چگونه احساسات منفی را به نفع خود استفاده کنیم

خانه » موفقیت و توسعه فردی » چگونه احساسات منفی را به نفع خود استفاده کنیم
استفاده از احساسات منفی و بدبینی برای پیشرفت
استفاده از احساسات منفی و بدبینی برای پیشرفت

زمان مطالعه: 9 دقیقه

احساسات در زندگی بسیار موثر هستند. می‌توان گفت بسیاری از موفقیت‌هایی که به ما می‌رسند و یا نه برعکس از ما دور می‌شوند به احساسات ما بستگی دارند. پس، در نتیجه اگر ما بتوانیم کنترل درست آنها را برای زندگی بهتر در دست داشته باشیم به راحتی می‌توانیم به اهداف خود و موفقیت در زندگی دست پیدا کنیم. اما، نکته مهمی که وجود دارد این بوده که ما برای رسیدن به خوشبختی از احساسات منفی می‌گذریم و به نحوی آنها را کنار می‌گذاریم. اما شما نمی‌توانید از احساسات منفی فرار کرده و آنها را نادیده بگیرید. چرا؟ چون آنها به صورت اجتناب‌ناپذیر بوده و حتی قادر به مفید بودن در سلامتی و تندرستی می‌باشند، بنابراین باید یاد بگیریم که چگونه احساسات منفی را به نفع خود استفاده کنیم.

استفاده از احساسات منفی برای پیشرفت

در رابطه با احساسات منفی در دانشگاه الین تحقیقاتی انجام شده است که مشخص می‌کند بیان و تجربه کردن ترکیبی از احساسات می‌تواند بهبود تندرستی را به ما نشان دهد. اما اگر کسی احساسات را نادیده گرفته و یا از آنها فرار کند نمی‌تواند به رابطه میان افزایش و یا بهبود تندرستی دست پیدا کند. یکی از پژوهشگران موجود در دانشگاه الین بر این موضوع جاناتان آدلر استادیار روان‌شناسی بود، که می‌گوید: “ما در پژوهش‌های خود بر روی عده‌ای از افراد دریافتیم که سلامت روانی در افرادی با ترکیبی از احساسات منفی و مثبت ( غم و شادی) بالا و بهبودیشان بهتر بود. اما، در مقابل افرادی که فقط غم یا شادی را با ترکیبی از دیگر احساسات گزارش می‌دادند این چنین نبودند. پس می‌توان دریافت افراد با هر دو احساس شادی و غم دارای سلامت روان بهتری است”.

استفاده مثبت از احساسات منفی
استفاده مثبت از احساسات منفی

در حین اجازه دادن به تبدیل احساسات منفی به شرم و گناه به صورت سهوی کاری می‌کنیم که این احساسات بدتر شوند. پس هر مزیتی داشته باشد از دست می‌دهیم. برای اینکه تجربه موفقیت و مثبتی داشته باشید احساسات منفی می‌توانند در صورت واکنش درست کاتالیزور قدرتمندی باشند. در این مطلب ما برای مثال احساسات منفی مختلفی را بیان می‌کنیم که می‌توانید از آنها برای موفقیت خود استفاده کنید. در ادامه به بررسی دقیق‌تر موضوع چگونه احساسات منفی را به نفع خود استفاده کنیم می‌پردازیم.

1. خشم سوختی برای خلاقیت

برای شما حتما پیش آمده است که با داشتن احساس منفی خلاقیت خود را از بین برده باشید. اما، برعکس تحقیقات انجام شده در علم بر این باور است که احساس منفی می‌تواند باعث جرقه زدن خلاقیت شود. بر همین موضوع در دانشگاه گنت پژوهش‌هایی بر روی عادات افراد خلاق انجام شد. با توجه به این پژوهش به این افراد گفتند در اول و پایان روز به احساس خود هر روز تا مدتی معین امتیاز دهند. با توجه به این روش آنها دریافتند، افرادی که روز خود را با احساس منفی شروع و با احساس مثبت به پایان می‌رسانند بیشترین مقدار خلاقیت را دارا بودند. یعنی بهترین روز آنها با موارد منفی آغاز شده بود.

استفاده از خشم برای موفقیت

گزارش‌های مختلفی وجود دارد که می‌گوید؛ این افراد از خشم خود برای رسیدن به موفقیت استفاده می‌کردند. همچنین پژوهشگران بر این عقیده هستند که احساس منفی می‌تواند در حین طوفان فکری ( وقتی گروه یا فردی برای حل یک مسئله ایده‌های مختلفی را می‌دهند و در آخر بهترین ایده را انتخاب می‌کنند) برای تمرکز بیشتر فرد موثر باشد.

دیوید بروکس در افسانه‌های خلاقیت خود می‌گوید: “در حین داشتن حالت روحی بد بهترین کار این است که به مشکلات بزرگ خود و یا پروژه‌های نیمه تمام فکر کنید. احساس منفی خود را سوختی برای پیش گرفتن به جلو در نظر داشته باشید. احساس منفی شما را قادر می‌سازد تا مشکل عمیق‌تر شناخته شده و راه‌ حلی برای آن پیدا کنید که شما در حین شادی اصلا به فکرتان خطور پیدا نمی‌کرد”.

احساسات منفی برای پیشرفت
احساسات منفی برای پیشرفت

2. در حین درگیر شدن با سختی‌ها قادر به تغییر دیدگاه خواهید بود

شنیده‌اید که می‌گویند:”چیزی که شما را نکشد قوی‌ترتان می‌کند”. این جمله را قبول دارید؟ واقعا تا حدی می‌تواند درست باشد. شما در طول زندگی خود با چالش‌های مختلف روبرو خواهید شد. این چالش‌ها شاید تا حدودی سد راهتان شوند. اما، می‌توان از آنها به عنوان فرصتی برای رشد و توسعه فردی نگاه و استفاده کرد. افراد بسیاری هستند که ترس و نگرانی مربوط به مشکلات سلامتی و تهدید زندگی باعث تغییر دید آنها شده تا نشان دهد در زندگی چه چیزی واقعا اهمیت دارد. مورد معرفی شده در این بخش یکی از راه‌هایی است تا بتوانیم به پاسخ سوال چگونه احساسات منفی را به نفع خود استفاده کنیم؟ برسیم.

تغییر دیدگاه در مواجهه با سختی‌ها

در این میان نویسنده موهبت سختی، دکتر نورمن ای روزنتال می‌گوید:” من با تفکر دریافتم بهترین درس‌هایی که از زندگی آموختم و برایم ارزشمند بود مربوط به زمان‌های سختی و شکست‌ها است. زیرا، من مجبور بودم با آنها روبرو شوم و پذیرایشان باشم. اینها اختیاری نبودند و به دنبال خود موهبت‌های غیر منتظره‌ای داشتند”.

در بسیاری از مواقع این احساسات منفی راه‌هایی را برای ما باز می‌کنند که قادر به دگرگون سازی زندگی ما شوند. زمانی که کریس کار 32 سال سن داشت و به او در مورد گرفتار شدن به سرطان گفته شد. او اصلا ناراحت نشد و امید خود را از دست نداد. او با به چالش کشیدن بیماری خود مراقبت‌های بهداشتی را پیدا کرد تا توانست به کارشناس سلامتی و به یک از پرفروش‌ترین نویسنده‌های نیویورک تایمز تبدیل شود. حال کریس کار توانسته الهام بخش هزاران نفر برای رسیدن به سبک سالم زندگی شوند.

تغییر دیدگاه در زمان درگیر شدن با سختی ها
تغییر دیدگاه در زمان درگیر شدن با سختی ها

3. برای ترویج مهربانی بهتر است با شرم مقابله کنیم

برنه براون یکی از نویسنده‌های بزرگ، پژوهش‌های زیادی را برای شرم انجام داد. او می‌گوید:” شرم چیزی کشنده است که ما در آن غرق شده‌ایم. شرم زمانی ایجاد می‌شود که به باور تنها بودن برسیم. در هنگام همدلی شرم از میان خواهد رفت”.

در واقع شرم را می‌توان همان احساس پشیمانی و کوچکی دانست که به ما احساس کوچکی را می‌دهد. شرم باعث از بین بردن برقراری ارتباط با دیگران می‌شود. در حین شرم ما ترس بر این داریم تا عیب‌هایی که می‌خواهیم مخفی کنیم را افراد ببینند. اما، شرم خاصیت خوبی دارد. آن هم قادر به غلبه کردن به آن هستیم. ما می‌توانیم با دیگران ارتباط بهتری داشته باشیم و نسبت به دیگران مهربانتر باشیم.

مقابله با شرم جهت ترویج مهربانی
مقابله با شرم جهت ترویج مهربانی

4. افزایش بهره‌وری با بدبینی

هر چیزی جنبه مثبتی دارد و ما برای دیدن آن نیمه خالی لیوان را مشاهده می‌کنیم. اما اگر خوشبینی شما با کمی منفی بافی همراه نباشد نگرش سازنده‌ای نخواهد بود. بر همین اساس استاد دانشگاه وارتون آدام گرانت در متنی از صفحه‌های لینکدین خود می‌گوید:” مطالعات بر این قرار است، کسانی که معمولا در اکثر موقعیت‌ها بر این تفکر استوارند که ممکن است چه مواردی به خوبی پیش نرود یعنی همان بدبین‌های تدافعی به اندازه خوش‌بین‌های استراتژیک در طیفی از کارها عملکرد خوبی دارند”.

تاثیر مثبت بدبینی در رسیدن به موفقیت

در این میان کولی نورم یکی از روانشناسان در کتاب قدرت مثبت تفکر منفی می‌گوید:” ابتدا به فکر فرو رفتم که این افراد با وجود بدبینی‌های خود چگونه عملکرد خوبی دارند. اما طولی نکشید که متوجه شدم این عملکرد خود به خاطر بدبینی‌های آنها است. چون همین تفکر منفی است که نگرانی را به عمل تبدیل کرده است.

در آخر گرانت می‌گوید:” چیزی که از همه در موفقیت مهمتر است، رسیدن به تعادلی خوب میان خوش‌بینی و بدبینی است، تا با انتخاب استراتژی‌های آماده سازی با طرز فکر شما سازگار باشد. او همچنین اشاره می‌کند، در صورت داشتن بدبینی تدافعی در زمان آماده شدن برای کاری مهم ممکن است به جای توانایی‌های خود از ضعف‌ها استفاده کرده و به جای اعتماد به نفس نگرانی را در خود راه دهید”.

افزایش بهره‌وری با بدبینی
افزایش بهره‌وری با بدبینی

5. تاثیر حسادت در پیشرفت

اگر بیوگرافی افراد موفق را خوانده باشید خواهید فهمید که بارها بزرگان به ما توصیه کرده‌اند که از حسادت دوری کنیم. زیرا، حسادت باعث می‌شود احساس کنیم شخصیتمان ناقص و ناکافی است. اما با توجه به تحقیقات انجام شده این احساس در خوش خیم‌ترین شکل قادر به تحریک ما برای پیشرفت خواهد شد. شاید برای شما تعجب آور نیز باشد که چگونه احساسات منفی را به نفع خود استفاده کنیم با استفاده از حسادت؟ در ادامه به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم.

بنیانگذار وب‌گاه تاینی بودا ، لوری دشن می‌گوید:” زمانی شما متوجه شدید افراد آن چیزهایی را که شما دوست دارید و می‌خواهید ندارند باید قدم بعدی خود را بردارید. این گام چیزی نیست جز اینکه بدانید واقعا چه می‌خواهید. شما به چه مواردی حسادت می‌کنید؟ حس موفقیت در کسب و کار یا زندگی را می‌خواهید یا شغل پسر عموی خود؟ حس ماجراجویی می‌خواهید یا برنامه زندگی عموی خود؟ اگر بفهمید واقعا آنها چه هستند و هر چه می‌خواهید هم برای شما و هم برای دیگران یک شکل رخ نخواهد داد قادر به داشتن هر چیزی در زندگی خواهید بود”.

تاثیر حسادت در پیشرفت
تاثیر حسادت در پیشرفت

6. قدرشناسی با از دست دادن اتفاق می‌افتد

در برخی از مواقع ما قدر داشته‌هایمان را نمی‌دانیم مگر اینکه چیز مهمی از دست دهیم. اگر به صورت طولانی ما خسارت سنگینی داشته باشیم می‌توانند به کاتالیزور بزرگی برای قدرشناسی و امید به زندگی تبدیل شود.

بنیان‌گذار کمپ منطقه‌ی آرامش برای کودکان داغ‌دار، لین هیوز می‌گوید:” زمانی که من در سن جوانی بودم پدر و مادرم را از دست دادم. همین باعث شد بفهمم باید قدردان موهبت‌های ریز و درشت بود که از روابط مختلف زندگی ناشی شده است”. او در یکی از نوشته‌های خود گفته است، یکی از درس‌های از دست دادن من این بود که با وجود نشستن غم بر دوشم به خاطر لحظات و موهبت‌هایی که از رابطه با دیگران داشتم احساس خوشبختی می‌کردم.

قدرشناسی با از دست دادن اتفاق
قدرشناسی با از دست دادن اتفاق

احساسات منفی فرصتی برای آگاهی

با تمرین آگاهی خواهیم توانست رابطه خود با احساسات منفی را تغییر دهیم. بدین صورت، ما بدون احساس شرم خواهیم توانست این احساسات را تجربه کنیم. در این باره سوگیال رینپوچه می‌گوید:” با تمرین‌های برای افزایش آگاهی چون مدیتیشن و تمرکز قادر به تجربه افکار و احساست منفی بدون قضاوت خواهیم بود.

سوگیال رینپوچه در کتاب زندگی و مرگ در رابطه با موضوع چگونه احساسات منفی را به نفع خود استفاده کنیم، می‌گوید:” اکثر ما در مواجه به احساسات منفی نمی‌دانیم چه کنیم. اما در وسعت مراقبه خواهیم توانست احساسات خود را با نگرشی بی طرفانه مشاهده کنیم. در حین تغییر نگرش نه تنها ذهن حتی احساسات و افکار نیز تغییر خواهد کرد. با سازگاری شما، آنها نیز سازگار می‌شوند. در صورت نداشت مشکل، آنها نیز مشکلی ندارند”.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
6 × 7 =