راه‌های تقویت پشتکار برای رسیدن به اهداف

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راه‌های تقویت پشتکار برای رسیدن به اهداف
روش های تقویت پشتکار و رسیدن به هدف
روش های تقویت پشتکار و رسیدن به هدف

زمان مطالعه: 6 دقیقه

پشتکار چیست؟ پشتکار فضیلتی است که نیاز به انرژی جسمی، روحی و عاطفی زیادی دارد. برای بیدار کردن آن باید قوی باشید. در این دنیایی که همه چیز تقریبا همیشه امتحان است، برای اینکه شانس را شکست دهید، به پشتکار بالایی احتیاج دارید. پشتکار تنها راه رسیدن به موفقیت در زندگی و هدف است و همین باعث ایجاد فرق میان افراد موفق و شکست خورده می‌شود. اگر پشتکار لازم برای انجام کار‌های خود را ندارید نگران نباشید در این مقاله به معرفی راه‌های تقویت پشتکار می‌پردازیم.

پشتکار در فرهنگ فارسی دارای معانی مختلفی چون؛ سعی و کوشش در کار، قوه انجام دادن و به پایان رساندن کاری، استقامت و پایداری در پیش بردن امری است. در مقابل با این موضوع جان دی راکفلر می‌گوید:” من فکر نمی‌کنم که کیفیتی همانند پشتکار برای رسیدن به موفقیت مهم و ضروری باشد. پشتکار بر هر چیزی حتی طبیعت غلبه می‌کند”.

چگونه پشتکار را در خود تقویت کنیم

پشتکار در پی دستیابی به اهداف عالی و ایجاد توانایی مقابله با مشکلات و شکست در راه است. به نوعی می‌توان گفت در حالی که مسیر موفقیت به سختی با موانع پیموده شده است، توانایی شما در پشتکار شانس پیروزی را بهبود می بخشد. سی امین رئیس جمهور آمریکا کالوین کولیچ می‌گوید؛ نه استعداد( انسان‌های با استعداد ناموفق در دنیا بسیار زیاد است)، نه نبوغ (زنبور بی عسل را دیده‌اید) و نه تحصیلات ( آدم های تحصیل کرده بیکار در دنیا فراوان است)، چیزی در دنیا نیست که بتواند جای پشتکار را بگیرد.

نباید تسلیم باشیم و باید با وجود هر گونه موانعی راه خود را ادامه دهیم. با وجود پشتکار هر موفقیتی امکان‌پذیر است. پشتکار نیز مانند هر خصوصیت انسانی می‌تواند تقویت شود. بر همین اساس در این مطلب از آکادمی98 می‌خواهیم راه‌های تقویت پشتکار برای رسیدن به اهداف را خدمت شما ارائه دهیم تا بتوانید در راه افزایش پشتکار خود از این موارد استفاده کنید.

افزایش پشتکار
افزایش پشتکار

1. هدف گذاری

یکی از مهمترین موارد جهت رسیدن به موفقیت در هر تلاشی هدف‌گذاری است. قبل از انجام هر کاری به خوبی تفکر کنید و زمانی را اختصاص دهید تا تعیین کنید به چه چیزی می‌خواهید برسید. این موفقیت می‌تواند هر چیزی چون برنده شدن در مسابقه‌ای خاص، وزن کم کردن، ترک کردن سیگار و … باشد. اگر واقعا مایل به رسیدن به موفقیت در کسب و کار خود هستید با فکر کردن عمیق هدف خود را مشخص کنید. با بررسی جزئیات و پیدا کردن راه‌های رسیدن مسیر خود را روشنتر کنید تا راحت‌تر شروع کنید.

برای اطلاع از نحوه هدف نویسی و هدف گذاری برای کسب موفقیت می‌توانید نسبت به تهیه دوره آموزش هدف گذاری هوشمند اقدام نمایید.

2. رویا پردازی

به زمانی فکر کنید که مشغول به پیمودن راه موفقیت خود هستید، به زمانی که به هدف خود رسیده‌اید. به زمانی که واقعا در کار خود غرق شده و احساس غرور و پیروزی در شما دست یافته است. شاید در ابتدای رویا‌پردازی برای تقویت پشتکار خود فقط مراحل و نتیجه کار را مشاهده و تصور کنید. این طبیعی است و اشکالی ندارد. منظور ما تنها داشتن حس عمیق از دیگری به آن کار است. در مورد اهداف خود رویا پردازی کنید.

تقویت پشتکار
تقویت پشتکار

3. استفاده از تکنیک سنگ کوچک

این مورد را شاید شنیده باشید که می‌گویند سنگ بزرگ برای علامت نزدن است. از پروژه و هدف‌های کوچکی که زمانی زیادی است می‌خواهید به آن دست پیدا کنید شروع کنید. تصمیم خود را برای انجامش بگیرد و همین هفته شروع کنید. اگر هدف شما بزرگ است آن را تجزیه و به قسمت‌های کوچکی تقسیم کنید تا بتوانید در عرض یکی دو هفته به پایان برسانید.

برای خود برنامه‌ریزی داشته باشید تا آن را تمام کنید. می‌توانید برای انجامش قول‌هایی را نیز به خود بدهید. برای مثال؛ می‌توانید بگویید که تا زمان انجام دادن آن برایش روزی نیم ساعت زمان می‌گذارم. شاید به صورت اتفاقی روزی حوصله کافی برای بررسی نداشته باشید اشکالی ندارد. ولی به یاد داشته باشید که به صورت یک دفعه‌ای آن را کاملا رها نکنید. استفاده از این روش یکی از راه‌های تقویت پشتکار برای رسیدن به اهداف می‌باشد.

4. پذیرفتن مشکلات

در مسیر رسیدن به هدف، موانع و مشکلات مختلفی موجود است و شما برای پیمودن این راه باید خود را آماده هر کدام از اینها کنید و با جان و دل این موارد را پذیرا باشید. موانع و مشکلات مهم بودن هدف شما را مشخص می‌کنند. زمانی که موسس شرکت فورد، هنری فورد اولین ماشین خود را طراحی کرد، سه بار شکست خورد. او در این باره می‌گوید: “شکست فرصتی است تا هوشمندانه‌تر و از نو شروع کنید”.

شما برای اینکه بتوانید مشکلات را بدون اینکه مانع سد راهتان شود حل کنید باید به پیش بینی این موانع بپردازید و خود را آماده کنید. بدین صورت راه حلی احتمالی برای آنها پیدا خواهید کرد. همیشه بیاد داشته باشید که موانع و مشکلات همانند تابلوی ایست نیست و برعکس راهنمای ادامه راه هستند. موانع به شما می‌گویند باید کدام موارد را با تمرکز در نظر داشته باشید و کدام یک را بهبود بدهید.

پشتکار چیست
پشتکار چیست

5. مشورت با دیگران

مشورت کردن و کمک خواستن از دیگران به دلیل ضعیف بودن نیست و بهتر است این تفکر غلط را از ذهنتان پاک کنید. شما بهتر است برای ادامه راه از دوستان و افراد با اعتماد که راه را رفته‌اند و خوشحال هستند مسیر را بپرسید، تا با پیچ و خم راه آشنا شوید. این افراد تجربه کافی دارند و می‌توانند شما را تشویق و با انگیزه کنند. هیچ چیزی همانند انگیزه دادن موثر نیست چرا که به شما روحیه کافی را برای حرکت به جلو می‌دهد.

6. پیروزی

نهایتا کم کم به هدف خواهید رسید. در این زمان‌ها اگر کمی به عقب نگاه بیندازید و راه را مشاهده کنید. خواهید دید از چه مشکلات و موانعی عبور کرده‌اید. در این هنگام است که حس زیبای پیروزی بر شما وارد شده و تجربه را در خود خواهید دید. پیروزی حق شماست. راهی را طی کرده‌اید که برایش از پشتکار و سرسختی استفاده کرده‌اید. همین باعث احساس رضایت و غرور می‌شود و شیرینی موفقیت را دو چندان می‌کند.

پشتکار یکی از اساسی‌ترین موارد برای داشتن استقامت است تا در کنار انگیزه بتواند شما را برای رسیدن به هدف کمک کند. با پشتکار است که موفقیت‌های بزرگ به دست خواهند رسید. اگر شما نقشه راه، موانع ، هدف و … را داشته باشید و در عوض پشتکار را نداشته باشید قادر نخواهید بود به موفقیت و پیروزی دست یابید. پس بهتر است با راه‌های تقویت پشتکار برای رسیدن به اهداف آشنا شوید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
16 × 8 =