پس انداز کردن پول با 49 روش عالی و ثابت شده در دنیا

خانه » موفقیت و توسعه فردی » پس انداز کردن پول با 49 روش عالی و ثابت شده در دنیا
روش های پس انداز کردن پول و کاهش هزینه مخارج
روش های عالی پس انداز کردن پول

زمان مطالعه: 26 دقیقه

روش هایی برای پس انداز کردن پول وجود دارد که بسیاری از افراد یا به علت عدم آگاهی و یا به علت داشتن عادت ولخرجی از آن ها اطلاعی ندارند و همین مورد سبب می‌شود تا بیشتر افراد در مدیریت هزینه‌ها با مشکلات مختلفی مواجه شوند. مواردی که باعث هدر دادن پول می‌شوند در زندگی هر شخصی به تعداد زیاد وجود دارند که علاوه بر از دست رفتن سرمایه سبب مانعی برای افزایش سرمایه نیز هستند.

هر شخصی در هر نوع شغلی دوست دارد تا بخشی از درآمد خود را برای پس انداز نگه دارد تا بتواند برای خرید اجناس مختلف و یا حتی در کارآفرینی برای شروع بخش های جدید این مقدار پس انداز را بکار گیرد اما با مواجه شدن با برخی مشکلات امکان ذخیره پول برای وی وجود ندارد . برای رفع این مشکل در این مقاله به بررسی راه های پس انداز پول می‌پردازیم.

راه های پس انداز هزینه ها

تا به حال تصور کرده‌اید که اگر ماهانه با حقوق خود علاوه بر چرخاندن زندگی روزمره شما پول اضافی داشتید چه می‌شد؟ با این مقدار پول تمامی دغدغه‌های مالی از بین می‌رفت و استراحت واقعی را تجربه می‌کردید. بهتر است برای رسیدن به این نقطه ، شروع به پس انداز کردن پول کنید. چون همانطور که برایان تریسی می‌گوید : ” کسی که نتواند پس اندازی برای خود داشته باشد، هیچ پیشرفتی نصیب او نشده است و نخواهد شد “.

ساخت آینده زیبا با افزایش پس انداز

همه ما افرادی هستیم که برای آینده زیبا و آسوده در تلاش هستیم و به نوعی قصد داریم پس انداز پول انجام دهیم ، اما با اینکه همه می‌دانیم در مواقعی اضطراری به پول احتیاج خواهیم داشت باز دست به کار نشده و به نوعی حتی برخی این را خساست می‌دانیم و صرفه جویی را نوعی غلط برداشت می‌کنیم. پس تنها اتفاقی که می‌افتد تمام شدن پولمان در اواسط ماه می‌باشد.

هر روز به خودمان می‌گوییم پس از رسیدن به یک نقطه خاص ، مانند هنگامی که به سن خاصی رسیدیم ، یا بعد از رسیدن به شرایطی خاص شروع به پس انداز می‌کنیم که این مورد خود یکی از بزرگترین اشتباهات جریان نقدی که سبب شکست می‌شود تلقی می‌گردد و افراد زیادی با این فکر و رویا با مشکلات مختلفی روبرو شده‌اند.

هدف از پس انداز چیست ؟

شما باید هر چه زودتر به عادت پس انداز کردن روی بیاورید و نیازهای آینده خود را از همین الان تامین کنید چون ممکن است خیلی دیر شود. هدف از پس انداز کردن در واقع خرید وسایلی چون تلویزیون، گاز و …. نیست. هدف کنترل زندگی برای آسودگی بیشتر می‌باشد. با کمی فکر کردن می‌بینید که بسیار درست است و شما باید شروع به پس انداز کردن کنید. در واقع، سخت‌ترین کار صرفه جویی و پس انداز در پول فقط شروع آن است. شما نباید به این توجه کنید که در کجای سفر مالی و زندگی خود هستید. باید به این فکر کنید که در هر زمان و کاری که هستید این امکان پذیر و لازم است.

این راهنمای گام به گام برای پس انداز کردن پول می‌تواند به شما در ایجاد یک استراتژی ساده و واقع بینانه کمک کند، بنابراین می توانید برای تمام اهداف پس انداز کوتاه مدت و بلند مدت خود صرفه جویی کنید و موفقیت در زندگی و کسب و کار را برای خود به ارمغان بیاورید. گاهی اوقات تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که اولین قدم را در جهت صحیح بردارید تا همه چیز به نفع شما در بیاید ، اما مانند اکثر موارد، گاهی اوقات مرحله اول سخت‌ترین قسمت است. به همین دلیل در ادامه ما لیستی را از موارد مهم برای پس انداز قرار داده‌ایم.

پس انداز واقعی

در آغاز پس انداز کردن شاید به این نتیجه برسید که با این مقدار کم هیچگاه نمی‌توانید به مقدار پس انداز مورد نظر خود دست پیدا کنید و در چند ماهه اول مقدار پس‌انداز کم را نیز خرج کنید اما دست نگه دارید، بعد از مدتی به پس انداز عادت می‌کنید و می‌توانید مقدار بیشتری در هر ماه برای پس انداز کنار بگذارید. در این راه به کمی تلاش منظم احتیاج خواهد داشت.

شاید همه این نکات برای شما عملی نباشد. ولی شما می‌توانید لیست را مرور کنید و 10 الی 15 گزینه را پیدا کنید که در مورد شما صدق می‌کند تا در زندگی خود استفاده کنید. وقتی این کار را کردید، می‌توانید به سرعت متوجه شوید که بیشتر از آنچه فکر می‌کنید ممکن است پس انداز کنید. در ادامه به بررسی راه های صحیح پس انداز پول می‌پردازیم.

نحوه پس انداز سرمایه
نحوه پس انداز سرمایه

1. باز کردن حساب اضطراری برای پس انداز کردن پول

همیشه یک حساب داشته باشید که در آن به مقداری پول باشد تا اگر به مشکلاتی برخوردید و توانایی انجام کار نداشتید بتواند هزینه سه الی شش ماه روزانه خود را تامین کند. تحقیقات نشان داده است که خانواده‌هایی کم درآمد با پس انداز حداقل 8 میلیون که برای مواقع اضطراری پس انداز کرده‌اند، در برابر با خانوداه‌های که در وضعیت مرفهی هستند و هیچ حساب اضطراری ندارند وضعیت مالی بهتری دارند. داشتن حساب اضطراری یک استراتژی موثر برای مقابله با استرس مالی می‌باشد.

2. استفاده از اسکناس به جای کارت بانکی

همه ما به نوعی دارای کارت بانکی می‌باشیم و پیش آمده است که در بازار خرید کنیم و مدام هر چه را دوست داشته، خرید کرده‌ایم تا اینکه پول تمام شده است. پس بهتر است برای جلوگیری از وسوسه شدن برای خریدهای غیر ضروری اسکناس در کیف پول خود داشته باشیم و از کارت بانکی استفاده نکنیم. بنابراین زمانی که خرید و پول تمام شود می‌دانید که دیگر به نوعی بودجه خرید شما تمام شده است. اما در صورت استفاده از کارت ممکن است حتی تا به صفر رساندن مقدار پول موجود در کارت به خرید غیر ضروری بپردازید.

با توجه به این که امروزه بیشتر افراد بجای استفاده از پول نقد به استفاده از کارت بانکی روی آورده‌اند بنابراین این روش می‌تواند به عنوان جدیدترین روش پس انداز پول در هنگام خرید شناخته شود که سبب می‌شود تا از خرید اقلام غیر ضروری اجتناب نمایید و مقدار بیشتری پول برای برنامه پس انداز در اختیار داشته باشید.

3. استفاد از پس انداز خودکار

پس انداز به صورت خودکار یعنی اینکه فرض کنید شما در جایی استخدام هستید و ماهانه به شما حقوقی را می‌دهند. بنابراین بهترین کار این است که به مدیر خود بگویید برای پس انداز مقداری مشخصی از حقوق ماهیانه را کسر و در 30 حساب بازنشستگی شما واریز کند. ( می‌توانید از مسئول منابع انسانی اداره‌ خود چگونگی این کار را بپرسید). یا اینکه می‌توانید از بانکی که حساب دارید این درخواست را بکنید. بنابراین با توجه به اینکه شما پول مشخصی را پس انداز کرده‌اید به راحتی می‌توانید مقدار باقی مانده را خرج کنید و زیاد وسوسه نشوید. این روش که با نام پس انداز پول در بانک نیز شناخته می‌شود می‌تواند برای ایام کهنسالی بسیار موثر باشد.

نکاتی برای پس انداز کردن سرمایه
نکاتی برای پس انداز کردن سرمایه

4. هدف گذاری برای پس انداز کوتاه مدت

شما بهتر است برای رسیدن به موفقیت مالی پس اندازتان را به صورت کوتاه مدت داشته باشید تا اینکه به صورت سالانه آن را انجام دهید. مثلا هدف گذاری کنید که هفته ای 100 هزار تومان را کنار بگذارید و پس انداز کنید. در هفته های آتی می‌توانید پس انداز ماهانه را مد نظر داشته باشید تا علاوه بر پس انداز هفتگی در برنامه خود این نوع پس انداز را نیز داشته باشید که طی این روند هفتگی بهترین راه برای پس انداز ماهانه و شروع آن می‌باشد.

5. بودجه بندی کردن

برای بودجه بندی کردن بهتر است اولین روز ماه لیستی را از تمامی مخارج داشته باشید. این مخارج می‌توانند از خریدهای سوپر مارکت، رستوران، قبض آب و برق، درمانگاه و هر چیز دیگری باشند. بنابراین با در دست داشتن این لیست شما به راحتی می دانید که در ماه چه مقدار خرج کرده‌اید. با در نظر داشتن تمامی خرج‌ها می‌توانید در اقدامی تمامی موارد غیر ضروری را از لیست خود حذف نمایید و مقدار پول صرف شده برای این مخارج را برای پس انداز کنار بگذارید.

6. پس انداز کردن برای آینده

پس انداز برای آینده است که می‌تواند مفید و مشکلتان را حل کند. شما نباید فقط به این فکر باشد که گرسنگی بکشید و کمتر خرج کنید. بلکه باید در عین استفاده از پول و درآمد خود ، پول را در حساب پس انداز و هنگام بازنشستگی استفاده کنید. بسیاری از افراد از پس انداز این تصور را دارند که باید تمامی هزینه‌های موجود در زندگی خود را صرف پس انداز نمایند اما این طور نیست و باید در کنار استفاده از منابع مالی موجود اقدام به پس انداز نمایید که این مورد از جمله آموزش های مالی برای داشتن هوش مالی محسوب می‌گردد. تا علاوه بر استفاده بهینه از درآمد خود بتوانید مقداری را نیز برای آینده در اختیار داشته باشید.

پس انداز کردن برای آینده
پس انداز کردن برای آینده

7. بیمه عمر یا تامین اجتماعی راهی موثر برای پس انداز پول در ایران

اگر شما کارمند دولت باشید پس حتما دارای بیمه می‌باشید و این بسیار عالی است. زیرا، این خود نوعی پس انداز است. اما اگر در جایی بیمه نیستید و دارای شغل آزاد هستید، بهتر است هر چه زودتر اقدام به بیمه عمر و یا تامین اجتماعی کنید تا آینده خود و خانواده را به نوعی تضمین کنید. بهترین راه پس انداز در ایران را می‌توان استفاده از بیمه‌های عمر و بازنشستگی و … دانسته که علاوه بر ارائه خدمات مختلف به شما در کهنسالی مقدار هزینه مشخص و قابل توجهی ارائه می‌دهند.

8. تهیه برنامه پس انداز

به سراغ یک کارشناس مالی رفته و برای خود برنامه‌ پس انداز تهیه کنید. زیرا تحقیقات نشان داده است افرادی با برنامه پس انداز دو برابر افرادی که برنامه‌ای ندارند موفق تر هستند. داشتن برنامه و برنامه ریزی روزانه برای انجام کار‌ها و حتی انجام خرید از جمله ویژگی های افراد کاریزماتیک می‌باشد که می‌تواند در زمینه پس انداز نیز به شما کمک کند بنابراین داشتن برنامه برای کسب موفقیت در کسب و کار هر نو فعالیت دیگری را همواره در نظر داشته باشید.

9. برای بازنشستگی شروع به پس انداز کنید

برای پس انداز از همین امروز شروع کنید و به سن خود توجه نکنید که بگویید مثلا من 20 سال سن دارم و هنوز زود است. اتفاقا پس انداز بازنشستگی با توجه به سود سرمایه‌گذاری و سپرده‌ از دوره جوانی مفید است . از همین الان حساب کنید و بفهمید که در 60 سالگی ثروتمند و یا نه از رفاه خوبی برخوردار هستید ، می‌بینید که در صورت شروع پس انداز کردن پول از همین حالا در دوران میانسالی و کهنسالی از رفاه حالی بیشتری برخوردار خواهید بود.

پس انداز کردن پول برای دوران بازنشستگی از بهترین روش های پس انداز پول در ایران
پس انداز کردن برای بازنشستگی

10. حداکثر استفاده از پول های بادآورده

پول های بادآورده را به نوعی می‌توان پول‌هایی دانست که برای آنها شما زحمتی نکشیده و تلاشی نکرده‌اید. مثلا، ارث و میراث،قرعه کشی و … . می‌توانید کمی از آنها را به زخم زندگی زده و مابقی را پس انداز کنید. علاوه بر پس انداز این پول‌ها می‌توانید از سرمایه گذاری این مقدار پول نیز استفاده نمایید و کسب و کار‌هایی مناسب و سودآور را آغاز نمایید تا با استفاده از سود حاصل از درآمد بتوانید پس انداز بیشتری داشته باشید. چه نوع کسب و کاری سودآوری بیشتری دارد ؟ در مقاله 35 ایده خلاقانه پولساز و پردرآمد کسب و کار مجموعه‌ای از سودآور‌ترین کسب و کار‌ها جمع آوری شده است که می‌توانید اقدام به راه اندازی آنها نمایید و از سود حاصله مقداری را برای پس انداز پول در نظر بگیرید.

11. استفاده از قاعده 24 ساعت راهی برای افزایش پس انداز

این قاعده یعنی شما حداقل در طی 24 ساعت به تمامی موارد غیر ضروری خریداری شده فکر کنید، تا از خرید کالاهای گران قیمت و بدرد نخور جلوگیری شود. شما برای این قاعده بهتر است از خریدهای آنلاین بیشتر استفاده کنید. به صورتی که وسایل مورد نیاز را می‌توانید در سبد کالا قرار و بعدا آنها را خریداری کنید.

12. براساس دستمزد ساعتی خود خرید کنید

به طور مثال شما می‌خواهید به یک رستوران رفته و غذایی به قیمت 80 هزار تومان سفارش دهید. اما با کمی فکر کردن می‌دانید که هر ساعت کاری شما 20 هزار تومان است و برای این غذا شما باید 4 ساعت کار کنید. اگر هر روز قرار باشد این رویه را طی کنید در دراز مدت با کمبود هزینه برای خوردن همین غذا نیز مواجه می‌شوید و می‌بینید که هیچ پس اندازی نیز ندارید بنابراین از انجام چنین اموری پرهیز کنید تا بتوانید پس انداز کردن پول را به عنوان غول سختی در نظر نداشته باشید که نمی‌توانید از پس آن بربیاید.

تطبیق پس انداز سرمایه با تعداد خرید
تطبیق پس انداز سرمایه با تعداد خرید

13. قلکی برای خود داشته باشید

شاید فکر کنید که قلک فقط برای بچه هاست. اما این طرز فکر اشتباه است. بهتر است قلکی را داشته و پول خوردهای خود را در آن بریزید. بعد از طی یک سال خواهید دید که چه مقدار پول پس انداز کرده‌اید تا در حساب خود ذخیره کنید. برای عادت کردن به پس انداز پول در قلک می‌توانید در رور‌ها و هفته‌های اول مقدار پول کمی را به داخل قلک بیندازید و در دراز مدت با عادت کردن به انداختن پول در قلک بتوانید مقدار بیشتری پول را به داخل قلک خود بندازید.

14. پس انداز کردن با توجه به پاداشی که به خود می‌دهید

شما می‌توانید خود را با پول پس انداز شده تطبیق دهید. مثلا، فرض بر اینکه شما به فست فودی برای خوردن پیتزا مراجعه می‌کنید. باید همان مقدار پول صرف شده برای پیتزا را به عنوان پس انداز نیز داشته باشید و در حساب اضافه کنید. اگر نتوانستید یعنی باید مقدار پول صرف شده برای پیتزا را بر خود ممنوع کنید.

15. بر روی کارت بانکی متن “پس انداز یادت نرود” را بنویسید

گفتیم به جای کارت بانکی از اسکناس استفاده کنید. اما، اگر علاوه بر اسکناس در جیب خود کارت بانکی را نیز داشتید بر روی آن ” پس انداز یادت نرود” را یادداشت کنید . با این کار شما هنگام خرید‌های غیر ضروری به نوعی عذاب وجدان خواهید گرفت و در خرج زیاد پول صرفه جویی می‌کنید. یادآوری پس انداز همچون نوشتن ایده‌های خلاقانه کسب و کار می‌تواند به شما بسیار کمک کند بنابراین این کار را حتما انجام دهید.

پس انداز با قلک
پس انداز با قلک

16. لغو عضویت در ایمیل و پیام تبلیغاتی مغازه‌ها

شما ممکن است در سایت و یا مغازه‌هایی برای خرید خدمات و کالاها عضو شده باشید و برای شما پیام های تبلیغاتی را ارسال کنند. شما حق دارید این کار را انجام دهید. اما، مطمئنا می‌توانید لینک لغو عضویت را هم داشته باشید. داشتن چنین خدمات و سرویس‌هایی می‌تواند شما را مجاب به خرید نماید و یا در برخی موارد شما را برای خرید اقلام غیر ضروری ترغیب کند. با لغو این سرویس‌ها و دور کردن این عادات می‌توانید در جهت پس انداز مثبت پول قدم بزرگی بردارید.

17. کمک گرفتن از مشاوران مالی

مشاوران بسیار موثر و عالی برای راهنمایی وجود دارند. شما می‌توانید از مشاوران مالی خبره‌ای بخواهید تا شما را در پس انداز پولها راهنمایی کرده و این مقدار پس انداز هم از بین نرود. شاید شما در کسب و کار و مشغله‌های کاری خود غرق شده‌اید و نمی‌توانید تصمیم درستی برای پس انداز هزینه داشته باشید بنابراین می‌توانید با کمک خواستن از مشاورین موجود در این زمینه با بهبود هوش هیجانی خود بهترین راه‌ها در مدیریت هزینه‌ها و انجام پس انداز را بیابید.

18. کارت به کارت نکنید

همه ما فرآیند کارت به کارت را انجام داده‌ایم. اما باید بدانید که بانک‌ها برای این کار مبلغی را کسر می‌کنند. بهتر است به جای آن از شماره شبا بهره ببرید. اگر فردی فعال در بازار هستید و روزانه مقدار قابل توجهی باید پول جا به جا کنید بنابراین از انجام کارت به کارت دوری کنید. در هر بار انجام فرآیند کارت به کارت بین بانکی مقدار هزینه‌ای متناسب به مقدار مبلغ انتقالی و نوع مقصد از حساب شما کاسته می‌شود که این مقدار در دراز مدت می‌تواند هزینه‌های قابل توجهی را برای شما به ارمغان بیاورد در حالی که می‌توانستید این مقدار را پس انداز نمایید.

19. مراجعه به کتابخانه به جای خرید کتاب

اگر شما اهل مطالعه هستید می‌دانید که خرید برخی از کتاب‌ها به نوعی بسیار لذت بخش است. اما، همانطور که اطلاع دارید امروزه تقریبا بسیاری از آنها را در کتابخانه می‌توان پیدا کرد و مهمتر از آن کتابخانه به منتشر کردن کتاب به صورت الکترونیکی پرداخته‌اند. شما می‌توانید از آنها به راحتی بهره ببرید که برای این کار انواع کسب و کار های اینترنتی به وجود آمده است که اقدام به ارائه کتاب الکترونیکی به صورت‌های مختلف همچون پی دی اف و … می‌پردازند.

پس انداز کردن پول با رفتن به کتابخانه به جای خرید کتاب
پس انداز کردن با رفتن به کتابخانه

20. کارت اعتباری خود را منجمد کنید

شاید این از نظر شما خنده دار باشد. اما، بهتر است بدانید که این موارد از طریق شیوه‌های تحقیق شده بدست آمده‌اند. شما بهتر است برای جلوگیری از وسوسه شدن در خریدهای غیر ضروری کارت بانکی خود را در کیسه‌ای قرار دهید و آن را برای منجمد شدن در فریزر بگذارید. بنابراین تا شما یخ را شکسته و کارتتان را بیرون بیاورید قصد خریدهای غیر ضروری از سرتان بیرون می‌رود و می‌توانید این مقدار را برای پس انداز هزینه در نظر داشته باشید.

21.مشخص کردن هدیه از قبل

هدیه‌هایی را که می‌خواهید بخرید را از قبل مشخص و برنامه ریزی کنید. بنابراین شما ممکن است هدیه‌های گران قیمت که قصد خرید را دارید در برخی از حراج‌ها با قیمت پایین تر نیز پیدا کنید. ارائه هدیه گران‌بها نمی‌تواند سبب شود تا شما شخصیت بهتری در دید عموم داشته باشید بنابراین در صورت اقدام به خرید هدیه بهتر است مواردی که برای آن شخص مفید است را بیشتر در نظر داشته باشید.

22. محدود کردن هدیه‌ها

در برخی از خانواده‌ها هدیه دادن بسیار زیاد است و آنها را در تعطیلات، تولد، عید و …. به فامیل، دوستان ، آشنایان می‌دهند. بهتر است با اعضای خانواده صحبت کنید تا برای جلوگیری از خرج‌های غیر ضروری اقدام نمایند مثلا در طول سال یک بار به آنها هدیه دهید.

محدود کردن هدیه راه موثر برای پس انداز سرمایه
محدود کردن هدیه راه موثر برای پس انداز سرمایه

23. به خاطر ارزان‌ بودن لباس ارزان نخرید

اگر به خرید لباس‌ و یا وسایل مختلف می‌پردازید پول را فدای کیفیت کنید نه برعکس. شما باید این نکته را در خرید لباس‌ها به کار ببرید. شما ممکن است برای زمستان کاپشنی را در حراج با قیمت پایین خریداری کنید. اما، یک ماه طول نکشیده و هنوز زمستان از راه نیامده پاره و به نوعی نیاز به تعمیر و یا اصلا بدرد نخور است. شما باید لباسی با کیفت را خریداری کنید تا در صورت امکان بتوانید آن را حداقل دو سال استفاده کنید.

توجه داشته باشید که برای کودکان و نوزادان همان ارزان قیمت بهتر است. چون آنها در سن رشد بوده و به زودی باید لباس دیگری را خریداری کنند بنابراین یکی از راه‌های پس انداز کردن پول در خرید اقلام برای بچه‌ها با توجه به تغییرات زودرس عدم استفاده از اجناس بسیار گران‌بها می‌باشد.

24. سینما رفتن در وسط هفته

اول از همه با تماس تلفنی از قیمت بلیط‌ها خبردار شوید. دوما، شما بهتر است در وسط هفته که بلیط سینما ارزان تر است به تماشای فیلم‌ها بپردازید و یا صبر کنید تا فیلم پس از اکران در سینما ، بعد از انتشار برای دید عموم در دسترس شما قرار گیرد.

25. خرج کردن سیسمونی برای دانشگاه بچه

همانطور که شما به فکر پس انداز و بازنشستگی هستید باید از همین الان به فکر خرج تحصیلات و دانشگاه فرزندتان باشید. اگر کسی از اقوام و فایل شما هدایای برای سیسمونی بچه خریداری می‌کنند بگویید که به جای آنها پول را جهت پس انداز به بچه بدهند.

بهترین راه پس انداز پول برای بچه
بهترین راه پس انداز پول برای بچه

26. یک روز هفته را ” بدون خرج کردن” بنامید

یک روز هفته را بدون خرج کردن بنامید. مثلا شغل شما به نوعی است که وقت غذا درست کردن ندارید و باید از بیرون غذا خریداری کنید. در این روز شما دور هم با اعضای خانواده لذت برده و خود چیزی را برای خوردن درست کنید و پولی خرج نکنید. داشتن این برنامه برای پس انداز پول در طی ماه می‌تواند در مقدار پس انداز شده بسیار تاثیر گذار باشد.

27. مبادله کردن اقلام مورد نیاز با اقوام و دوستان

هر کسی را که می‌شناسید چون همسایه، دوستان، فامیل را دور هم جمع کنید و از آنها بخواهید وسایل دست دوم خود را چون لباس، کتاب و … را که احتیاج ندارند رو کنند. سپس با آنها اجناس را مبادله کنید. مثلا در صورت گرفتن یک کتاب به آنها کتابی بدهید. با ارائه یک لباس به تعویض لباسی بپردازید.

28. مصرف غذای بیرون را کمتر کنید.

برای پس انداز کردن لازم نیست که سبک زندگی خود را کاملا تغییر دهید. بلکه گام‌های کوچک نیز تاثیرگذار است. شما می‌توانید ماهانه از رفتن به رستوران و صرف غذای خود بکاهید و بجای در نظر داشتن پول زیاد برای صرف غذا در رستوران ، همان غذا را در خانه با خرج کمتری بپزید.

پخت غذا در منزل راهی موثر در افزایش پس انداز
پخت غذا در منزل راهی موثر در افزایش پس انداز

29. بردن ناهار سرکار

ممکن است کار شما به صورتی باشد که از منزل دور بوده و شما باید برای ناهار در بیرون بمانید. برای اینکه راحت تر باشید و بهتر سیر شده و کار کنید، غذای خود را برای ناهار همراه داشته باشد. در این صورت شما پس اندازی را خواهید داشت که اگر محاسبه کنید به صورت ماهانه بسیار زیاد می‌شود.

30. دو برابر کردن مواد اولیه غذا

زمانی شما مهمانی کوچکی را با دوستان، خانواده و اقوام دارید بهتر است کمی مواد اولیه غذا‌ها را زیاد کنید تا باقی مانده‌‌ای داشته باشید. سپس، با خرید کیسه های آلومینیومی باقی مانده غذا را در فریزر گذاشته و در وعده دیگر آنها را گرم و استفاده کنید.

31. فهرستی برای مواد مصرفی

با تهیه فهرستی جهت خرید کردن می‌توانید پس انداز پول و صرفه‌جویی خوبی در رابطه با افرادی که بدون فهرست خرید می‌کنند داشته باشید. عدم داشتن لیست خرید در هنگام مراجعه به فروشگاه‌ می‌تواند سبب شود تا شما به خرید اقلام غیر‌ضروری نیز وسوسه شوید بنابراین همواره لیست خرید را داشته باشید.

32. خرید بر حسب قیمت واحد

سوپر مارکت و فروشگاه‌ها امروزه بسیاری از جنس های خود را با قیمتی بیشتر از قیمت درج شده به فروش میرسانند. در حین خرید این اقلام به برچسب قیمت آنها توجه کنید.

خرید بر حسب قیمت واقعی برای افزایش سرمایه پس انداز
خرید بر حسب قیمت واقعی برای افزایش سرمایه پس انداز

33. مرتب بازبینی پزشکی داشته باشید

امروزه تقریبا تمامی افراد از غذاهای ناسالم و سبک زندگی غلط برخوردار می‌باشند. در کنار این موارد افرادی دخانیات نیز مصرف می‌کنند. این عوامل باعث شده است که از رفتن به پزشک خودداری کنند. اما، باید توجه داشت که این افراد روزی از بیمارستان سر در خواهند آورد. شما بهتر است هر چند وقت یک بار برای بازبینی مخصوصا سلامت دهان و دندان نزد پزشک مراجعه کنید تا از بیماری‌ها و در نتیجه هزینه‌های سرسام‌آور رهایی یابید.

34. مقایسه قیمت داروهای تجویز شده

داروخانه‌های سر کوچه شما ممکن است برخی از داروهای ترکیبی و یا هر داروی دیگری را با قیمت زیاد و متفاوت به فروش برساند. بهتر است از داروخانه‌ آنلاین و دیگر داروخانه‌های موجود در محله و یا شهر خود هم قیمت گرفته و با هم مقایسه کنید.

35. مقایسه بیمه های خانه

شما سالیانه خانه خود را بیمه می‌کنید. اما بهتر است قبل از بیمه شما قیمت‌ها را در چند شرکت با هم مقایسه کنید تا بتوانید از بهترین خدمات با قیمت مقطوع و مناسب استفاده نمایید.

استفاده از بیمه روشی برای پس انداز
استفاده از بیمه روشی برای پس انداز

36. درزگیری دیوارهای خانه

در خانه شما ممکن است شکاف‌ها و سوراخ های مختلفی موجود باشد، بهتر است هر چه زودتر آنها را مسدود کنید. با این کار شما در زمستان از تلف شدن هوای گرم و در تابستان از تلف شدن هوای سرد جلوگیری می‌کنید و اگر محاسبه کنید خواهید توانست پول زیادی را در هزینه انرژی صرفه جویی کنید. از جمله راه‌های پس انداز و صرفه جویی در پول می‌توان به انجام تعمیرات کلی خانه و وسایل خانه اشاره نمود.

37. کمتر کردن مصرف آب

برای کمتر شدن مصرف آب بهتر است از مواردی چون سر دوشی و شیرهای مختلف استفاده کنید که مصرف آب را کاهش می‌دهند. با این کار علاوه بر داشتن مقدار بیشتر سرمایه برای پس انداز یکی از بهترین راه های انسانیت را در پیش گرفته‌اید تا از اسراف آب جلوگیری نمایید.

38. کم کردن درجه آب گرم‌کن

اگر شما در خانه تنها و یا با همسر خود و بدون فرزند هستید، پس لزومی ندارد که مدام آب گرم کن روشن و یا نه زیاد درجه آن را برای داغی آب افزایش دهید. توجه داشته باشید که با کمتر کردن هر درجه 5 درصد در هزینه صرفه جویی می‌کنید.

39. تیره کردن پرده های اتاق در تابستان

اگر شما پرده‌های تیره داشته باشید مانع تابش نور آفتاب می‌شود و در نتیجه هوا داخل اتاق خنک‌تر می‌شود بنابراین نیازی به خرید سیستم سرمایشی نخواهید داشت و می‌توانید هزینه‌های ناشی از خرید و استفاده از سیستم سرمایشی را صرف پس انداز کردن پول نمایید.

40. نصف کردن مصرف مواد شوینده

شوینده های که امروزه تولید می‌شوند به صورت غلیظ و رقیق هستند. بنابراین شما تنها با یک قاشق می‌توانید لباس‌هایتان را تمیز کنید.نکته بعدی این است که از پودرهای با غلظت کم استفاده کنید. چون اگر غلظت بالا باشد شما باید لیاس‌ها را بیشتر بشویید زیرا، کف آنها باقی می‌ماند. با توجه به افزایش سرسام آور هزینه مواد شوینده در ماه‌های اخیر بدون شک کاهش مصرف این اقلام می‌تواند صرفه جویی قابل توجهی را برای شما به ارمغان آورد.

استفاده از مواد شوینده بهینه برای پس انداز کردن
استفاده از مواد شوینده بهینه برای پس انداز کردن

41. کاهش دادن مصرف انرژی داخل اتاق

اولین راه این است که از مدیر ساختمان راه‌هایی را برای کاهش هزینه بخواهید چون او حتما آشنایی بهتری دارد و می‌تواند شما را در پس انداز کردن کمک کند. همچنین بهترین راه حل استفاده از لامپ‌های کم مصرف به جای رشته‌ای است.

42. معاینه کردن ماشین به صورت مرتب

همانطور که انسان‌ها به بازبینی و معاینه احتیاج دارند، ماشین‌ها هم نیاز دارند تا شما را از هزینه‌های بزرگ چون تعمیر موتورها در امان نگه دارند. برای چک کردن موتور ماشین هر چند وقت یکبار به تعمیرگاه مراجعه نمایید تا در صورت وجود مشکل در همان مراحل اولیه از آن جلوگیری نمایید و باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتر نشود.

43. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی

ماشین ها به هزینه هایی چون بیمه، بنزین، روغن، لاستیک و … نیاز دارند. اینها می‌توانند هزینه‌های زیادی برای شما باشند و مهمتر از همه باعث آلودگی و ترافیک می‌شوند. بهترین راه این است که از وسایل عمومی چون اتوبوس استفاده و در هزینه صرفه جویی کنید.

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی برای افزایش میزان پس انداز
استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی برای افزایش میزان پس انداز

44. بررسی سایت‌های فروش بلیط

ممکن است شما به سفر بروید. پس برای اینکار و جهت خرید بلیط بهتر است به یک جا بسنده نکرده و در چند جای مختلف سوال کرده و بیشترین تخفیف را بگیرید. با این کار می‌توانید علاوه بر پس‌انداز پول مقداری را نیز برای سفر در نظر گرفته تا از رفاه بیشتری برخوردار باشید.

45. استفاده از فروشگاه های همیشه تخفیف

شاید از سر عادت همواره تنها از یک فروشگاه اقدام به خرید اجناس مورد نیاز خود می‌کنید اما بهتر است برای اطلاع دقیق از قیمت ها و جلوگیری از گران خریدن اجناس به سایر فروشگاه‌ها نیز مراجعه نمایید. چرا که فروشگاه‌هایی وجود دارند که برای جذب مشتری بیشتر و در نتیجه فروش بهتر همواره تخفیفات قابل توجهی برای مشتریان در نظر می‌گیرند بنابراین شما می‌توانید هزینه اضافی برای خرید اجناس را به پس انداز پول تبدیل نمایید.

46. تعمیر وسایل بجای تعویض

شاید برای شما هم پیش آمده است که به محض خراب شدن وسیله‌ای افراد اقدام به تعویض آن می‌نمایند و یا سراغ افرادی می‌روند که تعویض کار هستند نه تعمیرکار ، با توجه به وضعیت قیمت اجناس خانگی بهتر است اقدام به تعمیر وسایل خانه نمایید تا این که بخواهید اقدام به خرید و تعویض وسایل نمایید و هزینه خرید و تعویض وسیله جدید را برای پس انداز پول کنار بگذارید.

47. استفاده از خدمات رایگان راهی برای پس انداز هزینه

بسیاری از افراد وجود دارند که با وجود تمایل درونی برای استفاده از باشگاه و سایر موارد به دلیل مشغله کاری قادر به مراجعه به این مکان ها نیستند و یا سانس کاری آنها با سانس ساعات باز بودن این مکان‌ها همخوانی ندارد که در این صورت به این عزیزان پیشنهاد می‌شود که به استفاده از خدمات رایگان در پارک‌ها و سایر فضا‌های شهری بپردازند. این مورد علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه سبب صرفه‌جویی در وقت نیز می‌شود تا بتوانید وقت بیشتری برای کار در اختیار داشته باشید و در نتیجه با افزایش درآمد بتوانید پس انداز بیشتری نیز داشته باشید.

48. استفاده از روش‌های غیر دارویی برای درمان

مسلما هر شخصی در طول زندگی خود با مشکلات روحی و جسمی مختلفی روبرو خواهد شد که باید به برطرف نمودن آنها بپردازد. بسیاری از افراد به حض بوجود آمدن مشکل به سراغ دکتر و دارو‌های شیمیایی می‌روند غافل از این که با استفاده از راهکار‌هایی بدون مصرف دارو نیز می‌توان فرآیند درمان را طی نمود. برای مثال داشتن استرس یکی از عمومی‌ترین دغدغه‌ها برای هر فردی می‌باشد که به جای استفاده از انواع قرص و دارو برای رفع این معضل می‌توانید از راه‌هایی نظیر کاهش استرس با حرکات یوگا و … بهره ببرید و مقدار هزینه صرف شده برای خرید دارو را برای پس انداز کردن پول و سرمایه خود در نظر داشته باشید.

49. استفاده از خدمات اینترنتی به صرفه

استفاده از اینترنت امروزه به صورت همه گیر در بین عموم افراد وجود دارد به طوری که می‌توان گفت گوشی‌های هوشمند بدون اینترنت کارآیی آنچنانی ندارند و افراد تمایلی به استفاده از گوشی بدون اینترنت ندارند. بنابراین همه افراد در ماه هزینه هایی را برای خرید بسته‌های اینترنتی صرف می‌کنند که در این میان پیشنهاد ما به این عزیزان استفاده و خرید بسته های اینترنتی به صرفه و با قیمت کمتر می‌باشد و مقدار هزینه اضافی برای خرید بسته‌ها را برای پس انداز پول در نظر داشته باشند. همچنین می‌توانید از بسته های تشویقی و یا رایگان اپراتور‌ها استفاده نمایید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
33 ⁄ 11 =