در مصاحبه کاری چه سوالاتی را بپرسیم؟

خانه » موفقیت و توسعه فردی » در مصاحبه کاری چه سوالاتی را بپرسیم؟
موفقیت در مصاحبه کاری با سوالات مهم
موفقیت در مصاحبه کاری با سوالات مهم

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مصاحبه کاری چیست؟ مصاحبه کاری یکی از قدیمی‌ترین شکل‌های گزینش می‌باشد. از این روش شرکت و سازمان‌های مختلفی برای گزینش کارمندان خود استفاده می‌کنند. مصاحبه می تواند بین دو نفر و گاه چند نفر به صورت حضوری انجام شود. البته مصاحبه در برخی از مواقع با استفاده از تلفن ، تلویزیون، شبکه های پیام رسانی و … می‌تواند انجام شود.

یکی از دغدغه‌ها‌یی که افراد برای پیدا کردن شغل خود دارند مواجه شدن با مصاحبه کاری می‌‌باشد و همین مصاحبه باعث می‌شود که افراد زیادی در پیدا کردن شغل مناسب به مشکل بخورند. زیرا، اگر اطلاع و یا تجربه داشته باشید مصاحبه کاری دارای دوره سخت و استرس بسیاری می‌باشد. همچنین اگر به سوالات و حرف های که در زمان مصاحبه می‌زنید توجه نداشته باشید به راحتی مردود می‌شوید.

صحبت‌هایی که برای موفقیت در مصاحبه کاری باید بگویید

شما در مصاحبه کاری رو به روی متخصص و یا متخصصین می نشینید و آنها از شما سوالاتی را پرسیده تا جواب دهید. البته، علاوه بر سوال کردن آنها، شما نیز می‌توانید سوالاتی را بپرسید. حال اگر بتوانید به خوبی از آن برای حرف زدن بهره ببرید می‌توانید ورق را به نفع خود برگردانید. شما با سوال های مناسب می‌توانید پیشنهادهایی را برای مقایسه بدهید و بدانید که آیا شما با شروع کردن به کار موفق می‌شوید و همانی می‌باشد که می خواهید یا نه.

شما می‌توانید با حرف‌ها و سوالاتی که می‌زنید شنونده را به سمت خود بکشانید و تاثیر را در آن ایجاد کنید تا فرد متقابل را به فکر ببرید و به جواب‌هایی که نیاز دارید برسید. حال در ادامه ما به برخی از مهمترین این سوالات پرداخته‌ایم تا بتوانید در مصاحبه های کاری از آنها استفاده کنید.

در ضمن نیازی نیست تا منتظر بمانید که آخر مصاحبه این سوال ها را بپرسید بهتر است در هر زمانی وقت پیدا کردید آن‌ها را مطرح کنید.

مصاحبه کاری چیست
مصاحبه کاری چیست

1. در این شرکت چگونه پیشرفت می کنم؟

شما باید دارای تخصص و قابلیت‌هایی باشید که به شرکت در رسیدن به موفقیت کمک کنید و برای همین آنها به شما نیاز خواهند داشت و حقوق می‌گیرید. اما، شما هم باید روز به روز بر قابلیت‌های خود بیفزاید و آنها را توسعه داده و بیشتر کنید برای همین اولین راه برای شرکت در مصاحبه کاری شرکتی این است که از مسیر و سیستم پشتیبانی برای تحقق این مساله مطمئن شوید، چرا که راه درست برای پیشرفت فردی و رشد شما و شرکت همین است و این سوال می‌تواند علاقه شما را به فرد مصاحبه کننده برساند.

پیشنهاد ویژه: آشنایی با بهترین روش های افزایش حقوق در مصاحبه کاری 

2. کدام مهارت من برای جایگاهی که کار می‌کنم بهتر است؟

شما باید بدانید آیا مهارت‌هایی را که از نظر شما دارای اهمیت هستند، از نظر شرکت نیز مهم می‌باشند و مناسب هستند، یا اینکه مهارت‌های کلیدی که دارید و قابل تقویت می‌باشند. علاوه بر اینها شما متوجه می‌شوید شغلی که آنها برای شما در نظر دارند با انتظار شما چقدر هماهنگ است.

موفقیت در مصاحبه کاری
موفقیت در مصاحبه کاری

3. اگر کار من گروهی است، در رابطه با آن بیشتر بدانم؟

به فرض مثال شما این کار را بدست آورده‌اید. بدون اینکه در رابطه با فرهنگ شرکت بپرسید می‌توانید آن را بدانید. با جواب می‌توانید احساس نزدیکی خود را با شرکت که چه مقدار است، بدست آورید.

شما می‌توانید در جواب خود که در رابطه با گروه بیشتر بدانم انواع جواب‌های مختلف را در یابید. علاوه بر اینها با توجه به تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان، یک سوال عالی می تواند تاثیر بسزایی را بر روی مصاحبه کننده بگذارد.

همچنین کار گروهی به صورتی می‌باشد که همه باید با هم هماهنگ باشند و بدون لجبازی به هدفی فکر کنند چون در غیر این صورت نتیجه ای دریافت نخواهد شد. پس بهتر است هر آنچه را لازم دارید درباره هم گروهی‌های خود بدانید.

بعد از خواندن کامل مقاله آموزشی سوالات مهم مصاحبه کاری و دستیابی به موفقیت در مصاحبه، پیشنهاد می کنیم، سری مقالات آموزش موفقیت در کسب و کار را نیز بررسی کنید.

4. کدام توانایی من باید تقویت شود؟

این می‌تواند سوال بسیار خوبی باشد و کاملا نظر مصاحبه گر را به سمت شما جلب کند. علاوه بر اینها هیچ چیزی بهتر از پر کردن کم و کسری‌های در توانایی نمی‌باشد و اگر شما در مصاحبه پذیرفته نشوید می‌توانید برای دفعه های بعدی کاستی های خود را بدانید و با قدرت فراوان برای مصاحبه شرکت کنید.

این سوال برای هر کسی نمی‌تواند قابل پرسیدن باشد چون شجاعت و اعتماد به نفس بالایی می‌خواهد. شما با پرسیدن این سوال از نظر فرد مصاحبه گر روشن فکر با توانایی‌های بالا جلوه داده می‌شوید که دوست دارید کاستی‌های خود را پر کند.

مصاحبه کاری
مصاحبه کاری

5. از نظر شما موفقیت در این شرکت چه شکلی است؟

شما برای شروع باید بدانید که فرهنگ شرکت چه شکلی می‌باشد و از نظر آنها موفقیت افراد در شرکت به چه صورتی دیده می‌شود. با پرسیدن این سوال شما می‌توانید نشان دهید که قصد شما پیشرفت شرکت و موفق شدن خودتان می‌باشد. زیرا با جواب می‌توانید بدانید که آیا برای کار کردن در این شرکت مناسب هستید یا نه. شما می‌توانید خود را به خوبی نشان دهید که با دیگر افراد فرق دارید. چرا که بیشتر افراد مصاحبه شونده بیشتر در مورد مواردی چون تعطیلات، دستمزد و … صحبت می‌کنند.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
8 × 21 =