چرا استرس مهمترین سم بدن است؟

خانه » موفقیت و توسعه فردی » چرا استرس مهمترین سم بدن است؟
دلایل چرا استرس سم بدن است
دلایل چرا استرس سم بدن است

زمان مطالعه: 12 دقیقه

استرس را می‌توان یکی از معضلات بسیار مهم جامعه جهانی قلمداد کرد که حتی امروز با پیشرفت تکنولوژی و اختراع دستگاه‌های درمانی مختلف راهی برای فرار از استرس و رفع آن وجود ندارد. به همین دلیل بیشتر بیماری‌های جامعه بر اثر همین فشار روانی یا استرس به وجود می‌آیند که در این رابطه در این مطلب از سایت آکادمی 98 به بررسی موضوع چرا استرس مهمترین سم بدن است؟ می‌پردازیم.

استرس همواره یکی از فشار‌‌های روانی می‌باشد که اغلب افراد یک جامعه با آن روبرو می‌شوند و همین امر باعث می شود تا آنها نتوانند استعداد ها و ویژگی های بارز شخصیتی خود را در معرض دید قرار دهند. به این خاطر ما در ادامه این مبحث یعنی استرس مهمترین سم بدن به بررسی چگونگی تاثیر گذاری استرس بر روی بدن انسان می‌پردازیم تا بتوانید با مطالعه این مطلب و اطلاع از تاثیرات استرس بر سلامتی از استرس دوری کنید.

تاثیر استرس در فعالیت مغز
تاثیر استرس در فعالیت مغز

استرس مهمترین سم بدن

امروزه به دلیل وجود مشکلات زیاد در جهان افراد مختلف دچار استرس می‌شوند که این میزان از نگرانی در سطح جهان عامل اصلی انواع بیماری‌های قلبی و عروقی می‌باشد. به همین خاطر راهکار‌ها‌یی برای مقابله با این فشار روانی در بیشتر کشور‌‌های توسعه یافته صورت گرفته است تا افراد مختلف بتوانند با رعایت آنها و وارد کردن استرس کمتر به خود احتمال ابتلا به بیماری‌های قلب و عروقی را به حداقل برسانند. البته ما نیز در این مطلب چرا استرس مهمترین سم بدن است؟ به بررسی تاثیرات استرس و فشار روانی بر روی اندام مختلف بدن انسان می‌پردازیم، تا اطلاعات بسیار وسیع و جامعی را در این باره در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امیدواریم با مطالعه تاثیرات استرس بر بدن از استرس دوری کنید و سلامت بدن خود را به خطر نیندازید.

برای کاهش میزان استرس و نگرانی خود می‌توانید به مطالعه مقاله راهکار‌های کاهش استرس روزانه و افزایش آرامش مراجعه نمایید.

داشتن استرس یکی از موانع موفقیت برای هر فردی محسوب می‌گردد. چرا که تاثیرات این احساس طبق تحقیقات علمی و تجربی ثابت شده است که تا چه حدی می‌تواند به عنوان عاملی مخرب عمل کند و افراد را از سطح اهداف و انتطارات خود دور کند. افرادی که استرس دارند همواره نگران هستند و در نتیجه این نگرانی منتظر اتفاقات منفی هستند و طبق قانون جذب نیز در صورت انتظار برای اتفاقات منفی ، تمامی عوامل منفی به سوی شما روی می‌آورند، بنابراین با اطلاع از تاثیرات منفی استرس بر روی سلامتی و حتی موفقیت در زندگی باید سطح آن را کاهش دهید.

استرس چه تاثیری بر سلامتی دارد ؟
استرس چه تاثیری بر سلامتی دارد ؟

استرس

استرس یا همان فشار روانی به این گونه نمی‌باشد که بر روی یک قشر یا گروه خاصی از افراد جامعه تاثیر بگذارد به همین خاطر ما در ادامه این مطلب چرا استرس مهمترین سم برای بدن است؟ به بررسی بیشتر این موضوع و راه های وارد شدن آن به افراد مختلف می‌پردازیم. استرس را می‌توان یک فشار روانی و احساسی خارج از تحمل فرد نامید. در واقع استرس زمانی به یک فرد وارد می شود که او نتوانسته است در مقابل فشار‌های کوچک قرار بگیرد که البته این فشار‌های کوچک می‌تواند دلایلی مثل کار , پول , زندگی زناشویی , درس و … باشند. البته نکته بسیار حائز اهمیتی که ما باید به آن توجه کنیم این موضوع است که بسیاری از امور و مسائل مختلف برای گروهی از مردم استرس آور هستند و برای گروهی دیگر استرس آور نیستند به همین خاطر نمی‌توان یک امر را به طور دقیق امری استرس آور برای همه افراد دانست.

تاثیر استرس بر سلامتی

استرس می‌تواند آثار مخرب و جبران ناپذیری بر روی رفتار و سلامت روانی و فیزیکی ما بگذارد به همین علت شما عزیزان باید برای سلامت خود نیز شده از انجام امور استرس‌زا دوری کنید و یا به سمت استرس نروید و به خود استرس وارد نکنید. همانطور که گفتیم استرس می‌تواند تمامی جنبه‌های زندگی یک فرد را احاطه کند، همانطور که در زندگی روزمره خود مشاهده می‌کنید افراد مختلفی که دارای استرس می‌باشند دارای رفتار عجیب و غریب هستند و همچنین بیشتر در معرض بیماری های مختلف مانند ms قرار می‌گیرند. همچنین استرس و فشار روانی بیش از حد می‌تواند بر روی اندام‌های مختلف شما و زیبایی‌های صورت و اندام شما بسیار تاثیر گذار باشد. به این خاطر ما در ادامه به بررسی 10 مورد از دلایل سمی بودن استرس برای بدن می‌پردازیم تا اطلاعات خاصی را درباره استرس در اختیار شما قرار دهیم.

1 . استرس بیان ژنی را تغییر می دهد

بدن ما از چندین ژن و هورمون مختلف تشکیل شده است که هر کدام از این ژن‌ها دارای کار و ویژگی بسیار خاصی می‌باشند. در زمان تولید استرس و فشار روانی بر یک شخص مواد بسیار خاصی در بدن تولید و پخش می‌شوند که باعث تغییر رفتار ژن‌ها و هورمون‌های موجود بدن می‌شوند. کاربرد بیشتر این هورمون‌ها نظارت بر روی چگونگی ذخیره چربی در بدن ، نحوه رفتار دستگاه ایمنی بدن، سرعت پیر شدن جسم و احتمال ابتلا به سرطان و انواع مختلف بیماری‌ها می‌باشد. با وارد شدن سم استرس به بدن این ژن‌ها و هورمون‌ها با اختلال روبرو می‌شوند و نمی‌توانند به خوبی به ارائه فعالیت خود در بدن بپردازند. برای مثال ترشح هورمون‌‌های شادی در حین استرس متوقف می‌شود، به همین دلیل می باشد که می‌گویند استرس مهمترین سم برای بدن است.

دلیل سمی بودن استرس برای بدن
دلیل سمی بودن استرس برای بدن

2 . اتفاقات دوران کودکی بر میزان استرس فرد تاثیر می‌گذارد

همواره تمامی افراد در طول دوران زندگی خود و به‌ خصوص در دوران کودکی شاهد اتفاقات مثبت و منفی بوده‌اند که این اتفاقات می‌تواند بر روی تمامی جنبه های زندگی افراد تاثیر گذار باشد. در طی تحقیقات بسیار زیادی که در رابطه با این موضوع صورت گرفته است مشخص شده که اتفاقات دوران کودکی افراد تاثیر بسزایی بر روی سطح استرس آزاد شده یعنی کورتیکوتروپین دارد. این نوع هورمون نیز بر روی غدد فوق کلیوی تاثیر مستقیم دارد که ما از روی این موضوع می‌توانیم برداشت کنیم که استرس بر کارکرد کلیه نیز بسیار تاثیر گذار می‌باشد و می‌توان استرس را دشمن سلامتی ذهن و جان افراد دانست.

3 . استرس به مغز آسیب می‌رساند

مغز را می‌توان یکی از مهمترین و حساس‌ترین اندام‌های بدن دانست که دارای نقش بسیار پر رنگی بر روی احساسات و حیات بشر دارد به همین دلیل ما در این بخش از مطلب چرا استرس مهمترین سم بدن است؟ به بررسی تاثیر استرس بر روی مغز می‌پردازیم. مغز از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از این بخش‌ها دارای ویژگی‌ها و کاربرد‌های خاصی می‌باشند. البته استرس می‌تواند بر کیفیت و کارایی این بخش‌ها تاثیر گذار باشد. هیپوکمپوس را می‌توان یکی از بخش‌های کناری مغز دانست که مسئول حافظه کوتاه مدت و بلند مدت می‌باشد، که استرس می‌تواند تاثیر مخربی بر روی این قسمت از مغز بگذارد و این امر نیز باعث ضعیف تر شدن حافظه افراد پر استرس می‌شود. همچنین در رابطه با غدد فوق کلیوی باید به این نکته اشاره کرد که مغز برای نجات خود از آسیب های استرس و فشار روانی نظارت خود را بر روی این غدد کنار می‌گذارد و همین دلیل باعث خستگی غدد فوق کلیوی در بدن می‌شود.

تاثیر استرس بر ذهن افراد
تاثیر استرس بر ذهن افراد

4 . استرس دستگاه ایمنی بدن را از کار می‌اندازد و التهاب را در بدن زیاد می‌کند

سیستم ایمنی بدن یکی از مهم‌ترین سیستم‌های موجود در بدن شناخته می‌شود. این سیستم دارای وظیفه بسیار حساسی می‌باشد زیرا سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری‌های مختلف ایستادگی و مقاومت می‌کند و همین امر باعث سلامت جسمانی بدن می‌شود. اما یکی دیگر از مخرب‌ترین تاثیرات استرس بر روی بدن اختلال در سیستم ایمنی بدن می‌باشد. به این صورت که افرادی که دچار استرس و فشار روانی هستند دوره نقاهت و درمان بیماری‌های آنها مدت زمان بیشتری طول می‌کشد. همچنین یکی از آثار مخرب استرس بر روی بدن فعال شدن عفونت‌های پنهان بدن می‌باشد، به این صورت که افراد پر استرس همواره بیشتر از سایر افراد دچار تب خال می‌شوند.

5 . استرس مزمن به میتوکندری آسیب می‌رساند

میتوکندری به عنوان یکی از مهم‌ترین بافت های یک سلول شناخته می‌شود که در فعالیت‌های سلول وظیفه انتقال انرژی و همچنین تنفس سلولی را بر عهده دارد. به همین دلیل استرس و فشار روانی مزمن می‌تواند بر نوع فعالیت میتوکندری در داخل سلول‌ها تاثیر مستقیم و مخرب داشته باشد. به این دلیل می‌باشد که بیشتر افرادی که دارای افسردگی می‌باشند از انرژی لازم برای انجام امور مختلف برخوردار نمی‌باشند. همین امر باعث می‌شود تا آنان حالت خستگی و بی حالی داشته باشند و نتوانند به انجام فعالیت روزمره خود بپردازند. نکته بسیار مهمی که باید در رابطه تاثیر افسردگی بر میتوکندری به آن توجه کرد این می‌باشد که بعد از گذشت زمان افسردگی فعالیت میتوکندری می‌تواند به حالت اولیه برمی‌گردد .

6 . استرس می‌تواند سم زدایی و سرعت متابولیسم بدن را کم کند

سم زدایی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های بدن می‌باشد که باعث سلامت داخلی و بیرونی بدن می‌شود. البته در این بین ژن‌های موجود در بدن فعالیت سم زدایی را بر عهده دارند و می‌توانند به خوبی آثار مواد مضر وارد شده به بدن را تا حد ممکن کاهش دهند. از آثار بسیار بد و جبران ناپذیر استرس و فشار روانی تاثیر منفی و مخرب بر روی عملکرد این ژن های سم زدا در بدن می‌باشد. وجود استرس در بدن، شما را در معرض انواع بیماری‌ها قرار می‌دهد. همچنین از دیگر ویژگی‌های مضر داشتن استرس، میل به مصرف بیشتر قند و چربی می‌باشد و همین امر باعث می‌شود تا این افراد دارای فشار روانی در معرض ابتلا به انواع بیماری های قندی و چربی قرار بگیرند.

ارتباط استرس با سلامتی
ارتباط استرس با سلامتی

7 . دستگاه قلبی و عروقی بدن از استرس تاثیر می‌گیرد

در پاسخ به سوال اینکه چرا استرس مهمترین سم بدن است؟ باید این گونه پاسخ دهیم که استرس می‌تواند بر روی تمامی اعضا و سیستم موجود در بدن تاثیر بگذارد و سیستم قلب و عروق نیز که به عنوان مهم‌ترین دستگاه‌های حیاتی بشر شناخته می‌شوند از این قاعده مستثنی نیستند. اگر  توجه کرده باشید خواهید دید که زمانی که شما دچار اضطراب می‌شوید قلب شما به طور نا منظم و بسیار تند شروع به تپیدن می‌کند. این امر باعث آسیب رساندن به قلب می‌شود. استرس می‌تواند به راحتی بر روی ضخامت دیواره شاهرگ‌های حیاتی بدن تاثیر بگذارد و فشار خون را در بدن انسان بالا ببرید که این امر باعث می‌شود تا قلب در معرض ابتلا به بیماری های مختلف قرار بگیرد.

8 . استرس با هورمون های جنسی تداخل دارد

فعالیت جنسی مهمترین فعالیت بدنی یک فرد محسوب می‌شود که باعث بقای نسل خود و بشر بر روی زمین می‌شود. به همین دلیل اهمیت به قوای جنسی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت زندگی زناشویی و روابط شما عزیزان داشته باشد. مسلما داشتن فعالیت جنسی مناسب یکی از راه‌های داشتن زندگی زناشویی پایدار می‌باشد، اما نکته بسیار حائز اهمیتی که در این بین باید به آن توجه کرد تاثیر مخرب استرس بر روی هورمون‌های قوای جنسی می‌باشد. استرس باعث می‌شود تا کیفیت و کمیت رابطه شما بسیار پایین بیایید و شاید نتوانید نیاز های طرف مقابل خود را به صورت معمولی برطرف کنید. استرس وارد شده در بدن باعث ترشح و تولید هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس می‌شود که افزایش این هورمون در بدن میزان تولید هورمون جنسی را بسیار پایین می‌آورد.

9 . استرس برای رشد استخوان‌ها و ماهیچه های بدن مضر می‌باشد

شاید دلایل سمی بودن استرس برای بدن از دید ورزشکاران بخصوص بدنسازان از اهمیت بالایی برخوردار باشد. زیرا آنها همواره به دنبال رشد جسمانی ماهیچه‌ها و عضلات خود می‌باشند. یکی از اثرات دیگر استرس که می‌تواند بر روی سلامت بدن بسیار تاثیر گذار باشد همین مسئله عدم رشد کافی عضلات و استخوان‌های بدن می‌باشد. در زمان بروز استرس ژن های بدن دچار اختلال می‌شوند و همین امر باعث می‌شود تا مواد معدنی مورد نیاز برای رشد عضلات و استخوان‌ها به سلول های بدن نرسد و رشد این قسمت‌های بدن با مشکل روبرو شوند و بدن نتواند تمامی ظرفیت خود را در معرض دید قرار دهد.

استرس و سلامتی
استرس و سلامتی

10 . میزان استرس و روده با یکدیگر در ارتباط می‌باشند

سروتونین یکی از مهمترین مونو آمینو اسید و انتقال دهنده های عصبی موجود در روده شناخته می‌شوند که موجب تنظیم حرکات روده می‌شوند و در بین مردم به عنوان جاری کننده احساس خوب شناخته می‌شوند. از دیگر اثرات و آثار زیان آور استرس بر روی بدن افراد تاثیر بر روی سروتونین موجود در روده‌ها می باشد که استرس باعث کمبود این انتقال دهنده عصبی در داخل روده می‌شود و همین دلیل می‌تواند باعث یبوست و خشکی پا در میان افراد مبتلا به بیماری افسردگی شود. به این خاطر می باشد که بیشتر افرادی که دچار استرس و فشار روانی می‌باشند در طول روز و زمان عود استرس با دل درد دست و پنجه نرم می‌کنند.

امیدواریم شما عزیزان که به سلامت روحی و جسمی خود بسیار اهمیت می‌دهید توانسته باشید با مطالعه مطلب چرا استرس مهمترین سم بدن است؟ با آثار مخرب استرس و فشار روانی آشنا شده باشید، تا با استفاده از راهکار های پیشگیرانه که در مطلب کاهش استرس و بهبود زندگی با گفتار مثبت به آن اشاره کرده‌ایم بتوانید خود را از استرس و تاثیرات جبران ناپذیر آن دور کنید و یک زندگی استاندارد برای برای خود به وجود بیاورید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
9 + 16 =