راه های رسیدن به خوشبختی واقعی در زندگی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راه های رسیدن به خوشبختی واقعی در زندگی
رسیدن به خوشبختی و آرامش
روش های رسیدن به خوشبختی و آرامش در زندگی

زمان مطالعه: 8 دقیقه

خوشبخت بودن هدف تمامی مردم جهان است. اما خوشبختی را نمی‌توان هدفی ساده دانست. شاد بودن و خوشحالی با پیشرفت و موفقیت می‌تواند حاصل شود و این به معنای خوشبختی است. همین موارد است که زندگی شما را معنی دار می‌کند. شما نباید خوشبختی را به راحت بودن و به نحوی ساده انجام دادن کارها تعبیر کنید. علاوه بر اینها کسی هم نیست که بتواند همیشه شاد و خوشحال باشد اما از راه های رسیدن به خوشبختی واقعی در زندگی می‌توان به تلاش برای رسیدن به اهداف و موفقیت اشاره نمود.

به طور قطعی برخی از افراد دارای خوشبختی و خوشحالی بیشتری نسبت به بقیه هستند. شاید برخی از شماها خوشبختی را به راحتی و دارایی ربط دهید. اما، برخی از مطالعات نشان داده است که خوشبختی ربطی به آنها ندارد. احساس خوشبختی و خوشحالی برای سلامتی شما مفید است. بنابراین برای داشتن چنین چیزی چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

چگونه در زندگی خوشبختی واقعی داشته باشیم؟

خوشبختی هنری است که می‌توان آموخت. به جای نشستن و ماتم گرفتن بر این انتظار که شادی بر روی سر شما فرود آید، می‌توانید به جستجو و تحقیق در انواع مکان‌های مختلف بپردازید تا بتوانید کلیدهای اساسی را پیدا و خوشبختی را در زندگی خود بگنجانید. شما نمی‌توانید به صورت محدود تعریفی کوچکی برای خوشبختی داشته باشید. خوشبختی در زندگی هر کسی متفاوت است. در واقع هر کسی خوشبختی را در چیزی می‌بینند. عده‌ای آن را در دانش می‌بینند، عده‌ای در پول، عده‌ای در عشق و … .

در واقع می‌توان گفت خوشبختی واقعی توسط هر چیزی که برای روح و روان مفید است تقویت می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از راه‌هایی برای کاهش استرس به نوعی از خوشبختی دست پیدا کنید. یعنی می‌توان گفت بین هر عاملی که باعث از بین بردن استرس می‌شود و خوشبختی رابطه‌ای برقرار است. در ادامه ما عواملی را برای شما قرار داده‌ایم که با رعایت و انجام آنها می‌توانید به خوشبختی واقعی در زندگی دست پیدا کنید.

برای کاهش استرس در جهت داشتن احساس خوشبختی بیشتر می‌توانید به مقاله راهکارهای کاهش استرس روزانه و افزایش آرامش مراجعه نمایید.

روش های رسیدن به خوشبختی
روش های رسیدن به خوشبختی

1. سلامتی

همه ما آگاه هستیم که بزرگترین نعمت الهی سلامتی است. اگر شما سالم نباشد به نوعی باعث می‌شود دارای استرس باشید و آن را به زندگی خود وارد کنید. در نتیجه انجام بسیاری از موارد دشوار شده و نمی‌توانید خوشبختی واقعی را تجربه کنید. از جمله راه های رسیدن به خوشبختی واقعی در زندگی می‌توان به داشتن سلامتی و دوری از استرس ناشی از عدم سلامتی اشاره نمود.

2. داشتن عزت نفس بالا

عزت نفس بالا در زندگی هر کسی لازم است و می‌تواند او را در مسیر رسیدن به هدف‌هایش راهنمایی کند. شما باید نسبت به خودتان حس خوبی داشته باشید. باید هر آنچه را دارید و هستید دوست داشته باشید. اگر اعتماد به نفس و عزت نفس کافی را در زندگی نداشته باشید نه تنها خوشبخت نیستید، بلکه در بسیاری از موارد به مشکل بر خواهید خورد بنابراین به تقویت عزت نفس خود بپردازید.

داشتن عزت نفس بالا برای رسیدن به خوشبختی
داشتن عزت نفس بالا برای رسیدن به خوشبختی

3. اهداف و ارزش‌ها

در نظر داشتن اهداف و ارزش‌ها برای رسیدن به خوشبختی واقعی لازم است. شاید برخی این دو مورد را به یک معنی بدانند. اما با هم متفاوت هستند و در دسته‌ای قرار می‌گیرند که در بردارنده‌ تمرکز درونی و مثبت است. اگر شما اهدافی برای منطقه آرامش خود نداشته باشید در صورت داشتن موارد برتر و عالی نیز احساس خوشبختی نخواهید کرد بنابراین برای خود اهداف و ارزش‌هایی را تعیین نمایید.

4. داشتن پول به اندازه کافی

پول یکی از مورد علاقه‌ترین موارد در زندگی هر کسی بر روی کره زمین است و هر کسی کسب و کار خود را برای بدست آوردن بیشتر پول توسعه می‌دهد. اما همیشه به یاد داشته باشید که پول تا اندازه‌ای خوب است و اگر بیش از اندازه باشد خوشبختی چندانی را به همراه نخواهد داشت. درست است که کم پولی استرس را به همراه دارد و باعث می‌شود احساس خوشبختی با چالش رو به رو شود اما نباید به قدری هم زیاد باشد که باز هم دچار استرس شوید. برای داشتن خوشبختی واقعی در زندگی بهتر است به اندازه کافی پول داشته باشید.

برای نداشتن استرس ناشی از مسائل مالی حتما مطلب استراتژی برای مقابله با استرس مالی را مطالعه نمایید.

پول کافی برای خوشبختی واقعی
پول کافی برای خوشبختی واقعی

5. داشتن شغل مناسب

شغل از اساسی‌ترین چیزهای مورد نیاز برای زندگی آسوده، بدست آوردن پول و ادامه زندگی است. اما اگر از شغل خود راضی نباشید باز هم به استرس بر می‌خورید و نمی‌توانید به نوعی حس خوشبختی را تجربه کنید. بهتر است اگر بیکار هستید و یا از شغل خود راضی نیستید به دنبال شغلی مناسب با مهارت، دانش و علایق خود باشید. در صورتی که به دنبال شغل با میزان سرمایه مشخص هستید می‌توانید با مراجعه به بخش ایده های خلاقانه کسب و کار انواع ایده‌های راه اندازی کسب و کار را مشاهده نمایید.

6. کمک کردن به دیگران از راه های رسیدن به خوشبختی واقعی در زندگی

انسان‌ها موجوداتی هستند که علاقه به زندگی اجتماعی دارند و خوشحال می‌شوند در زمان‌های مختلف به همدیگر کمک کنند. اگر شما بتوانید به کارهای خیر بپردازید و شادی را به افراد برسانید خود متقابلا دچار شادی شده و از استرس خود می‌کاهید، در نتیجه باعث خوشبختی در زندگی می‌شوید.

 کمک کردن به دیگران برای شادی خود
کمک کردن به دیگران برای شادی خود

7. تفریح را در برنامه خود بگنجانید

همه ما دوست داریم به تفریحات برویم و سفرهای مختلفی انجام دهیم. سفر کردن و تفریح باعث کاهش استرس، افزایش شادی و ایجاد تجربه‌های مختلف می‌شود. بنابراین با این موارد شما خوشبختی را تجربه می‌کنید. لازم نیست که تمام روز را به تفریحات و بازی اختصاص دهید، می‌توانید برای اینکار در طول روز زمان کوتاهی را اختصاص دهید.

8. یادگیری موارد مختلف

هر چه شما مهارت و دانش خود را با یادگیری افزایش دهید به رشد توسعه فردی خود کمک می‌کنید. این به شما در رسیدن به موفقیت‌ها کمک می‌کند و در نتیجه مشکلات شما کمتر شده و استرس کاهش می‌یابد. افراد زیادی وجود دارند که خوشبختی خود را در میزان یادگیری خود می‌بینند بنابراین یادگیری موارد متنوع برای این افراد از جمله موارد حس خوشبختی در زندگی است.

یادگیری برای رسیدن به خوشبختی
یادگیری برای رسیدن به خوشبختی

9. خلاقیت داشتن

خلاقیت همانند بسیاری از موارد دیگر که بیان کردیم مفید است. شما می‌توانید انواع فعالیت‌های هنری را انجام دهید تا باعث ایجاد خلاقیت در خود شوید. این خلاقیت باعث سلامتی و خوشبختی شما می‌شود و بسیار مفید است. افزایش خلاقیت با تکنیک های کاربردی را برای خود رقم بزنید تا با داشتن خلاقیت بیشتر احساس خوشبختی بیشتری داشته باشید.

10. عشق ورزیدن

عشق باعث ایجاد شادی و خوشحالی‌های مختلفی در زندگی می‌شود، به نوعی که ادامه زندگی را برای تمامی افراد امیدوار کننده می‌کند. شما با داشتن عشق مطمئنا از خوشبختی واقعی برخوردار خواهید بود. بسیاری از افراد در سراسر جهان معتقدند که عشق ورزیدن یکی از راه های رسیدن به خوشبختی واقعی در زندگی و حتی مهمترین راه نیز می‌باشد.

روش‌های مختلف رسیدن به خوشبختی
روش‌های مختلف رسیدن به خوشبختی

11. پیدا کردن دوستان واقعی

داشتن دوست باعث می‌شود شما در زندگی خوشحال‌تر باشید و کمتر به طرف خاطرات ناراحت کننده گذشته رفته و افسردگی بگیرید. دوست داشتن باعث می‌شود شما از میزان استرس خود بکاهید. علاوه بر اینها در افزایش طول عمر شما مفید است.

12. ارتباط نزدیک با خانواده

اگر وقت ازدواجتان رسیده است و مجرد هستید بهتر است به دنبال نیمه گمشده خود باشید و تشکیل خانواده دهید. علاوه بر تشکیل خانواده با پدر، مادر ، برادران و خواهران خود مهربان باشید و ارتباط نزدیکی برقرار کنید. داشتن ارتباط نزدیک باعث می‌شود شما زندگی پر معنایی داشته باشید و بر خوشحالی خود بیفزایید. همین موارد خود به نوعی استرس را از شما دور کرده و خوشبختی واقعی را تجربه می‌کنید.

تاثیر خانواده در ایجاد خوشبختی
تاثیر خانواده در ایجاد خوشبختی

13. خانه‌ای منظم و امن

در طول روز شما به انجام کارهای زیاد می‌پردازید. این به نوعی خستگی را در شما ایجاد می‌کند. در آخر روز برای استراحت هیچ جایی بهتر از خانه خود آدم جهت دریافت انرژی و به نوعی کم کردن استرس مفید نخواهد بود.داشتن امنیت و وجود در کانون گرم خانه معنای خوشبختی واقعی برای بسیاری از افراد می‌باشد.

14. محله و همسایه‌های مناسب

برخی‌ها بر این باورند که چهار دیواری و اختیاری. درست است، اما فقط داشتن خانه برای استراحت و امن نگه داشتن مناسب نیست. شما باید خانه خود را در محله‌ای امن همراه با همسایه‌های مناسب با خانواده‌هایی گرم و صمیمی داشته باشید. هر چه محله شما امن باشد و در آن از خطرات مالی و جانی خبری نباشد شما شاد تر خواهید بود و استرس کمتری دارید تا بتوانید خوشبختی را در زندگی تجربه کنید.

تاثیر همسایه‌های مناسب در ایجاد خوشبختی
تاثیر همسایه‌های مناسب در ایجاد خوشبختی

15. جامعه

از مهمترین مواردی که بر داشتن و رسیدن به خوشبختی واقعی در زندگی ضروری است، که برای هر فردی با اهمیت می‌باشد داشتن جامعه‌ای مناسب است. شما هر چه خود را تعلق به یک جامعه بدانید خواه فیزیکی چون محله‌ای که در آن زندگی می‌کنید یا جمع دوستان با اهداف مشترک و … در شاد بودن ، آرامش و خوشبختی شما بسیار موثر خواهد بود.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
13 + 22 =