عادت چیست ؟ تاثیر عادات در رسیدن به موفقیت

خانه » موفقیت و توسعه فردی » عادت چیست ؟ تاثیر عادات در رسیدن به موفقیت
عادت چیست
عادت یعنی چی و تاثیر عادات در موفقیت

زمان مطالعه: 5 دقیقه

عادت چیست ؟ عادت خود دارای تعریف های مختلفی می باشد که تقریبا همگی به یک معنی و شکل می باشند. عادت به معنی انجام کارهایی است که بدون برنامه ریزی قبلی و بدون زحمت و انرژی انجام می شود.

عادت ها میتوانند در رسیدن شما به بهترین ها و تبدیل شدن به فردی موفق بسیار تاثیر گذار باشند. همچنین ممکن است برعکس، عادت ها باعث شوند که شما به فردی بی نظم و به دور از موفقیت تبدیل شوید. این بدین معنی می باشد که عادات می توانند هم سبب موفق شوند و هم یکی از موانع موفقیت باشند.

عادت یعنی چی ؟

اگر بخواهیم به یک تعریف دیگر از عادت که توسط چارلز داهیگ بیان شده است بپردازیم، می توانیم بگیم که مغز ما با انجام دادن کاری آن را مرور می کند، تا ببیند می تواند برای تکرارهای بعدی با انرژی و زحمت کمتری انجام دهد. بنابراین آن را به یک فعالیت خودکار تری تبدیل می کند که عادت می نامیم.

انسانها بیش از 90 درصد از کارهایی که انجام می دهند بر اساس عادت می باشد.

شما همین الان که این مطلب را می خوانید عاداتی را انجام می دهید. به صورت مثال، می توان نفس کشیدن ، نگاه کردن به مانیتور ، نشستن و … اشاره کرد. می بینید که بدون اینکه قبلا فکر کنید آن را به عنوان عادت انجام می دهید.

عادت
عادت

عادت ها بر چند نوع تقسیم می شوند.

عادت ها را به صورت کلی می توان به دو نوع بد و خوب تقسیم کرد. در زیر می توانید توضیح این دو نوع را مشاهده کنید.

عادات خوب: عاداتی هستند که می تونند به فرد در رسیدن به موفقیت در زندگی و حتی موفقیت در کسب و کار کمک کنند و تاثیر گذار باشند.

عادات بد: عاداتی می باشند که بر عکس عادت خوب باعث عدم موفقیت و به نوعی سبب هدر رفتن وقت می شوند. از این نوع عادات بد که موانع موفقیت شما هستند باید دوری کنید.

همچنین لازم است بدانید که این نوع عادات خوب و بد خودشان دارای دو بخش ارادی و غیر اردی می باشند. توضیحات آنها را در زیر بخوانید.

ارادی: عادت هایی می باشند که به دست خود فرد نمی باشد یعنی اراده ای در آن داریم و انرژی کمتری نیز مصرف می شود. مانند نفس کشیدن.

غیر ارادی: این عادت ها به عهده خود فرد نمی باشد، و نقش اراده در آن به روشنی واضح است: مانند ورزش کردن منظم ، زود بیدار شدن از خواب و …

عادات خوب
عادات خوب

عادت خوب است یا بد

توجه کنید دوستان اگر عادت را در راستای زندگی و زنده ماندن بدانیم هیچ عادتی بهتر از تشنه شدن و سیراب شدن، گشنه و سیر شدن نمی باشد.

اگر در راستای کسب کار باشد هیچ عادتی بهتر از درآمد و فکر کردن به رشد، موفقیت و توسعه فردی و حتی پول نمی باشد.

اگر عادت در رابطه با آرامش باشد هیچ عادتی بهتر از دوری از استرس نمی باشد.

پیشنهاد می کنم بعد از مطالعه کامل مقاله عادت چیست و تاثیر عادت بر موفقیت در زندگی و کسب و کار، حتما نگاهی به دو مقاله زیر بیندازید که در رابطه با دور کردن استرس و کاهش استرس می باشد.

عادات بد
عادات بد

چرخه اصلی عادت ها :

عادت ها در یک چرخه سه بخشی تبدیل به یک فعالیت خودکار می‌کند:

اول: سرنخ یا نشانه‌ای که باعث ترغیب شخص به انجام آن فعالیت می‌شود.

دوم: انجام آن به صورت روال روزانه و تکراری.

سوم: باعث تقویت هرچه بیشتر این عادت و تکرار مجدد آن می‌شود.

عادت ها به دستور مغز انجام می گیرند و تمامی دستورات و رفتارها را او انجام می دهد.

شما وقتی می خواهید کاری را انجام دهید مغز توسط سلول های مغزی به تمام اعضای بدن دستور را برای اینکار انجام می دهد. بنابراین این سلول ها کار خودشان را انجام می دهند، طبیعی است که اگر برای اولین بار این کار را انجام دهید برای مغر نیز راحت نمی باشد. به عنوان مثال می توان فردی را که برای اولین بار بر روی برف می خواهد مسیری را طی کند در نظر گرفت، زیرا به سختی می تواند مسیر خودش را طی کند.

اما اگر این کار را بخواهید برای دومین و یا چندمین بار انجام دهید سلول ها چون قبلا این دستور را صادر کرده اند، راحت تر می باشد. زیرا راه باز شده است و می توانند سریع این کار را انجام دهند. یعنی به عنوان همان مثال قبلی فردی دیگر می تواند پشت سر شما پا را جای پای شما در داخل برف قرار دهد. پس سلولها نیازی به دستور مغز نداشته و مسیر را می دانند و سریعتر این کار انجام می دهند.

به چه کارهایی عادت نمی گوییم ؟

عادت هایی هستند که به صورت خودکار انجام نشده و برای انجام به انرژی نیاز دارند. برای مثال می توان یک ورزشکار را در نظر گرفت. این ورزشکار چون همیشه به عنوان عادت ورزش کرده است اگر این بار بنا به دلایلی به سراغ ورزش نرود باید انرژی زیادی مصرف کند چرا که او نمی توان انرژی خود را تخلیه کند.

یا فرد چاقی را در نظر بگیرید، چون به پرخوری عادت کرده است اگر به توصیه پزشک از غذای زیاد دروی کند انرژی زیادی را برای ترک این عادت باید مصرف کند.

دوستان عادت می تواند به یک عنصر کلیدی بسیار عالی برای موفقیت در کسب و کار تبدیل شود. پس آن را مرور و تبدیل به عادت کنید و مواظب باشید عادت به کارهای بد را حتما از بین ببرید.

یکی دیگر از موارد مهم این می باشد که عادات مثبتی را به مغز خود بیاموزید تا در صورت بروز مشکل مغز بتواند سلول های خود را با مسیری جایگزین راهی کند.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
28 × 3 =