راه های غلبه بر بی ارادگی و روش های افزایش اراده

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راه های غلبه بر بی ارادگی و روش های افزایش اراده
غلبه بر بی ارادگی و افزایش اراده
غلبه بر بی ارادگی و افزایش اراده

زمان مطالعه: 8 دقیقه

شروع کسب و کار دارای مشکلات زیادی است. احتمالاً موانع و مشکلات پیش بینی نشده زیادی وجود خواهد داشت که باید با آنها مقابله کنید. کارآفرینان برای تحقق این شرایط سخت می‌توانند آن را در درون خود با استفاده از انگیزه پیدا کنند و بحران‌ها و استرس را تحمل کنند. پس، داشتن اراده قوی و به کار گیری راه های غلبه بر بی ارادگی کلید اصلی موفقیت هر کارآفرینی می‌باشد.

همانطور که قبلا نیز گفتیم اراده همانند هر عضله دیگری در بدن است و کم و بیش هر یک از ما در بدن خود از آن به صورت زیاد و قوی و یا نه برعکس ضعیف برخوردار هستیم. شما باید آن را تمرین دهید تا بتوانید در بلند مدت قدرت خود را بسازید. قدرت اراده شما به صورتی می‌باشد که باعث می شود شما بتوانید در آینده وظایف بعدی را بهتر انجام دهید و موفقیت در زندگی در تمامی زمینه‌های مختلف را برای خود به ارمغان بیاورید.

راه های تقویت اراده و پشتکار ذر برابر بی ارادگی

یکی از راه‌های مفید برای غلبه بر بی اراده بودن تقویت آن است. اراده شما نه تنها در مقابله با اهداف بزرگ، بلکه با انجام هر کاری که باعث شود مغز شما از ناحیه راحتی خود خارج شود تقویت می‌شود. شما برای رسیدن به موفقیت‌های خود باید قدرت اراده بالایی داشته باشید و آن را تقویت کنید. بهترین کار برای تقویت اراده ایجاد یک عادت جدید است که نه تنها قدرت اراده شما را تقویت می‌کند بلکه نیروی اراده شما را برای چیزهای دیگر بیشتر آزاد می‌کند. این را هم بدانید که اگر شما تصمیم خود را به یک عادت تبدیل کنید، اراده کمتری را مصرف می‌کنید. یعنی هرچه تصمیمات خوب‌تری بگیرید، می‌توانید در طول روز از مخزن اراده خود مصرف کمتری داشته باشید.

برای درک بهتر روش‌های تقویت اراده حتما بخوانید : تمرینات ساده که باعث تقویت اراده می‌شوند

تقویت اراده در راه رسیدن به اهداف بسیار مهم است. مهمتر از همه این می‌باشد که شما باید اراده را همانند یک منبع محدود ببینید و اصلا ترسی بر تقویت آن نداشته باشید، تقویت کاملا به طرز تفکر شما بر می‌گردد و اصلا کار سختی نیست. باید کارهای خود را با تمایل و لذت انجام دهید چون در غیر این صورت باعث تضعیف اراده شما می‌شود. ما در این مطلب به بررسی راه های غلبه بر بی ارادگی و تقویت اراده پرداخته‌ایم تا اگر بیش از حد آن را استفاده کردید خسته نشوید.

راه های غلبه بر بی اراده بودن
راه های غلبه بر بی اراده بودن

1. خویشتن داری

بهتر است این را بدانید که تقریبا تمامی انسان‌ها در طول روز بین 3 الی 4 ساعت خود را در برابر تمایلات‌شان مقاومت می‌کنند. این موضوع را باومایستر زمانی که در آلمان کارگردانی را تحت نظر داشت متوجه شد. این تمایلات اغلب چیزی شبیه به میل غذا خوردن،استراحت و … بود. اما در این میان افرادی نیز هستند که دارای خویشتن داری قوی نیز هستند و این افراد زمان کمتری را برای مقاومت در برابر تمایلات خود داشتند. دکتر باومایستر ابتدا بسیار متعجب و به نوعی گیج شد. او با خود می‌گفت که اگر خویشتن داری مورد مناسبی برای مقاومت در برابر تمایلات است، پس چرا افراد دارای خویشتن داری زیاد از آن کمتر استفاده می‌کنند.

باومایستر توانست بسیار زود به جواب خود برسد. او توانست بداند که این افراد زندگی خود را به صورت برنامه‌ریزی و دارای نظم پیش می‌برند که از اتفاقات و مشکلات دور باشند. برای مثال این افراد کسانی هستند که قبل از بیمار شدن خود را چکاپ کلی می‌کنند، یا قبل از خراب شدن ماشین آن را به مکانیکی می‌برند. در واقع، برای تقویت اراده این افراد بیشتر در خط حمله باقی می‌مانند. این یعنی آنها آماده هر شانسی برای موفقیت خود هستند.

ارتباط خویشتن داری با میزان اراده

خویشتن دارای چیست؟ خویشتن دارای یعنی اینکه به شما می‌فهمید تنها چیزی که در زندگی می توانید آن را کنترل کرده و تغییر دهید خودتان هستید. این موارد می‌توانند تمامی حرکات مخرب، عادات ناپسند، مشکلات عقده‌ای و روانی، و رفتارهای غیرقابل قبول و نا معقول باشد که می‌توانید آنها را کنترل کنید. تقویت قدرت خویشتن داری ارتباط مستقیم با تقویت اراده دارد بنابراین هرچه بیشتر بتوانید خویشتن داری کنید بدون شک از اراده بیشتری برخوردار هستید.

2. استفاده از آرامش قبل از مشکلات

استرس را می‌توان کنترل کرد ، اما اگر استرسی بنا به اتفاقات ناگهانی باشد نمی‌توانید آن را کنترل یا پیش بینی کنید. این در حالی است که برای غلبه بر نداشتن اراده می‌توانید برای تقویت اراده از لحظات آرامش خود برای کنار آمدن با کارهای سخت استفاده کنید. پس همیشه مواردی که ممکن است اراده شما را بکاهد در زمان‌های آرامش پیگیری کنید.

مثلا، اگر می‌خواهید با کسی بحث کنید، تصمیم به ترک سیگار گرفتید و … در لحظه‌هایی که آرام می‌باشید آنها را انجام دهید. پس همیشه به نوعی دو کار را با هم انجام ندهید شاید شما شغل جدیدی دارید پس همزمان با آن به بحث با همسر خود نپردازید. در زمان‌هایی که می‌دانید دوره استرس زایی دارید با خود بگویید که فلان زمان من از اراده خود چگونه استفاده کنم؟ رعایت این موارد از راه های غلبه بر بی ارادگی می‌باشد.

 تقویت اراده
تقویت اراده

3. تعلل نکنید

یکی دیگر از مواردی که برای غلبه بر بی اراده بودن لازم است و می‌توانید برای تقویت اراده خود انجام دهید تعلل نکردن است. تقریبا 95 درصد از افراد به اینکه در کارهای خود بهانه می‌آورند اعتراف کرده‌اند. روانشناسان در مورد تعلل کردن می‌گویند که، گناه تعلل به واسطه این می‌باشد تا شما کارها را بی عیب انجام دهید. درست است که اگر شما کارهای خود را بی عیب و نقص انجام دهید عالی است.

اما در این میان باومایستر و دکتر دیان تایس دریافتند که پشت انجام دادن کارهای بی عیب تکانشگری (حالات شخصیتی انسان که از چهار جنبه تشکیل شده است. به صورتی که هر یک از آن ها مکمل سه جنبه دیگر است، این جنبه‌ها شامل تصمیمات عجولانه گرفتن، عدم دوراندیشی، عدم پشتکار و جستجوی دائمی و غیر ارادی احساسات مختلف جدید یا هیجان‌انگیز است) وجود دارد.

افرادی که تعلل می‌کنند در مواقعی که نگران می‌باشند به این کار روی می‌آورند که با کاری دیگر روحیه خود را خوب کنند. این تنها یک دلیل دارد و آن هم سر خود کلاه گذاشتن است. زیرا، بالاخره مهلت طفره رفتن به آخر می‌رسد و این افراد بیشتر از کسانی که با برنامه پیش می‌روند از استرس رنج می‌برند. تعلل کردن سبب بی ارادگی می‌شود که یکی از دلایل از دست دادن انگیزه و عدم رسیدن به اهداف مورد نظر می‌شود.

روش‌های دوری از بی ارادگی
روش‌های دوری از بی ارادگی

4. نکات اساسی را از یاد نبرید

هر هدفی دارای نکات اساسی و مواردی همچون شناخت روش های هدف گذاری و هدف نویسی می باشد که با استفاده از آن‌ها قادر هستید به راه خود ادامه دهید. اما در بسیاری از مواقع دیده می‌شود که برخی می‌خواهند با انجام مواردی چون بی خوابی و زیاد کار کردن، غذا نخوردن و … زودتر به هدف خود برسند. باید بدانید که شما با این کار نه تنها زودتر نخواهید رسید بلکه قادر به غلبه بر میزان بی ارادگی نخواهید بود و با تلاشی که انتظار دارید نمی‌توانید به اهداف خود دست یابید. همیشه به یاد داشته باشید که تغذیه و استراحت مناسب در تقویت اراده از اصول اساسی می‌باشد و جزو راه های غلبه بر بی ارادگی روزمره می‌باشد.

رعایت نکات اساسی برای تقویت اراده
رعایت نکات اساسی برای تقویت اراده

5. یادداشت کردن سوابق پیشرفت و اراده

همیشه دفترچه‌ای را داشته باشید تا در آن به یادداشت پیشرفت و موفقیت‌هایی که بدست آورده‌اید بپردازید.این امر می‌تواند به تمرکز شما بر روی هر برنامه‌ای مخصوصا در مواقعی که شک و تردید دارید کمک کند. شما با نگاه کردن به پیشرفت‌های خود به جای قبول کردن شکست می‌توانید روحیه خود را تقویت و بر بی ارادگی خود غلبه کنید.

تقویت انگیزه و اراده
تقویت انگیزه و اراده

6. در نظر گرفتن پاداش و جایزه

از جمله راه های ایجاد خوشحالی در زندگی که با ساده‌ترین ایده‌ها امکان پذیر است و سبب تقویت اراده نیز می‌شود در نظر داشتن پاداش برای انجام انواع کار‌های مفید می‌باشد. چرا که این کار سبب می‌شود تا انگیزه بیشتری برای انجام امور خود داشته باشید و همچنین با تمرکز بیشتری بتوانید کار‌ها را به پایان برسانید.

یکی از مفید و بهترین موارد برای غلبه بر بی ارادگی تشویق کردن خود است. شما ممکن است در انجام دادن کاری شک داشته و یا به نوعی حوصله نداشته باشید. اما اگر به خودتان قول دهید که با انجام دادن آن مثلا به سینما می‌روید، با دوستان شام را بیرون می‌خورید، مطمئنا تاثیر بسزایی خواهد داشت و انگیزه لازم را برای داشتن اراده و انجام کار مورد نظر ایجاد می‌کنید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
18 ⁄ 6 =