راه‌های ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداف زندگی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راه‌های ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداف زندگی
افزایش انگیزه برای رسیدن به اهداف
افزایش انگیزه برای رسیدن به اهداف

زمان مطالعه: 9 دقیقه

آیا در انجام کارهای خود تمرکز کافی را ندارید؟ آیا نمی‌توانید به راحتی اقدام به ادامه دادن راه خود جهت رسیدن به هدف کنید؟ برای رسیدن به اهداف و انجام هر کاری اولا باید انگیزه لازم را داشته باشید و دوما باید آنها را فهرست بندی کرده و مواردی را که دوست ندارید و یا مهارت کافی در آن ندارید را به آخر لیست خود منتقل کنید. برای هر کاری جهت رسیدن به موفقیت و در نتیجه نا امید نشدن باید انگیزه داشته باشد. که برای دستیابی به این هدف در این مقاله به بررسی راه‌های ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداف و هدف گذاری زندگی می‌پردازیم.

داشتن انگیزه شما می‌تواند به دو نوع بیرونی و یا درونی باشد، که قبلا در مطلبی تفاوت انگیزه درونی و انگیزه بیرونی را مورد بررسی قرار دادیم. داشتن انگیزه نیرویی است که شما را حرکت می‌دهد تا بتوانید در حین کار انرژی خود را از دست ندهید. برای این کار شما باید موارد و اقدامات مختلفی را انجام دهید که بسته به محیط، موقعیت و مهارت شما متفاوت است.

افزایش انگیزه با استفاده از روانشناسی ایجاد انگیزه

حتی اگر فردی مثبت و خوش‌بین باشید، روزهایی خواهد رسید که احساس بی تحرکی خواهید کرد و دوست ندارید به هیچ وجه کار خود را انجام دهید این می‌توان از موارد زیادی چون احساس خجالت، تنبلی و … نشات بگیرد. اما نگران نباشید فقط شما این چنین نیستید. بسیاری از ما در مواقع مختلف این احساس را داریم. این در حالی است که زمانی از این احساس منفی کم شود، دوباره می‌توانید هیجان زده و با انگیزه راه خود را ادامه دهید. بنابراین می‌توانید راه‌هایی را که در ادامه برای شما قرار داده‌ایم را استفاده کنید تا بتوانید با استفاده از دو انگیزه درونی و بیرونی و ترکیب این دو با هم در خود انگیزه ایجاد کرده و با انرژی به خواسته خود برسید.

با توجه به افزایش مشغله‌های روزانه در زندگی عوامل بسیاری را میتوان دلایل از دست دادن انگیزه افراد دانست بنابراین هر شخصی نیاز دارد تا انگیزه و نیروی لازم برای ادامه راه را داشته باشد تا در طی مسیر موفقیت با ناامیدی و یاس روبرو نشود و بتواند با قدرت به کار خود ادامه دهد. راه‌های ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداف زندگی در این بخش به صورت کامل ارائه شده تا بتوانید با استفاده از این راهکار‌ها به افزایش انگیزه در خود بپردازید.

ایجاد انگیزه با استفاده از روانشناسی
ایجاد انگیزه با استفاده از روانشناسی

1. نگرش خود را نسبت به وظایف تغییر دهید

شما باید خواسته‌های اجباری را که دارید در اولویت قرار دهید و نگرشی که دارید را تغییر دهید تا باعث ایجاد انگیزه در شما شود. به عنوان مثال می‌توانید قفسه‌های بایگانی خود را مرتب کنید. سازماندهی قفسه‌ها از نظر شما باعث ایجاد هیچ انگیزه‌ای نمی‌شود. اما، با این کار افراد شما را فردی منظم و شایسته می‌بینند و این باعث افزایش انگیزه در شما می‌شود. این می‌تواند باعث شود شما به مسئله طوری دیگر نگاه کنید و باعث ایجاد پیوندی میان نیازهای شما و انجام یک کار جالب شود. همین باعث می‌شود کار خود را مهم بدانید و به خوبی آن را انجام دهید.

2. به این فکر کنید که چرا این کار را انجام می‌دهید؟

یکی از مواردی که باعث می‌شود شما دست از کار بکشید و انگیزه کافی نداشته باشید این است که با خود بگویید این کار بیهوده است و چرا باید آن را انجام دهید. بهترین راه حل در این مواقع برای ایجاد انگیزه لیست بندی تمامی دستاوردهای شغلی و نکات مثبت است. به عنوان مثال، اگر شما در یک نیروگاه برق کار می‌کنید باعث می‌شود مردم در آسایش باشند و به نوعی چرخ صنعت بچرخد. اگر شما پرستار هستید باعث می‌شود مردم سالم و راحت‌تر بتوانند با بیماری‌های خود تا لحظه بهبودی کنار بیایند.

افزایش انگیزه برای کسب موفقیت
افزایش انگیزه برای کسب موفقیت

3. تعیین هدف‌ یکی از راه‌های ایجاد انگیزه

اولین گامی که باید برای شروع کاری انجام دهید تعیین هدف است. تعیین کردن اهداف به شما می‌گوید که به دنبال چه هستید و وقت شما بیهوده تلف نمی‌شود. هدف باعث می‌شود شما امیدوار و با انگیزه باشید تا در حین طی کردن مسیر خسته نشوید. شما با نگاه کردن به اهداف خود می‌دانید که وظایف شما به راحتی قابل انجام و اتمام هستند. تعیین هدف برای افزایش انگیزه یکی از ویژگی‌های رفتاری افراد با انگیزه در زندگی و کسب و کار می‌باشد چرا که انگیزه بدون هدف هیچ نتیجه‌ای به همراه نخواهد داشت.

4. تجزیه وظایف به اجزای کوچکتر

برای مثال در این مورد می‌توان همان مرتب کردن فایل‌ها در قفسه را در نظر بگیرید. این کار در اولین لحظه وقت گیر و دشوار است. اما، بعد از اینکه شما آنها را به ترتیب حروف الفبا یا به ترتیب تاریخ و … سازماندهی کردید. بعد از چیدن چند مورد کار شما برای دسته بندی آسان‌تر خواهد شد و انگیزه بیشتری را برای پایان دادن خواهید داشت تا بعدها به راحتی به هر پرونده‌ای دسترسی راحت داشته باشید. تقسم بندی کار‌ها یکی از راه‌های ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداف زندگی می‌باشد.

 تجزیه وظایف برای موفقیت
تجزیه وظایف برای موفقیت

5. ایجاد مسئولیت برای خود

به همکار و یا مدیر خود توضیح دهید که چه مدت زمان انتظار می‌رود تا کار و وظایف شما تمام شود. شما زمانی انگیزه کافی را خواهید داشت که دیگران از شما انتظار داشته باشند وظیفه و کار خود را در زمانی مشخص تمام کنید. این باعث می‌شود انگیزه کافی را داشته باشید تا با خوب انجام دادن کارتان به دیگران توانایی خود را ثابت کنید.

6. مدیریت زمان

زمان را بیهوده تلف نکنید. همیشه و برای هر کاری زمان را در نظر داشته باشید و مدیریت کنید. برای هر کاری به دنبال طراحی برنامه زمانبندی شده‌ای باشید. این باعث می‌شود تا بتوانید کار مورد نظر را در زمان و شیوه مشخص و موثر اجرا کنید.

مدیریت زمان جهت افزایش انگیزه
مدیریت زمان جهت افزایش انگیزه

7. کارها را به تعویق نیندازید

همیشه این اتفاق می‌افتد که در اثر نداشتن انگیزه کافی و یا نداشتن حوصله و نتوانستن انجام کارها را به تعویق می‌اندازیم. اما بیاد داشته باشید با این کار شما احتمال انجام دادن این کار را بیش از حد کاهش می‌دهید. همیشه در چنین مواقعی که حس به تعویق انداختن دارید یعنی انگیزه ندارید و باید بیشتر تلاش کنید. برای ایجاد انگیزه در جهت انجام کار‌ها می‌توانید از آهنگ انرژی مثبت و انگیزشی استفاده کنید.

8. در نظر گرفتن پاداش برای انجام کاری

پاداش و جایزه دادن به خود بسیار موثر است و به شما انگیزه کافی را جهت انجام و به موفقیت رسیدن کارهای خاص می‌دهد. همیشه به خود قول دهید تا اگر فلان کار را در زمان مشخصی انجام دادید به خود پاداش دهید. مثلا شما بر روی پروژه‌ای خاص کار می‌کنید. برای انگیزه دادن می‌توانید به خود قول دهید که اگر این پروژه را با موفقیت در 2 ماه به پایان رساندم به مدت یک هفته به مسافرت خواهم رفت. یکی از بهترین راه‌های ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداف زندگی در نظر گرفتن پاداش برای رسیدن به هر نقطه از موفقیت می‌باشد بنابراین از این مورد برای ایجاد انگیزه در خود استفاده کنید.

روش‌های افزایش انگیزه
روش‌های افزایش انگیزه

9. در حین انجام ندادن کار خود را با پیام‌های منفی بترسانید

برعکس پاداش و جایزه برای خود می‌توانید در حین نداشتن انگیزه و نخواستن به ادامه کار پیام‌های منفی را برای خود به کار ببرید. مثلا بگویید اگر من این پروژه را در زمان تعیین شده آماده نکنم رئیسم از من ناامید شده و من را به چشم منفی نگاه می‌کند. در نتیجه موقعیت‌هایی چون ارتقای شغلی به من تعلق نخواهد گرفت.

10. مبادله وظایف با همکاران

شاید شغل شما به گونه‌ای است که اگر بخواهید می‌توانید وظیفه خود را با همکاران مبادله کنید. در این گونه مواقع اگر می‌دانید به کاری علاقه نداشته و نمی‌توانید با انگیزه کافی آن را ادامه دهید بهتر است آن را با همکار خود تعویض کنید و کار دیگری را به جای آن انجام دهید. این باعث انگیزه شده و کارهای اداره شما به سرعت و بهتر پیش می‌رود. مزیت استفاده از این راه ایجاد انگیزه در دیگران همچون همکاران شما می‌باشد پس این مورد را به عنوان یکی از راه‌های افزایش انگیزه در زندگی در نظر داشته باشید.

مبادله وظایف برای ایجاد حس انگیزه
مبادله وظایف برای ایجاد حس انگیزه

11. کاری کنید افراد مثبت‌اندیش شما را احاطه کنند.

قبلا گفتم که افراد مثبت‌اندیش دارای قدرت خاصی هستند و در صورت رفتار با آنها ، ذهنیتشان می‌تواند در شما هم تاثیر بگذارد. آنها شما را در رسیدن به هدف‌ها حمایت و تشویق می‌کنند تا امیدوار باشید. در کنار افراد مثبت اندیش بهتر است از افکار مثبت هم استفاده کنید. مثلا در تمامی اوقات برای ایجاد انگیزه در خود می‌توانید با خود بگویید” من می‌توانم”.

برای مثبت اندیشی بهتر می‌توانید مقاله شناخت افکار مثبت ضروری برای رسیدن به هدف را مطالعه نمایید.

12. درست کردن کارنامه کار

برای خود و ایجاد انگیزه در انجام کارهای دیگر کارنامه‌ای داشته باشید. در این کارنامه شما هر کاری را که با موفقیت انجام می‌دهید ثبت می‌کنید. این باعث می‌شود تا شما با اضافه کردن هر موفقیتی رکورد خود را افزایش و کارنامه موثر و بهتری داشته باشید. می‌توانید با نگاه کردن به این کارنامه در مواقعی برای انجام کارها به خود انگیزه دهید.

درست است که راه‌های ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداف زندگی و رعایت این اصول کمی دشوار هستند . اما بدانید که این در ابتدا مشکل بوده و زمانی شما آن را چندین بار انجام دهید تبدیل به یک عادت شده و به راحتی امکان پذیر است. شما با در نظر گرفتن نیازهای خود می‌توانید زاویه دید خود را در انجام وظایف تغییر دهید. با پیوند وظایف خود با احساسی که برای شما خوش‌آیند است به خوب کارها را انجام خواهید داد.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
3 + 30 =