راه‌هایی برای تلاش در مسیر رسیدن به موفقیت

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راه‌هایی برای تلاش در مسیر رسیدن به موفقیت
راهکارهای رسیدن به موفقیت در زندگی
راهکارهای رسیدن به موفقیت در زندگی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

اگر همین الان به روز، ماه و یا سال‌های گذشته نگاهی بیاندازید خواهید دید تغییرات بسزایی را داشته‌اید. در این زمان‌ها هر اتفاق خوشایندی چون پیدا کردن کار، فارغ‌التحصیل شدن و …. ممکن است رخ داده باشد. ولی آیا باز هم در امسال این اتفاقات زیبا و خوش‌آیند رخ خواهد داد؟ آیا بر این تفکر هستید، که ای کاش به روزهای عقب بر می‌گشتید؟

هر یک از ما در گذشته دارای شکست‌هایی بوده‌ایم ولی باز الان ناامیدی به سراغتان آمده است و با خود درگیر هستید که چگونه می‌توانید این شکست را به پیروزی و موفقیت تبدیل کنید. شما نباید تسلیم شوید و بر این تفکر باشید که دیگر همه چیز تمام شده است. راه‌های تلاش برای رسیدن به موفقیت بسیار زیاد است که هیچ وقت قابل شمارش نیست.

مواردی که می‌تواند شما را به هدف برساند

چگونه به موفقیت برسیم ؟ کارهای زیادی وجود دارد تا شما بتوانید با استفاده از آن در هر مرحله از زندگی به موفقیت دست پیدا کنید. چه شما به دنبال رسیدن به موفقیت‌های کوچک باشید یا بزرگ، فرقی ندارد. برای رسیدن موارد و راه‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند منجر به موفقیت شما شود. بنابراین در ادامه ما راه‌هایی را قرار داده‌ایم تا بتوانید با استفاده از آنها برای رسیدن به هدف خود برای موفقیت انجام دهید.

راه‌هایی برای تلاش در رسیدن به موفقیت
راه‌هایی برای تلاش در رسیدن به موفقیت

1. تعریف موفقیت

شما نباید به صورت سخت‌گیرانه و کلی برای موفقیت تعریف داشته باشید. چون در غیر این صورت باعث ناامیدی شما خواهد شد. شکست موضوعی نسبی است. می‌توانیم بگوییم که در این دنیا فقط یک چیز قطعی وجود دارد و آن هم این است که: در این دنیا هیچ چیزی قطعی نیست. قشنگ فکر کنید! خواهید فهمید که ارزش ندارد عزت نفس خود را به پای اتفاقاتی بگذاریم که ممکن است بیافتد یا نیافتد.

2. به دنبال دستاوردهای مثبت شکست خوردن

آیا شما به عنوان مثال: در مصاحبه شغلی که دوست داشتید قبول نشدید؟ با این کار دو راه را برای طرز فکر خواهید داشت. اول اینکه خود را شکست خورده بدانید. دوم اینکه موفق به یاد گرفتن مواردی شده‌اید تا بتوانید در مصاحبه بعدی که فرصت بهتری است جهت کمک استفاده کنید. بر همین اساس دالای لاما بسیار زیبا می‌گوید: “در مواقعی اگر چیزی که می‌خواهیم را بدست نیاورده‌ایم از بهترین اتفاقات ممکن است.”

برای این مورد بسیاری از شرکت‌ها و افراد موفق وجود دارند که بعد از شکست توانسته‌اند موفقیت‌های بزرگی را بدست آورند. توجه داشته باشید که منظور ما موفقیت مالی نیست و موفقیت شخصی است، یعنی به نوعی از ناامیدی رهایی پیدا کرده و به ادامه مسیری که ما را خوشحال می‌کند بپردازیم. یکی از بهترین دستاوردهای زندگی انتخاب قوی بودن است تا اجازه ناتوان بودن را توسط ناامیدی را ندهیم.

همچنین می توانید بعد از مطالعه این بخش مقاله چه مواردی برای رسیدن به موفقیت ضروری است را مطالعه کنید.

3. براساس یاد گرفته‌های خود عمل کنید

هر چیزی را که یاد گرفتید و بتوانید به کار ببرید به درد شما می‌خورد. یکی از سخت‌ترین قسمت‌ها به کار بستن دانش است. بر این موضوع هم آگاه هستیم که جهت تغییرات مثبت به انجام و پایداری نیازمندیم. از طرف دیگر هم آگاهیم که اگر کاری را به صورت مداوم انجام دهیم و از آن انتظار نتیجه متفاوت داشته باشیم عاقلانه نیست. بهتر است این را بدانید که متاسفانه برای ساختن زندگی که در تصورات داریم فرمول مشخصی وجود ندارد. کسی قادر نیست به ما بگوید کدام کارها را به روش قبلی انجام دهیم و برای کارها روش متفاوتی پیدا کنیم. ما خود باید بدانیم کدام راه درست و کدام باید تغییر داده شود. بعد از اینکار با علم نداشتن هیچ تضمینی برای موفقیت به راه خود ادامه دهیم.

ما باید بر اساس دانسته‌های خود بدانیم کدام راه برای رسیدن به هدف مناسب است یا نه
ما باید بر اساس دانسته‌های خود بدانیم کدام راه برای رسیدن به هدف مناسب است یا نه

4. تمرکز داشتن روی “مسیر” نه “مقصد”

اگر شما نمی‌توانید به هدفی که برای خود مشخص کرده‌اید دست پیدا کنید به معنی این نیست که هرگز قابل دست یافتنی نیست. اگر قادر به دریافت نتیجه خاصی نبودید فکر نکنید همه چیز تمام شده است. اگر شما واقعا با علاقه کاری را که دوست دارید ادامه دهید، بالاخره مواردی را پیدا خواهید کرد که شما را در رسیدن به هدف یاری می‌کند. از موارد دیگر که شما با تمرکز بر روی مسیر خواهید داشت این بوده که تفکر و تمرکز بر روی مراحل کار را راحت‌تر می‌کند. این به معنای تعیین نکردن هدف توسط شما نیست تا پیشرفت خود را در جهت رسیدن آن ارزیابی نکنید. بلکه شما با این کار اجازه می‌دهید تا با برداشتن هر گامی باعث تقویت و احساس لذت در شما شود.

5. قبول داشتن اینکه مسئله همیشه شخصی نیست

می‌دانیم که تلاش کردن دارای نتیجه خوبی است. ولی باید این را هم قبول داشته باشیم، که در برخی از مواقع اتفاقاتی رخ می‌دهد که از کنترل ما خارج است. همین باعث می‌شود در زمان‌هایی هر قدر تلاش می‌کنیم به نتیجه نرسیم. همان مثال بالا که مصاحبه شغلی بود را در نظر بگیرید ممکن است شما بارها و بارها در مصاحبه شغلی به دلیل داشتن رقبای با تجربه و برتر شکست بخورید. در این موارد باید پذیرا باشید که رقبای با قدرت بیشتری از شما وجود دارد و همیشه نتیجه با تلاش شما یکسان نیست. ولی اگر با اراده باقی بمانید و پیش بروید شانس بیشتری را برای رسیدن به نتیجه مورد نظر خواهید داشت.

باید قبول داشته باشیم که گاهی مشکلات شخصی نیست و همیشه کسانی از ما بهتر وجود دارد
باید قبول داشته باشیم که گاهی مشکلات شخصی نیست و همیشه کسانی از ما بهتر وجود دارد

 

همچنین می توانید این بخش برای شما جذاب باشد: آهنگ انگیزشی و انرژی مثبت که شامل تعداد آهنگ های بی نظیر برای افزایش انگیزه شما می باشد.

6. به استقبال خو‌ش‌شانسی بروید

در کتاب فاکتور شانس توسط روانشناس ریچارد وایزمن این چنین آمده است، افرادی که از ایده و پیشامدهای جدید استقبال می‌کنند خود را در مقابل با دیگر افراد خوش‌شانس‌تر می‌دانند. او می‌گوید: این افراد با تمایل داشتن به آشنایی و برقراری ارتباط با مردم و فرصت‌های جدید در کنار توانایی‌هایی که دارند، جهت مقابله با مشکلات بدون اینکه ناامیدی در کار باشد باعث به خو‌ش‌شانس و خوشبخت شدنشان خواهد شد. هر یک از ما چنانچه بتوانیم با چشمان باز و دید مثبت به سمت جلو حرکت کنیم، بالاخره فرصت‌های جدید زندگی را خواهیم داشت.

7. زیرک بودن

اگر شما خود را برای شکست آماده کرده باشید این اتفاق می‌افتد و بهتر است بدانید یکی از دلایل اصلی شکست همین می‌باشد. برای رسیدن به موفقیت اهداف زیرکانه نقش بسزایی دارند. این هدف‌ها مشخص، قابل اندازه‌گیری، واقع‌گرایانه و دست‌یافتنی و دارای محدودیت زمانی هستند. شما باید برنامه متعادل و منظم داشته باشید و با این حال موفقیت شما بسیار متحمل‌تر از زمانی خواهد بود که درگیر وظایف و کارهای خانواده و شخصی باشید.

برای رسیدن به موفقیت باید هدف‌هایی مشخص با برنامه متعادل و منظم داشته باشیم
برای رسیدن به موفقیت باید هدف‌هایی مشخص با برنامه متعادل و منظم داشته باشیم

8. در مقابله با مشکل فرصت‌ها را شناسایی کنید

در این باره داستانی جالب وجود دارد که فکر کنم بشنوید بهتر باشد. می‌گویند: ” پسری جوان در پی یافتن شغلی جدید بود و با این حال به هر کجا مراجعه می‌کرد می‌گفتند که کسی را استخدام نمی‌کنند. این پس جوان هدفی را تعیین کرد و بعد از آن به هر شرکتی که مراجعه می‌کرد به او می‌گفتند کسی را استخدام نمی‌کنند باید یک تابلوی ” کسی را استخدام نمی‌کنیم” از او می‌خریدند.” اگر از دید بیرون به قضیه بالا نگاهی بیندازید خواهید فهمید که خواسته او برآورده نشده است. ولی، برای چیزی که خواسته ما است آمادگی بیشتری را بدست می‌آوریم. در اینجا تنها یک چیز مهم است و آن هم رضایت از کاری است که انجام می‌دهیم. اگر بتوانیم این دید را برای خود جهت دیدن قضیه تقویت کنیم به راحتی موفقیت دست یافتنی خواهد بود و هر کسی قابلیتش را دارد.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
17 × 2 =