تمرینات ساده که باعث تقویت اراده می‌شوند

خانه » موفقیت و توسعه فردی » تمرینات ساده که باعث تقویت اراده می‌شوند
تقویت اراده
نحوه تقویت کردن اراده و افزایش انگیزه

زمان مطالعه: 10 دقیقه

اراده چیست؟ به طور کلی اراده، دانشکده ذهن است که در لحظه تصمیم‌گیری و تمایل را در بین خواسته‌های مختلف حاضر انتخاب می‌کند. این به خودی خود به هیچ تمایل خاصی اشاره نمی‌کند. بلکه مکانیسم مسئول انتخاب یکی از خواسته‌های شخص است. به عبارت ساده تر اراده ، توانایی ما در تأخیر رضایت است. این خود کنترلی ما است که کمک می‌کند در برابر ضربات منحرف و پایدار مقاومت کنیم بنابراین با تمریناتی که باعث تقویت اراده می‌شوند باید راه کسب موفقیت در زندگی را هموار کرد.

به عنوان مثال، از هفته بعد درس می‌خوانم، امروز نه ولی فردا باشگاه می‌روم و … که برای بسیاری از ما پیش آماده است نشانه از اراده نداشتن می‌باشد. اراده می‌تواند کمک کند تا شما به هر هدفی که می‌خواهید برسید و هرگز شکست نخورید بنابراین باید سعی در تقویت آن داشته باشید.

راه‌هایی برای افزایش اراده در زندگی

اراده باعث ایجاد تفاوت در جهان می شود. این چیزی است که در پشت بیشتر داستان‌های موفقیت پنهان است. این همان چیزی است که به ما کمک می‌کند عادات جدیدی را بسازیم و به سبب اینکه مسیر را بدون هیچ مشکلی می‌سازد بسیار مهم است. این همان چیزی است که به ما کمک می‌کند در برابر حواس پرتی مقاومت کنیم و یک سبک زندگی تولیدی را هدایت کنیم. اما، چگونه می‌توان اراده را در خود قوی و تقویت کرد؟ راه‌های افزایش اراده چیست ؟

شواهد در حال رشد نشان می‌دهد که اراده و کنترل خود برای زندگی شاد و موفق ضروری است. قدرت اراده می‌تواند درست مانند هر عضله دیگری در بدن تقویت شود. مانند همه تمرین‌ها ، این تمرینات می‌توانند چالش برانگیز باشند. شاید تقویت کردن اراده در مدت کوتاهی برای شما دشوار باشد اما نهایتا آسان می‌باشد.

اگر فرصتی برای انتخاب یک قدرت خاص را داشتید، چه قدرتی را انتخاب می‌کردید؟ هیچ قدرتی بهتر از اراده نیست. چرا که با استفاده از آن رسیدن به هر هدفی امکان پذیر است.

تمرینات ساده برای افزایش اراده
تمرینات ساده برای افزایش اراده

فیزیولوژی اراده

تحقیقاتی در علوم اعصاب انجام شده است که می‌گوید اراده ارتباطی با سه بخش مغز که در جلوی مغز یا همان PFC است دارد.

اولین مورد؛ در سمت چپ و جلوی مغز قرار دارد. این بخش نیروی ” می‌توانم” است. در واقع کار این نیرو کمک کردن به انجام فعالیت‌های استرس‌زا، سخت و خسته کننده می‌باشد.

مورد دوم؛ در سمت راست و جلوی مغز قرار دارد. این مورد نیروی ” نمی‌توانم” است. این مورد نیز به شما کمک می‌کند. اما، در مواقعی که می‌خواهید به طرف خواسته‌های بد بروید است. مثلا، اگر شما بیش از حد غذا بخورید وارد عمل می‌شود.

سومین مورد؛ برعکس دو مورد بالا که در بالای مغز قرار داشتند است، در قسمت زیرین و وسط جلوی مغز قرار دارد. نام این نیرو ” می‌خواهم” است. کار این نیرو ترغیب کردن جهت پیگیری هدف‌ها می‌باشد. اگر این نیرو قوی باشد می‌توانید انگیزه بیشتری را برای دنبال کردن هدف‌ها داشته باشید و مقاومت خود را در وسوسه‌ها افزایش دهید.

کار این سه نیرو و ترکیب با هم اراده می‌شود. هر وقت این سه نیرو با هم بوده و فعالیت کافی داشته باشند اراده قوی‌تر خواهد بود و انگیزه درونی برای انجام کار وجود دارد که برای درک تفاوت انگیزه درونی و بیرونی می‌توانید به مطلب مربوطه مراجعه کنید.  اگر این چنین نباشد فرد نمی‌تواند کار خاصی انجام دهد و بعدها به نوعی پشیمان می‌شود. پس همیشه کاری کنید که انرژی لازم را برای تقویت اراده داشته باشید تا کار این قسمت از مغز به بالاترین حد برسد.

فیزیولوژی اراده
فیزیولوژی اراده

راه‌های ساده برای تقویت کردن اراده

اراده و تقویت آن همانند بسیاری از موارد دیگر که قابل یادگیری و آموزش است می‌باشد تا شما بتوانید با تقویت کردن آن به موفقیت‌ها و هدف‌های که دارید برسید. تنها کار لازم در این رابطه ، انجام برخی از موارد بسیار ساده می‌باشد تا بتوانید در مدت کوتاه استفاده و تاثیر آن را مشاهده کنید. در ادامه به معرفی تمرینات ساده که باعث افزایش اراده می‌شوند می‌پردازیم.

1. خواب و استراحت کافی

خواب و استراحت کافی نه تنها در تقویت اراده، بلکه در بسیاری از موارد چون برنامه‌ریزی درست، داشتن انگیزه و … مناسب است. حتما برایتان پیش آمده است که اگر شب‌ها شما دارای خواب کافی تا 8 ساعت باشید روز بعد چه قدر سرحال و قدرت تصمیم گیری بالا دارید. اما اگر این چنین نباشد و کمتر خواب داشته باشید قسمت‌های فعال مغز مربوط به اراده به نوعی خاموش و سرد می‌شوند. همین مورد که به ضعف اراده مرسوم است باعث نداشتن حوصله و تصمیم گیری نادرست برای دنبال کردن اهداف می‌شود.

توجه داشته باشید که داشتن خواب کافی تاثیر بسیار زیادی در فعالیت‌های روزانه شما دارد به طوری که یکی از عوامل و نکات انگیزشی جهت شاد بودن در محیط کار است ، اگر خواب کافی داشته باشید در محیط کار خود انرژی بیشتری برای انجام امور خواهید داشت بنابراین این فاکتور مهم  تاثیرگذار در فعالیت‌های خود را مورد توجه قرار دهید.

2. انجام مدیتیشن

مدیتیشن را بارها در مطالب خود بیان کرده‌ایم و یکی از مهمترین‌ها برای افزایش اراده ، انگیزه و پشتکار است. مدیتیشن باعث می‌شود بخش‌هایی که مربوط به اراده است بزرگتر شده و ارتباط بهتری با قسمت‌هایی از بدن که در تصمیم‌گیری موثر هستند داشته باشد. اگر شما بتوانید روزانه تنها به مدت 10 دقیقه مدیتیشن کنید بعد از دو ماه شاهد تاثیر آن در قدرت اراده می‌شوید.

انجام مدیتیشن برای ایجاد اراده
انجام مدیتیشن برای ایجاد اراده

3. داشتن تحرک کافی

ورزش هم همانند استراحت و خواب یکی از مهمترین موارد برای سلامت مغز، جسم و روح است. این اشتباه غلط است که ورزش تنها به عضلات و استخوان‌ها کمک می‌کند. شما اگر ورزش کنید بعد از دو ماه خواهید دید که قدرت اراده خود را با بزرگتر و قوی کردن بخش‌های جلوی مغز تقویت کردید. این باعث می‌شود که کمتر حواس پرت شوید و هدف‌ها را با اشتیاق دنبال کنید. مواردی همچون کاهش استرس با حرکات یوگا و انجام سایر ورزش‌ها می‌تواند در میزان اراده شما تاثیر داشته باشد.

4. مصرف غذاهای گیاهی

این مورد را حتما دیده‌اید که بسیاری از افراد غذاهای گیاهی را دوست نداشته و بیشتر به طرف گوشت می‌روند. افراد امروزه از قند خون بالا و یا پایین زیادی برخوردار هستند و این می‌تواند تاثیر بسزایی را در مغز داشته باشید. تحقیقات نشان داده است که افرادی با مصرف غذاهای گیاهی نسبت با دیگر افراد عملکرد بهتری برای مغز خود دارند. یعنی به نوعی می‌توان گفت غذاهای گیاهی برای افزایش اراده متناسب هستند.

تاثیر مصرف مواد گیاهی در میزان اراده
تاثیر مصرف مواد گیاهی در میزان اراده

5. اولویت قرار دادن کارهای مهم

اول صبح زمانی که از خواب بیدار می‌شوید عضله اراده شما دارای قدرت بیشتری است. در طول روز شما ممکن است کارهای بسیاری را انجام دهید و به نوعی با خود کنترلی زیاد باعث شوید ذخیره خود کنترلی کاهش یابد. بهتر است کارهای مهم و ضروری را اول انجام دهید. چون اولا دارای انرژی بهتری برای تصمیم گیری‌های درست هستید و دوما اگر زمان کافی برای کارهای غیر ضروری در آخر روز باقی نماند همانند این موارد که ضروری هستند مهم نخواهد بود.

6. تبدیل برخی از کارها به عادت

عادت یکی از مهمترین موارد در انسان و رسیدن به هدف‌هایشان می‌باشد. اگر شما عادات خوبی داشته باشید موفق‌تر خواهید بود. زیرا شما با عادت های مختلف و مفید دیگر جهت تصمیم گیری‌ها انرژی کمتری را می‌خواهید. مثلا، عادت به خوابیدن در ساعت مشخص. اگر این تبدیل به عادت شود می‌توانید در همان ساعت همیشگی بخوابید و دغدغه‌ای برای خواب نبودن خود نداشته باشید. در نتیجه انرژی بیشتری را برای تقویت اراده ذخیره می‌کنید. اگر شما برخی از کارها چون مسواک زدن، زود از خواب بیدار شدن و … را چندین بار انجام دهید تبدیل به عادت می‌شوند.

حتما بخوانید : عادت چیست ؟ تاثیر عادات در رسیدن به موفقیت

تقویت عادات خوب اراده
تقویت عادات خوب اراده

7. تمرین اراده

اگر عادت به ورزش کردن داشته باشید می‌دانید که برای تقویت یک عضله باید آن را تمرین دهید. اراده را نیز به عضله تشبیه کنید. اگر شما اراده خود را به صورت مداوم تمرین دهید می‌توانید از قدرت بیشتری برای کنترل استفاده کنید. تحقیقاتی بر روی دانش‌آموزان انجام شد و دسته ای از آنها به تمرین افزایش اراده پرداختند. بعد از یک هفته آن‌هایی که به تمرین پرداخته بودند نسبت به دیگر افراد قدرت خود کنترلی بیشتری داشتند.

می‌توانید برای تمرین اراده از عادت حرف زدن استفاده کنید یعنی شما به جای اینکه کلمات را خلاصه کنید آنها را به صورت کامل بیان کنید. همچنین بهتر است در حرف‌های خود از کلمه های رکیک استفاده نکنید.

8. تغییر محیط اطراف

به فرض اینکه شما عاشق پلی استیشن هستید و یا نه به خوردن تنقلات علاقه خاصی دارید. اگر شما برای نخوردن این موارد مقاومت کنید طبیعتا برای خود کنترلی اراده خود را ضعیف می‌کنید. شما باید این موارد را از جلوی چشم خود بردارید تا وسوسه نشوید.

تحقیقاتی بر روی دو دسته‌ از دانش‌آموزان جهت خود کنترلی و افزایش میزان اراده انجام شد. کیک های شکلاتی را به دسته اول دادند تا آنها را میل کنند. اما دسته دوم را وادار به خود کنترلی کردند تا برای خوردن مقاومت کنند. بعد از تحقیقات دریافتند دانش‌آموزانی دسته دوم در چالش بعدی از قدرت خود کنترلی کمتری برخوردار هستند. دور نگه داشتن موارد وسوسه انگیز از راه‌های تقویت کردن اراده می‌باشد. بهتر است تغییراتی در عوامل محیطی خود انجام دهید تا اراده کمتری را صرف کنید و به اهداف خود برسید.

تغییر محیط اطراف برای افزایش اراده
تغییر محیط اطراف برای افزایش اراده

9. تاثیر خود دلسوزی در میزان اراده

افراد زیادی هستند که می‌گویند خود انتقادی یکی از ضروری‌ترین موارد برای هدایت و رسیدن به هدف است. اما این واقعا اشتباه است. زیرا، تحقیقات نشان داده است که در چالش‌های اراده خود دلسوزی نسبت به خود انتقادی از تاثیر بالاتری برخوردار است.

ارتباط میان خود دلسوزی با اراده

در کتاب ” غریزه اراده ” توسط مک گونیگال از یک مطالعه می‌گوید: دسته‌ای از زنانی که رژیم غذایی داشتند را برای آزمایشی فرا‌ خواندند. به طور ظاهری از این زنان درخواست کردند طعم آب نبات‌هایی را امتحان کنند. اما جالب اینجاست که این زن‌ها سوژه آزمایشی بر روی اراده و خود دلسوزی بودند.

بعد این که از آنها درخواست شد طعم آب نبات‌ها را امتحان کنند به آنها گفته شد دونات‌‌‌هایی را از سینی برداشته و بخورند. بعد از خوردن دونات‌‌‌ها به ‌آنها یک لیوان بزرگ آب برای نوشیدن دادند. با این کار از آنها خواسته شد در اتاقی پر از آب نبات رفته و هر چه قدر دوست دارند آب نبات بخوردند. افرادی که تحقیقات را انجام می‌دادند از قبل وزن آب نبات‌ها را می‌دانستند و می‌دیدند که هر فرد چه مقدار آب نبات می‌خورد.

قبل از اینکه این افراد به اتاق آب نبات‌ها بروند با نصف آنها صحبت شد. در این افراد نوعی حس دلسوزی ایجاد شد و گفته شد؛ می‌دانیم که با خوردن این دونات‌ها حس بدی دارید، اما بدانید که با درخواست ما این کار را کرده‌اید، پس عیبی ندارد رژیم خود را در مواقعی بشکنید و نیازی به سخت گرفتن نسبت به خود نیست.

بعد از این کار مشاهده شد زن‌هایی که برای دلسوزی با آنها صحبت نشد سه برابر گروهی که با آنها صحبت شد آب نبات خوردند. پس اگر در چالشی شکست خوردید بدانید که شما هم انسان هستید و بهتر است با خود مهربان باشید و سخت نگیرید.

10. با افرادی که خواسته مشترک دارید باشید

در کتاب ” غریزه اراده ” توسط مک گونیگال آمده است که اندام شما هر شکلی که باشد به اندام دوستان و خانواده شما بر می‌گردد. انسان‌ها موجودی هستند که می‌خواهند هم‌رنگ جماعت شوند پس زمانی اطرافیان شما چاق باشند شما هم به صورت ناخودآگاه به سمت این عادت اشتباهی می‌روند تا چاق شوید.

پس با این حال فکر کنید که اگر اطرافیان شما سالم باشند و به نوعی دارای اندام متناسب باشند شما هم این گونه خواهید شد. یعنی زمانی اطراف شما با افرادی پر شده باشد که دارای اراده قوی بوده و به تلاش‌های خود پایبند هستند شما هم سعی می‌کنید شبیه به آنها شوید که برای این کار باید به تقویت اراده خود بپردازید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
20 + 11 =