لینک بیلدینگ چیست؟ آموزش لینک سازی داخلی و خارجی

خانه » بهینه سازی » لینک بیلدینگ چیست؟ آموزش لینک سازی داخلی و خارجی
لینک بیلدینگ چیست؟
لینک بیلدینگ چیست؟

زمان مطالعه: 16 دقیقه

حتما در مقالات مختلف سئو سایت اسم لینک بیلدینگ (Link Building) به گوشتون خورده. در سری مقالات آموزش سئو قصد داریم موضوع لینک بیلدینگ (لینک سازی داخلی و خارجی) را مورد بررسی قرار دهیم. لازم است بدانید که لینک سازی داخلی سایت و همچنین لینک سازی خارجی جزو فاکتورهای اصلی سئو محسوب می شود. پس با من همراه باشید تا شما را با یکی از مهمترین فاکتورهای گوگل که تاثیر بسیار زیادی روی سایت ها دارد آشنا کنم.

لینک بیلدینگ چیست ؟

لینک‌بیلدینگ به انگلیسی Link Building به معنای ساخت لینک می باشد. وقتی شما یک کلمه یا جمله خاصی را داخل محتوای خود به صفحه ای دیگر لینک می کنید به اصطلاح عملیات لینک بیلدینگ انجام داده اید. حال این صفحه که شما به آن لینک داده اید ممکن است یکی از صفحات سایت خودتان باشد ، یا حتی صفحه ای از یک سایت دیگر.

آموزش لینک بیلدینگ داخلی و خارجی
آموزش لینک بیلدینگ داخلی و خارجی

وقتی داخل محتوای مقالات سایتتان به صفحه دیگری از سایت خود لینک می دهید لینک بیلدینگ داخلی به اصطلاح لینک سازی داخلی انجام داده اید. زمانی هم که از یک سایت دیگر به سایت خود لینک می دهید عملیات لینک بیلدینگ خارجی یا به اصطلاح لینک سازی خارجی انجام داده اید.

لینک سازی داخلی چیست؟

همونطور که اشاره کردم لینک سازی داخلی همون لینک بیلدینگ داخلی به انگلیسی Internal link building می باشد. داخل همین مقاله لینک بیلدینگ چیست؟ شما چندین لینک مختلف به صفحات دیگر سایت مشاهده می کنید. مثلا در خط اول مقاله جمله آموزش سئو به صفحه دیگری از سایت آکادمی 98 لینک شده است. یعنی از این صفحه به صفحه دیگه از سایت خودم لینک دادم.

اگر داخل سایت های مختلف مقالات و مطالب هر روزشان را مشاهده کنید، شاهد لینک های مختلفی خواهید بود که از یک صفحه به صفحه دیگری از همان سایت وصل شده اند. فکر می کنید چرا این کار را انجام می دهند؟ چه باید لینک بیلدینگ داخلی انجام دهیم؟ در ادامه پاسخ این سوال رو بهتون میگم.

لازم است بدانید که لینک سازی داخلی جزو روش های سئو داخلی سایت (On-Page Seo) می باشد. همچنین یکی از تکنیک های سئو محتوا نیز محسوب می شود.

لینک بیلدینگ داخلی چیست؟
لینک بیلدینگ داخلی چیست؟

تاثیر لینک بیلدینگ داخلی روی سئو سایت

بالاتر هم اشاره کردم که لینک سازی جزو فاکتورهای گوگل محسوب میشه و تاثیر زیادی رو سئو سایت خواهد داشت. انجام لینک سازی داخلی به دو دلیل اصلی صورت می گیرد. این دو مورد را در زیر برای شما توضیح میدم.

1- لینک سازی داخلی برای کاربرن

یکی از دلایل اصلی کاربران سایت می باشد. وقتی شما به صفحات مختلف سایت خود لینک می دهید، در صورتی که صفحه مورد نظر که به آن لینک دادید برای کاربران مفید باشد روی آن کلیک خواهند کرد. به لینکی که من در خط اول قرار دادم توجه کنید. قبلا یک مقاله در زمینه آموزش سئو داخل سایت منتشر کردیم. حالا به دلیل اینکه این مقاله لینک بیلدینگ چیست؟ مربوط به زمینه سئو می باشد، من به اون صفحه لینک داخلی دادم. حالا اگر شما دوست عزیز بخوای در مورد سئو هم مقاله مطالعه کنی خیلی راحت بدون اینکه نیاز باشه دنبال اون مطلب بگردی می تونی روی لینک داخلی که من ایجاد کردم کلیک کنید.

از طرفی هم شما با انجام اینکار قادر هستید کاربران را به صفحات مختلف سایت خود هدایت کنید تا سایر مطالب و محصولات شما را مشاهده کنند. همچنین علاوه بر این موضوع با انجام لینک بیلدینگ داخلی سبب میشد کاربران مدت زمان زیادی داخل سایت شما بمانند که این مورد خودش روی سئو سایت تاثیر فوق العاده ای دارد.

ساخت بک لینک برای سایت
ساخت بک لینک برای سایت

2- لینک سازی داخلی برای موتورهای جستجو

دلیل دوم Internal link building مربوط به موتورهای جستجو مثل گوگل می باشد. ربات های گوگل برای ایندکس کردن مطالب شما وارد سایتتان می شوند. این ربات ها با دیدن لینک هایی که شما ایجاد کرده اید، وارد صفحه ای که شما به آن لینک داده اید می شوند. البته قبلا صفحه ای که بهش لینک دادید داخل گوگل ایندکس شده اما از چه نظر برای ربات های گوگل حائز اهمیت است؟

وقتی شما لینک سازی داخلی انجام میدید و ربات های گوگل وارد اون لینک ها که مربوط به صفحات قدیمی و مقالات قبلی سایت شما می باشد، متوجه خواهند شد که مطالب قدیمی شما هنوز ارزشمند هستند. و این کار شما دوست خواهند داشت. البته یکی دیگر از دلایلی که گوگل از لینک های داخلی خوش میاد این هست به همون دلیل کاربران برمیگرده. چون شما این لینک ها رو قرار دادید تا کاربران بتونن صفحات مختلف سایت شما را مشاهده کنند، این کار برای گوگل هم ارزشمند است.

البته من قبلا در مقاله کامل آموزش سئو گفتم که هر چیزی برای کاربران مهم و حائز اهمیت باشه، برای گوگل هم مهم هست.

تاثیر لینک سازی روی سئو سایت
تاثیر لینک سازی روی سئو سایت

اصول و قوانین لینک بیلدینگ داخلی

درست است که به راحتی می توان از یک صفحه سایت خود به صفحه دیگر از سایت لینک داد. اما لازم است بدانید که یک سری قوانین و استاندارد ها برای ساخت لینک داخلی وجود دارد. برای مثال زیاده روی کردن در لینک های داخلی سبب جریمه شدن سایت می شود. یا استفاده مکرر از کلمات و جملات کلیدی مهم و لینک سازی مدام به برخی صفحات خاص نیز جریمه سایت را بدنبال دارد.

لینک های داخلی شما باید کاملا طبیعی باشند. یعنی طوری باید لینک سازی کنید که واقعا لازم باشد. داخل این پاراگراف چرا من لینک قرار ندادم؟ چرا فقط در برخی قسمت ها لینک ایجاد کردم؟ چون من قصد سوء استفاده از این فاکتور سئو را ندارم. تنها جاهایی که احساس کنم ممکن است کاربران روی لینک کلیک کنند، لینک قرار می دهم. دلیلشم اینه که اگر هرجایی دلم خواست لینک بسازم ممکن از طرف گوگل جریمه بشم.

اگر مفهوم کامل سئو را نمی دانید، پیشنهاد می کنم مقاله رایگان سئو چیست را که قبلا منتشر شده بخوانید.

لینک بیلدینگ
لینک بیلدینگ

زیاده روی در ساخت لینک داخلی ممنون

اشتباه بزرگی که بسیاری از سایت ها انجام می دهند لینک بیلدنیگ داخلی بیش از حد می باشد. درست است که این موضوع برای سئو و کاربران سایت مهم است. اما زیاده روی کردن برای هر دو مضر خواهد بود. پس شما داخل مقالات و صفحات مختلف سایت خود تنها چند لینک باید قرار دهید. همچنین بهتر است موضوع صفحاتی که به آنها لینک می دهید یکی باشد. فرضا من در بالای این پاراگراف یک لینک قرار دادم به صفحه سئو چیست؟ چرا این کار رو کردم؟ چون این مقاله من در مورد سئو هست. حالا اگر کسی تا حالا نتونسته باشه مفهوم سئو رو درک کنه حتما روی لینک من کلیک کرده و میره اون مقاله رو مطالعه می کنه.

برخی نکات کلیدی و تکنیک های لینک سازی داخلی

 • نباید زیاده روی کنید.
 • تعداد مشخصی ندارد اما با جاهایی که احساس شد لینک سازی کنید.
 • پیشنهاد می کنم در یک مقاله 1000 واژه ای نهایتا 3 / 4 لینک قرار بدید.
 • به صفحات مختلف سایت لینک بدهید.
 • تنها روی برخی صفحات زوم نکنید، باید به همه قسمت لینک داد شود.
 • کلمه کلیدی یا جمله کلیدی که آن را لینک می کنید مهم است (انکر تکست)
 • استفاده مدام از کلمات کلیدی تکراری مشکل ساز و باعث جریمه می شود.
 • از کلمات کلیدی مختلف استفاده کنید. (مثلا من برای مقاله آموزش سئو که در این صفحه لینک دادم، در مقالات بعدی با کلماتی مثل آموزش رایگان سئو، آموزش بهینه سازی، آموزش سئو سایت، یادگیری سئو و … لینک خواهم داد. در این صورت همه این کلمات رنک گرفته و هر چیزی داخل گوگل سرچ شود ممکن است مقاله من در نتایج ظاهر شود. البته باید مرتبط با موضوع صفحه باشد.)
 • از جملات طولاتی برای لینک سازی داخلی استفاده کنید. (مثال: اگه بخوام به صفحه لینک بیلدینگ چیست ؟ لینک بدم یک جمله مثل آموزش کامل لینک بیلدینک چیست؟ و تاثیر لینک سازی روی سئو سایت این جمله با عنوان مقاله کمی متفاوت است اما بسیار تاثیر گذار خواهد بود. البته فقط بعضی وقت ها این کار را انجام دهید.)
 • هرگز از کلماتی مثل اینجا کلیک کنید، روی لینک کلید کنید و … استفاده نکنید.
 • و …
لینک بیلدینگ به خارج از سایت
لینک بیلدینگ به خارج از سایت

لینک از داخل سایت به بیرون از سایت

روش دیگری هم وجود دارد تحت عنوان لینک دادن به سایت های دیگر که از نظر سئو خیلی مهم هست. مثلا من داخل همین مقاله در چند قسمت به جریمه و پنالتی شدن سایت در صورت زیاده روی اشاره کردم. خیلی راحت می تونم داخل گوگل سرچ کنم یکی از مقالات کامل و با کیفیت که داخل سایر سایت ها هست رو پیدا کنم، و در نهایت این کلمه پنالتی گوگل رو به اون صفحه که مربوط به سایت شخص دیگری هست لینک کنم. به این کار لینک به بیرون سایت گفته می شود.

البته مثال من فقط برای درک کامل این موضوع بود. یک مثال دیگه، فرض کنید من داخل سایت یک مقاله درباره سیم کارت همراه اول قرار میدم. داخل اون مقاله می تونم به سایت همراه اول لینک بدم. اما اصلا چرا لینک بدیم؟! چون اینکار از نظر گوگل ارزشمند است. چون میفهمه که شما خسیس نیستید و به سایر سایت ها لینک می دهید. چون میفهمه که شما دوست دارید صفحات با کیفیت داخل اینترنت رو به هم وصل کنید و …

یه نکته مهم هم این هست که بهتره به سایت هایی که رتبه بالاتری از شما دارند لینک بدهید. زیرا اینجوری رنک صفحه شما هم افزایش پیدا می کنه. در لینک دادن به سایت های خارجی هم زیاده روی نکنید. تنها در صورت نیاز به منابع و سایت های مختلف دیگر لینک بدهید.

مقاله مفید و کاربردی کاملا رایگان آموزش بهینه سازی تصاویر سایت مطالعه کنید.

نکات مهم درباره لینک به بیرون از سایت

نکات بسیار مهمی درباره لینک سازی به خارج از سایت وجود دارد. شما باید با همه نکات و تکنیک های آن آشنا شده سپس از این مورد برای افزایش رنک صفحات سایت خود استفاده کنید. برخی از نکاتی که باید به آنها دقت کنید را در زیر برای شما لیست کردم.

 • لینک به بیرون از سایت باید به صورت Nofollow باشد.
 • لینک به بیرون باید در تب جدید باشد شود.
 • نباید به سایت های بی کیفیت و اسپم لینک داد.
 • هدف از لینک دادن به سایر سایت ها، دسترسی کاربران سایت خودمان به منابع مختلف می باشد.
 • با کلمه کلیدی اصلی مقاله خود نباید به بیرون لینک دهید.
 • و …
لینک بیلدینگ خارجی چیست
لینک بیلدینگ خارجی چیست

لینک سازی خارجی چیست؟

گرفتن لینک از سایر سایت ها برای سایت خود را لینک سازی خارجی یا همون لینک بیلدینگ خارجی به انگلیسی External Link Building گفته می شود. برای مثال فرض کنید من داخل یک انجمن گفتگو در حال صحبت با دوستان دیگر هستم. کسی داخل تاپیک انجمن درباره لینک بیلدینگ چیست؟ سوال می کنه. و من لینک همین مقاله که مربوط به این موضوع هست را داخل انجمن قرار میدم تا اون فرد با کلیک روی اون بیاد داخل همین مقاله و اطلاعاتی در رابطه با این موضوع بخونه. به این کار من لینک سازی خارجی گفته می شود.

به جرات می توان گفت لینک بیلدینگ خارجی دارای اهمیت بیشتری نسبت به لینک بیلدینگ داخلی از نظر سئو می باشد. اما باید هر دو را کنار هم داشته باشید.

مثال انجمن تنها برای درک این موضوع برای شما بود. لینک سازی خارجی روش های مختلفی دارد که شما باید از روش های مختلف برای انجام این کار استفاده کنید. مثلا داخل شبکه های اجتماعی لینک مطالب خود را قرار دهید. داخل سایت های دیگر تبلیغات خود را قرار دهید. از طریق بخش نظرات سایت های مختلف برای سایت خود لینک سازی کنید. داخل سایت های دیگر پست مهمان نوشته و به سایت خود لینک بدهید. همه این روش ها برای ساخت لینک خارجی می باشند.

لازم است بدانید که گرفتن بک لینک یا همون لینک سازی خارجی جزو روش های سئو خارجی سایت (Off-Page Seo) می باشد.

آیا لینک بیلدینگ خارجی همان بک لینک است؟

بسیاری از وبمستران و مدیران سایت ها با اصطلاح بک لینک آشنا هستند. به همین دلیل وقتی اسم لینک بیلدینگ را می شوند سردرگم می شوند. اما باید بگم که لینک سازی خارجی همون گرفتن بک لینک برای سایت هست. بک لینک به انگلیسی Backlink به معنی لینک های برگشتی به سایت می باشد. دقیقا همون موضوع لینک‌بیلدینگ خارجی می باشد.

حال به این موضوع میرسیم که چرا لینک سازی خارجی مهم است؟ اصلا چرا باید لینک سازی خارجی انجام دهیم؟ چه سودی برای ما دارد که روی آن وقت بگذاریم؟ و هزار سوال دیگر …

اصول قوانین بک لینک سازی
اصول قوانین بک لینک سازی

تاثیر لینک بیلدینگ خارجی روی سئو سایت

اصلی ترین دلیل این موضوع سئو می باشد. یعنی برای موتورهای جستجو حائز اهمیت است. همانطور که گوگل صفحات سایت ما را ایندکس می کند، صفحات سایت های دیگر هم ایندکس می کند. وقتی ما داخل یک سایت به صفحه ای سایت خود لینک می دهیم و ربات های گوگل هنگام ایندکس صفحه مورد نظر لینک ما را مشاهده می کند، وارد سایت ما خواهد شد. همچنین علاوه بر ورود ربات های گوگل به داخل سایت ما، گوگل متوجه می شود که سایت ما دارای اطلاعات و مطالب مفیدی است که به آن لینک داده اند.

یک مثال برای درک بهتر این موضوع: فرض کنید من از وب سایت ویکی پدیا برای سایت خود لینک می گیرم. وقتی گوگل لینک سایت من را داخل ویکی پدیا مشاهده کند، با خودش فکر می کنه که سایت من حتما مفید هست که سایت بزرگی مثل ویکی‌پدیا به آن لینک داده. یا مثلا یکی از سایت های بزرگ در زمینه خبری یا IT را در نظر بگیرید. من داخل این سایت ها یک بنر تبلیغاتی یا تبلیغات متنی یا حتی رپورتاژ آگهی قرار میدم. زمانی که گوگل در حال ایندکس کردن آن سایت می باشد، باز هم لینک من را خواهید دید. باز هم متوجه میشه که سایت من بسیار مفید هست که همچین سایتی بهش لینک داده.

اصول لینک سازی خارجی

در ظاهر همونطور که مشاهده کردید لینک بیلدینگ خارجی هم کار آنچنان پیچیده ای نیست. اما باید بگم که اتفاقا کار پیچیده و بسیار حساسی هست. لینک سازی خارجی برای سایت خود جزو مهمترین و اصلی ترین فاکتورهای سئو محسوب می شود. پس اگر اشتباهی در آن رخ دهد وب سایت شما را نابود می کند.

در اصل از نظر گوگل لینک هایی ارزشمند هستند که سایت های مختلف خودشان به سایت ما لینک داده باشند. نه اینکه خودمان بریم داخل سایت های مختلف لینک بسازیم. اگر گوگل متوجه شود که شما خودتان برای سایتتان لینک سازی خارجی انجام داده اید که رتبه خود ر در گوگل افزایش دهید وب سایت شما را جریمه و پنالتی خواهد کرد. بنابراین در لینک سازی باید آنقدر مهارت داشته باشید که بک لینک های گرفته شده طبیعی جلوه بدهند.

پیشنهاد می کنم حتما مقاله افزونه سئو وردپرس را برای آشنایی با انواع افزونه های مطالعه کنید.

بک لینک چیست؟
بک لینک چیست؟

خرید بک لینک یک اشتباه بزرگ در لینک بیلدینک خارجی

حتما در ذهن شما هم لیستی از سوالات مختلف درباره بک لینک وجود دارد. در زیر چند سوال مهم که اکثرا از ما پرسیده می شود را برای شما آماده کردم. و البته یک جواب کوتاه و مختصر برای هر کدوم هم نوشتم.

 • آیا بک لینک بخریم یا نخریم؟ (پاسخ: بک لینک نباید بخرید، اما می توانید بک لینک بسازید به صورت دستی)
 • بک لینک خوب است یا بد ؟ (پاسخ: بک لینک های طبیعی که بر اساس اصول لینک سازی باشند خوب هستند، در غیر اینصورت بد خواهند بود.)
 • چرا برخی می گویند بک لینک خود است اما برخی نه؟ (پاسخ: اونایی که میگن خوبه، منظورشون لینک سازی طبیعی هست. وگرنه اگر طبیعی نباشه واقعا بده.)
 • آیا بک لینک روی رتبه سایت تاثیر دارد؟ (پاسخ: بله 100 درصد، چون جزو اصلی ترین فاکتورهای سئو محسوب می شود.)
 • و …

برخی افراد بعد از اینکه متوجه می شوند که بک لینک برای سایت مفید هست، بلافاصله از طریق سایت هایی که خدمات فروش بک لینک ارائه میدهند، اقدام به خرید تعداد زیادی لینک می کنند. این روش بزرگترین اشتباهی می باشد که در لینک سازی خارجی رخ می دهد. اگر به فرض مثال شما از طریق این سایت اقدام به خرید 50 لینک کنید، گوگل با مشاهده این 50 لینک که در عرض دو سه روز به سایت شما داده شده است، بلافاصله متوجه می شود که شما بک لینک خریداری کردید. و در نهایتا وب سایت شما را پنالتی کرده و از نتایج حذف می کند.

همونطور که در بخش اصول لینک سازی خارجی اشاره کردم، لینک ها باید کاملا طبیعی باشند. یکی از بهترین روش ها که هم اکنون جزو محبوبترین روش های لینک بیلدینگ خارجی محسوب می شود، خرید رپورتاژ آگهی می باشد. رپورتاژ آگهی یعنی شما با پرداخت هزینه ای به سایت های مختلف یک مقاله داخل سایت آنها منتشر می کنید. داخل مقاله مورد نظر می توانید یکی دو لینک به سایت خود بدهید. گوگل با مشاهده این لینک ها تصور می کند که مدیر سایت مورد نظر خودش به شما لینک داده است. بنابراین جزو بهترین روش های لینک سازی طبیعی می باشد.

نحوه لینک سازی و گرفتن بک لینک
نحوه لینک سازی و گرفتن بک لینک

لینک بیلدینگ خارجی زیادی سبب پنالتی می شود

یکی از مهمتری نکات در گرفتن بک لینک برای سایت طبیعی بودن لینک ها بود. حالا لازمه بدونید اگر شما در لینک سازی یا همون گرفتن بک لینک زیاده روی کنید، هر چند اگر لینک ها طبیعی باشند باز هم وب سایت شما جریمه می شود. گوگل سال های بسیار زیادی هست که در حال فعالیت می باشد. در طول این سال ها پیچ و خم کار به خوبی دستش آمده. هر سال تغییرات زیادی روی الگوریتم های خود اعمال می کند. پس به راحتی قادر است کیفیت لینک های شما را بررسی کند.

زیادی در لینک بیلدینگ چه اصولی و چه غیراصولی سبب جریمه و پنالتی سایت می شود. پیشنهاد می کنم از آشنایی کافی در این زمینه ندارید بهتر است با یک متخصص سئو مشاوره کنید. وب سایت های زیادی با انجام کارهای اشتباه سبب پنالتی شدن سایت خود شده اند. پس تاکید می کنم که بدون دانش کافی در این زمینه لینک سازی خارجی انجام ندید.

نتیجه مقاله لینک بیلدینک خارجی و داخلی چیست

در مقاله لینک بیلدینگ چیست؟ من تنها قصد داشتم شما را با مفهوم اصلی این موضوع آشنا کنم. شما فهمیدید که لینک بیلدینگ دارای دون لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی می باشد. با برخی از نکات مهم و تکنیک های اون هم شنا شدید. اگر من بخوام 24 ساعت دیگه وقت بزارم بنویسم، هنوز نکات و مسائل مهمی دیگری هم وجود دارد. اما از اونجایی که هدف داخل این مقاله آشنایی شما با Link Building بود، من زیاد وارد برخی جزئیات نشدن. اما در مقاله بعدی می توانید تمامی ترفند های لینک سازی و گرفتن بک لینک برای سایت آشنا شوید.

Loading...

هادی قربانی

4 دیدگاه

 1. مصطفی رحمانی

  سلام آقای قربانی وقت شما بخیر
  آقا خیلی نکات جالبی داخل آموزش لینک بیلدینگ وجود داشت. چند موردش رو تا به حال اصلا نشنیده بودم.
  خوشحالم که با سایت خوبتون آشنا شدم.

  • هادی قربانی

   درود جناب رحمانی
   از اینکه این مقاله رو مطالعه کردید ممنونم.
   نکات و اصول لینک سازی تنها به مواردی که ذکر کردم محدود نمیشه.
   تو مقالات بعدی به صورت جزئی تر به موضوع لینک بیلدینگ خارجی و داخلی می پردازیم.

 2. محدثه کریمی

  خیلی ممنون از آموش بی نظیرتون
  به جرات میتونم بگم بهترین مقاله آموزش لینک بیلدینگ رو ارائه دادید. فکر می کنم تا حالا بیش از ده ها مقاله مختلف در مورد همین موضوع لینک سازی (ساخت لینک) مطالعه کرده باشم اما تا حالا کامل متوجه نشده بودم که جریانش چیه!!!

  • هادی قربانی

   دورد خانوم کریمی
   از اینکه همراه ما هستید خوشحالیم.
   سعی داریم به ساده ترین شکل ممکن مباحث رو توضیح بدیم که قابل درک باشه.
   ورود شما را به مجموعه آکادمی ۹۸ تبریک میگیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
16 − 10 =