راه‌های مبارزه با ناامیدی در زندگی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راه‌های مبارزه با ناامیدی در زندگی
راهکارهای مقابله کردن با ناامیدی
راهکارهای مقابله کردن با ناامیدی

زمان مطالعه: 8 دقیقه

آیا تا کنون این احساس را داشته‌اید که در موقعیت بدی گیر افتاده‌اید؟ در این گونه مواقع که نه تنها شما بلکه بسیاری از افراد تجربه داشته‌اند، اتفاقات بدی رخ می‌دهد که فراموش کردنشان سخت است و بنابراین به نوعی امید خود را از دست می‌دهید و به سمت افکار منفی کشیده می‌شوید تا اینکه تسلیم شوید. همین باعث می‌شود تا از لحظات شادی و خوشی زندگی دور شویم که در نظر داشتن راه‌های مبارزه با ناامیدی در زندگی در این مواقع می‌تواند بسیار کارساز باشد.

شما باید راهی برای تغییر داشته و از ناامیدی خود را رها سازید. باید مثل هر روز دیگری تلاش خود را برای بدست آوردن موفقیت در زندگی انجام دهید. همانطور که مایا آنجلو گفته ” اگر نمی توانید تغییری ایجاد کنید، راهی را که فکر کرده‌اید تغییر دهید. شما ممکن است یک راه حل جدید پیدا کنید”.

غلبه بر ناامیدی با استفاده از راه‌های مختلف

زندگی دارای بالا و پایین‌های مختلف است و نمی‌توان انتظار داشت که همیشه در کارها موفق باشیم و به نوعی همیشه هوا آفتابی باشد. در مواقعی شما ممکن است شغلتان را از دست بدهید، عزیز‌ترین کس خود را از دست بدهید، عشقی که دوستش دارید را گم کنید و … شاید در این لحظات به دنبال تسلیم شدن باشید. اما با غلبه بر ناامیدی می‌توانید از تصمیم خود باز بایستید و راه‌هایی را برای شادمانی و افکار مثبت پیدا کنید. برای پیدا کردن دوباره خوشبختی چه کاری انجام می‌دهید؟ برای اینکار راه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه ما به برخی از راه‌های غلبه بر ناامیدی برای کمک کردن به بازگشت شادی و راه‌‌های رسیدن به خوشبختی واقعی در زندگی اشاره می‌کنیم تا استفاده کنید.

غلبه بر ناامیدی
غلبه بر ناامیدی

بعد از مطالعه کامل گزینه های زیر که مربوط به راه های مقابله با ناامیدی می باشد، نگاهی به مقاله سوال هایی که موقع ناامیدی باید از خود بپرسید بیندازید.

1. تنفس

یکی از بهترین راه‌های مبارزه با ناامیدی در زندگی نفس کشیدن است! برای انجام این مورد فهرستی را از کارهایی که باید انجام دهید به مقدار 10 شماره تهیه کرده و در جلوی چشمان خود نصب کنید. روزانه بیدار شوید و در صبح برای رسیدگی به هدف‌هایتان اقدام کنید. اگر نشد ناامید نشوید و تنها در بالای فهرست خود بنویسید ” نفس بکش” تا اینکه نفس کشیدن را فراموش نکنید. شاید از نظر شما غیر ممکن باشد اما بالاخره باز هم آن روزی که منتظر هستید می‌رسد تا آن موقع می‌توانید نفس بکشید.

2. اتفاقات زندگی گذر هستند

در زندگی هیچ چیزی دائمی نیست و هر چیزی از لحظات خوب و بد همگی در گذر بوده و این قانون اول زندگی است. این را بدانید که ناامیدی هیچ تاثیری در خوشحال و شانس شما ندارد و این بدشانسی‌ها خود روزی به پایان رسیده و روزهای خوب زندگی نیز خواهند رسید.این را به عنوان قانون در ذهن داشته باشید و تا آن روز هیچ افکار منفی به خود راه ندهید و نفس بکشید. یکی از راه‌های مقابله با ناامیدی در آینده برای کسب موفقیت در نظر داشتن این است که همه اتفاقات گذرا هستند و پایدار نیستند .

غلبه بر ناامیدی با راه‌های مختلف
غلبه بر ناامیدی با راه‌های مختلف

3. پشت هر ابر تیره‌ای آفتاب پنهان شده

ممکن است امروز به آنچه می‌خواهید نرسید. اما اگر بر ناامیدی خود غلبه کنید و مراحل اول و دوم را با موفقیت پشت سر بگذارید حتما به روز مورد نظر خود خواهید رسید. برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار ممکن است همواره اتفاقات بر وفق مراد شما نباشند و روز‌های سختی را تجربه کنید که در این صورت نباید ناامید شوید و با در نظر داشتن راه‌های غلبه بر بی ارادگی بتوانید با انگیزه بیشتر برای رسیدن به روز‌های روشن زندگی تلاش کنید بنابراین امید داشتن به آینده یکی از راه‌های مبارزه با ناامیدی در زندگی می‌باشد.

4. کنار آمدن با مشکلات

هر کسی دلش می‌خواهد روزهای بد زندگی و موقعیت‌های پر از رنج زودتر تمام شوند اما این را بدانید که چرخ فلک در دستان شما نیست و باید صبر داشته باشید. هر مشکلی دارید چه مالی، جدایی ، مرگ عزیزان و … مواردی هستند که باید قدم به قدم و آهسته آهسته با آنها کنار بیایید و حلشان کنید.

5. با خود مهربان باشید

آیا تا به حال مار و پله و یا منچ را بازی کرده‌اید؟ حتما جوابتان مثبت است. اگر به یاد داشته باشید در مواقعی که شما تا نیمه راه بالا می‌رفتید ناگهان مار شما را نیش زده و به ناچار به اولین خانه باز می‌گشتید. در این زمان شما واقعا احساس ناامیدی و خستگی را تجربه می‌کردید. باید بدانید که زندگی تا حدودی شبیه همین مار و پله است. یعنی زمانی به هدف خود نزدیک می‌شوید فکر می‌کنید که کار تمام شده و به موفقیت رسیده‌اید. همین باعث می‌شود احساس کنید روزهای بد تمام شده است . اما، ناگهان همه چیز خراب می‌شود و شما ممکن است به اولین خانه برگردید . اصلا نگران نباشید و شکست خود را به ناامیدی ختم نکنید. این رسم روزگار است و برای داشتن تجربه و موفقیت‌های بزرگ باید تلاش کنید. در این مواقع نفس کشیدن را فراموش نکنید.

نحوه برخورد با ناامیدی
نحوه برخورد با ناامیدی

6. زمان مرهم هر دردی نیست

یکی از مواردی که افراد به اشتباه آن را یکی از راه‌های مبارزه با ناامیدی در زندگی  می‌دانند این است که خود و سرنوشت خود را به دست زمان می‌سپارند و بدون هیچ توجهی به تلاش برای رفع ناامیدی تنها منتظر زمان هستند که این در واقع اشتباه است.

زمان بسیار مهم است و تنها چیزی است که به نوعی غیر قابل جبران است. اما، نباید گفت زمان حل کننده تمامی مشکلات است. بسیاری از افراد هستند که بر این عقیده هستند و دوست دارند که باورشان راست باشد. این اشتباه است. در گذشته شما ممکن است اتفاق‌هایی افتاده باشد که هنوز هم آزارتان دهد. این را بدانید که غصه و غم همانند اتم می‌مانند و هزار سال عمر دارند. شما نباید بر این باور باشید که اتفاقات بد روزی تمام می‌شوند و از یاد می‌روند. این تنها شما را در مرداب گذشته نگه می‌دارد. چیزی که شما نیاز دارید کم شدن از حجم درد است تا زندگی تازه‌ای را داشته باشید. رنج و درد پایان ندارد. ولی می‌تواند نقطه‌ای تازه برای شروع باشد.

7. نسبت به خود سخت‌گیر باشید

آیا عشق خود را از دست داده‌اید؟ آیا عزیزانتان از دست رفته‌اند؟ در این مواقع اگر غصه دارید و می‌خواهید اشک بریزید جلوی اشک‌های خود را نگیرید. به خود سخت نگیرید و اجازه غصه خوردن را بدهید. در حین اشتباه کردن از خود عصبانی شوید، اما به عصبانیت خود زیاد ادامه ندهید. چه زود و چه دیر از این کار خود دست بکشید و تمامش کنید. زمانی که موقعش شود متوجه می‌شوید. ولی به یاد داشته باشید در این زمان شما باید تنها به آینده نگاه کنید و به عقب کاری نداشته باشید.

8. تصمیمات کوچک بگیرید

شما باید در حین ناامیدی و یا نه در هر زمانی آماده گرفتن فرصت‌ها همانند جلیقه‌ای برای نجات خود باشد و از غرق شدن دور شوید. باید همانند یک سرمایه گذار و کارآفرین بزرگ به دنبال فرصت‌های مختلف باشید تا دردها و مشکلاتی که مواجه شدید را مداوا کنید. در حین مواجه با مشکلات می‌خواهیم هر چه زودتر رها شویم و دردهایمان دوا پیدا کند. اما باید فراموش نکنیم برای اینکه موفق باشیم بهتر است تصمیم‌های کوچک گرفته تا در زمان کمتر و به راحتی موفقیت کسب کنیم و به نوعی امیدوار باشیم. زمانی می‌توانیم تصمیم بزرگ بگیریم که آسیب دیده و با مشکل نباشیم. بنابراین یکی از راه‌های مبارزه با ناامیدی در زندگی اخذ تصمیمات کوچک در حین ناراحتی است.

تصمیمات کوچک برای مباره با ناامیدی
تصمیمات کوچک برای مبارزه با ناامیدی

9. هر اتفاقی چه خوب و چه بد گذرا است

تا به حال در کنار ساحل چیزی نوشته‌اید؟ اگر تجربه کرده باشید می‌دانید که با اولین موج آن نوشته دیگر وجود نخواهد داشت. پس اگر کمی فکر کنید درک می‌کنید که هر هدف و چیزی که در تجربه آن هستید از اتفاقات گذرای زندگی است. زخم‌های خود را پنهان کنید و به سمت زندگی جدید بروید. هر چه پیش آید خوش آید، و تا فرصت است دوباره روی شن‌ها بنویسید.

10. از هر چه دارید لذت ببرید

از مهمترین مراحلی که هر کسی باید توجه داشته باشد این است که از هر چه دارید و برایتان باقی مانده است لذت ببرید. زمانی که 9 مرحله بالا ارائه شده در این مقاله از سایت موفقیت آکادمی 98 که جزو برترین راه‌های مبارزه با ناامیدی در زندگی هستند را انجام دهید و به نوعی خرد نشده و به مشکل بر نخورید، حتما آنچه باقی مانده است شخصیت قابل احترام شما است. شاید هر چه انجام داده‌اید و برایتان رخ داده است خوب نبوده، اما به این فکر کنید که از چه مشکلاتی به سلامت گذر کرده‌اید. این مسیرها و طی کردنش شما را به انسان بهتری تبدیل می‌کند و این فراموش نشدنی است.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
8 − 1 =