دامنه چیست؟ چگونه دامنه ثبت کنیم؟

خانه » طراحی سایت » دامنه چیست؟ چگونه دامنه ثبت کنیم؟
دامنه چیست؟
دامنه چیست؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

کسانی که قصد راه اندازی سایت دارند حتما نام دامنه یا دامین را شنیده اند. دامنه چیست ؟ سوال تعداد زیادی از دوستان عزیز می باشد. قصد داریم با هم موضوع دامنه سایت و نحوه ثبت دامنه را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما می خواهید یک سایت و کسب و کار اینترنتی برای خودتان راه اندازی کنید، باید حتما یک آدرس دامنه داشته باشید.

دامنه چیست؟

دامنه به انگلیسی Domain که در زبان فارسی علاوه بر همان اسم دامنه به آن دامِین یا دامین حتی دومین نیز گفته می شود. هر وب سایتی که شما تا به حال مشاهده کرده اید یک آدرس دامنه دارد.

تعریف دامنه: همان آدرس وب سایت است که از طریق آن می توان به سایت ها دسترسی داشت. برای مثال آدرس سایت ما academy98.com می باشد. اگر شما این اسم را داخل آدرس بار مرورگر خود وارد کنید ، سایت آکادمی 98 برای شما باز خواهد شد. یا یک مثال دیگه: آدرس دامنه شرکت گوگل Google.com هست. با وارد کردن این آدرس هم داخل مرورگر سایت گوگل برای شما باز می شود.

پسوند انواع دامنه و نام دامین
پسوند انواع دامنه و نام دامین

دامنه ها از دو بخش اصلی تشکیل شده اند. یکی نام و دیگر پسوند دامنه می باشد. در زیر این دو مورد ر ا خدمت شما توضیح داده ایم.

نام دامنه

در تصویر بالا قسمت مربوط به نام دامین را می توانید مشاهده کنید. این اسم توسط شما انتخاب می شود. هر اسمی که بخواهید برای سایت خود انتخاب کنید همان اسم دامنه شما خواهد بود. در انتخاب نام محدودیتی وجود ندارد. شما می توانید از حرف ، اعداد و خط فاصله برای نام دامنه استفاده کنید. به عنوان مثال نام دامنه سایت ما academy98 می باشد. تشکیل شده از یک کلمه و عدد.

پسوند دامنه

در انتهای اسم هر دامنه ای یک پسوند وجود دارد. پسوند دامین نیز همانند نام توسط شما انتخاب می شود، با این تفاوت که پسوندها ثابت هستند. یعنی شما باید از بین پسوندهای موجود یکی را برای خود انتخاب کنید. پسوندهای مختلف و زیادی وجود دارند که می توان هنگام ثبت دامنه از آنها استفاده کرد.

پسوند دامنه
پسوند دامنه

برای مثال برخی از پسوندهای دامین موجود عبارتند از: com , ir , net , org , shop , academy , biz , us , info , tv و … این پسوندها هر کدام دارای معنای خاص خودشان می باشند. به عنوان مثال دامنه با پسوند ir مخصوص سایت های ایرانی می باشد. البته می توان از سایر پسوندها هم استفاده کرد. اما ir مختص کشور ایران می باشد. یا پسوند com را مثال بزنیم. com یک پسوند دامنه بین المللی می باشد. اکثر وب سایت ها در دنیا از این پسوند برای سایت خود استفاده می کنند.

البته در رابطه با پسوند دامین لازم است بدانید که اکثر افراد بستگی به زمینه فعالیت خود موردی که مناسب باشد را برای سایت خود انتخاب می کنند.

دامنه های به صورت سالانه ثبت می شوند؟

نکته مهم و حائز اهمیت این است که وقتی شما یک domain را خریداری و ثبت می کنید، این دامنه به مدت سالانه که ممکن است 1 ساله، 3 ساله یا 5 ساله باشد به نام شما ثبت می شود. یعنی یک حالت اجاره ای دارد. شما یک نام دامنه خاص برای خودتان ثبت انتخاب کرده و برای مدت مشخصی می توانید از آن استفاده کنید. بعد از اتمام مدت زمان مربوط به ثبت دامنه از طریق شرکتی که دامنه را خریداری کرده اید برای شما ایمیلی ارسال می شود. ایمیل ارسالی مربوط به تمدید دامنه می باشد.

دامنه سایت چیست و نحوه ثبت کردن دامین
دامنه سایت چیست و نحوه ثبت کردن دامین

یعنی قرار نیست بعد از اتمام مدت زمان ثبت دامنه به طور کلی domain از دسترس شما خارج شود. زیرا هر بار که مدت زمان اجاره به پایان رسید، شما می توانید دوباره برای مدت ساله می توانید دامنه را تمدید کنید. بنابراین به ایمیل هایی که از سمت شرکت ثبت کننده دامین برای شما ارسال می شو دقت کنید.

URL چیست ؟

احتمالا داخل سایت های زیادی نام url را دیده و یا شنیده اید. حالا می خواهیم بدانیم که url چیست؟ این واژه از سه حرف تشکیل شده است که مخفف Uniform Resource Locator به معنی یک منبع می باشد. هر صفحه ای در اینترنت یک آدرس یا همان URL دارد. برای مثال آدرس همین مقاله دامین چیست؟ را نگاه کنید (https://academy98.com/what-is-domain) این آدرس اینترنتی همین صفحه ای می باشد که شما داخل آن هستید.

تفاوت URL با دامنه سایت چیست ؟

شما با اصطلاح دامین و URL آشنا شدید. حالا باید تفاوت این دو تا رو برای درک کامل تر بدونید. دامنه به اسم اصلی سایت مربوط میشه، اما Url شامل یک سری موارد دیگری در ادامه نام دامنه می باشد. برای مثال academy98.com آدرس دامنه و  academy98.com/seo-training یک url می باشد.

تفاوت URL با دامنه سایت چیست
تفاوت URL با دامنه سایت چیست

یکی از مهمترین مراحل در طراحی سایت انتخاب دامنه برای کسب و کار می باشد. در مقاله آموزش رایگان سئو سایت هم اشاره کردیم که دامنه باید مناسب و اصولی انتخاب شود. اگر در رابطه با سئو آشنایی ندارید، پیشنهاد می کنیم حتما مقاله سئو چیست را مطالعه کنید.

نحوه ثبت دامین ؟

بعد از اینکه با مفهوم دامنه آشنا شدیم، وقت آن رسیده که یک دامنه برای راه اندازی سایت خود انتخاب کنیم. اسمی که انتخاب می کنید باید منحصر بفرد بوده و قبلا توسط فرد دیگری ثبت نشده باشد. هنگام ثبت دامنه سایت باید به نکات زیر توجه کنید.

 • آدرس دامنه منحصر بفرد باشد (قبلا ثبت نشده باشد)
 • آدرس دامین می توانید شامل ( حروف، کلمه، عدد، خط فاصله – ) باشد.
 • امکان ثبت دامنه وجود داشته باشد.
 • نام Domain باید طبق قوانین کشور باشد.
 • نام دامنه به زبان فارسی هم امکان پذیر است.
 • سعی کنید نام دامنه به موضوع سایت شما مرتبط باشد.
نحوه ثبت دامنه اینترنتی
نحوه ثبت دامنه اینترنتی

یکی از مهمترین موارد هنگام ثبت دومین آزاد بودن آن می باشد. دامنه ها منحصر بفرد هستند. به همین دلیل نباید قبلا ثبت شده باشد. برای مثال شما نمی توانید هم اکنون دامنه academy98.com را به اسم خودتان ثبت کنید. زیرا این دامنه قبلا توسط ما ثبت شده است.

دامنه توسط برخی شرکت های مختلف بفروش می رسد. مثلا دامنه های ir را که گفتیم مختص کشور ایران است، می توانید از طریق سایت nic.ir با نمایندگی های آن ثبت کنید. سایر دامنه ها با پسوند بین المللی و پسوند سایر کشور ها نیز از طریق یک سری سایت هایی که در زمینه خدمات هاستینگ فعالیت می کنند به فروش می رسد.

مراحل ثبت کردن دامنه سایت

 • ثبت نام در سایت ارائه دهنده خدمات دامنه سایت
 • بررسی آزاد بودن دامنه برای ثبت
 • بررسی آزاد بودن از طریق سایت های ارائه دهنده دامنه از طریق فرم مخصوص قابل بررسی می باشد.
 • در صورت آزاد بودن مراحل سفارش دامین را انجام دهید
 • بعد از تکمیل مراحل سفارش باید هزینه domain را پرداخت کنید.
 • بعد از پرداخت اگر دامنه ir باشد حدودا 24 ساعت طول می کشد به اسم شما ثبت شود.
 • از دامنه بین المللی باشد مثل com بلافاصله بعد از چند دقیقه دامنه ثبت خواهد شد.
 • بعد از ثبت شدن به اسم شما باید DNS ها را برای دامنه ست کنید.
 • سپس می توانید از دامنه خود برای اتصال به هاست استفاده کنید.
مراحل ثبت کردن دامنه سایت
مراحل ثبت کردن دامنه سایت

نکته مهم در رابطه با دامنه ir

اگر بخواهید دامین با پسوند IR ثبت کنید، لازمه که حتما داخل سایت nic.ir که مرکز ثبت دامنه های ایرانی هست عضو شوید. بعد از عضویت یک شناسه در اختیار شما قرار میگیرد که به آن شناسه ایرنیک گفته می شود. حال وقتی از طریق سایت های نمایندگی بخواهید دامنه ir ثبت کنید، از شما شناسه ایرنیک خواسته می شود که باید شناسه مربوط به خودتان را وارد کنید. البته در رابطه با این موارد وب سایت ارائه دهنده دامین توضیحات و آموزش های لازم را در اختیار شما گذاشته است.

قیمت دامنه بر اساس پسوند domain
قیمت دامنه بر اساس پسوند domain

قیمت دامنه

در نهایت آخرین چیزی که می خواهیم در موردش حرف بزنیم، هزینه خرید دامین می باشد. ممکن است قیمت دامنه در سایت های مختلف ارائه دهنده خدمات دامنه کمی متفاوت باشد. هزینه ها هر ساله در سایت های خرید و فروش دامنه آپدیت شده و قیمت های جدید داخل سایت درج می شود.

قیمت خرید دامین برای پسوندهای مختلف متفاوت می باشد. مثلا هزینه دامنه ir با دامنه com متفاوت است. قیمت ها بر اساس پسوند دامنه ها می باشد. برای اینکه بتونیم اطلاعات کاملی از قیمت خرید و فروش دامنه در اختیار شما قرار بدیم، در جدول زیر حداقل و حداکثر قیمت را برای شما درج کرده ایم.

قیمت ها به هزار تومان می باشد. قیمت سایر دامنه های موجود را به این لیست اضافه خواهیم کرد.

پسوند دامنهحداقل قیمتحداکثر قیمت
ir70009100
com130000210000
org214000260000
net213000260000
co433000499000
info213000299000
asia23000255000
us143000163000
ac.ir60007000
Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
18 ⁄ 3 =