیستند.

پیشرفت در درک افراد از طریق زبان بدن

هر کسی دارای زبان بدن متفاوتی است و ممکن است نشانه‌هایی که شما انتظارش را دارید نداشته باشد. این اتفاق زمانی بیشتر است که افراد دارای تجربه‌های زندگی متفاوت و وقایع زندگی مختلفی هستند. این زمانی شدید‌تر خواهد شد که دو طرف فرهنگ‌های متفاوتی داشته باشند. در این زمان است که شما باید تصویری را که از دیگران دارید دوباره بررسی کنید. این می‌تواند با پرسیدن سوال‌های متفاوت صورت گیرد، تا طرف را بیشتر شناخته و گمانتان را بررسی کنید.

اگر می‌خواهید در زبان بدن و تشخیص آن در دیگران پیشرفت داشته باشید بهتر است مردم را بهتر تماشا کنید. تماشای مردم در هر جایی چون خیابان، اتوبوس، مترو … امکان‌پذیر است. مشاهده کنید این افراد چه رفتار و واکنشی دارند. حدس بزند در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند. تمامی این موارد به شما در داشتن ارتباط قوی‌تر کمک می‌کند.

اشتباه در تشخیص زبان بدن

همیشه افراد از زبان بدن استفاده نمی‌کنند و برخی به صورت مستقیم آنچه را در درون دارند با زبان گفتاری بیان و در اختیار طرف مقابل قرار می‌دهند بنابراین ممکن است شما حرکات بدنی آنها را به اشتباه تفسیر کنید، به یاد داشته باشید که موارد ذکر شده برای تمامی افراد صدق نمی‌کند. به صورتی که با زبان گفتاری تمامی حقه‌ها را به کار می‌برند و فرد مقابل را راضی می‌کنند. این می‌تواند در حین خرید برای همه پیش آمده باشد تا چیزی را از فروشنده حقه باز خریداری کنند.

درک بهتر افراد با نشانه‌های زبان بدن در بیشتر مواقع درست است و شما می‌توانید با تحلیل برخی رفتار‌ها به درستی به مقصود زبان بدن افراد برسید. اطلاع از زبان بدن افراد می‌تواند در مواردی در طول دراز مدت رخ دهد بنابراین بهتر است هیچ عجله‌ای برای فراگرفتن این زبان نداشته باشید تا در این راه دچار اشتباه نشوید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
12 + 4 =