ایجاد انگیزه در دیگران با 20 تکنیک کاربردی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » ایجاد انگیزه در دیگران با 20 تکنیک کاربردی
روش های ایجاد انگیزه در دیگران
روش های ایجاد انگیزه در دیگران

زمان مطالعه: 13 دقیقه

اگر گروهی از افراد را به سمت یک موفقیت خاص سوق می‌دهید باید بدانید که چگونه آنها را با بیشترین حالت ممکن به سوی موفقیت و هدف حرکت دهید. انگیزه یکی از مهمترین مواردی است که می‌تواند آنها را با بهترین رویکرد یاری کند تا نیازهای اساسی آنها برای رسیدن به هدف کامل شود. با داشتن انگیزه شما از این افراد نا‌امید نخواهید شد و می‌توانید مشکلات بسیاری را حل کنید. همچنین، هر چه افراد بیشتر برای رسیدن به اهداف و رویاهای خود انگیزه داشته باشند، می توانند از موفقیت‌های آنها سود بیشتری ببرند بنابراین به عنوان رهبر یک گروه و یا کارآفرین به دنبال راه‌هایی برای ایجاد انگیزه در دیگران باشید.

هوشمندانه‌ترین کارها برای ایجاد انگیزه در دیگران

بسیاری از افراد در محل کار خود از همکاران زیادی برخوردار هستند. یا اینکه در گروه و تیم‌هایی مشغول به کار هستند. بنابراین توانایی به وجود آوردن انگیزه در کسب موفقیت بسیار مهم است. چون در این گونه موارد هیچ کس به تنهایی نمی‌تواند به اهداف مورد نظر خود برسد. علاوه بر اینها هر کسی در زندگی روزمره خود به کمک افرادی در مواقع خاص احتیاج خواهد داشت. اطلاع از چگونگی انگیزه دادن برای هر فرد در یک تیم، یا مدیران و … می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد چرا که لازمه موفقیت افراد یک تیم داشتن انگیزه گروهی است که از جمله ویژگی های اساسی یک تیم فروش موفق می‌باشد. بنابراین می‌توانید در ادامه راه کارهایی را برای چگونگی انگیزه دادن به افراد و چگونگی به کار گرفتن آنها را مطالعه نمایید.

راه‌هایی برای به وجود آوردن انگیزه در دیگران
راه‌هایی برای به وجود آوردن انگیزه در دیگران

قبل از اینکه به سراغ روش های انگیزه دادن به دیگران، بهتر است بدانید که شما باید ویژگی های رفتاری افراد با انگیزه در زندگی و کسب و کار را به خوبی بدانید و بشناسید.

1. اهمیت دادن به دیگران

انگیزه دادن به افراد قبل از هر چیزی با استفاده از توجه و محبت صادقانه به آنها حاصل می‌شود. همیشه به کسانی که در اطراف شما هستند اهمیت دهید. این اهمیت دادن می‌تواند با استفاده از رفتار و گفتار شما شکل گیرد. به صورت ساده می‌توانید حال آنها را پرسیده و از محبت دریغشان نکنید. از جمله راه‌های انگیزه دادن به دیگران و یا به وجود آوردن انگیزه در کارمندان القای حس با‌اهمیت بودن در آنهاست . بنابراین به عنوان رهبر یک گروه و یا مدیر یک موسسه همواره به کارمندان خود اهمیت بدهید.

2. اشتیاق داشته باشید

برای رسیدن به موفقیت و هر هدفی باید انگیزه داشته باشید. برای داشتن انگیزه باید انرژی داشته باشید. و برای داشتن انرژی باید اشتیاق داشته باشید. پس برای رسیدن به موفقیت باید اشتیاق و انگیزه داشته باشید. در برخی از موارد اگر شما اشتیاق نداشتید حتی توصیه می‌شود که تظاهر به اشتیاق و انگیزه داشتن را به خود تلقین کنید. برای ایجاد انگیزه در دیگران با هر کسی که ارتباط دارید با اشتیاق برخورد کنید. مطمئن باشید که پاسخ محبت، انرژی و … خود را دریافت می‌کنید.

3. جلب کردن اعتماد دیگران

چیزی که مهم است و باید به آن توجه داشته باشید، این است که اعتماد به سختی به دست می‌آید اما اگر مواظب نباشید به راحتی از دست می‌رود. برای مثال چنانچه کسی به شما حرفی را به عنوان راز بیان کرد شما باید به معنی اعتماد آن را در بین هر دو حفظ کنید. هیچ وقت به کارهای چون خبر چینی در بین دوستان و یا همکاران نپردازید. شما با این کار به نوعی خود را مثبت جلوه داده و افراد ترسی از صحبت کردن و بیان رازها به شما ندارند.

جلب کردن اعتماد دیگران برای تقویت انگیزه
جلب کردن اعتماد دیگران برای تقویت انگیزه

4. حرفی که می‌دانید مثبت نیست را بیان نکنید

انتقاد کردن خوب است و به نوعی بسیار راحت قابل انجام است. اما، آیا شما به اینکه چه می‌خواهید بگویید اصلا فکر کرده‌اید. خود را به جای فرد مورد نظر تصور کنید. آیا شما دوست دارید کسی شما را به خاطر لباس‌هایتان، مدل موهایتان، راه رفتنتان و غیره مسخره کند؟ مطمئنا شما برای شنیدن چنین انتقادی اصلا مناسب نیستید و این کار را دوست ندارید. نه تنها شما بلکه هیچ کس دیگری دوست ندارد سوژه انتقادی شود. پس حتما اگر می‌خواهید از انتقاد منفی استفاده کنید و به نوعی سازنده نیست قیدش را بزنید.

بعد از اینکه سایر گزینه های زیر را که مربوط به افزایش و ایجاد انگیزه در دیگران می باشد، حتما پست رایگان راز موفقیت چیست را مطالعه کنید.

5. روحیه دادن به دیگران

یکی از راه‌های ایجاد انگیزه در دیگران تعریف کردن از افراد می‌باشد. این تعریف‌ها می‌توانند از کوچک‌ترین جزئیات ظاهری، رفتاری و هر چیزی دیگری تا بزرگترین آنها باشد. شما می‌توانید با روحیه دادن به افراد آنها را به سمت خود بکشانید و انرژی فعالیتشان را بالا ببرید. همیشه سعی کنید این را به یاد داشته باشید تا اگر همکار و یا دوست خود را ناراحت در جایی دیدید، با تعریف کردن سعی کنید لبخند را بر لبانش بنشانید.

توجه داشته باشید که انجام این رفتار از سوی شما می‌تواند منجر به واکنش متقابل همکاران و اطرافیان شما شود و آنها نیز در حین ناراحتی سعی در روحیه دادن به شما داشته باشند. روحیه دادن به دیگران و بالعکس می‌تواند از بهترین روش‌های دور کردن افکار منفی از زندگی می‌باشد که می‌تواند انگیزه را در درون افراد برانگیزد.

6. هیچ وقت تسلیم نشوید

هر کسی در زندگی خود بنا به موقعیت‌ها و زمان‌های مختلف دارای استرس می‌باشد. در هنگام استرس اگر مایل به تسلیم شدن و در نتیجه سست شدن مقاومت درونی باشید کار آسانی است. جهت به وجود آوردن انگیزه در افراد بهترین کار مقاومت و ایستادگی در برابر سختی‌ها است. شما اگر می‌خواهید به دیگران انگیزه دهید ، آنها باید مثبت اندیش باشند و تسلیم نشوند تا به موفقیت برسند و همچنین خودتان باید مظهر ایستادگی آنها شوید و گام اول را بردارید.

تسلیم نشدن روش به وجود آوردن انگیزه در دیگران
تسلیم نشدن روش به وجود آوردن انگیزه در دیگران

7. پذیرفتن ضعف‌های خود

درست است که نباید در هیچ زمانی از زندگی و فعالیت‌های خود تسلیم شوید. اما نکته مهمی که باید در ذهن خود داشته باشید این بوده که همیشه حقیقت را بپذیرید. شما باید ضعف‌های خود را بپذیرید. نه تنها شما بلکه همه انسان‌های روی کره زمین هر یک دارای ضعفی متفاوت نسبت به خود هستند. شما درصورت نتوانستن برای پذیرفتن ضعف‌های خود جنبه انسانی خود را انکار می‌کنید. این مورد نیز برای بروز انگیزه در دیگران موثر می‌باشد و می‌توانید صمیمانه جهت ارتباط با دیگران، بپذیرید فرد بی عیب و نقصی نیستید. همیشه این را بدانید هیچ کس کامل نیست. اگر کسی را یافتید که این ادعا را داشت بدانید که یا حقیقت را نمی‌داند و یا دروغگو است.

8. گوش دهید

هر کسی می‌تواند به صحبت‌های دیگران گوش دهد. اما، چیزی که مهم است فعالانه گوش دادن است. شما با فعالانه گوش دادن می‌توانید حرف و معنای ضمنی دیگران را درک کنید. اگر با فردی نشستید و او با شما درباره موارد مهم و یا مشکلاتش حرف می‌زند، ارتباط چشمی برقرار کنید و از او سوال‌های بپرسید تا بداند شما به او اهمیت می‌دهید و حرف‌هایش قابل درک است.

حتما بخوانید : نگاه‌های چشمی مختلف چه معنایی دارند؟

9. بلند پرواز باشید

ایجاد انگیزه در دیگران از شما نشات می‌گیرد. به صورتی که اگر شما فردی باشید که از واقعیت تسلیم شده است، افراد قادر به انگیزه گرفتن از شما نخواهند شد. این چنین افرادی بدون امید و پیشرفت هستند. شما باید با بلند پرواز بودن خود افراد را به سمت آرزوهایی که دارند حرکت دهید. به آنها بگویید اهداف بزرگ داشته باشند و تسلیم نشوند.

بلند پرواز بودن عامل انگیزه داشتن
بلند پرواز بودن عامل انگیزه داشتن

10. انتقاد را به صورتی انجام دهید تا افراد ناراحت نشوند

همانطور که گفتیم انتقاد اگر منفی و توهین آمیز باشد اصلا مناسب نیست. اما در مواقعی افراد می‌خواهند که شما از آنها انتقاد کنید، در این صورت می‌توانید انتقاد خود را به صورت واقعیت بیان کنید. چون در غیر این صورت شما فرد مورد نظر را ناراحت و دلخور می‌کنید. در نظر داشته باشید که در صورت درخواست انتقاد از طرف کسی می‌توانید انتقاد خود را بگویید اما بهتر است آن را با احترام و مثبت بیان کنید. مثلا اگر کسی در مورد مقاله خود از شما انتقاد خواست بعد از حرف‌های ابتدایی چون ممنون نظر من را پرسیدید و … برای انتقاد بگویید مقاله‌ خوبی است اما می‌توانست فلان مورد برای بهتر شدن این چنین باشد.

11. بین افراد فرق نگذارید ( همه یکسانند)

همه ما انسان‌ها یکسان هستیم و هیچ فرقی با هم دیگر نداریم مگر اینکه از لحاظ جنسیت، عقاید سیاسی، مذهب ،رنگ پوست و … تفاوت داشته باشیم. این موارد که بیان شد هیچ یک به تنهایی باعث نمی‌شود ارزش کسی تعیین شود. همیشه افراد را یکسان ببینید و برای ایجاد انگیزه در دیگران به آنها عشق بورزید و اهمیت دهید. همیشه با افراد طوری رفتار کنید که شایسته هر انسانی است و فرقی بین آنها قرار ندهید.

همچنین می توان از جملات انگیزشی بزرگان دنیا استفاده کرده یا به دیگران پیشنهاد کنید آنها را بخوانند.

12. اعتماد به نفس بالایی داشته باشید

در حین نشستن و یا قدم زدن همیشه سر خود را بالا نگه دارید و نگاهتان را از کسی پنهان نکنید. این مورد باعث می‌شود شما با کسانی که می‌شناسید چون دوستان و آشنایان احوال پرسی کنید. با راه رفتن مصمم و اعتماد به نفس و عزت نفس عامل به وجود آوردن انگیزه در دیگران باشید و محبت خود را به آنها القا کنید.

اعتماد به نفس بالا راه داشتن انگیزه
اعتماد به نفس بالا راه داشتن انگیزه

13. خونسرد و آرام باشید

اگر کسی به شما توهین می‌کند و یا انتقادی از شما دارد بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید و آرام باشید تا به صورت قانع کننده با او حرف بزنید، چون این جواب دادن شما به نوعی باعث بروز انگیزه در دیگران می‌شود. همیشه این را به یاد داشته باشید که اگر شما جواب نفرت فردی را با نفرت بدهید هیچ فرقی با او ندارید.

شاید در مواقعی برخی از حرف‌هایی که به شما می‌زنند کمی زننده باشد، در این مواقع آرام باشید چون اگر خونسرد نباشید و نتوانید کنترل خود را در دست بگیرید و ناراحت باشید هیچ فرقی نخواهید داشت و این حال شما را بهتر نخواهد کرد. همیشه در حین انتقاد شنیدن از شما و یا شنیدن توهین‌هایی مختلف طوری رفتار کنید که انگار چیزی نشنیده‌اید، تا با این کار افراد دیگر از شما الهام بگیرند.

14. به اشتراک گذاشتن منابع الهام بخش با دیگران

چه مواردی را مشاهده و یا تجربه کرده‌اید که توانسته است بر روی شخصیت شما تاثیر مثبتی قرار دهد؟ آیا کتاب‌هایی را می‌شناسید که در شخصیت شما تاثیر مثبتی گذاشته باشد؟ چه چیزی باعث شده است شما انسان شاد و سالمی باشید؟ هر منبعی را که می‌دانید در شخصیت شما تاثیر مثبتی گذاشته است را برای الهام بخشیدن دیگران و ایجاد انگیزه در آنها به اشتراک بگذارید تا آنها نیز استفاده کنند.

15. تقدیر کردن از افرادی که شما را حمایت و کمک می‌کنند.

شما هر چقدر هم مهارت، دانش و شخصیت بالایی داشته باشید باز هم در برخی از مواقع به کمک دیگران احتیاج خواهید داشت تا بتوانید به برخی از موفقیت‌های خاص برسید. مثلا زمانی شما پروژه‌ای را به همراه دوست خود با موفقیت به پایان رسانده‌اید و از استقبال زیادی برخوردار شده است. در این گونه موارد می‌توانید از استقبال افراد تشکر کنید و بگویید که چه بخش‌هایی ایده شما نبوده و به دوست شما بر می‌گردد.

تقدیر کردن از حمایت روش به وجود آوردن انگیزه
تقدیر کردن از حمایت روش به وجود آوردن انگیزه

16. عمل کردن به وعده و قول‌هایی که داده‌اید

در برخی از مواقع شما به افراد و دوستان خود وعده و قول‌هایی می‌دهید. اما ممکن است درست در زمان رسیدن قول، شما به مشکلاتی بربخورید و در جایی دیگر توسط فردی دعوت شده باشید. اما، این را بدانید که باید حتما به قول خود عمل کنید تا با این کار قول خود عمل کرده باشید و در صورت امکان با دادن روحیه به افراد حس انگیزه داشتن را در آنها شکوفا کنید. ممکن است شما فرصت‌هایی را با عمل کردن به وعده‌های خود از دست بدهید. این اصلا مهم نیست و شما با سر قول خود ماندن باز هم فرصت خوبی کسب کرده‌اید. اگر به قول‌هایی که داده‌ایم عمل نکنیم کار آسانی است اما اعتمادی را که با تلاش بسیار به دست آورده‌اید از دست می‌دهید.

17. با خود صادق باشید

ممکن است ما دارای شخصیت‌های مختلفی در برابر با موقعیت‌های اجتماعی مختلف چون همکاران، دوستان و … باشیم. بهتر است بدانید که اگر شما شخصیت‌های مختلفی داشته باشید و بخواهید آنها را نشان دهید به نوعی سخت است. شما برای ایجاد انگیزه در دیگران بهتر است کاری کنید تا افراد به شما اعتماد کنند. همیشه به صورت واقعی باشید و خودتان را پنهان نکنید.

18. متفاوت بودن نسبت به ایده‌های متفاوت

هیچ کس به صورت کامل نیست و همه چیز را نمی‌داند. اگر کسی این ادعا را داشت بدانید که دروغ می‌گوید. باورهایتان را دست کم نگیرید و آنها را کاملا منظم به چالش بکشید. اگر به چیزی علاقه دارید و در مورد آن اطلاعات کمی دارید به سراغ افرادی که کامل هستند و در این مورد می‌توانند به شما کمک کنند بروید.

با آنها بنشینید تا از دانسته های آنها استفاده کنید. لازم نیست دیدگاه خود را عوض کنید، به سراغ افراد متفاوت بروید و از عقاید آنها با خبر شوید. اگر به موردی اعتقاد دارید با انواع ایده‌ها و افکار آن را بسنجید و بلند نظری خود را به نوعی نشان دهید. این باعث می‌شود تا شما نشان دهید که به اعتقاد خود ایمان دارید و حاضرید که آنها را به چالش بکشید. این نوع نگرش‌ها در به وجود آوردن انگیزه نسبت به دیگران متناسب بوده و باعث می‌شود افرادی که با عقیده‌های متفاوت هستند به شما اعتماد کنند.

متفاوت بودن نسبت به ایده‌ها راه به وجود آوردن انگیزه
متفاوت بودن نسبت به ایده‌ها راه به وجود آوردن انگیزه

19. مغرور نباشید

هیچ وقت به خاطر اینکه شما در مواردی موفق شده‌اید به خود نبالید. در این مواقع ممکن است از جمله‌هایی چون ” بهت نگفتم” استفاده کنید، اما این چنین نباشید و خود را مغرور نسازید. کاری کنید تا به دیگران انگیزه دهید و افراد با شما وارد بحث شوند.

20. آزادی دادن به دیگران

آزادی دادن به دیگران خود به نوعی باعث ایجاد انگیزه در دیگران می‌شود و بهتر است کمتر دیگران را نصیحت و کنترل کنید و در عوض به آنها آزادی دهید. این آزادی دادن باعث می‌شود تا خود افراد موفق شوند مشکلاتشان را کنترل کنند. تا به حال کسی نبوده که از مدیریت ذره‌بینی خوشش بیاید. در صورت کمک خواستن افراد از شما آنها را در مسیر درست قرار دهید. درست است که شما باید افراد را راهنمایی کنید اما بگذارید با نگفتن برخی از مورد آنها خود موفق به بررسی برخی از مشکلات شوند.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
29 + 22 =