آدرس سایت با WWW یا بدون WWW

خانه » بهینه سازی » آدرس سایت با WWW یا بدون WWW
آدرس سایت با WWW یا بدون WWW
آدرس سایت با WWW یا بدون WWW

زمان مطالعه: 8 دقیقه

باز شدن سایت با WWW یا بدون WWW یکی از مباحث بسیار مهم در مبحث سئو سایت محسوب می شود. حال ابتدا این سوال برای ما پیش می آید، آیا آدرس سایت با www باز شود بهتر است یا بدون آن ؟ www چقدر روی سئو وب سایت تاثیر دارد ؟ و بسیاری ابهامات دیگر …

آدرس سایت با www یا بدون آن

در این مقاله از سری آموزش سئو سایت قصد دارم که این موضوع را به طور کامل برای شما باز کنم. یکبار برای همیشه این موضوع را یاد گرفته و به خاطر بسپارید. بسیاری از وبمستران در استفاده از www دچار مشکل شده و سبب آسیب جدی به سایت خودشان می شوند. من در مقاله آموزشی این بخش به شما مواردی را خواهم گفت که در انتخاب www دچار مشکل نشوید.

آدرس دامنه با www یا بدون www و تاثیر آن روی سئو سایت

اگر در رابطه با این دو ابهامی در ذهن شما وجود دارد، باید به شما بگویم که هیچ تفاوتی بین این دو مورد وجود ندارد. یعنی چه از آن استفاده کنید و چه استفاده نکنید اصلا مهم نیست. از طرفی هم هیچ تاثیری روی سئو وب سایت ندارد. البته یک موضوع بسیار مهم در این رابطه وجود دارد که سایت باید تنها با یکی از این دو حالت دیده شود.

آدرس دامنه با www یا بدون www
آدرس دامنه با www یا بدون www

شما باید مشخص کنید که دوست دارید سایتتان با www باز شود یا بدون آن ؟! بعد از اینکه مشخص کردید که سایت به کدام شکل باز شود، باید حالت دوم را به حالت انتخاب شده ریدارکت کنید. یعنی اگر شما حالت بدون www را انتخاب کردید، باید آدرس سایت با www را به حالت بدون www ریدارکت کنید. این مورد فوق العاده مهم و روی سئو سایت تاثیر دارد.

همچنین لازم است بدانید که استفاده از www در آدرس سایت و یا عدم استفاده از آن کاملاً اختیاری می باشد. شما به دلخواه خودتان مشخص می کنید که سایت شما با کدام حالت نمایش داده شود. یعنی یک مورد سلیقه ای هست. ممکنه شما دوست داشته باشید که دبلیو در ابتدای آدرس سایت دیده شود و یا شاید هم دوست دارید در سایت شما بدون دبلیو نمایش داده شود.

آموزش کامل بهینه سازی تصاویر سایت را از دست ندهید.

چرا برخی از سایت ها با www و برخی بدون آن باز می شوند

همانطور که بالاتر اشاره شد این مورد کاملا اختیاری می باشد. سایت هایی که از www استفاده می کنند، یعنی به دلخواه و سلیقه خودشان این روش را انتخاب کرده اند. و سایت هایی هم که از آن استفاده نمی کنند باز به سلیقه خودشان این کار را کرده اند.

اما یک سوال مهم پیش میاد که چرا بعضی ها انتخاب می کنن بعضی ها انتخاب نمی کنن؟! روی چه دامنه هایی با استفاده شود ؟ آیا برخی از سایت ها در انتخاب www اجبار دارند؟

بعد از اینکه من به شما می گویم این مورد اختیاری است، چرا باز برای خودتان سوال طرح می کنید ؟ به طور کلی سوالاتی که در رابطه با چرا استفاده می کنن یا استفاده نمی کنن را به طور کامل کنار بزاید. چرا که گفتیم کاملا اختیاری و سلیقه ای هست.

استفاده از www یا بدون www در وردپرس
استفاده از www یا بدون www در وردپرس

چه سایت هایی از www استفاده می کنند ؟

اما چرا برخی سلیقه ها استفاده از www را ترجیح می دهند؟ این شد یک سوال درست و حسابی … شما به سه آدرس دامنه که در زیر مشخص شده نگاه کنید.

google.com دامنه 6 حرفی
wikipedia.org دامنه 9 حرفی
nic.ir دامنه 3 حرفی

در نگاه اول چه چیزی در رابطه با این دامنه ها متوجه شدید؟! خب یکی از آن ها 6 حرف دارد و یکی از آنها 9 حرف و دیگری 3 حرف، البته اصلا کاری نداریم چه سایت هایی هستند و من فقط برای مثال نام این دامنه رو قرار دادم.

اکثرا وب سایت هایی که دارای دامنه کوتاهی هستند سعی می کنند به بهتر دیده شدن آدرس دامنه سایتشان از www استفاده کنند. یعنی دامنه nic.ir که بین سه دامنه بالا قرار دارد، برای بهتر دیده شدن می تواند از www استفاده کنید تا محدوده دید بیشتر شود. شما این حالت را هم ببینید، www.nic.ir فکر می کنم به این شکل خیلی بهتر دیده میشه. اما باز ممکنه مالک سایت یا دامنه تمایل داشته باشه از www استفاده نکنه که گفتیم سلیقه ای هست.

اما طبق تحقیقات و بررسی های انجام شده اکثراً سایت هایی از www استفاده می کنند که دارای آدرس دامنه کوتاهی هستند.

سایت با www یا بدون www
سایت با www یا بدون www

پیشنهاد مطالعه: مقاله رایگان کسب و کار اینترنتی چیست؟ توسط هادی قربانی

چرا سایت باید با یکی از این دو حالت نمایش داده شود

یکی از مهمترین مواردی که بالا هم اشاره کردم، مربوط به همین موضوع است. صد درصد مهم و یک مورد اساسی می باشد که حتما باید رعایت کنید تا سئو سایت شما دچار مشکل نشود.

وقتی شما یک سایت طراحی می کنید به صورت پیش فرض اگر تنظیمات خاصی روی دامنه انجام نداده باشید آدرس سایت به صورت http://academy98.com دیده می شود. اما اگر کسی این آدرس را به این شکل http://www.academy98.com وارد کند، باز هم سایت با این آدرس نمایش داده خواهد شد. از نظر گوگل این دو مورد که مربوط به یک دامنه هستند دو حالت مختلف می باشد.

در نتیجه وقتی یک صفحه، نوشته، محصول و هر چیزی که روی سایت قرار دهید یکبار برای حالت www و یکبار برای حالت بدون www ایندکس می شود. یعنی هر صفحه دوباره برای هر دو آدرس ایندکس خواهد شد. در این صورت وب سایت شما دچار مشکل محتوای تکراری شده و جریمه می شود. پس شما باید ابتدا همانطور که گفته شد طبق سلیقه خودتون یکی از این دو حالت رو انتخاب کنید، سپس حالت دوم را به حالت انتخابی خود ریدارکت کنید.

ریدارکت یکی از حالت ها به حالت دیگر یعنی وقتی کسی آدرس سایت را با www وارد کرد به حالت بدون www منقل شود و یا برعکس.

ریدایرکت از www به بدون www
ریدایرکت از www به بدون www

آموزش ریدارکت www به بدون www

این مورد مشخص می کند که شما می خواهید از www استفاده نکنید. در نتیجه باید حالت www را به دیگری ریدارکت کنید تا مشکل محتوای تکراری (Duplicate Content) برای سایت شما رخ ندهد. برای انجام این کار ابتدا وارد هاست خود شوید. ما قصد دارید یک قطعه کد را به فایل htaccess داخل هاست اضافه کنیم تا عملیات ریدارکت صورت گیرد.

داخل هاست به مسیر Public_html مراجعه کنید. این مسیر ریشه هاست شما می باشد. در این قسمت یک فایل به نام htaccess باید وجود داشته باشد. اگر آن را نمیبیند ممکن است مخفی شده باشد. برای نمایش دادن آن داخل هاست خود اگر از سی پنل استفاده می کنید در سمت راست بالا گزینه تنظیمات را بزنید و در نهیات تیک گزینه مربوط به نمایش فایل های امنیتی را بزنید تا فایل htaccess برای شما نمایش داده شود.

برای ویرایش کردن شما باید فایل htaccess را در حالت ویرایش باز کنید. این فایل یکی از مهمترین فایل ها داخل هاست محسوب می شود. در ویرایش آن دقت کنید.

قبل از اعمال هرگونه تغییری در این فایل یک نسخه پشتیبان و کپی از آن نگه دارید.

حال قطعه کد زیر را داخل این فایل قرار داده و تغییرات را ذخیره کنید.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.domain\.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://domain.com/$1 [L,R=301]
</IfModule>

در این صورت اگر کسی آدرس سایت شما را با صصص وارد کند، به صورت خودکار به حالت بدون صصص منتقل خواهد شد.

آموزش ریدارکت دامنه بدون www به دامنه با آدرس www

روش بعدی حالتی است که شما قصد دارید از www روی دامنه خود استفاده کنید. پس باید حالت بدون w را به حالت w ریدارکت کنید. برای انجام اینکار باید به سراغ همان فایل htaccess که بالاتر گفته شد بروید. اینبار باید کد زیر را داخل این فایل قرار بدید.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^domain\.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.domain.com/$1 [L,R=301]
</IfModule>

بعد از قرار دادن کد داخل فایل Htaccess تغییرات را ذخیره کنید. می توانید برای تست یکبار آدرس سایت خود را بدون www داخل مرورگر وارد کنید. خواهید دید که سایت شما به حالت www ریدارکت می شود.

استفاد از www یا بدون www در وردپرس و ریدایرکت آن
استفاد از www یا بدون www در وردپرس و ریدایرکت آن

نحوه استفاده از www یا عدم استفاده در وردپرس

اگر وب سایت شما با وردپرس راه اندازی شده است، علاوه بر روش های بالا که مربوط به ریدارکت کردن است. شما باید در قسمت تنظیمات وردپرس بخش Homeurl و Siteurl را بستگی به روشی که انتخاب کرده اید تنظیم کنید. در بخش تنظیمات وردپرس بخش عمومی دو گزینه نشانی سایت و نشانی وردپرس وجود دارد. در این قسمت از تمایل دارید از www استفاده کنید باید هر دو آدرس را به w وارد کنید. و در غیر این صورت اگه قصد استفاده از آن را ندارید، باید آدرس ها بدون w وارد شوند.

آدرس سایت با www یا بدون www یکی از مهمترین نکات در سایت محسوب می شود که باید حتما تنظیم شود. در این مقاله از سری مقالات بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو در آکادمی 98 سعی کردیم به طور کامل در رابطه با www برای شما صحبت کنیم. و در نهایت بعد از انتخاب هر کدام از این دو حالت اقدام به ریدارکت یکی از آن ها به حالت دیگر کردیم.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
28 ⁄ 1 =