نگاه‌های چشمی مختلف چه معنایی دارند؟

خانه » موفقیت و توسعه فردی » نگاه‌های چشمی مختلف چه معنایی دارند؟
برقراری ارتباط چشمی با شناخت معنی انواع نگاه های چشمی
برقراری ارتباط چشمی

زمان مطالعه: 6 دقیقه

حرکات چشم برای برقرار کردن ارتباط چشمی یکی از مهمترین موارد در روابط می‌باشد و به نوعی می‌تواند مفهوم کلمات را به درستی و دقیقی برساند. نگاه‌های چشمی در واقع یکی از ابزارهای مورد نیاز می‌باشد که باید شما در هر موقعیتی چون جلسات، ارتباط‌های شخصی ، مذاکره‌ها و … استفاده کنید. اگر شما بتوانید چشم در چشم با طرف مقابل ارتباط برقرار کنید، خواهید توانست بسیاری از موارد را فهمیده و منظور و و مفهوم خود را به او برسانید. اما امروزه، افراد به این موضوع اهمیت نداده و روز به روز با توجه به عواملی مختلف چون نگاه کردن به گوشی‌های همراه برقراری این ارتباط و درک معنی نگاه‌های چشمی کم‌تر شده است.

نگاه کردن به چشم در واقع تجاوز به حریم شخصی می‌باشد. شما با نگاه کردن می‌توانید شادی، غم، خشم، ترس و تعجب را به راحتی بفهمید. می‌توانید از این دو ابزار به مفیدی و همانند سلاحی قدرتمند در کارها بهره ببرید. ارتباط چشمی یک نوع ارتباط از طریق زبان بدن می‌باشد که نباید از بکارگیری این مورد از زبان بدن و تاثیر آن در فروش بهتر غافل شد.

نکات مهم در برقراری ارتباط چشمی

شما باید بدانید که چگونه با طرف مقابل خود ارتباط چشمی برقرار کنید. بنابراین در این مطلب به مواردی جهت رمز‌ گشایی در ارتباط چشمی می‌پردازیم. چون اگر بیش از حد به چشم طرف مقابل خیره و نگاه کنید، نشانه‌ای از گستاخی و خصومت می‌باشد و اگر این کار را انجام دهید ممکن است شما طرف مقابل را حتی بترسانید. نگاه کردن باید به درستی و بدون تحقیر کردن همراه باشد تا بتوانید از طریق زبان بدن به راحتی کارها را به نفع خود پیش برده و به هدفی که می‌خواهید دست پیدا کنید.

نحوه برقراری تماس چشمی مناسب

برعکس بالا که گفتیم بیش از حد خیره نشوید. اگر شما کمتر با طرف مقابل ارتباط چشمی برقرار کنید، نشانه از خجالت و معذب بودن شما و بی میلی در رابطه با کاری که صحبت می‌کنید است و این اصلا متناسب نمی‌باشد. برقراری ارتباط چشمی کم و حتی زیاد از اشتباهات زبان بدن که منجر به شکست می‌شود تلقی می‌گردد بنابراین در برقراری این ارتباط محتاط باشید.

شاید از خود سوال کنید معنی نگاه‌های چشمی تا چه مقدار می‌تواند موثر باشد؟ این مدت زمانی که شما می‌خواهید باعث ایجاد توجه و اعتماد طرف مقابل شود به محیط، موقعیت، جنسیت و …. بستگی دارد. با توجه به تحقیقات انجام شده در زمان‌هایی که شنونده هستید بهتر است ارتباط چشمی شما بیشتر از زمانی که گوینده هستید باشد.

برقراری رابطه با ارتباط چشمی
برقراری رابطه با ارتباط چشمی

حقایقی درباره ارتباط چشمی

ارتباط چشمی به مقداری قوی و قدرتمند است که می‌تواند حتی بهتر از زبان گفتاری پیوندهایی خاص را برقرار کند. این ارتباط حتی با نگاه کردن در چشمان تصویر نیز امکان پذیر است. تحقیقاتی در دانشگاه کورنل در رابطه ارتباط چشمی بر روی یک تصویر خرگوش انجام شد. در این تحقیقات تصویر چشم خرگوشی را در چندین حالت تغییر دادند. از افراد خواستند یکی را انتخاب کنند. اما، جالب اینجاست که اکثر این افراد تصویر خرگوشی که با چشمان مستقیم به آن‌ها خیره شده بود را انتخاب کردند.

خجالت در برقراری ارتباط چشمی

افرادی که خجالت می‌کشند، شرم سارند، ناراحت و غمگین هستند، یا در حال جنگ با افکار و احساس درونی خود هستند ارتباط چشمی بسیار کمی خواهند داشت. برقراری ارتباط چشمی مناسب و همچنین درک معنی نگاه‌های چشمی از سوی طرف مقابل راهی برای متقاعد کردن دیگران نسبت به خود می‌باشد بنابراین برای جلب توجه نیز که شده از ارتباط چشمی بهره ببرید.

نشان دادن محبت از طریق چشم

زمانی که کسی را دوست دارید و به نوعی قبولشان دارید در صورت ارتباط با نگاه بیشتری خیره می‌شوید. این نگاه باعث می‌شود شما صمیمانه تر صحبت‌هایتان را انجام و مفهوم بهتری برسانید. همه اینها با هم دست به یکی کرده و با توجه به راحتی بیشتر که به هم دارید خیره شدن را بیشتر می‌کند. این نگاه کردن‌ها باعث می‌شود شما بیشتر به هم احساس رابطه نزدیک‌تر داشته باشید.

تفاوت معنی نگاه‌های چشمی مردان و زنان

با توجه به تحقیقات انجام شده زنان در حین صحبت کردن ارتباط چشمی بیشتری نسبت به مردان دارند. همین موارد باعث شده است که مردان در حین صحبت کردن کنار هم به صورت ایستاده قانع باشند و زنان رو در رو مکالمه را انجام دهند.

حتما در حین سوار شدن بر مترو، اتوبوس و حتی آسانسور توجه کرده‌اید که اکثر افراد از ارتباط چشمی جلوگیری می‌کنند. زیرا، همانطور که گفتیم حریم شخصی ما به آن بستگی دارد و برای امنیت خود در این مکان‌ها از ارتباط برقرار کردن جلوگیری می‌کنیم. پیشخدمت‌ها از ارتباط چشمی خودداری می‌کنند و این به علت رساندن پیغام “سرم شلوغ است و وقت کافی برای رسیدگی کار شما را ندارم” است. همچنین در مدارس زمانی که معلم می‌خواهد سوال سختی را بپرسد دانش‌آموزان نگاه خود را از او می‌دزدند.

ارتباط میان دروغ و نگاه چشمی

یکی از مهمترین اعضای بدن که به راحتی فرد دروغگو را آشکار می‌سازد چشمان است. به همین دلیل افراد در حین دروغ گفتن از ارتباط چشمی خودداری می‌کنند. این مورد را به ویژه در کودکان می‌توان دید. بسیاری از افراد گستاخ برای راست جلوه دادن به چشمان خیره شده و دروغ خود را به نوعی در جهت فاش شدن به تاخیر می‌اندازند.

گویندگان خبر، سخنرانی ،صحبت معمولی و … را مشاهده کنید. این افراد اولین اولویت خود را ارتباط چشمی قرار می‌دهند، این باعث می‌شود مصمم و ماهرتر نمایش داده شوند. یکی از راه‌های تشخیص افراد دروغگو از طریق زبان بدن نگاه به چشم گوینده است ، با توجه به این توضیحات می‌توان اهمیت نگاه‌های چشمی را به خوبی درک کرد.

معنای نگاه‌های چشمی مختلف
معنای نگاه‌های چشمی مختلف

تاثیر نحوه برقراری تماس چشمی با موفقیت

زبان بدن یکی از مهمترین موارد در جهت ارتباط برقرار کردن برای اعتماد و در نتیجه موفقیت در کسب و کار و زندگی می‌باشد شما باید آن را به خوبی رعایت کنید. یکی از مهمترین این موارد که به راحتی و بدون آموزش امکان پذیر است ارتباط چشمی است. شاید شما فردی خجالتی باشید. یا نه برعکس فردی با اعتماد به نفس و عزت نفس بالا که با افراد به خوبی رابطه برقرار می‌کند و دوست دارد خیلی زود صمیمی شود. اما باید در نظر داشته باشید که شما باید ارتباط چشمی را به اندازه با توجه به محیط و موقعیت خود انجام دهید( نه زیاد خیره شوید، و نه زیاد از ارتباط دوری کنید).

تحقیقات انجام شده می‌گوید که کودکان با ارتباط چشمی متناسب و بالا می‌توانند توجهات افراد را بیشتر به خود جلب کنند و شانس بیشتری در رسیدن به موفقیت در زندگی داشته دارند. با ارسال و دریافت سیگنال‌هایی که از ارتباط چشمی برقرار می‌شود، می‌توانیم بسیاری از موارد را در زندگی و یا کار خود گفته و بشنویم، که خیلی بیشتر از زبان گفتاری برای ما لازم است بنابراین به عنوان مخاطب باید از معنی نگاه‌های چشمی و نحوه برقراری ارتباط چشمی مناسب به خوبی آگاه باشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
21 − 9 =