داستان برند چیست؟ تفاوت داستان برند با بازاریابی محتوا

خانه » موفقیت و توسعه فردی » داستان برند چیست؟ تفاوت داستان برند با بازاریابی محتوا
داستان برند چیست؟
داستان برند چیست؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه

داستان برند و بازاریابی محتوایی دو امر کاملا متفاوت و جدا از یکدیگر می‌باشند. اما بنا به این دلیل که دارای یک هدف خاصی می‌باشند به عنوان مکمل یکدیگر شناخته می‌شوند. نکته حائز اهمیت در این بین، این است که مکمل بودن آنها به معنی یکسان بودن عملکرد آنها نیست. برای درک بهتر این موضوع در این بخش از سایت آکادمی98 به بررسی موضوع داستان برند چیست؟ و تفاوت داستان برند با بازاریابی محتوا می‌پردازیم.

دو مسئله داستان برند (Brand Story) و بازاریابی محتوا، دو موضوع و رویکرد بسیار با اهمیت در صنعت تبلیغات می‌باشند، که باید تمامی صاحبان کسب و کار که به دنبال کسب بهترین نتایج و موفقیت در کسب و کار خود می‌باشند با آنها آشنا شوند و بتوانند از این طریق به انتخاب تبلیغ موثر برای فعالیت خود بپردازند. تا از این طریق به معرفی کسب و کار خود به دیگران بپردازند و بهترین نتایج ممکن را کسب کنند.

تعریف داستان برند

تفاوت داستان برند با بازاریابی محتوایی

امروزه در بین شرکت‌های مختلفی که به دنبال کسب موفقیت در زمینه‌های مختلفی هستند رقابت به راه افتاده است. به این خاطر آنها از رویکردهایی مانند کانتنت مارکتینگ و برند استوری تلینگ که همان استفاده از تبلیغات برند و بازاریابی محتوا می‌باشد استفاده می‌کنند. البته استفاده از این دو روش در میان آنها بسیار شایع شده است و بر این اساس کسانی که بتوانند به درستی از این دو مفهوم مجزا در کسب و کار خود بهره ببرند به موفقیت دست پیدا خواهند کرد. در این دو روش مجزا، ما شاهد معرفی محصولات و کسب و کارها به صورت روایت و داستان می‌باشیم. اما تفاوت‌هایی میان این دو وجود دارد که ما در ادامه به تحلیل و بررسی بیشتر آنها خواهیم پرداخت.

برای درک بهتر مفهوم برند می‌توانید به مقاله برند چیست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ مراجعه کنید.

داستان برند چیست؟ Brand Story

در این بخش از مطلب تفاوت داستان برند و بازاریابی محتوا به بررسی دقیق‌تر موضوع داستان برند چیست خواهیم پرداخت تا چیستی این مفهوم و فعالیت تبلیغاتی را برای شما روشن‌تر کنیم. برند به تمامی پیام‌هایی اشاره می‌کند که شما برای مخاطبین خود می‌فرستید. این رویکرد تبلیغاتی تمامی کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ هدفمند برند را در میان مردم پوشش می‌دهد. همچنین در این رویکرد تمامی نظرات مردم و کارمندان و صاحبان یک کسب و کار دارای اهمیت می‌باشد. زمانی که شما به معرفی برند خود می‌پردازید یک محصول و فعالیت خاص را مورد هدف قرار نمی‌دهید بلکه تمامی محصولات و فعالیت‌های این برند را تبلیغ می‌کنید. در اصل شما با استفاده از داستان برند به نوعی نام و رسم خود را که شامل تمامی فعالیت‌ها و محصولات شما می‌باشد را تبلیغ می‌کنید.

داستان برندینگ
داستان برندینگ

داستان برند در تبلیغات

در این باره باید گفت که داستان برند ( Brand Story ) فراتر از چیزی هست که به مردم گفته می‌شود. برند در واقع باور‌های مردم می‌باشد که شما بر اساس سیگنال‌هایی که از طریق تبلیغات معرفی کردید به آنها انتقال دادید. به این دلیل شما باید برای یک تبلیغ برندی، تمامی ظرفیت‌های خاص کسب و کار خود را در نظر بگیرید. داستان برند یک تبلیغات محسوب می‌شود که در آن یک تصویر کامل از حقیقت‌ها، تعابیر و احساساتی که در مورد کسب و کار شما و همچنین کسانی که در مورد کسب و کار و فعالیت شما اطلاعاتی در دسترس دارند به صورت کلی در دید عموم مردم به اشتراک گذاشته می‌شود. این به این معنی می‌باشد که در داستان برند چگونگی رفتار شما با مشتریان و همچنین کارمندان خود و همچنین تجربیات آنها در رابطه با کسب و کار شما می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد و باعث گسترش و اشاعه آن شود.

برای داشتن عملکرد بهتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله چگونه برند شخصی خود را ایجاد و تقویت کنیم را مطالعه کنید.

اگر چه در این بین محتوایی و محصولی که توسط یک کسب و کار و کمپانی تولید می‌شود می‌تواند بر داستان برند تاثیر زیادی داشته باشد. اما این روش یکی از ده‌ها روش موجود برای معرفی داستان یک برند می‌باشد و می‌توان از طریق‌های مختلف و روش‌های متفاوت نیز از داستان برند برای تبلیغات استفاده کرد.

مواردی که شامل داستان برند می‌شود

 • ارزش های اصلی کسب و کار و کمپانی
 • پیام‌های متفاوت بودن فعالیت‌های شما
 • استفاده از تجربیاتی که مشتریان با استفاده از محصولات یا خدمات شما به دست آورده‌اند
 • استفاده از دیدگاه آنلاین مشتریان در مورد خدمات و محصولات کسب و کار شما
 • استفاده از قانون جذب چگونگی رفتار کارمندان خود با مشتریان
 • اشاره کردن به برند شما در رسانه های مختلف
 • استفاده از چگونگی تعریف کارمندان خود از کسب و کار شما در مواجه با مشتریان

در حال حاضر در زمینه کسب و کار و همچنین موفقیت در آن، شفافیت، عامل اصلی موفقیت می‌باشد که باید شما در کسب و کار خود به آن بسیار توجه کنید. زیرا مردم و مصرف کنندگان بر اساس نوع اعتمادی که به کسب و کار و خدمات شما دارند دست به تهیه و استفاده از آن می‌زنند. به همین دلیل اهمیت داستان برند در تبلیغات می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد. زیرا شما با این کار و معرفی برند خود اعتماد دیگران را نیز جلب می‌کنید. به این خاطر ما در این بخش به شما صاحبان کسب و کار و فعالیت های مختلف که به دنبال موفقیت و همچنین پیشی گرفتن از رقبای خود هستید، توصیه می‌کنیم که در استراتژی های بازاریابی خود از تبلیغات برند نیز بهره ببرید تا بتوانید به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید.

بازاریابی محتوا چیست؟

یکی دیگر از مهمترین روش‌های تبلیغات که در بازار مرسوم می‌باشد روش تبلیغاتی با استفاده از بازاریابی محتوا می‌باشد، که بیشتر شرکت‌های مختلف از این روش برای تبلیغات خود استفاده می‌کنند. در این روش به انتشار محتوای آموزشی و تبلیغاتی برای مشتریان و همچنین دورنما های تعیین شده برای کسب و کار و شرکت شما اشاره می‌شود. در روش بازاریابی محتوایی، ما بجای اینکه به معرفی برند خود بپردازیم به معرفی یک محصول جذاب و بسیار خاص از برند خود می‌پردازیم و از این طریق به معرفی محصول و برند خود می‌پردازیم. به طور مثال شما در کسب و کار خود دارای محصولات و خدمات مختلفی هستید و برای تبلیغات به جای معرفی برند خود که تمام محصولات شما را شامل می‌شود، به معرفی یکی از محصولات خود می‌پردازید.

تاثیر بازاریابی محتوا در فروش
تاثیر بازاریابی محتوا در فروش

در این روش، بسیاری از شرکت‌ها برای بهتر پیاده کردن این ایده به راه‌اندازی سایت روی می‌آورند. در سایت راه‌اندازی شده اقدام به انتشار محتوای جذاب می‌کنند تا بتوانند از این طریق، افراد زیادی را به سوی خود جذب نمایند. با هر بار انتشار محتوا در سایت، علاوه بر اینکه تعداد مشتریان جدیدی به لیست مشتریان شما اضافه می‌شود همچنین بهینه سازی سایت نیز صورت می‌گیرد تا بهتر در نتایج موتور‌های جستجو ظاهر شوید.

موارد مرسوم در بازاریابی محتوایی

 • رپورتاژ آگهی که در آن موضوع خاص و مرتبط با برند کسب و کار مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
 • وایت پیپر یا همان مقاله سفید می‌باشد. این نوع تبلیغات در واقع گزارش‌های دقیق و متقاعد کننده درباره یک یک مشکل خاصی هستند که در آن جزئیات ریز نیز درج شده است و در آخر نیز راه حل رفع این مشکل گنجانده شده.
 • استفاده از ویدیوها، یکی از مناسب‌ترین روش‌های تبلیغات برای شبکه‌های اجتماعی
 • سمینار آنلاین یا همان وبینار
 • استفاده از اینفو‌گرافی،روشی بصری می‌باشد برای انتشار محتوا که دارای جذابیت بسیار بالایی نیز می‌باشد.

معنای بازاریابی محتوایی

در استفاده از رویکرد بازاریابی محتوایی در تبلیغات خود برندها تبدیل به ناشر می‌شوند، آنها در این روش به تولید و ارائه محتوا خواهند پرداخت که می‌دانند مورد توجه عموم مخاطبین قرار می‌گیرد. به این خاطر شما صاحبان کسب و کار و همچنین شرکت‌های مختلف می‌توانید از این طریق به جذب مشتری جدید، تعامل بیشتر با مشتریان فعلی خود بپردازید. همچنین راهی برای ایجاد و وفاداری آنها نسبت به محصولات و برند شما را به دست بیاورید تا بتوانید کسب و کار خوب و موفقی را به دست بیاورید.

در مطلب داستان برند چیست و تفاوت داستان برند با بازاریابی محتوا به خوبی توانسته‌ایم به بررسی این دو موضوع کاملا مجزا از هم در امر تبلیغات بپردازیم، تا شما عزیزان که به دنبال آشنایی با این موضوع هستید بتوانید به اطلاعات جامعی در این باره دست پیدا کنید و در تبلیغات خود برای بهتر دیده شدن از این دو رویکرد جذاب بهره ببرید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
3 × 26 =