توسعه فردی چیست ؟ تاثیر بهبود فردی در موفقیت

خانه » موفقیت و توسعه فردی » توسعه فردی چیست ؟ تاثیر بهبود فردی در موفقیت
توسعه فردی چیست
توسعه فردی چیست

زمان مطالعه: 10 دقیقه

این روز ها خیلی درباره توسعه فردی و مباحث مربوط به بهبود فردی صحبت می کنند. اما برخی واقعا نمی دانند دقیقا توسعه فردی چیست ؟ به همین در این سری مقاله موفقیت از وبسایت آکادمی 98 قصد داریم تا شما را با این اصطلاحات آشنا کنیم.

توسعه فردی چیست؟ تعریف توسعه فردی

تعریف توسعه فردی
تعریف توسعه فردی

به طور کلی به تمامی رفتارها و مهارت هایی شخصی که در راستای بهبود وضعیت فعلی مورد استفاده قرار می گیرند به اصطلاح توسعه فردی گفته می شود. به زبان ساده تر فرض کنید شما یک مهارت خاصی را دارید، برای اینکه در حرفه و تخصص خودتان به بهترین تبدیل شوید نیاز به توسعه خود دارید. یا مثال دیگری برای درک بهتر تصور کنید شما یک مکانیک هستید، وقتی شما در شغل خود بخواهید به بهترین تبدیل شوید، باید مراحل مربوط به توسعه خودتان را طی کنید.

البته توجه داشته باشید به دست آوردن مهارت های جدید و یادگیری در مسیر موفقیت فردی نیز مربوط به مبحث توسعه فردی می باشد. و به طور کلی می توان این مورد را دستیابی به مهارت های جدید دانست.

بهبود فردی چیست ؟

در کنار توسعه اصطلاح دیگری تحت عنوان بهبود فردی داریم. برای اینکه بفهمیم بهبود فردی چیست؟ من یک مثال برای شما در نظر گرفتم. البته با موضوع توسعه تقریبا یکی می باشند.

بهبود فردی
موفقیت با بهبود فردی

تصور کنید شما به تازگی رانندگی را یاد گرفته اید. هنوز خوب نمی توانید رانندگی کنید. اما توانایی و مهارت رانندگی را دارید. حال شما باید مهارت فعلی خودتان را بهبود ببخشید یعنی بهترش کنید. به زبان ساده تر بهبود فردی مربوط به مهارت های فعلی شما می باشد. تمامی مهارت هایی که دارید و بلد هستید. و زمانی که اقدام به بهتر شدن در مهارت خود می کنید یعنی اقدام به بهبود خودتان کرده اید.

چرا توسعه فردی مهم است ؟

توسعه فردی
برنامه ریزی توسعه و بهبود فردی

همه ما انسان ها نیاز به رشد داریم. همیشه اصطلاح رشد را در کنار توسعه به کار می ببرند و آن را رشد و توسعه فردی می نامند. شخصی می خواهد درآمدش بیشتر شود، کسی می خواهد به معرف ترین فوتبالیست دنیا تبدیل شود و بسیاری موارد مشابه دیگر … به همین دلیل است که همه انسان ها به رشد و توسعه فردی نیاز دارند.

وضعیت فعلی هر فردی یا به اصطلاح محدوده ای که در آن قرار دارد حاصل رشد فرد می باشد. اگر شما یک دانشجو هستید یعنی مراحل قبلی تحصیل را پشت سر گذاشته اید. کسی که راننده کامیون است، یعنی بعد از گذراندن چندین مرحله مختلف به این درجه دست یافته است. با این تفاصیر همه انسان ها چه بخواهند چه نخواهند درگیر موضوع توسعه فردی هستند.

توسعه فردی در کسب و کار

مهارت های توسعه فردی برای رسیدن به اهداف
مهارت های توسعه فردی برای رسیدن به اهداف

امروزه اکثرا افراد با شنیدن نام توسعه فردی یا بهبود فردی سریعا به فکر کسب و کار، درآمد بالا و موفقیت فکر می کنند. البته درست هم هست چون اکثرا در این زمینه ها افراد بیشتر روی توسعه فردی خود کار می کنند. تصور کنید شما کارمند بانک هستید، یک کارمند معمولی نمی تواند تا زمان بازنشته شدنش در همان جایگاه قرار بگیرد، بنابراین با کسب مهارت های فردی بیشتر و توسعه خود قادر خواهد بود جایگاه خودش را ارتقا دهد.

تصویر کنید شما صاحب یک کسب و کار اینترنتی (فروشگاه آنلاین) هستید. اگر به فکر کسب مهارت های جدید برای مدیریت و اجرای استراتژی های جدید نباشید، رقیبانتان به راحتی از شما پیشی خواهند گرفت. بنابراین در زمینه کسب و کار توسعه فردی بیشتر حائز اهمیت می باشد.

تاثیر توسعه فردی روی موفقیت افراد

تاثیر توسعه فردی در موفقیت
تاثیر توسعه فردی در موفقیت

واقعا این موضوع کاملا مشخص است. وقتی شما از یک مرحله به مرحله دیگری قدم بر میدارید، یعنی رشد و ترقی داشته اید، به معنی موفقیت در کار خودتان می باشد. وقتی شما مهارت جدیدی کسب می کنید، و سعی دارید نهایت استفاده را از آن برای پیشرفت خود استفاده کنید، یعنی قصد دارید از جایگاه فعلی و محدوده فعلی خود یک قدم بیشتر بردارید، با برداشتن این قدم شما توانسته اید اقدامات مربوط به توسعه فردی را انجام دهید، بعد از برداشتن و رسیدن به قدم بعدی شما به موفقیت فردی دست پیدا کرده اید.

به همین دلیل است که اگر شما می خواهید به موفقیت دست پیدا کنید ابتدا باید روی توسعه فردی خود کار کنید.

مهارت فردی چیست ؟

مهارت فردی و تاثیر آن در موفقیت
مهارت فردی و تاثیر آن در موفقیت

و اما بعد از اینکه با موضوعات توسعه فردی، بهبود فردی و موفقیت فردی آشنا شدیم قصد دارم تا موضوع دیگری را تحت عنوان مهارت های فردی را مورد بررسی قرار دهیم. در حال حاضر که شما در حال مطالعه این مقاله هستید چه شغلی دارید، در چه جایگاهی قرار گرفته اید، اگر در یک شرکت کار می کنید جایگاه شما یا حرفه ما در آن شرکت چیست؟ اگر خودتان کسب و کار راه اندازی کرده اید زمینه کسب و کار شما چیست ؟ چگونه موفق شدید که این کار را پیاده سازی و اجرا کنید. عوامل موفقیت در شغل و موفقیت شما چیست ؟

پاسخ همه سوالات بالا مروبط به مهارت فردی شما می شود. اگر یک فروشگاه کتاب دارید، یعنی شما در زمینه فروش کتاب مهارت خوبی دارید. اگر در یک شرکت در بخش IT فعالیت دارید، یعنی مهارت شما در این زمینه می باشد. یا خودم را مثال میزنم هادی قربانی که این مقاله توسعه فردی چیست را نوشته است، مهارت تولید محتوا دارد. شاید من مهارت تعمیر ماشین را نداشته باشم اما یک فرد دیگر که اصلا شغل و حرفه او مکانیکی نیست می تواند به راحتی خودرو خودش را تعمیر کند. و این یعنی مهارت فردی هر شخصی که به آنها دست پیدا کرده است.

عوامل تاثیر گذار روی توسعه فردی

شاخص های تاثیرگذار روی توسعه فردی
شاخص های تاثیرگذار روی توسعه فردی

اگر به تازگی با این موضوع آشنا شده اید احتمالا دونبال عوامل و روش هایی هستید که خودتان را توسعه دهید. لازم است بدانید که راهکارهای توسعه فردی بسیار زیاد می باشند. اما در اکثر مواقع برای هر شغل و کسب و کاری مشابه است. اگر به موضوع توسعه و بهبود فردی غیر کسب و کار فکر کنیم، باز هم در اکثر مواقع برای بسیاری از مردم این عوامل مشترک است. منظورم از این گفته این است که ممکن است یک عامل خاص برای موفقیت کسی شامل تکنیک های توسعه فردی باشد و برای فرد دیگری اینطور نباشد.

در زیر برخی از این عوامل را برای شما لیست کرده ام. اما توجه داشته باشید که تنها برخی از عوامل تاثیرگذار روی توسعه و بهبود فردی می باشند.

 • کتاب خواندن برای کسب دانش و مهارت بیشتر (دانلود کتاب موفقیت)
 • افزایش آگاهی
 • شاد بودن
 • مثبت اندیشی
 • سلامت جسمی
 • سلامت روحی
 • بکارگیری رازهای موفقیت (راز موفقیت چیست؟)
 • معاشرت با دیگری
 • اجتماعی بودن
 • افزایش مهارت در زمینه کسب و کار
 • بهبود شرایط فعلی
 • دروی کردن از افراد منفی گرا
 • دوستی با افراد مثبت اندیش
 • افزایش انگیزه
 • اراده قوی
 • داشتن آرزو های دست یافتنی
 • تمرکز
 • سحرخیز بودن
 • برنامه ریزی
 • راهکارهای هوشمندانه
 • هوش مالی
 • و …

چند مثال ساده از بهبود و توسعه فردی

مسیر موفقیت را هوشمندانه انتخاب کنید
مسیر موفقیت را هوشمندانه انتخاب کنید

من در زیر برای اینکه تنها روی برخی موضوعات و زمینه های خاص تمرکز نکنید مثال های مختلفی را درباره بهبود شخصی و توسعه برای شما در زیر لیست کرده ام.

 • شخصی یک کافی شاپ کوچک دارد، اون برای بهبود فردی خود نیاز دارد با کسب مهارت های جدید خودش را با جایگاه صاحب بهترین رستوران شهر برساند.
 • یک فرد ایرانی فارسی زبان به زبان انگلیسی تسلط دارد، او قصد دارد مهارت جدیدی کسب کرده و به زبان چینی هم تسلط پیدا کند.
 • شخصی که یک سوپر مارکت کوچک دارد برای اینکه بزرگترین فروشگاه شهر را داشته باشید باید مهارت های بیشتری کسب کند.
 • در بازار بورس برخی افراد تازه کار سرمایه گذاری های کوچکی انجام می دهند. آنها برای اینکه در این زمینه حرفه ای شده و سرمایه گذاری های بزرگتری انجام دهند باید اقدام به بهبود و توسعه فردی خود کنند. برای این منظور هم لازم است مهارت های لازم را یاد بگیرند.
 • یک زن خانه دار که غذاهای خانگی برای رستوران میپزد، برای اینکه روی رستوران خودش را داشته باشد باید مهارت لازم را در این زمینه یاد بگیرد.
 • و بسیار موارد دیگر که در اطراف همه ما وجود دارد.

آموزش توسعه فردی

رمز و راز توسعه فردی افراد بزرگ
رمز و راز توسعه فردی افراد بزرگ

برای اینکه بتوانید مهارت های جدیدی را کسب کنید و به اصطلاح با راهکارهای حرفه ای و اصولی بهبود فردی و رسیدن به موفقیت آشنا شوید لازم است در این زمینه اقدام به آموزش و یادگیری کنید. کتاب های توسعه فردی زیادی از افراد بزرگ جهان وجود دارد. مطالعه کتاب توسعه فردی و بهبود شخصی یکی از بهترین راهکارهای برای یادگیری سریع شما در این زمینه می باشد. البته دوره آموزش توسعه فردی و موفقیت آنلاین به صورت فیلم و فایل های صوتی در سطح وب نیز موجود می باشد.

در بخش مربوط به موفقیت و توسعه فردی وبسایت آکادمی 98 می توانید سری آموزش های مربوط به توسعه و بهبود شخصی برای دستیابی به موفقیت را مشاهده کنید.

ارتباط بین توسعه فردی و شکست

تکنیک های موفقیت با افزایش مهارت های توسعه فردی
تکنیک های موفقیت با افزایش مهارت های توسعه فردی

این دو هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند. وقتی ما درباره رشد حرف می زنیم یعنی به سمت جلو حرکت می کنیم. شخصی که در مسیر انجام کاری شکست خورده و به عقب برمیگردد یا در جایگاه فعلی خود باقی میماند بدین معنی است که قادر به کسب مهارت و بهبود وضعیت فعلی خود نبوده است. اما هدف ما تنها درباره رشد می باشد. بنابراین شکست جایی در مبحث توسعه شخصی ندارد.

افرادی که به رشد و توسعه فردی خود فکر می کنند همیشه مثبت فکر می کنند، مثبت اندیشی و بکارگیری راهکارهای درست سبب پیمودن پله های ترقی و در نتیجه درستیابی به موفقیت فردی می شود.

نتیجه گیری

موفقیت فردی با افزایش آگاهی و مهارت های فردی
موفقیت فردی با افزایش آگاهی و مهارت های فردی

اکنون میدانید توسعه فردی چیست؟ با عوامل تاثیر گذار روی بهبود فردی و دستیابی به موفقیت فردی نیز آشنا شدید. هر شخصی می تواند با افزایش مهارت فردی خودش به راحتی مسیر توسعه و بهبود را پیموده و به اهداف و آرمان های خودش دست پیدا کند. به طور کلی اگر وضعیت فعلی امروز شما نسبت به دیروز بهتر است یعنی شما موفق شده اید. پس کلیه انسان ها خواه ناخواه درگیر این مباحث هستند. اما کمتر کسی با اصطلاحات و تکنیک های توسعه فردی آشنا می باشد. اگر فردی بتواند در مسیر موفقیت ، رشد و توسعه فردی خود عوامل تاثیر گذار و شیوه درست کار را پیش بگیرد، به شک به هدف های خودش دست پیدا خواهد کرد.

آموزش توسعه فردی
آموزش توسعه فردی

What is individual development?

Individual growth and development is the acquisition of new skills for success. In the meantime, a number of techniques and strategies that have a huge impact on individual improvement have come to the aid of individuals. Anyone can easily achieve individual achievement and ideals with the factors influencing individual development.

It is necessary to know that individual development is successful. No matter how we can develop ourselves, we have been able to achieve a higher degree of success.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
24 − 3 =